Справа № 726/1588/23
Провадження №3/726/1050/23
Категорія 194
16.08.2023 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Байцар Л. В. , розглянувши матеріали, які надійшли з ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, за ст. 156 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до матеріалів справи та протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №141804, 06.06.2023 року о 12:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою м. Чернівці, вул. Калинівська, 13-А на території МТК «Калинівський ринок» здійснював продаж, реалізацію сигарет марки «RITM», без марок акцизного збору, у кількості 2880 пачок по 10 шт. у кожній, загальною вартістю 43 200 грн. за що, на думку автора протоколу, передбачена відповідальність за ч.1 ст. 156 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату та час судового розгляду був повідомлений належним чином, неявка якого не перешкоджає розгляду справи по суті.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що вона підлягає направленню прокурору Чернівецької окружної прокуратури для проведення перевірки фактів наявності в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення , виходячи з наступного:
Згідно ст. 245 КУпАП - завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне , всебічне , повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови , а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням,виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так, згідно ч.1 ст. 156 КУпАП України, адміністративна відповідальність особи наступає у випадку роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, однак такий факт має бути зафіксований у встановленому законом порядку.
Крім того, зважаючи на те, що диспозиція даної статті є бланкетною, у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1 мав би бути зазначений конкретний закон, яким встановлена заборона займатися торгівлею тютюновими виробами без марок акцизного податку. Проте, таке посилання в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 141804 від 06.06.2023 року відсутнє.
Суд також звертає увагу, що будь-яких доказів, які б підтверджували факт торгівлі тютюновими виробами, без марок акцизного податку суду не надано. Відсутні пояснення свідків, як і самі свідки не вказані в протоколі, в матеріалах справи відсутній будь-який закупівельний Акт, Акт огляду тютюнових виробів та грошових коштів переданих за їх продаж, акт експертизи, які б підтверджували сам факт продажу.
При цьому суб'єктом відповідальності за ч.1 та ч.2 ст. 156 КУпАП у даному випадку можуть бути як працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, так і громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях, і лише за ч.3 ст. 156 КУпАП фізичні осудні особи, що досягли 16-річного віку.
У відповідності до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У той же час, з матеріалів справи та наявних у ній доказів не вбачається, що ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за ч.1 ст. 156 КУпАП як працівник торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, ФОП у цій галузі тощо, оскільки в матеріалах відсутні будь-які достатні докази про те.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 23.02.2006 «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008 року, заява № 7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні ст. 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Зважаючи на встановлені вище обставини суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не є суб'єктом відповідальності внаслідок відсутності трудових відносин із юридичною особою або безпосереднього оформлення як ФОП тощо
У той же час слід зауважити, що відповідно до п.п.14.1.252 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України тютюнові вироби - це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну.
Натомість тютюнові промислові замінники тютюну - це його замінники для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Згідно з підпунктом 215.3.2 п.215.3 ст.215 у редакції Законів №5503-ІV від 20.11.2012, №1166-VІІ від 27.03.2014, №1621-VІІ від 31.07.2014; із змінами, внесеними згідно із Законом №71-VІІ від 28.12.2014 р. відповідно до кодів товару продукції згідно з УКТ ЗКД: 2401 Тютюнова сировина. Тютюнові відходи; 2402100000 сигарети, включаючи з відрізаними кінцями, та сигарили (тонкі сигари), з вмістом тютюну; 2402209010 сигарети без фільтра, цигарки; 2402209020 сигарети з фільтром; 2403 тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн «гомогенізований» або «відновлений»; тютюнові екстракти та есенції та згідно з п.п.215.3.3 пункту 215.3 ст.215, відповідно до кодів товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД: 2402209010 сигарети без фільтра, цигарки; 2402209020 сигарети з фільтром, відносяться до підакцизних товарів і можуть бути предметом злочину, передбаченого ст.204 КК України.
Отже, у відповідності з абз. третім пункту 215.1 ст.215 Податкового Кодексу України до підакцизних товарів належать: тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну.
Частиною 1 статті 204 КК України передбачена кримінальна відповідальність за незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів.
Об'єктивна сторона злочину полягає у таких діях: 1) придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів; 2) зберігання таких товарів; 3) їх транспортування; 4) збут незаконно виготовлених підакцизних товарів (ч.1 ст.204); 5) незаконне виготовлення алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів (ч.2 ст.204).
На підставі викладеного під предметом цього злочину розуміється незаконно виготовлені: 1) алкогольні напої; 2) тютюнові вироби; 3) інші підакцизні товари, які відповідають певним економічним властивостям, зазначеним у цій статті.
При цьому незаконне виготовлення підакцизних товарів тягне відповідальність за ч.2 ст.204 лише за умови, що таке виготовлення здійснюється: а) шляхом відкриття підпільних цехів; б) з використанням обладнання, що забезпечує масове виробництво таких товарів, або в) особою, яка раніше була засуджена за ст.204.
Придбання підакцизних товарів означає, що особа у будь-який спосіб (купівля, обмін тощо) дістає фактичну можливість володіти, користуватись і розпоряджатись відповідними предметами.
Під зберіганням потрібно розуміти будь-які умисні дії, пов'язані з перебуванням підакцизних товарів у володінні винного (при собі, у будь-якому приміщенні, транспортному засобі, спеціальній схованці тощо). Зберігання - триваючий злочин, який має визнаватись закінченим з моменту, коли особа за власною ініціативою (знищила, викинула або збула товар) або всупереч своїй волі (наприклад, підакцизні товари вилучені працівниками міліції) фактично припинила володіти відповідними предметами.
Збут означає будь-які сплатні чи безоплатні форми реалізації підакцизних товарів, внаслідок чого вони переходять у володіння і розпорядження іншої особи (наприклад, дарування, обмін, передача в рахунок погашення боргу, відшкодування завданих збитків або як оплата виконаної роботи чи наданих послуг). Поняттям збуту охоплюється оптова і роздрібна торгівля підакцизними товарами, у т.ч. на розлив.
Під час збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв і тютюнових виробів можуть використовуватись незаконно виготовлені, незаконно отримані або підроблені марки акцизного збору, у зв'язку з чим дії винних потребують додаткової кваліфікації за ст.216. Збут товарів, виготовлених із недоброякісної сировини, що призвело до отруєння людей чи інших тяжких наслідків, тягне посилену кримінальну відповідальність (ч.3 ст. 204).
Транспортування - це переміщення підакцизних товарів транспортом (наземним, водним, повітряним) з одного місця в інше в межах України. Незаконне переміщення зазначених товарів через митний кордон України за наявності до цього підстав може розглядатись як контрабанда (ст.201). Поняттям транспортування охоплюється також пересилання.
Придбання, зберігання, збут чи транспортування утворюють склад цього злочину за умови, що вони вчинюються незаконно, тобто з порушенням вимог законодавства, що регулює питання обігу підакцизних товарів. Наприклад, законодавство забороняє роздрібну торгівлю етиловим, коньячним і плодовим спиртом, а також роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук та в не пристосованих для цього приміщеннях, на території дошкільних, навчальних і лікувальних закладів та на прилеглих територіях, у місцях проведення спортивних змагань, гуртожитках і в інших місцях, визначених місцевими органами влади.
За своєю конструкцією склад злочину, передбаченого ч.1 ст.204, є формальним. Злочин вважається закінченим з моменту вчинення хоча б однієї з дій, які альтернативне становлять його об'єктивну сторону.
Дії особи, яка спочатку незаконно виготовила підакцизні товари, а потім з метою збуту зберігає чи транспортує їх або здійснює збут незаконно виготовлених предметів, потрібно кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених ч.1 і ч.2 ст.204.
Виготовлення підакцизних товарів - це діяльність, пов'язана з випуском відповідної продукції і включає всі стадії технологічного процесу. Характер і механізм злочинних дій, спрямованих на отримання готової до реалізації підакцизної продукції, визначається її видом. Скажімо, виготовлення фальсифікованих алкогольних напоїв може здійснюватись шляхом розведення харчових або технічних спиртів водою та добавлення різних компонентів для поліпшення смакових властивостей продукту.
З огляду на те, що поняттям виготовлення у ч.2 ст.204 охоплюється саме технологічний процес створення товарів, на кваліфікацію за цією нормою не впливає кількість фактично виробленої продукції, а також те, чи розпочала винна особа її реалізацію.
Виготовлення підакцизних товарів має кваліфікуватись за ч.2 ст.204 лише за умови його незаконності (без державної реєстрації особи як суб'єкта підприємництва, без ліцензії, у разі фальсифікації таких товарів).
Якщо підакцизні товари (алкогольні напої, тютюнові вироби) виготовляються шляхом їх фальсифікації, дії винного за наявності для цього підстав слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених ст.ст.204 і 229.
Обладнання, що забезпечує масове виробництво підакцизних товарів - це відповідні технічні пристосування (апарати, пристрої, прилади, агрегати, спиртосховища тощо), які використовуються на різних етапах технологічного процесу і забезпечують промислове виготовлення відповідної продукції у великих розмірах, товарних партіях. Питання про те, чи є виробництво підакцизних товарів масовим, вирішується у кожному конкретному випадку.
У разі незаконного виготовлення підакцизних товарів особою, яка раніше була засуджена за цією статтею, спосіб їх виготовлення (домашні умови, кустарне виробництво, відкриття підпільного цеху тощо) на кваліфікацію за ч.2 ст.204 не впливає.
Якщо в незаконному виготовленні підакцизних товарів відсутні ознаки, вказані у ч.2 або ч.3 ст.204, дії винного за наявності підстав можуть кваліфікуватися за ч.1 ст.202 або за ст.203. У разі, коли у вчиненому немає ознак того чи іншого складу злочину, особа, яка займається незаконним виготовленням підакцизної продукції, повинна притягуватись до адміністративної відповідальності (наприклад, за ст.164 або ст.177-2 КУпАП).
Відмежовуючи передбачений ст.177-2КУпАП проступок від злочину, передбаченого ст.204, слід виходити з того, що адміністративна відповідальність має наставати лише у разі, коли правопорушення за своїм характером не тягне кримінальної відповідальності (ч.2 ст.9 КУпАП).
Як вбачається з матеріалів справи06.06.2023 року о 12:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою м. Чернівці, вул. Калинівська, 13-А на території МТК «Калинівський ринок» здійснював продаж, реалізацію сигарет марки «RITM», без марок акцизного збору, у кількості 2880 пачок по 10 шт. у кожній, загальною вартістю 43 200 грн.
Відомості за даним фактом до ЄРДР не вносились.
У той же час згідно із протоколом добровільної видачі від 06.06.2023 року, у присутності двох понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 лейтенант поліції Олентир М. отримав від ОСОБА_4 сигарети марки «Ritm» у кількості 2880 пачок по 10 шт. в кожній, загальною вартістю 43 200 грн., які згідно постанови про здачу речових доказів в камеру схову перебувають в камері речових доказів Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області до вирішення питання по суті.
Так, у відповідності до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийдуть до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Аналізуючи викладене, перевіривши матеріали справи, враховуючи, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ст.156 ч.1 КУпАП України, однак дії особи по продажу та реалізації тютюнових виробів без марок акцизного податку, за своїм характером містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204 КК України, а тому матеріали справи підлягають направленню прокурору для внесення в ЄРДР відомостей за ч.1 ст.204 КК України щодо незаконного придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів та проведення досудового розслідування.
Керуючись ст.ст.24,27,164-5,247,268,283,284 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст. 156 КУпАП направити Керівнику Чернівецької окружної прокуратури для вирішення питання щодо внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР за ст.204 КК України .
Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її постановлення.
СуддяЛ. В. Байцар