06 вересня 2023 року
м. Київ
справа №500/2355/22
адміністративне провадження №К/990/28816/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білак М.В.,
суддів - Радишевська О.Р., Мельник-Томенко Ж.М.,
перевіривши касаційну скаргу Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2023 року у справі №500/2355/22 за позовом Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про визнання протиправною та скасування письмової вимоги,
21 серпня 2023 року зазначена скарга надійшла до суду касаційної інстанції.
Перевивши матеріали касаційної скарги, Суд установив, що скаргу подано з пропуском строку на касаційне оскарження. У касаційній скарзі скаржник порушує питання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Вказане клопотання скаржник обґрунтовує тим, що первісну касаційну скаргу у справі №500/2355/22 ним було подано в строк визначений статтею 329 КАС України, проте, ухвалою Верховного Суду від 19 липня 2023 року касаційну скаргу повернуто на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 332 КАС України, копію цієї ухвали він отримав 25 липня 2023 року.
Скаржник зазначає, що в найкоротші строки ним було усунуто недолік зазначений в ухвалі Верховного Суду про повернення касаційної скарги, а отже причини пропуску строку є поважними. Посилаючись на право повторного звернення з касаційною скаргою після її повернення, позивач просить поновити строк на касаційне оскарження.
Дослідивши подане клопотання, Верховний Суд вважає за можливе поновити Комунальному підприємству теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» строк на касаційне оскарження постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2023 року у справі №500/2355/22.
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15 січня 2020 № 460-IX, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, що передбачають нові підстави для касаційного оскарження.
За правилами пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Ураховуючи те, що справа відноситься до категорії справ незначної складності скаржник посилається на підпункти «б», «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Скаржник вказує підставою касаційного оскарження пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України та зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування у подібних правовідносинах - частини другої статті 19 Закону України від 10 квітня 1992 року №2269-XII «Про оренду державного та комунального майна», частини другої статті 17 Закону України від 03 жовтня 2019 року №157-IX «Про оренду державного та комунального майна».
Наведені скаржником аргументи потребують ретельної перевірки та вивчення матеріалів справи, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому проаналізувавши підставу на якій подано касаційну скаргу у цій справі, колегія суддів приходить до висновку, що обґрунтування скаржником наявності підстави для касаційного оскарження судових рішень, передбаченої пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України, є достатньо мотивованими та потребують перевірки у межах таких доводів.
Касаційна скарга відповідає вимогам статті 330 КАС України, підстави для повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження, відсутні.
Керуючись статтями 328, 330, 331, 334, КАС України,
Визнати поважними причини пропуску Комунальним підприємством теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» строку на касаційне оскарження.
Поновити Комунальному підприємству теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» строк на касаційне оскарження постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2023 року у справі №500/2355/22.
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2023 року у справі №500/2355/22.
Витребувати з Тернопільського окружного адміністративного суду матеріали адміністративної справи №500/2355/22.
Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Установити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями і оскарженню не підлягає.
СуддіМ. В. Білак О. Р. Радишевська Ж. М. Мельник-Томенко