Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к.
Іменем України
17.07.2006
Справа №2-20/11095-2006
За позовом Чорноморського районного центру зайнятості, смт. Чорноморське,вул. Щорса, 4,
До відповідача ТОВ «Фірма Донузлав», Чорноморський район, с. Новоіванівка, вул.. Леніна, 1.
Про стягнення: 11806,72 грн.
Суддя М.І. Луцяк
Представники:
Від позивача - Чащина О.О., дов. № 576 від 31.05.06р.
Від відповідача - не з'явився.
Сутність спору: Чорноморський районний центр зайнятості звернувся у господарський суд АР Крим з позовною заявою про стягнення з відповідача несплаченої суми страхових внесків у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в розмірі 11806,72 грн.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, направив телеграму про відкладення розгляду справи у зв'язку з хворобою представника.
Суд розглянувши клопотання, не вважає за доцільне відкладати розгляд справи у зв'язку із тим, що матеріалів справи достатньо для її розгляду. Крім того підстави які наведені відповідачем у телеграмі не є доведеними.
Розглянувши матеріали справи в порядку ст.. 75 ГПК України, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
встановив:
ТОВ «Фірма Донузлав», зареєстровано в Чорноморському районному центрі зайнятості як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття за № 11900387.
Відповідно до розрахункової відомості про нарахування й перерахування страхових внесків у Фонд загальнодержавного державного соціального страхування України на випадок безробіття за перший квартал 2006р., представленої відповідачем у порядку звітності, станом на 13.04.2006р. у нього виникла недоїмка в сумі 11806,72 грн.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав:
Відносини в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування врегульовані Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, прийнятими 14.01.1998р., що вступили в законну силу, у відповідності із ст. 32 Основ з моменту їхнього опублікування - 19.02.1998р.
Одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно ст. 4 Основ, є страхування на випадок безробіття.
Відносини, які виникають із загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття тепер урегульовані нормами Закону України від 02.03.2000р. № 1533 -III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхуванні на випадок безробіття», що набув законної сили, відповідно до п. 1 розділу 8 «Заключних положень» з 01.01.2001р.
До набуття законної сили зазначеного Закону, тобто до 01.01.2001р., ст. 31 Основ, відповідно до якої, строки введення загальнообов'язкового державного страхування в Україні, визначаються в законах України в окремих видах загальнообов'язкового державного соціального страхування, платежі на обов'язкове державне страхування мали статус збору (обов'язкового платежу) і входили до складу загальнообов'язкових податків і зборів, визначених ст. 14 Закону України «Про систему оподатковування» (п.16 ч. 1).
Таким чином, до 01.01.2001р. порядок стягнення такого збору визначався Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.1993р. № 8-93 «Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів», що втратив дію у зв'язку із прийняттям Закону України № 2181 від 21.12.2000р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами й державними цільовими фондами», що набув законної сили с 01.04.2001р., за винятком деяких норм.
Таким чином, до моменту набуття законної сили Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (до 01.01.2001), на порядок стягнення платежів на обов'язкове державне соціальне страхування, які мали статус загальнообов'язкового збору, поширювалися норми, які регулюють відносини в сфері оподатковування.
Правові, фінансові й організаційні основи загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття, після 01.01.2001р. вже регулювалися нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
У чинність п. 2 розділу 8 Закону, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони й інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону, а відповідно до п. 4 Кабінету Міністрів України в шестимісячний строк від дня опублікування цього Закону доручено підготувати й подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом.
Таким чином, з моменту набуття законної сили зазначеного Закону, тобто з 01.01.2001р. не діють норми Закону України «Про систему оподатковування» у частині, що суперечить йому, - хоча зміни у Закон України «Про систему оподатковування», яким п. 16 ч. 1 ст. 14 виключений, внесені лише Законом України від 16.01.2003р. № 429 «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Отже з 01.01.2001р. страхові внески на випадок безробіття не входять у систему оподатковування й не можуть стягуватися в іншому порядку, чим передбачено Законом України № 1533- III від 02.03.2000р.
Таким чином, на порядок стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, розмір яких визначений Законом України від 11.01.2001р.№ 2213, що вступили у чинність з 02.03.2001р., «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття», які виникли після 01.01.2001р., не поширюються норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами й державними цільовими фондами» й інші нормативні акти, які регулюють відносини в сфері оподатковування. Зазначені відносини врегульовані спеціальним законодавством по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Порядок нарахування внесків й їх сплати регулюється Інструкцією про порядок вирахування й сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття й обліку їхнього одержання у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженого Наказом Міністерства праці й соціальної політики України від 18.12.2000р. № 339.
Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України № 1533 від 02.03.2000р. «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Згідно ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладають на центр зайнятості АР Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, районні в містах центри зайнятості.
Згідно п.п. 2.2. п. 2 ст. 35 даного Закону роботодавець зобов'язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати страхові внески.
Частиною 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» і пунктом 9.1 Інструкції визначена відповідальність роботодавця за несвоєчасність сплати й неповну сплату страхових внесків. У випадку несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом внесків (недоїмки), штраф і пеню.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 зазначеного Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня й штраф стягуються у доход Фонду зі страхувальника в безперечному порядку. Строк давнини у випадку стягнення страхових внесків, пені й фінансових санкцій, передбачених ціею статтею, не застосуються. Статтею 39 цього ж законодавчого акту передбачено, що спори, які виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Крім того, у Постанові Верховного Суду України від 22.06.2004р. зазначено, що центр зайнятості має право звертатися в суди з позовами про стягнення заборгованості по оплаті страхових внесків у Фонди загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття.
Заборгованість відповідача перед Фондом підтверджується розрахунковою відомістю платника.
Згідно ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості стягує з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів і недоїмок у державний бюджет фонду сприяння зайнятості населення.
У відповідності із ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний оплачувати податки й збори в порядку й розмірах, встановлених законом.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки підтверджені розрахунковою відомістю.
Судові витрати віднести на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49,75,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ТОВ «Фірма Донузлав», (Чорноморський район, с. Новоіванівка, вул.. Леніна, 1; п/р 260062093 в КРД АППБ «Аваль», смт. Чорноморське, ЗКПО 30833705, МФО 324021) на користь Чорноморського районного центру зайнятості, (смт. Чорноморське,вул. Щорса, 4; п/р 37175301900303, управління держказначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 20708735) заборгованість у сумі 11806,72 грн.
3. Стягнути з ТОВ «Фірма Донузлав», (Чорноморський район, с. Новоіванівка, вул.. Леніна, 1; п/р 260062093 в КРД АППБ «Аваль», смт. Чорноморське, ЗКПО 30833705, МФО 324021) у доход Державного бюджету України (п\р 31118095600002; в банку одержувача: Управління Держказначейства в АР Крим, МФО 824026, ОКПО 22301854) 102, 00 грн. держмита.
4. Стягнути з ТОВ «Фірма Донузлав», (Чорноморський район, с. Новоіванівка, вул.. Леніна, 1; п/р 260062093 в КРД АППБ «Аваль», смт. Чорноморське, ЗКПО 30833705, МФО 324021) на користь Державного підприємства «Судовий інформаційний центр», м. Київ, пр. Перемоги, 44, п/р 26002014180001 у ВАТ «Банк Універсальний», м. Львів, МФО 325707, ОКПО 30045370) 118, 00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після вступу рішення в законну чинність.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Луцяк М.І.