28 серпня 2023 року 640/17733/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Будпостач" до Черкаської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,
Приватне підприємство "Будпостач" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Черкаської митниці про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару від 25.01.2022 №КТ-UA902000-0001-2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ПП "Будпостач" подало митну декларацію №UA902080/2022/800413 від 21.01.2022 для здійснення митного оформлення імпортованого товару.
Проте, під час митного оформлення відповідачем прийнято рішення від 25.01.2022 №КТ-UA902000-0001-2022, яким було змінено код та опис імпортованих товарів та оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА902080/2022/000018.
Позивач не погоджується з правомірністю прийняття відповідачем спірного рішення, оскільки визначені контролюючим органом опис та код УКТЗЕД товару не відповідають характеристикам товару.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що рішення прийнято у відповідності, в спосіб та в межах чинного законодавства. Зазначає, що перевірка правильності визначення коду за УКТ ЗЕД при ввезенні товару на територію України входить до повноважень митного органу та є його обов'язком. За наслідками такої перевірки відповідач прийняв відповідне рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.11.2022 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
19.06.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали адміністративної справи №640/17733/22, які за результатами автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Балаклицькому А.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 прийнято до провадження адміністративну справу №640/17733/22 та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Приватне підприємство "Будпостач" (ідентифікаційний код 24267110, місцезнаходження: 02099, м. Київ, вул. Бориспільська, буд. 9-Е, кім. 314,) зареєстроване в якості юридичної особи, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Судом встановлено, що 21.01.2022 згідно з контрактом від 09.02.2017 №873, укладеного між ПП "Будпостач" (покупець) та компанією CHANGZHOU CRAFTTOOL TRADE CO., LTD (Китай) (продавець, виробник) та на підставі комерційного інвойсу від 10.09.2021 №DCBUD21001 через митний кордон України на адресу ПП "Будпостач" були переміщені товари за ціною 169236,4 доларів США, зокрема інструменти ручні, електромеханічні, з вмонтованим електродвигуном: термоповітродувки марки FORTE артикул HG 2000-2 та артикул HG 2000-2V, термоповітродувка марки СВІТЯЗЬ артикул СТД 1600-2, термоповітродувки марки СТАЛЬ артикул ТПД 2000-2 та артикул ТПІД 2000-2 Р виробництва компанії продавця.
21.01.2022 позивач подав до Черкаської митниці митну декларацію, якій був присвоєний №UA902080/2022/800413 для митного оформлення товарів та випуску у вільний обіг за кодом УКТЗЕД 8467298500, що передбачає пільгову ставку мита 2%.
21.01.2022 відповідач виписав картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA902080/2022/000018 та розпочав перевірку правильності класифікації товарів згідно з УКТЗЕД.
25.01.2022 відповідач прийняв рішення про визначення коду товару №KT-UA902000-0001-2022, яким класифікував вказані термоповітродувки як "побутові електронагрівальні ручні інструменти (прилади)" за кодом згідно з УКТЗЕД 8516797000, що передбачає пільгову ставку мита 10%.
В результаті рішення при митному оформленні товарів позивачем були надмірно сплачені митні платежі з мита на суму 159145,50 грн. та з ПДВ на суму 31829,10 грн..
Товари були випущені у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією від 21.01.2022 №UA902080/2022/800418, а 26.01.2022 до митниці була подана додаткова митна декларація №UA902080/2022/800508.
В свою чергу, у Висновку за результатами проведення товарознавчої судової експертизи від 14.02.2022 №01/02-2022 у заключній частині вказано, що за визначальним характеристикам товари - Інструменти ручні, електромеханічні з вмонтованим електродвигуном: Термоповітродувка, FORTE apm. HG 2000-2 - 4000 шт.; Термоповітродувка, FORTE apm. HG 2000-2V - 2500 шт.; Термоповітродувка, СВІТЯЗЬ арт. СТД 1600-2 - 1500 шт.; Термоповітродувка, СТАЛЬ арт. ТПД 2000-2 - 700 шт.; Термоповітродувка, СТАЛЬ арт. ТПД 2000-2 Р - 300 шт. Виробник - CHANGZHOU CRAFTTOOL TRADE CO., LTD (Китай), що імпортовані в Україну згідно з інвойсом від 10.09.2021 NDCBUD21001 та заявлені до митного оформлення до митниці за митною декларацією від 21.01.2022 №UA902080/2022/800413 для їх класифікації згідно вимог УКТЗЕД відповідають коду 8479100000 "Обладнання для громадських робіт, будівництва або аналогічних робіт" для їх класифікації згідно вимог УКТЗЕД у відповідній товарній позиції "Машини та механічні пристрої спеціального призначення, в іншому місці не зазначені".
З урахуванням наведеного, позивач вважає оскаржуване рішення митного органу про визначення коду товару протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та здійснення митної справи в Україні, регулювання економічних, організаційних, правових, кадрових та соціальних аспектів діяльності митної служби України визначає Митний кодекс України (далі - МК України).
Згідно ч. 4 ст. 3 МК України в разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб органів доходів і зборів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь органу доходів і зборів, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Частиною 1 ст. 248 МК України встановлено, що митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Перевірка правильності класифікації згідно з українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності є одним з етапів митного контролю.
Статтею 69 МК України встановлено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари. Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо. Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв'язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються органами доходів і зборів виключно у разі, якщо прийняте органом доходів і зборів рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення. Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду. Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків) (ст. 67 МК України).
Термін «класифікація товару» для цілей розділу ІV МК України міститься в пункті 3 Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012р. № 650 (далі - Порядок № 650), та розуміється як: визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, передбачених Законом України «Про Митний тариф України», з урахуванням Пояснень до УКТЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи на виконання ст. 68 Кодексу, до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення.
Згідно п.3 розділу І Порядку № 650 контроль правильності класифікації товарів - це перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до п.1 та п.2 розділу ІІІ Порядку № 650 декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 Кодексу. Посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками.
Пунктами 5 та 6 розділу ІІІ Порядку № 650 передбачено, що у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД.
Основним законодавчим актом, який встановлює митний тариф України (на момент виникнення спірних правовідносин) є Закон України «Про митний тариф України» № 674-ІX від 04.06.2020.
До того ж, Закон України «Про митний тариф України» затверджує основні правила інтерпретації УКТЗЕД, відповідно до яких класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:
1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:
2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;
(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
3. У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.
5. На додаток до наведеного до зазначених нижче товарів застосовуються такі правила:
(a) футляри для фотоапаратів, музичних інструментів, зброї, креслярського приладдя, прикрас та подібні вироби, які мають спеціальну форму і призначені для зберігання відповідних виробів або набору виробів, придатні для тривалого використання разом з виробами, для яких вони призначені, класифікуються разом з упакованими в них виробами. Це правило не поширюється на тару (упаковку), що становить разом з виробом одне ціле і надає останньому істотно іншої властивості;
(b) відповідно до правила 5 (a) тару (упаковку) разом з товарами, які в ній містяться, слід класифікувати разом з цими товарами, якщо вона належить до такого типу тари (упаковки), яка зазвичай використовується для упакування цих товарів. Це положення є необов'язковим, якщо ця тара (упаковка) придатна для повторного використання.
6. Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Отже, вищевикладене дає підстави прийти до висновку про те, що при віднесенні товару до тієї чи іншої позиції слід виходити з більш конкретного опису товару, тобто саме характеристики товару є визначальними для класифікації товару відповідно до УКТ ЗЕД.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у митній декларації №UA902080/2022/800413 класифікував ввезений на митну територію України товар за кодом УКТЗЕД 8467298500.
Разом з тим, рішенням від 25.01.2022 №KT-UA902000-0001-2022 Черкаською митницею визначено ввезений позивачем товар за кодом згідно УКТ ЗЕД 8516797000 як "побутові електронагрівальні ручні інструменди (прилади)".
Наказом ДМС України від 14.07.2020 №256 затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. Вказані пояснення до УКТЗЕД є одним з допоміжних робочих матеріалів, що запроваджуються в Україні з метою забезпечення однакової інтерпретації і застосування УКТЗЕД.
Так, відповідно до основних правил інтерпретації класифікації товарів та пояснень до УКТ ЗЕД, у поясненні до товарних позицій 8467 визначено:
8467 - Інструменти ручні пневматичні, гідравлічні або з вмонтованим електричним або неелектричним двигуном:
- пневматичні:
8467 11- - ротаційні (включаючи комбіновані обертові
і ударної дії):
8467 11 10 00 - - - для обробки металу
8467 11 90 00 - - - інші
8467 19 00 00 - - інші
- з вмонтованим електричним двигуном:
8467 21- - дрилі всіх типів:
8467 21 10 00 - - - які можуть працювати без зовнішнього джерела живлення
- - - інші:
8467 21 91 00 - - - - електропневматичні
8467 21 99 00 - - - - інші
8467 22- - пилки:
8467 22 10 00 - - - пилки ланцюгові
8467 22 30 00 - - - пилки дискові
8467 22 90 00 - - - інші
8467 29- - інші:
8467 29 20 00 - - - які можуть працювати без зовнішнього джерела живлення
- - - інші:
- - - - апарати точильні та шліфувальні:
8467 29 51 00 - - - - - куто-шліфувальні
8467 29 53 00 - - - - - стрічкошліфувальні
8467 29 59 00 - - - - - інші
8467 29 70 00 - - - - стругальні
8467 29 80 00 - - - - машини для підрізання живої огорожі та підстригання газонів
8467 29 85 00 - - - - інші
- інші інструменти:
8467 81 00 00 - - пилки ланцюгові
8467 89 00 00 - - інші
- частини:
8467 91 00 - - пилок ланцюгових:
8467 91 00 10 - - - з електричним двигуном
8467 91 00 90 - - - інші
8467 92 00 00 - - пневматичних інструментів
8467 99 00 - - інші:
8467 99 00 10 - - - з електричним двигуном
8467 99 00 90 - - - інші.
До цієї товарної позиції включаються інструменти, що мають у своєму складі вмонтований електродвигун, двигун, який працює від стиснутого повітря (або поршень, що працює від стиснутого повітря), двигун внутрішнього згоряння або будь-який інший двигун (наприклад, невеликі гідравлічні турбіни); двигун, що працює від стиснутого повітря, зазвичай приводиться в дію від зовнішнього джерела стиснутого повітря, а у разі застосування двигуна внутрішнього згоряння акумуляторні батареї системи запалювання зазвичай розташовані окремо. У пневматичному інструменті дія стиснутого повітря іноді доповнюється гідравлічними підключеннями.
Такі інструменти включаються до цієї товарної позиції лише, якщо під час роботи їх потрібно утримувати рукою (ручний інструмент). Вираз "інструмент, утримуваний рукою під час роботи" означає, що цей інструмент розрахований на втримання в руці під час користування ним, а також більш важкий інструмент (наприклад, трамбівка для ущільнення ґрунту), що є переносним, тобто може бути піднятий і перенесений на руках людиною, яка користується ним, особливо в процесі виконання роботи, і який розрахований також на керування і спрямування руху від руки. З метою усунення втоми через вплив їхньої повної ваги під час роботи такі інструменти можуть застосовуватися з допоміжними опорними пристроями (наприклад, триногами, домкратними стійками, підвісним підіймальним талем).
Однак, деякі ручні інструменти цієї товарної позиції мають пристосування, які дозволяють тимчасово закріплювати їх на опорі. За умови одночасного постачання разом із опорою, такі інструменти включаються в цю товарну позицію, якщо вони дійсно є "ручними інструментами", як визначено вище.
Деякі інструменти цієї товарної позиції можуть мати додаткові пристрої (наприклад, вентилятори і пилозбирачі для видалення та збирання пилу під час роботи).
До цієї товарної позиції не включається інструмент, який через свою вагу, розмір і т.п., як видно, не може утримуватися рукою під час використання відповідно до наведеного вище опису. Сюди також не включається інструмент (переносний або непереносний), обладнаний опорною плитою або іншим пристроєм для кріплення на стіні, верстаку, підлозі і т.п., а також інструменти, які обладнані пристроями для переміщення по рейках (наприклад, машини для вирізання пазів або свердління залізничних шпал), та машини, які переміщуються та керуються оператором, який іде позаду, або аналогічні машини на колесах, які керуються безпосередньо оператором, наприклад, машини для шліфування підлоги з бетону, мармуру або деревини і т.п.
Крім того, до цієї товарної позиції не включаються комплекти, що складаються з пристрою для кріплення інструменту з одним або більше інструментами та окремим поршневим двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням або окремим електродвигуном з гнучким привідним валом; пристрої для кріплення інструменту включаються до товарної позиції 8466, двигун з гнучким привідним валом - до товарної позиції 8407 або 8501, в залежності від конкретного випадку, а робочі інструменти - у відповідні товарні позиції.
Інструменти даної товарної позиції включають інструменти для обробки різних матеріалів та застосовуються у різних галузях промисловості.
За дотримання зазначених вище умов до цієї товарної позиції включаються серед іншого (іnter alіa):
(1) Свердлильні інструменти, інструменти для нарізування різьби мітчиком або для розгортання отвору.
(2) Бурильні інструменти, бурильні молотки і т.п.
(3) Гайкові ключі, викрутки, гайковерти.
(4) Інструменти для стругання, доведення до визначеного розміру, обточування поверхні і т.п.
(5) Обпилювальний інструмент, машинки для шліфування, які використовують абразивний камінь, наждачну шкурку, полірувальні машинки і т.п.
(6) Машинки з дротяними щітками.
(7) Циркулярні пилки і ланцюгові пилки і т.п.
(8) Молотки різних типів, наприклад, обрубувальні молотки, молотки для оббивання окалини, карбувальні молотки, клепальні молотки, бетоноломи.
(9) Клепальні молотки ущільнювального типу; пристрої для зрізання заклепок та інші довбальні пристрої.
(10) Листорізи для металевого листа (типу ножиць або матричного типу).
(11) Трамбівки формувальної суміші для ливарного виробництва, стрижневибивальний інструмент для видалення стрижнів з виливків, вібратори для ливарних форм.
(12) Трамбівки для ущільнення ґрунту в дорожньому будівництві і т.п.
(13) Автоматичні лопати.
(14) Вібратори для ущільнення бетону, що полегшують переміщення та укладання бетону.
(15) Машинки для підрізання живоплоту.
(16) Пристрої для видалення накипу з котлів, що мають гідравлічний привід.
(17) Мастильні пістолети для гаражів з приводом від стисненого повітря і т.п.
(18) Переносні машинки для обробки галявин, підрізання трави уздовж стін, бордюрів або під кущами. Такі машинки мають умонтований двигун в легкій металевій рамі і різальний пристрій, що складається зазвичай з однієї або декількох нейлонових ниток.
(19) Переносні кущорізи з умонтованим двигуном, ведучим валом (твердим або гнучким) та інструментальною оправкою, подані разом з різними взаємозамінними різальними інструментами, для установлення в інструментальній оправці.
(20) Різаки для різання текстильного матеріалу, використовувані у швейній промисловості.
(21) Гравірувальні інструменти.
(22) Ручні електричні ножиці, які складаються з нерухомого леза, що ріже та рухомого леза, що ріже із умонтованим електродвигуном, які використовуються у майстернях з пошиву одягу, виготовлення капелюхів, домашньому господарстві і т.п.
За умови дотримання загальних положень щодо класифікації частин (див. Загальні положення до Розділу XVІ), до цієї товарної позиції включаються також частини (крім пристроїв для кріплення інструменту товарної позиції 8466) інструментів цієї товарної позиції.
До цієї товарної позиції не включаються:
(а) шліфувальні, точильні, полірувальні, різальні круги та аналогічні вироби, виготовлені з каменю, кераміки або агломерованих абразивів (товарна позиція 6804);
(b) інструменти групи 82;
(с) повітряні компресори (товарна позиція 8414);
(d) пристрої для розбризкування або розпилення рідин або порошків, піскоструминні апарати й аналогічне устаткування (товарна позиція 8424).
(e) електричні газонокосарки (товарна позиція 8433).
(f) машини електромеханічні побутові (товарна позиція 8509).
(g) електробритви, машинки для підстригання волосся та пристосування для видалення волосся (товарна позиція 8510).
(h) інструменти ручні електромеханічні, які використовуються у медицині та стоматології (товарна позиція 9018).
Поясненнями до товарної позиції 8516 визначено:
8516 - Електричні водонагрівачі акумулювальні або безінерційні та електричні нагрівачі занурені; прилади електричні для обігрівання приміщень, ґрунту; електронагрівальні апарати перукарські (наприклад, сушарки для волосся, бігуді, щипці для гарячої завивки) або сушарки для рук; праски електричні; інші побутові електронагрівальні прилади; елементи опору нагрівальні, крім включених до товарної позиції 8545:
8516 10 - електричні водонагрівачі акумулювальні або безінерційні та електричні нагрівачі занурені:
8516 10 11 00 - - водонагрівачі безінерційні
8516 10 80 00 - - інші
- прилади електричні для обігрівання приміщень, ґрунту:
8516 21 00 00 - - радіатори теплоакумулювальні
8516 29 - - інші:
8516 29 10 00 - - - радіатори з наповненою рідиною
8516 29 50 00 - - - нагрівачі конвекційні
- - - інші:
8516 29 91 00 - - - - з умонтованими вентиляторами
8516 29 99 00 - - - - інші
- апарати електронагрівальні перукарські або сушарки для рук:
8516 31 00 - - сушарки для волосся:
8516 31 00 10 - - - ковпаки-сушарки
8516 31 00 90 - - - інші
8516 32 00 00 - - інші апарати електронагрівальні перукарські
8516 33 00 00 - - сушарки для рук
8516 40 00 00 - праски електричні
8516 50 00 00 - печі мікрохвильові
8516 60 - інші печі; електроплити кухонні, електроплитки, варочні електрокотли; грилі та ростери:
8516 60 10 00 - - електроплити кухонні (які мають принаймні духову шафу та панель з електронагрівальними елементами)
8516 60 50 00 - - електроплитки, варочні електрокотли та панелі з електронагрівальними елементами для електроплит
8516 60 70 00 - - грилі та ростери
8516 60 80 00 - - електропечі для вмонтовування
8516 60 90 00 - - інші
- інші прилади електронагрівальні:
8516 71 00 00 - - для приготування кави або чаю
8516 72 00 00 - - тостери
8516 79 - - інші:
8516 79 20 00 - - - глибокі масляні жаровні
8516 79 70 00 - - - інші
8516 80 - елементи опору нагрівальні:
8516 80 20 - - змонтовані з ізолювальним каркасом:
8516 80 20 10 - - - зібрані в блоки, які складаються тільки з простого ізольованого каркаса та електричного з'єднувача, що застосовуються в цивільній авіації проти обмерзання
8516 80 20 90 - - - інші
8516 80 80 - - інші:
8516 80 80 10 - - - для пасажирських вагонів
8516 80 80 30 - - - для трамвайних вагонів
8516 80 80 90 - - - інші
8516 90 00 00 - частини.
(A) Пристрої електричні водогрійні акумулювальні або безінерційні та занурювальні електронагрівачі
До цієї групи входять:
(1) “Гейзерні” нагрівачі, в яких вода нагрівається в міру її проходження крізь апарат.
(2) Водонагрівачі акумулювальні (незалежно від того, належать вони до нагнітального типу чи ні), тобто теплоізольовані резервуари з занурюваними нагрівальними елементами. Вода в них нагрівається поступово.
(3) Нагрівачі подвійної дії, в яких вода нагрівається або електричним струмом, або за рахунок приєднання до водонагрівальної системи, що працює на органічному паливі; вони часто обладнуються термостатичним пристроєм керування для переходу лише на електронагрівання, коли іншого обігріву недостатньо.
(4) Водокип'ятильники електродні, в яких між двома електродами пропускається змінний струм.
(5) Кип'ятильники електричні занурювані (нагрівачі занурюваної дії) різних видів і форм залежно від їх застосування, які зазвичай використовують в цистернах, чанах і т.д., для нагрівання рідин, напіврідких (крім твердих) субстанцій або газів. Їх також виготовляють для використання в кухлях, каструлях, високих склянках, чашках, ваннах, чашах і т.д. зазвичай з теплоізольованою ручкою і гачком для навішування нагрівача на посудину.
Вони мають зміцнену захисну оболонку з високим опором до механічних навантажень і просочування рідин, напіврідких (крім твердих) субстанцій і газів. Порошок (зазвичай оксид магнію) з добрими діелектричними та тепловими властивостями утримує дротяний резистор (опір) у просторі всередині оболонки та електрично ізолює його.
Конструкції, що складаються з нагрівачів занурюваної дії, постійно змонтовані в цистернах, чанах або інших посудинах, включаються до товарної позиції 8419, крім тих випадків, коли вони розроблені тільки для нагрівання води або для побутового використання, у таких випадках вони залишаються в цій товарній позиції. Сонячні водонагрівачі також включаються до товарної позиції 8419.
(6) Електроустаткування для кип'ятіння води.
Електричні котли центрального опалення включаються до товарної позиції 8403.
(B) Прилади електричні для обігрівання приміщень та ґрунту
До цієї групи входять:
(1) Нагрівальне електроустаткування акумулювального типу, в якому електричні елементи нагрівають тверду речовину (наприклад, цеглу) чи рідину, яка акумулює теплову енергію і виділяє її в навколишню атмосферу.
(2) Електрокаміни (вентиляторні нагрівачі та випромінювальні нагрівачі), включаючи переносні з параболічними рефлекторами та іноді з умонтованими вентиляторами. У багатьох з них є кольорові лампочки чи мерехтливі пристрої для імітації палаючого вугілля або дров.
(3) Електричні радіатори. Являють собою пристрої, в яких електричні елементи нагрівають рідину (наприклад, оливу, що циркулює в радіаторі та потім випромінює теплову енергію в навколишню атмосферу).
(4) Нагрівачі конвекційного типу. Забезпечують конвекцію повітря за допомогою конвекційних потоків, іноді за допомогою вентилятора.
(5) Нагрівальні панелі для установлення на стелі чи на стіні, включаючи панелі інфрачервоного випромінювання для обігрівання громадських місць, вулиць і т.д.
(6) Нагрівальне устаткування для моторних транспортних засобів, пасажирських залізничних вагонів, літальних апаратів і т.д., крім антиобліднювачів і протизапотівачів.
(7) Устаткування для обігрівання дорожнього полотна для запобігання утворення ожеледиці та устаткування обігрівання ґрунту, що сприяє росту рослин. Елементи такого устаткування зазвичай заглиблюють в ґрунт.
(8) Нагрівачі двигунів, установлювані під автомобілем для полегшення запуску двигуна.
Електричні котли центрального опалення включаються до товарної позиції 8403.
(C) Електро-термічні апарати для догляду за волоссям та сушарки для рук
Сюди включаються:
(1) Сушарки для волосся, включаючи сушильні ковпаки, а також сушарки з ручкою пістолетного типу та вмонтованим вентилятором.
(2) Бігуді та електричні пристрої для перманентної завивки.
(3) Електрощипці для завивання волосся.
(4) Сушарки для рук.
(D) Праски електричні
До цієї групи входять праски усіх видів незалежно від того, застосовуються вони в побуті чи кравцями і т.д., включаючи безпроводові праски. Безпроводові праски являють собою праску, який включає нагрівальний елемент і підставку, що приєднується до електромережі. Праска підключається до джерела живлення, лише коли вона розташовується на підставці. До цієї групи також включаються електричні відпарювальні праски незалежно від того, мають вони водяний резервуар чи призначені для приєднання до парової труби.
(E) Інші побутові електронагрівальні прилади
До цієї групи входять всі електронагрівальні машини та пристрої за умови, що вони, як правило, застосовуються в побуті. Деякі з них згадані раніше в цих поясненнях (наприклад, електрокаміни, “гейзерні” нагрівачі, сушарки для волосся, праски і т.п.). До числа інших входять:
(1) Мікрохвильові печі.
(2) Інші печі та електроплити, електроплитки, плитки-конфорки для готування (варіння), (англ. boiling rings), грилі та ростери (наприклад, конвекційного типу, з електричним опором, інфрачервоні, індукційні високої частоти і комбіновані газоелектричні пристрої).
(3) Кавники або чайники для приготування кави або чаю (включаючи кавники і чайники з проціджувачем).
(4) Тостери, включаючи тостерні печі, що призначені переважно для приготування тостів, але можуть також застосовуватися і для запікання невеликих шматочків продуктів, таких як картопля.
(5) Чайники, каструлі, пароварки, підігрівники для молока з зовнішньою теплоізоляцією, супу чи аналогічні посудини.
(6) Млинцівниця.
(7) Вафельниці.
(8) Підігрівачі для тарілок і їжі.
(9) Сотейники та посуд для підсмажування скибочок (фритюрниці).
(10) Апарати для обсмаження кави.
(11) Нагрівачі для пляшок.
(12) Апарати для виготовлення йогурту та сиру.
(13) Стерилізаційні апарати для приготування консервів.
(14) Апарати для приготування повітряної кукурудзи.
(15) Сушарки для обличчя та аналогічні сушарки.
(16) Сауни для обличчя, до складу яких входять маски, в яких випаровується вода для обробки шкіри обличчя.
(17) Аератори для рушників і нагрівальні вішалки для рушників.
(18) Грілки для постелей.
(19) Нагрівачі для парфумів або пахощів, а також нагрівачі для розсіювання інсектицидів.
(20) Кип'ятильники для немеханічного прання.
До цієї групи не включаються:
(а) ковдри, матраци, подушки з електропідігріванням, грілки для ніг або подібні вироби; одяг, взуття або навушники чи інші предмети з електропідігріванням, використовувані людиною (розглядаються у відповідній товарній позиції, див. примітку 1 до цієї групи);
(b) розгладжувальні машини валкового типу (товарна позиція 8420) і прасувальні машини чи преси для одягу (товарна позиція 8451);
(c) перколятори, монтовані на прилавку, електричні нагрівачі чаю або молока, сотейники та фритюрниці, застосовувані, наприклад, у кафе, які спеціалізуються на хрусткій картоплі, та інші пристрої з електропідігріванням, які, як правило, не застосовуються в побуті (товарна позиція 8419 і т.п.);
(d) промислові мікрохвильові печі, камери та обладнання (наприклад, мікрохвильові печі, які використовуються в ресторанах) (товарна позиція 8514);
(e) меблі (наприклад, білизняні шафи та сервісні візки), обладнані нагрівальними елементами (група 94);
(f) запальнички для сигарет, запальнички для газу та аналогічні вироби (товарна позиція 9613).
(F) Електричні нагрівальні опори
Крім вугільних опорів (товарна позиція 8545), всі електричні опори для нагрівання розглядаються в цій товарній позиції незалежно від класифікації пристроїв або устаткування, в яких вони використовуються.
Такі опори являють собою прутки, пластини і т.п. чи відрізки дроту (зазвичай у вигляді котушки) зі спеціального матеріалу, який набуває дуже високої температури під час пропускання крізь нього електричного струму. Застосовувані матеріали можуть бути різними (спеціальні сплави, композиційні матеріали на основі карбіду кремнію і т.д.). Вони можуть бути виготовлені у вигляді окремих елементів шляхом використання друкованої технології.
Дротяні опори зазвичай монтуються на ізоляційних елементах-підставках (наприклад, з кераміки, стеатиту, слюди чи пластмас) або на осердя з м'якого ізоляційного матеріалу (наприклад, зі скловолокна чи азбесту). Якщо дріт не змонтований на будь-якій основі, то він включається до цієї товарної позиції лише у випадку, якщо нарізаний на мірні відрізки і згорнутий в спіраль або йому надано іншої форми, за якою можна визначити, що це нагрівальний елемент опору. Те ж саме стосується прутків і пластин, які для того, щоб входити до цієї товарної позиції, повинні бути нарізані за довжиною або розмірами, придатними для використання.
Опори включаються до цієї товарної позиції, навіть якщо вони спеціально призначені для застосування в конкретному типі машини чи пристрою; проте, якщо вони складені разом з іншими частинами (крім простого ізолювального елемента-підставки з електричними з'єднаннями), вони класифікуються як частини відповідних машин або пристроїв (наприклад, підставки для прасок і плити для електричних кухонних плит).
До цієї товарної позиції також не включаються антиобліднювачі та протизапотівачі. Вони складаються з дротяного опору у вигляді рамки і монтуються на вітровому склі (товарна позиція 8512).
За умови додержання загальних положень щодо класифікації частин (див. Загальні положення до розділу XVІ), частини виробів цієї товарної позиції включаються до цієї товарної позиції.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що визначений позивачем у митній декларації №UA902080/2022/800413 код 8467 2985 00 згідно з УКТ ЗЕД є таким, що описує товар більш конкретно, порівняно з товарними позиціями за кодом згідно УКТ ЗЕД 8516 7970 00, що був встановлений відповідачем.
Суд критично ставиться до висновків митного органу стосовно того, що задекларований позивачем товар класифікований як "побутові електронагрівальні ручні інструменти (прилади)", а тому не може декларуватись у товарній позиції 8467 згідно з УКТ ЗЕД, з огляду на наступне.
Так, згідно Висновку за результатами проведення товарознавчої судової експертизи від 14.02.2022 №01/02-2022, то у заключній частині останнього вказано, що за визначальним характеристикам товари - Інструменти ручні, електромеханічні з вмонтованим електродвигуном: Термоповітродувка, FORTE apm. HG 2000-2 - 4000 шт.; Термоповітродувка, FORTE apm. HG 2000-2V - 2500 шт.; Термоповітродувка, СВІТЯЗЬ арт. СТД 1600-2 - 1500 шт.; Термоповітродувка, СТАЛЬ арт. ТПД 2000-2 - 700 шт.; Термоповітродувка, СТАЛЬ арт. ТПД 2000-2 Р - 300 шт. Виробник - CHANGZHOU CRAFTTOOL TRADE CO., LTD (Китай), що імпортовані в Україну згідно з інвойсом від 10.09.2021 NDCBUD21001 та заявлені до митного оформлення до митниці за митною декларацією від 21.01.2022 №UA902080/2022/800413 для їх класифікації згідно вимог УКТЗЕД відповідають коду 8479100000 "Обладнання для громадських робіт, будівництва або аналогічних робіт" для їх класифікації згідно вимог УКТЗЕД у відповідній товарній позиції "Машини та механічні пристрої спеціального призначення, в іншому місці не зазначені".
Визначений судовим експертом код товару згідно з УКТЗЕД 8479100000 передбачає пільгову ставку мита 0 % (див. додаток 10).
Судовий експерт у висновку зазначив, що при досліджені наданих документів та зразків товарів було встановлено, що надані на дослідження товари не відносяться до побутової техніки.
У класичному товарознавстві визначено [15, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28], що побутова техніка - це прилади, які використовуються людиною вдома і виконують різні функції.
Основне призначення:
1) Полегшення монотонних та рутинних робіт.
2) Прискорення процесу виконання різноманітних дій.
3) Надання людині зручності.
За своїм призначенням побутова техніка поділяється на кілька груп.
Побутова техніка - класифікація
1) Кухонні прилади - холодильник, мікрохвильова піч, міксер, блендер, тостер, кухонний комбайн та ін.
2) Для прибирання - пилосос, пароочисники
3) Для догляду за одягом - праска, пральна машина, швейна машина.
4) Для підтримки температурного режиму - обігрівач, вентилятор, кондиціонер.
5) Вимірювальна - ваги, годинники, термометри та ін.
6) Доглялає - бритва, фен для волосся, епілятор та ін.
7) Для розваг - телевізор, музичний центр та ін.
Але надані на дослідження товари за своїм призначенням використовується для видалення старого лакофарбового покриття, для розм?якшення пластику, гуми та інших матеріалів, прогрівання труб тощо, а саме є електроприладами які використовуються при проведені будівництва або аналогічних робіт.
Слід звернути увагу, що будівельний фен є обладнанням підвищеної небезпеки.
У інструкції з експлуатації є попередження, що будівельний фен не призначений для використання особами (включаючи дітей) зі зниженими фізичними, сенсорними чи розумовими здібностями або за відсутності у них досвіду чи знань, якщо вони не знаходяться під контролем або не проінструктовані про використання приладу особою, відповідальною за їхню безпеку.
Наявність високих температур 400-600 С, які створюються під час роботи цього обладнання, робить його небезпечним для використання в побутових цілях.
Експерт заявив, що не може погодитися з рішенням №KT-UA902000-0001-2022 від 25.01.2022, прийнятим посадовими особами Черкаської митниці ДМС України, про визначення коду товару у частині того, що будівельні фени (термоповітродувки) є Побутовими електронагрівальні ручними інструментами (приладами).
Враховуючи вищевикладене, експерт вважає не коректним визначення коду УКТЗЕД 8516797000 за визначальними характеристиками для товару - Термоповітродувка, FORTE арт. HG 2000-2 - 4000 шт; Термоповітродувка, FORTE арт. HG 2000-2V - 2500 шт; Термоповітродувка, СВІТЯЗЬ арт. СТД 1600-2 -1500шт; Термоповітродувка, СТАЛЬ арт. ТПД 2000-2 - 700 шт; Термоповітродувка, СТАЛЬ арт. ТПД 2000-2 Р - 300 шт. Виробник - CHANGZHOU CRAFTTOOL TRADE CO., LTD (Китай) у рішенні ДМС №KT-UA902000-0001-2022 від 25.01.2022, яке було прийняте посадовими особами митниці.
Суд звертає увагу, що висновок судової експертизи підготовлений атестованим судовим експертом-товарознавцем Міністерства юстиції України, який має наукову ступінь кандидата технічних наук в галузі товарознавства та експертизи товарів, вчене звання професора, кваліфікацію судового експерта за спеціальністю «оцінка машин обладнання, сировини та товарів народного споживання» (безстрокове Свідоцтво Міністерства юстиції України №1058 от 27.11.06) та стаж експертної роботи з 1988 року. У висновку судовий експерт зазначив, що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність згідно зі ст. 384 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та поставив підпис.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема висновками експертів.
Згідно з ч.ч. 1, 6, 7 ст.104 КАС України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення. У висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду та експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок. Експерт, який склав висновок за зверненням учасника справи, має такі самі права і обов'язки, що й експерт, який здійснює експертизу на підставі ухвали суду..
Також, доказами того, що судовий експерт уповноважений визначати код товару згідно з УКТЗЕД та що такий висновок судової експертизи є доказом у справі підтверджується правовою позицією Верховного Суду.
Так, відповідно до правової позиції, викладеної у пункті 21 постанови Верховного Суду від 24.11.2020 у справі №260/1358/18, адміністративне провадження №К/9901/16491/19, встановлено: «Щодо допустимості доказів в адміністративному судочинстві, експертне дослідження іншої установи, зроблене за заявою декларанта, може бути доказом визначальних характеристик товару для його класифікації згідно з УКТ ЗЕД нарівні з експертним дослідженням спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, чи його відокремленого підрозділу). Оцінка такого експертного дослідження, так само, як і експертного дослідження спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, чи його відокремленого підрозділу, здійснюється судом за правилами оцінки доказів, визначених статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України
Згідно з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №808/1432/16, адміністративне провадження №К/9901/15173/18: «З огляду на правову рівність учасників процедур митного контролю експертні установи, призначені декларантом не можуть мати інші права та завдання, ніж експертні установи, призначені митним органом».
При цьому, відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 24.12.2020 у справі №806/4585/15, адміністративне провадження № К/9901/13584/18 встановлено: «Колегія суддів погоджується з позицією судів попередніх інстанцій щодо визнання безпідставним твердження відповідача, що при проведенні товарознавчої експертизи, експерт вийшов за межі своїх повноважень визначивши код товару згідно з УКТЗЕД.
Відповідно до п. 1 p. IV Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року № 53/5 до основних завдань товарознавчої експертизи відноситься визначення характеристик об'єктів дослідження відповідно до вимог Українського класифікатора товарів зовнішньої економічної діяльності».
При цьому, суд зазначає, що відповідно до Закону України від 04.06.2020 №674-IX "Про Митний тариф України" визначений Черкаською митницею у рішенні код товару 8516797000 передбачає згідно з товарною позицією 8516 (перші чотири знаки) класифікацію наступних товарів: «Електричні водонагрівачі акумулювальні або безінерційні та електричні нагрівачі занурені; прилади електричні для обігрівання приміщень, грунту; електронагрівальні апарати перукарські (наприклад, сушарки для волосся, бігуді, щипці для гарячої завивки) або сушарки для рук; праски електричні; інші побутові електронагрівальні прилади».
У Поясненнях до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженої Наказом ДМС України від 14.07.2020 №256, містяться пояснення до товарної позиції 8516, у яких зазначений перелік побутових електронагрівальних приладів: «водонагрівачі, прилади електричні для обігрівання приміщень. електронагрівальні апарати перукарські (наприклад, сушарки для волосся, бігуді, щипці для гарячої завивки) або сушарки для рук; праски електричні; інші побутові електронагрівальні прилади: мікрохвильові печі, Інші печі та електроплити, тостери, чайники, каструлі, пароварки, підігрівники для молока з зовнішньою теплоізоляцією, супу чи аналогічні посудини, млинцівниця, нагрівачі для пляшок, апарати для виготовлення йогурту та сиру, стерилізаційні апарати для приготування консервів, апарати для приготування повітряної кукурудзи, сушарки для обличчя та аналогічні сушарки…..»
Проте, суд звертає увагу на те, що термоповітродувки відсутні у визначеному Держмитслужбою переліку побутових електронагрівальних приладів.
Відповідач у розділі 4 спірного рішення зазначив технічні характеристики термоповітродувки та вказав, що товари працюють в режимі температури до: 400С - 600С, що також свідчить про неможливість використання цих товарів як побутових електронагрівальних приладів.
Ці твердження підтверджені судовим експерт у висновку, який зазначив, що при досліджені наданих документів та зразків товарів було встановлено, що надані на дослідження товари не відносяться до побутової техніки.
Отже, згідно висновку від 14.02.2022 №01/02-2022 вбачається про можливість ідентифікувати надані на дослідження проби товару у розумінні товарної позиції 8467.
При цьому, відповідачем до матеріалів справи не надано доказів, які б спростовували даний експертний висновок.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що 01.12.2020 Черкаською митницею було здійснено митне оформлення ідентичних товарів за кодом УКТЗЕД 8467298500 за митною декларацією №UA100670/2020/107406, що поставлялися згідно з тим же контрактом від 09.02.2017 №873, укладеного між ПП «Будпостач» та компанією CHANGZHOU CRAFTTOOL TRADE CO., LTD.
Також, 18.05.2021 Черкаською митницею було здійснено митне оформлення ідентичних товарів за кодом УКТЗЕД 8467298500 за митною декларацією NoUA100670/2021/103041, що поставлялися згідно з тим же контрактом від 09.02.2017 №873, укладеного між ПП «Будпостач» та компанією CHANGZHOU CRAFTTOOL TRADE CO., LTD.
Відтак, з огляду на викладене, слід зазначити, що в контексті зміни підходу до кодування поставленого позивачем товару доцільним було б відповідачу провести експертне дослідження для підтвердження технічних чи конструктивних особливостей товару, що підтверджували б законність та обґрунтованість зміни опису та коду товару.
Водночас, відповідачем не надано до суду доказів вжиття заходів для проведення перевірки коду УКТЗЕД шляхом проведення експертного дослідження.
Суд зазначає, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо самостійного визначення коду товару, оскільки жодного експертного дослідження митним органом не проводилося.
Так, згідно з правовою позицією Верховного Суду, зазначеною у постанові від 20.01.2021 у справі №П/811/1639/17, адміністративне провадження №K/9901/47829/18, визначено: «Також судами при вирішенні спору було враховано, що позивач вже неодноразово здійснював митне оформлення аналогічного товару за контрактом NeEL122 саме за митним кодом 4008110000, який був прийнятий митним органом.
Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій правильно застосували норми матеріального права та не допустили порушень норм процесуального права».
Таким чином, аналіз вищенаведених обставин та норм права свідчить про безпідставність спірного рішення митного органу внаслідок недоведення останнім наявності підстав для зміни коду товару за власною ініціативою в межах процедури митного оформлення.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду, зокрема, у постановах від 03.04.2018 у справа № 814/1256/17, від 04.04.2018 у справі №818/297/17, від 10.09.2020 у справі №825/3466/15-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, з урахуванням наведеного в цілому, суд приходить до висновку, що рішення Черкаської митниці про визначення коду товару від 25.01.2022 №КТ-UА902000-0001-2022 є протиправним та підлягає скасуванню.
Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено принцип законності, який вимагає, щоб органи державної влади та їх посадові особи діяли тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 2865,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 14.10.2022 №11969.
Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Черкаської митниці.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської митниці про визначення коду товару від 25.01.2022 №КТ-UA902000-0001-2022.
Стягнути на користь Приватного підприємства "Будпостач" (код ЄДРПОУ 24267110) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Черкаської митниці (код ЄДРПОУ 44005652) судовий збір у розмірі 2865,00 грн. (дві тисячі вісімсот шістдесят п'ять грн. 00 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Балаклицький А. І.