Постанова від 10.09.2010 по справі 2а-10188/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 вересня 2010 року 13:56 № 2а-10188/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К.

при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу

За позовомПрокурора Солом'янського району міста Києва

до

за участі третьої особиСолом'янської районної у місті Києві державної адміністрації

Комунального підприємства «Солом'янка -Автопарк-Сервіс»

проскасування розпорядження

За участю представників сторін

прокурора : Коваль О.М., помічник прокурора

відповідач: Єрко Н.П., представник

третьої особи: не з'явились

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації №1929 від 18.11.2008р. «Про облаштування цілодобового паркувального майданчика для зберігання транспортних засобів по вул. Смоленській, 31/33 у м.Києві.»

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач ухилився від розгляду протесту прокурора, а зазначене розпорядження є протиправним, оскільки винесено без достатніх на те повноважень. Крім того, прокурор посилається на скасування Київською міською радою рішення, яким рекомендовано районним у місті Києві радам створити комунальні підприємства по паркуванню транспортних засобів.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються огляду на те, що Київська міська рада не мала права скасовувати свої рішення.

В процесі розгляду справи судом було залучено в якості третьої особи комунальне підприємство «Солом'янка -Автопарк-Сервіс», проте представник даного підприємства в судове засідання не з'явився.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокурора та відповідача, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації (далі -відповідач) від 18.11.2008 № 1929, прийнятим відповідно до рішення Київської міської ради від 27.11.03 № 216/1090 „Про заходи щодо поліпшення роботи по організації дорожнього руху, розвитку мережі паркінгів, автостоянок, місць для паркування та інших об'єктів дорожнього сервісу в м. Києві", а також Правил паркування транспортних засобів в м. Києві, затверджених рішенням Київради від 26.09.02 № 47/207 та з метою усунення неорганізованого паркування автотранспорту в мікрорайоні, комунальне підприємство «Солом'янка Автопарк-сервіс»(далі -третя особа) зобов'язано облаштувати цілодобовий паркувальний майданчик для зберігання транспортних засобів по вул. Смоленській, 31/33 у м. Києві.

Пунктами 1.2 -1.4 вказаного розпорядження третю особу було зобов'язано погодити місця розташування з відповідними службами району, забезпечити, в разі необхідності, вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки, на паркувальному майданчику дотримуватись правил пожежної безпеки, вимог природоохоронного законодавства та „Правил з дотримання тиші в громадських місцях у м. Києві", затверджених рішенням сесії Київради від 26.09.02 № 47/204.

На вказане розпорядження прокурором Солом'янського району міста Києва було 17.05.2010р. принесено протест, в якому висунуто вимогу про скасування розпорядження від 18.11.2008 № 1929.

Листом від 27.05.2010р. відповідач повідомив про те, що протест буде розглянуто після розгляду позовної заяви третьої особи до Київської міської ради. 11.06.2010р. прокурор направив відповідачу вимогу про розгляд принесених протестів, яку листом від 21.06.2010р. також залишено без задоволення.

Оскільки лист від 21.06.2010р. прокурором було отримано 29.06.2010р., позовну заяву було подано 7 липня 2010 року судом вбачається, що прокурором не пропущено строк, встановлений статтею 21 Закону України «Про прокуратуру».

Статтею 14 Конституції України встановлено, що право власності на землю гарантується і це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 9 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: а) розпорядження землями територіальної громади міста; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; д) припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; е) прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; є) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; ж) встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; з) організація землеустрою; и) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; і) здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ї) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; й) інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; к) внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; л) вирішення земельних спорів; м) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Отже, розпорядження земельними ділянками в межах міста Києва віднесено до виключної компетенції Київської міської ради.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві і Севастополі визначаються окремими законами України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою як безпосередньо, та і через органи місцевого самоврядування; сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.

Відповідно до 2 резолютивної частини рішення Конституційного суду України №11-рп/2001 від 13.07.2001р. під поняттям „організація управління районами в містах", що міститься в частині п'ятій статті 140 Конституції України треба розуміти повноваження міських рад як органів місцевого самоврядування в містах з районним поділом приймати рішення щодо: матеріально-фінансового та організаційного забезпечення здійснення місцевого самоврядування в районах міста; утворення чи не утворення в місті районних рад та в разі їх утворення визначення обсягу і меж повноважень районних рад; адміністративно-територіального устрою та з інших питань у межах і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Згідно з ст.142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Відповідно до ст.18 Закону України „Про столицю України - місто-герой Київ" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування у місті Києві є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності громади міста або знаходяться в її управлінні.

Згідно з ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, в тому числі, вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; приймаються рішення з питань адміністративно-територіального устрою в межах і в порядку, визначених цим та іншими законами; визначаються обсяг і межі повноважень, які здійснюють районні у містах ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до п.4 резолютивної частини рішення Конституційного суду України № 11 -рп/2001 від 13.07.2001р. положення ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" про те, що до компетенції сільських, селищних, міських рад належить прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою, треба розуміти так, що ці питання, виходячи із спеціального конституційно-правового статусу міста Києва як столиці України, може вирішувати Київська міська рада.

Згідно з ст.22 Закону України „Про столицю України - місто-герой Київ" Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право, в тому числі, встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

Згідно з ч.2 ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Відповідно до ст.6 Закону України „Про столицю України - місто-герой Київ" місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.

Рішенням Київської міської Ради від 15 липня 2004 року N 457/1867 було затверджено Порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві, відповідно до пункту 1 статті 3 якого передача земельних ділянок в оренду або надання їх в постійне користування здійснюється відповідно до рішення Київської міської ради, яке приймається на підставі документації із землеустрою.

Станом на дату винесення оспорюваного розпорядження (18.11.2008р.) повноваження щодо вирішення питань передачі в користування земельних ділянок, зокрема, для організації стоянок, Київською міською радою жодному суб'єкту владних повноважень, зокрема Солом'янській районній у місті Києві державній адміністрації, делеговано не було.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі вищевикладеного суд погоджується з твердженнями прокурора, про те, що відповідач не мав права на передачу території Солом'янського району м.Києва у користування третій особі.

Згідно з ст. 1 Закону України „Про планування і забудову територій" територією є частина земної поверхні у визначених межах (кордонах) з властивими їй географічним положенням, природними та створеними діяльністю людей умовами та ресурсами, а також з повітряним простором та розташованими під нею надрами.

Передача за оскаржуваним розпорядженням у користування земельної ділянки підтверджується пунктами 1.2, 1.3 та 1.4 тексту самого розпорядження. Судом вбачається, що облаштування цілодобового паркувального майданчика є передачею земельної ділянки для використання. Використання в режимі цілодобового паркування, тобто безперервного циклу, який унеможливлює використання за іншим призначенням, остаточно кваліфікує передачу в таке використання як розпорядження земельною ділянкою.

Посилання відповідача на рішення Київської міської ради від 27 листопада 2003 року №216/1090 «Про заходи щодо поліпшення роботи по організації дорожнього руху, розвитку мережі паркінгів, автостоянок, місць для паркування та інших об'єктів дорожнього сервісу в м. Києві»судом не приймаються, оскільки вказаним рішенням права щодо використання та передачі земельних ділянок в місті Києві відповідачу не делеговані.

Правомірність створення третьої особи, яка передбачена п.3 вищезазначеного рішення, в межах даної справи не оскаржується та не є предметом спору.

Отже, розпорядження Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації від 18.11.2008 № 1929 видано з перевищенням встановлених повноважень органу виконавчої влади, тому підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов прокурора Солом'янського району міста Києва задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати розпорядження Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації №1929 від 18.11.2008 року "Про облаштування цілодобового паркувального майданчика для зберігання транспортних засобів по вул.Смоленській 31/33 у м.Києві".

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя С.К. Каракашьян