Постанова від 15.09.2010 по справі 2а-6742/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2010 року < Текст > Справа № 2а-6742/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Татаринова Д.В.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

ОСОБА_1, м. Запоріжжя

до: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя, м. Запоріжжя

про: зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 вересня 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя , в якому позивач просить зобов'язати відповідача зберегти для позивача раніше встановлену форму обліку, та здійснювати в подальшому облік без застосування ідентифікаційного номеру; виключити з інформаційного Фонду Державного реєстру відомості про ідентифікаційний номер ОСОБА_1; проставити у паспорті позивача відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежу без ідентифікаційного коду та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.

Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Запоріжжя своїм листом відмовила позивачці у задоволенні її вимог, посилаючись на дію Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого спільним наказом ДПА України та Міністерства внутрішніх справ України № 602/1226 від 19.10.04, який набрав чинності з 01.11.04.

Позивачка вважає, що своїми діями відповідач порушив її право на раніше встановлену форму обліку без застосування ідентифікаційного номеру, передбаченого ст. 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», право не бути включеною до Державного реєстру, та право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру, та зазначає, що вона не відмовляється сплачувати податки і обов'язкові платежі, а тільки хоче робити це без застосування ідентифікаційного номеру, бо це порушує її права та суперечить її релігійним принципам, у зв'язку з чим, просить суд задовольнити її позовні вимоги.

Позивачка у судове засідання не з'явилась, до суду надала заяву про розгляд справи без її участі, в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Керуючись приписами статей 41, 122 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культури і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Функції по контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та інших обов'язкових платежів, а також обліку платників податків - фізичних осіб, покладено на державні податкові органи.

Автоматизованим банком даних, створеним для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до бюджетів та внески до державних цільових фондів у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України, є Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.

Як свідчать матеріали справи, 23 вересня 2009 року ОСОБА_1 звернулась до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя із заявою, в якій просила поставити в її паспорті відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою, зберегти за нею раніше встановлену форму обліку платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номеру, виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про її ідентифікаційний номер за загальні відомості про неї, а також знищити облікову картку з її особистими даними, що була заповнена та на підставі якої були внесені дані про неї до Державного реєстру та присвоєний їй ідентифікаційний номер.

25 вересня 2009 року Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Запоріжжя своїм листом № 3199/14/29-18 відмовила позивачу у задоволенні її вищеперелічених вимог, посилаючись на дію Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затверджений спільним наказом ДПА України і МВС України №602/1226 від 19.10.2004, який був прийнятий з метою виконання положень Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів".

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" № 320/94-ВР від 22.12.1994 (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" № 1003-ХIVвід 16.07.1999 р.), для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

У пункті 1.1 Порядку, визначено процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номеру та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби у формі відповідної заяви (форма № В2).

На підставі розділу 3 Порядку, після отримання державною податковою службою заповненої заяви з додатками, надає заявнику довідку за формою № В3, або відмовляє в наданні такої довідки із зазначенням причин відмови.

Відповідно до розділу 4 Порядку, фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номеру, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою № В3 та паспорт громадянина України. Посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації, щодо внесення відмітки до його паспорта, розглядає довідку за формою № В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту і в разі відсутності невідповідностей вносить на 7-9 сторінки паспорту відмутку, зміст і форму якої наведено у додатку 4 Порядку.

Таким чином, законодавством визначено державний орган, який наділений повноваженнями вносити таку відмітку до паспорта особи, - це орган внутрішніх справ за місцем реєстрації останньої.

Після отримання в органі внутрішніх справ відмітки про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера і передачі до органу державної податкової служби «Повідомлення органу внутрішніх справ про заміну паспортів і перенесення відміток та передачу відривних корінців до довідок за формою № В3 тих осіб, до паспортів яких було внесено відмітку вперше», облік доходів платників податків у органах державної податкової служби здійснюється за серією та номером паспорта, з використанням інформації про прізвище, ім'я та по батькові. Зазначені реєстраційні дані про громадян до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів не вносяться, відповідно ідентифікаційний номер не присвоюється.

Отже, позивачка не здійснила жодної із зазначених дій, передбачених Порядком, тобто не дотрималася визначеного законодавством порядку відмови від ідентифікаційного номера та виключення її з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені вимоги ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про зобов'язання останньої поставити в її паспорті відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою, зберегти за нею раніше встановлену форму обліку платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номеру, виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про її ідентифікаційний номер за загальні відомості про неї, а також знищити облікову картку з її особистими даними, що була заповнена та на підставі якої були внесені дані про неї до Державного реєстру та присвоєний їй ідентифікаційний номер не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, ст.ст. 1, 5, 8 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», ст.ст. 19, 35,67 Конституції України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про зобов'язання вчини певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя /підпис/ Д.В. Татаринов