31 серпня 2010 року 11 год. 30 хв. Справа № 2а-5731/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лазаренко М.С.
при секретарі Гончаренко Н.А.
за участю представників
від позивача: Мостова І.В., Бірський В.М.
від відповідача: ОСОБА_3
прокурора Мала О.Р.
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя
до: Приватного підприємця ОСОБА_4
про стягнення заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 42640 грн. 41 коп.
Прокурор Ленінського району м. Запоріжжя звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 42640 грн. 41 коп., посилаючись на те, що у ході проведення спеціалістами УПФУ в ленінському районі проведення плнвої перевірки дотримання вимог законодавства про нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та подання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду України за період з 01.11.2004 року по 21.09.2009 року по найманим працівникам, з 01.10.2006 року по 30.06.2009 року з операції ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння, в ході якої встановлено, що за перевіряємий період приватний підприємець не надавав звіти про нарахування та сплату збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння, чим порушив вимоги п.19 Порядку сплати збору на державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій. Згідно накладними, книгами витрат підприємця, сума реалізованих ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння складає 852807 грн.81 коп., таким чином платнику належить сплатити збір у розмірі 5% від зазначеної суми, який склав 42640 грн. 41 коп.
У судовому засідання представники позивача та прокурор позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити та надали пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що відповідно до абз.13 п.6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності малого підприємництва» суб'єкти, що знаходяться на спрощеній системі оподаткування за єдиним податком звільняються від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі направлення від 20.10.2009 року №01/01/04-216, на підставі ст..64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до плану проведення перевірок платників страхових внесків №177 від 24.09.2009 року проведено перевірку суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.11.2004 року до 21.09.2009 року по найманим працівникам, з 01.10.2006 по 30.06.2009 року з операції ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини дорогоцінного каміння.
Перевіркою встановлено порушення п.6 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» №400/97-ВР від 26.06.1997 року із змінами та доповненнями та п.7, п.19 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженого Кабінетом Міністрів України від 03.11.1998 року за №1740. Станом на 21.10.2009 року борг по сплаті збору з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння складає 55322 грн. 29 коп. у тому числі 12681 грн.88 коп. (акт №1 від 25.01.2007 року); 42640 грн. 41 коп. (за період з 01.07.2006 року по 30.09.2009 року).
За результатами перевірки складено акт №80 від 21.10.2009 року, який підписаний ПП ОСОБА_4 із запереченнями.
За результатами розгляду заперечень до акту планової перевірки №80 від 21.10.2009 року начальником УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя прийнято рішення №6058/12 від 23.10.2009 року про результати розгляду заперечень, відповідно до якого заперечення залишено без задоволення, а акт планової перевірки №80 від 21.10.2009 року без змін.
Як вбачається з матеріалів справи фізична особа-підприємець ОСОБА_4 зареєстрований виконавчим комітетом Запорізької міської ради 06.02.2003 року НОМЕР_1.
10.02.2003 року відповідача взято на облік в УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя за реєстраційним номером 08/11-2880.
У періоді, що перевірявся, платник перебував на спрощеній системі оподаткування-єдиному податку.
Згідно отриманої ліцензії серії НОМЕР_2 підприємець має право займатися роздрібною торгівлею, комісійною торгівлею ювелірними виробами та побутовими виробами з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.
Як вбачається з акту перевірки, перевіряючими встановлено, що за перевіряємий період підприємець не надавав звітність про нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння, чим порушень вимоги п.19 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.11.1998 року №1740. Сума реалізованих ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння, згідно накладних, книг витрат підприємця складає 852807 грн. 81 коп.
Відповідно до вимог п.6 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» та п.7 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій продажу ювелірних виробів із золота сплачується у розмірі 5 % вартості реалізованих ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння. Таким чином. Платнику належить сплатити збір у розмірі 5% від зазначеної суми, який склав 42640 грн. 41 коп.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Згідно п.1 ст.4 Закону платники цього збору сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 32% від об'єкта оподаткування, визначеного п. 1 ст. 2 Закону, а саме: фактичних витрат на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", а також винагород, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.
Згідно зі статтями 14 та 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальниками та відповідно, платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно п.п.1 п.8 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за ставками та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Нормами п.п. 6-10 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", визначено порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (по додатковим ставкам), а саме: - збору, що справляється при здійсненні безготівкових операцій з купівлі-продажу валют; - торгівлі ювелірними виробами із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння; - при відчуженні легкових автомобілів; - з операцій купівлі-продажу нерухомого майна; - з надання послуг стільникового рухомого зв'язку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 р. № 1740 затверджено Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (далі - Порядок №1740). Цей порядок регулює питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно з п.6 вказаного Порядку платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння, є підприємства і організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю ювелірними виробами із золота, платини і дорогоцінного каміння.
Згідно п.8 та п.9 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота, платини і дорогоцінного каміння сплачується в такому порядку: якщо протягом робочого дня сума збору, яка обліковується, дорівнює або перевищує 50 гривень, - протягом наступного робочого дня; якщо протягом робочого дня сума збору, яка обліковується, менша ніж 50 гривень, - не пізніше того робочого дня, коли сума збору досягне 50 гривень.
Документом, що підтверджує продаж ювелірного виробу із золота, платини і дорогоцінного каміння, є касовий чек, що видається покупцеві, в якому сума збору на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до загального податку, що сплачується під час купівлі товару. Платники цього збору, зазначені у пункті 6 цього Порядку, ведуть бухгалтерській облік суми збору шляхом відокремлення від суми загального податку, яка відповідає збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено звільнення суб'єктів підприємницької діяльності, які працюють за спрощеною системою оподаткування, від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій , у тому числі операції з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння.
Об'єктом нарахування збору з продажу ювелірних виробів із золота, платини та дорогоцінного каміння відповідно до п.5 ст.2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» є вартість реалізованих ювелірних виробів із золота (крім обручок), патини і дорогоцінного каміння.
Відповідно до вимог п.6 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» та п.7 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій продажу ювелірних виробів із золота сплачується у розмірі 5 % вартості реалізованих ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння.
Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" не передбачено звільнення суб'єктів підприємницької діяльності, які працюють за спрощеною системою оподаткування, від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, у тому числі операції з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння. Крім того, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарської діяльності, зокрема з продажу ювелірних виробів, входить до системи оподаткування, тому відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про систему оподаткування» ставки, механізми та пільги з його справляння встановлюються виключно законами України про оподаткування. Будь-яких пільг із нарахування та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з продажу ювелірних виробів Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» не передбачає.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 17 КАС України також визначає компетенцію адміністративних судів, зокрема щодо, спрів фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вказані операції не підпадають під правовідносини, що регулюються Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", а є об'єктом регулювання Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", який є спеціальним законом з питань оподаткування та не встановлює такої пільги, як звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння суб'єктами підприємницької діяльності, що знаходяться на спрощеній системі оподаткування, відтак суд приходить до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 17, 160, 163 КАС України, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_4 на користь державного бюджету України заборгованість зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 42640 (сорок дві тисячі шістсот сорок) грн. 41 коп. на р/р 31216223700006 в ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 24140200, код бюджетної класифікації 34677103.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України.
Суддя М.С. Лазаренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 06 вересня 2010 року.