Ухвала від 04.09.2023 по справі 360/706/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 вересня 2023 року м. ДніпроСправа № 360/706/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., при розгляді в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справи за позовом ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної військової адмніністрації Щастинського району Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 28.06.2023 надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 або позивач) до Новоайдарської селищної ради (далі відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:

визнати противоправними дії Новоайдарської селищної ради по оприлюдненню не в повному обсязі публічної інформації, а саме відсутність прізвища, ім'я та по батькові особи в копії в рішенні сесії Новоайдарської селищної ради № 21/2 від 21.10.2021, розміщеного на офіційному сайті Новоайдарської селищної ради;

зобов'язати Новоайдарську селищну раду оприлюднити публічну інформацію в повному обсязі в копії рішення сесії Новоайдарської селищної ради № 21/2 від 21.10.2021, розміщеного на офіційному сайті Новоайдарської селищної ради.

26.07.2023 та 01.08.2023 від Новоайдарської селищної військової адміністрації Шастинського району Луганської області на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому зазначено, що розпорядженням Президента України №210/2022-рп від 23.09.2022 голову Новоайдарської селищної ради Щастинського району Луганської області ОСОБА_2 було призначено начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, яка створена Указом № 665/2022 від 23.09.2022. Отже, повноваження Новоайдарської селищної ради у відповідності до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» припинені.

Розглянувши питання щодо процесуального правонаступництва відповідача по справі № 360/706/23, суд дійшов такого.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що відповідач - Новоайдарська селищна рада, код ЄДРПОУ 04335571, в установленому законом порядку зареєстрована в якості юридичної особи із організаційно-правовою формою орган місцевого самоврядування, керівник - селищний голова Шопін Ігор Вікторович, місцезнаходження: Україна, 93500, Луганська обл., Щастинський р-н, селище міського типу Новоайдар, вул.Дружби, будинок 1.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Надалі строк дії воєнного стану продовжено, зокрема, Указом Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023 (затверджений Законом України від 27.07.2023 № 3275-IX), з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Згідно з частинами першою та другою статті 4 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389-VIII) на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Частиною третьою статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР) передбачено, що повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, зокрема передбачених законами України "Про військово-цивільні адміністрації", "Про правовий режим воєнного стану";

Відповідно до вимог частини першої статті 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03.02.2015 № 141-VIII у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження:

обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області;

районної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації району.

У разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Повноваження військово-цивільних адміністрацій району, області починаються у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної ради (частина одинадцята статті 3 зазначеного Закону).

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 10 Закону № 389-VIII у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до статті 21 Закону № 280/97-ВР обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Згідно з частиною першою статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

За правовим висновком Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду, який викладений в постанові від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17), від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15).

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 червня 2018 року у справі № 2а-23895/09/1270.

Судом встановлено, що статтею 2 Указу Президента України № 665/2022 від 23.09.2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» утворено, зокрема Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області.

Розпорядженням Президента України № 210/2022-рп від 23 вересня 2022 року ОСОБА_2 призначено начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області.

Отже, з 23.09.2022 повноваження Новоайдарської селищної ради Луганської області тимчасово, на період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, повністю перейшли до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області.

Таким чином, оскільки вищевказаними нормами адміністративного права врегульовані умови та порядок передання адміністративної компетенції від Новоайдарської селищної ради Луганської області до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, суд дійшов висновку, що відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про необхідність здійснення процесуального правонаступництва відповідача шляхом заміни Новоайдарської селищної ради Луганської області (код ЄДРПОУ 04335571) на правонаступника - Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області (код ЄДРПОУ 44840780).

Керуючись статтями 3, 15, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Замінити відповідача по справі № 360/706/23 - Новоайдарську селищну раду (код ЄДРПОУ 04335571) на його правонаступника Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області (код ЄДРПОУ 44840780).

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян