про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
01 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/7282/23
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо невиплати йому нарахованого підсумку пенсії (з надбавками) у розмірі 29878, 31 грн.;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення йому нарахування та перерахунку пенсії з 90% на 80%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок різниці між виплаченою та нарахованим підсумком пенсії (з надбавками) з 01.02.2023 року у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити виплату нарахованої після перерахунку різницю між виплаченою та нарахованим підсумком пенсії (з надбавками) з 01.02.2023 року у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, визначеного станом на 01.02.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплачувати нарахований підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром зі усіма складовими пенсії, та надалі з урахуванням змін, внесених в розрахунок пенсії в наступному.
Частиною 2 статті 171 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Суд установив, що у квітні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо невиплати йому нарахованого підсумку пенсії (з надбавками) в розмірі - 29878,31 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок різниці між виплаченим та нарахованим підсумком пенсії (з надбавками) з 01.02.2023 року у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити виплату нарахованої після перерахунку різниці між виплаченим та нарахованим підсумком пенсії (з надбавками) з 01.02.2023 року у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, визначеного станом на 01.02.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплачувати нарахований підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 90% грошового забезпечення із усіма складовими пенсії й надалі з урахуванням змін, внесених в розрахунок пенсії в наступному.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.06.2023 року у справі №340/2152/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження з 01.02.2023 року максимального розміру пенсії по інвалідності, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимального розміру та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, починаючи з 01.02.2023 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вказане судове рішення набрало законної сили 11.07.2023 року. На його виконання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року без обмеження максимальним розміром та нарахувало суму доплати у розмірі 4630,74 грн. за період з 01.02.2022 року по 31.07.2023 року, про що повідомило його листом №1100-0307-8/36065 від 20.07.2023 року.
Позивач, не погоджуючись перерахунком пенсії, проведеним на виконання рішення суду у справі №340/2152/23 , звернувся до суду з новим позовом.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України також передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Згідно з частинами 2, 4 статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною 8 статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Аналіз зазначених норм свідчить, що КАС України передбачає такі види судового контролю за виконанням судового рішення: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (стаття 382 КАС України), визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України), оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, вчинених при примусовому виконанні рішення суду (стаття 287 КАС України).
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року у справі №806/2143/15 вказав, що зазначені правові норми КАС України (статті 382, 383) мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Крім того, Верховний Суд зазначив, що наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, установленому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення або стягнення заборгованості за іншим судовим рішенням.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Відтак, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в іншому (новому) судовому провадженні не розглядаються.
Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 03.04.2019 року (справа №820/4261/18), від 09.07.2019 року (справа №826/17587/18), від 22.08.2019 року (справа №522/10140/17), від 22.12.2020 року (справа №440/1810/19), від 25.02.2021 року (справа №640/13599/20), від 30.03.2021 року (справа №580/3376/20), від 27.04.2021 року (справа №460/418/20), від 13.09.2021 року (справа №20/3888/21), від 02.12.2021 року (справа №808/1156/18).
Пунктом 2 частини 1 статті 170 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Отже, оскільки між сторонам новий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення, тому суд відмовляє у відкритті провадження у даній справі.
Позивач вправі ініціювати перевірку законності перерахунку його пенсії, здійсненого відповідачем на виконання рішення суду у справі №340/2152/23, шляхом подання у цій справі заяви, передбаченої статтею 383 КАС України.
Керуючись статтями 170, 248, 256, 287, 294, 295 КАС України, суддя -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Копію ухвали надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
3. Копію позовної заяви залишити в суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ