Постанова від 10.08.2010 по справі 2а-1690/09/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2010 року < Текст > Справа № 2а-1690/09/0870

(18 год. 15 хв.) м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Прудивуса О.В.,

при секретарі судового засідання Скачковій Т.В.,

за участю:

представника позивача: адвоката ОСОБА_1;

представника відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області: Скічка М.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_3

до: Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області та управління Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області,

треті особи: Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області, Запорізька міська рада,

про: зобов'язання вчинити певні дії.

06.03.2009 адвокат ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Запорізького міського відділу центру Державного земельного кадастру та відділу земельних ресурсів в Запорізькому районі Запорізької області, в якому просив зобов'язати належного відповідача надати кадастровий номер земельній ділянці, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, з метою реалізації законного права ОСОБА_3 вільно та на власний розсуд розпоряджатися вказаною земельною ділянкою.

Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 10.03.2009 було відкрито провадження у справі, попереднє судове засідання призначено на 02.04.2009.

У попередньому судовому засіданні 02.04.2009 позивач підтримав позовні вимоги та заявив усне клопотання про залучення в якості третього відповідача управління Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області. Зазначене клопотання судом було задоволено.

У зв'язку із залученням третього відповідача, та необхідністю надання йому часу для подання заперечень проти позову та доказів на їх підтвердження, судом було оголошено перерву у попередньому судовому засіданні до 23.04.2009.

Ухвалою суду від 23.04.2009 було закінчено підготовче провадження у справі, судове засідання призначено на 12.05.2009.

12.05.2009 розгляд справи було відкладено, судове засідання призначено на 26.05.2009.

26.05.2009 судом були отримані заперечення проти позову Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» обґрунтовані тим, що позивач по справі не довів, що між ним та Центром ДЗК склалися публічно правові відносини, не надав доказів того, що позивач звертався до Запорізького міського відділу щодо присвоєння кадастрового номеру в порядку, встановленому чинним законодавством, а також не набув права власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1.

26.05.2009 розгляд справи було відкладено, судове засідання призначено на 11.06.2009.

В судовому засіданні 11.06.2009 судом оголошувалась перерва до 25.06.2009.

25.06.2009 від представників Запорізької міської ради, яка виступає третьою особою на стороні відповідача та управління Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області до суду надійшли клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення питання про відкриття провадження у справі Ленінським районним судом м. Запоріжжя, обґрунтовані тим, що прокуратурою м. Запоріжжя подано позовну заяву в інтересах Запорізької міської ради, на території якої знаходиться спірна земельна ділянка, до Ленінського районного суду м. Запоріжжя про визнання недійсним договору дарування від 01.09.1997 № 1036 та про визнання недійсним Державного акту № НОМЕР_2 на право власності на земельну ділянку, виданого 15.09.1997 громадянці ОСОБА_3.

Ухвалою суду від 25.06.2009 провадження у справі було зупинено до 27.07.2009.

Ухвалою суду від 27.07.2009 провадження у справі було поновлено, судове засідання призначено на 04.08.2009.

04.08.2009 судом було задоволено клопотання представника управління Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області, провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя у справі за позовом в.о. прокурора м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_3 про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю із зобов'язанням звільнити земельну ділянку.

Ухвалою суду від 12.05.2010 провадження у справі було поновлено у зв'язку з тим, що ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 15.04.2010 було закрито провадження у справі № 2-312/2010 за позовом виконуючого обов'язки прокурора м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_3 про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю із зобов'язанням звільнити земельну ділянку, за зустрічним позовом адвоката ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_3, до Запорізької міської ради, Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, прокуратури м. Запоріжжя. Державного казначейства України про визнання неправомірними дій органів державного управління та посадових осіб та зобов'язання вчинити певні дії, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

В судовому засіданні 10.08.2010 представник позивача позов підтримав у повному обсязі, а представник відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області проти позову заперечив, посилаючись на те, що до теперішнього часу не з'ясовано чи знаходиться земельна ділянка, якій позивач просить присвоїти кадастровий номер на території міста Запоріжжя або на території Запорізького району Запорізької області.

Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб та дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

16.09.2008 представником позивача був направлений запит до Головного управління Держкомзему у Запорізькій області за № 15/11 з проханням роз'яснити порядок усунення недоліків, що містяться у державному акті на право власності на землю НОМЕР_2, у зв'язку з тим що при вирішенні питання, пов'язаного з даруванням земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, нотаріусом було відмовлено у оформленні угоди з посиланням на відсутність кадастрового номера у цієї земельної ділянки.

Головне управління Держкомзему у Запорізькій області листом від 09.10.2008 № 01-08-23/2196 повідомило, що на момент видачі державного акту на право власності на землю НОМЕР_2 (15 вересня 1997 року) діяла постанова Верховної Ради від 13.03.1992 № 2201 «Про форми державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею», згідно з якою у формах державних актів не передбачалося зазначення кадастрового номеру земельної ділянки. У цьому ж листі роз'яснено, що кадастрові номери присвоюються згідно з Порядком присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель (Вказівка Держкомзему від 20.03.2002 № 12).

Згідно з п. 1.8 зазначеного Порядку кадастрові номери земельним ділянкам присвоюються місцевими органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

19.12.2008 представником позивача була направлена заява за № 238-1 до відділу земельних ресурсів в Запорізькому районі Запорізької області з проханням присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, розташованій за адресою: АДРЕСА_1.

Відділ Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області не надав відповідь на зазначену заяву.

Під час розгляду справи судом було взято до уваги наступне.

Згідно зі ст. 17 Земельного кодексу України від 18.12.1990 № 561-ХІІ передача земельних ділянок у колективну та приватну власність провадиться Радами народних депутатів, на території яких розташовані земельні ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 цього Кодексу право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.

Отже, позивач є власником земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується державним актом на право власності на землю, серії НОМЕР_2 від 15 вересня 1997 року, виданим Сонячною сільською радою Запорізького району Запорізької області, який не скасовано на час розгляду справи.

Посилання представника відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області на невизначеність питання про місцезнаходження земельної ділянки судом не приймаються з огляду на таке.

Судом були вжиті передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Відділ Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області не надав суду заперечень проти позову та жодних доказів на спростування позиції позивача. Крім цього, з огляду на значний строк розгляду даної справи, суд вважає, що за наявності питання щодо місцезнаходження земельної ділянки, у суб'єктів владних повноважень було достатньо часу для його вирішення.

За таких обставин суд, приймаючи до уваги вищенаведені положення ст. 17 Земельного кодексу України від 18.12.1990 № 561-ХІІ, чинного на час оформлення права власності на земельну ділянку позивача, вважає що земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_1, знаходиться на території Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, оскільки акт на право власності на земельну ділянку був виданий саме цієї сільської радою. Відтак органом уповноваженим присвоювати цій земельній ділянці кадастровий номер є відділ Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області.

За правилами ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 41 Конституції України закріплено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Згідно з ч. 1 ст. 78 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Норми ст. 22 Конституції України встановлюють, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Оскільки реалізація права власності на земельну ділянку на час його оформлення позивачем не передбачала наявності кадастрового номеру земельної ділянки, вимога щодо його наявності на теперішній час не може звужувати конституційне право громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Отже питання щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці за наявності у особи права власності на землю повинно вирішуватися незалежно від наявності спірних питань, пов'язаних із місцезнаходженням такої земельної ділянки в тому числі і за умови, якщо суб'єкт владних повноважень при наданні земельної ділянки у власність вийшов за межі своїх повноважень щодо розпорядження землями і виданий акт на право власності на земельну ділянку не оскаржується третіми особами.

Як зазначалося вище, Ленінський районний суд м. Запоріжжя закрив провадження у справі, предметом розгляду в якій було зокрема визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку позивача. Таким чином, на час розгляду справи відсутні спори щодо права власності на земельну ділянку позивача.

Вказівка Держкомзему від 20.03.2002 № 12 «Про присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель» втратила чинність на підставі наказу Держкомзему № 168 від 15.02.2010.

Цим Наказом був затверджений Порядок присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам.

Відповідно до розділу V зазначеного Порядку формування кадастрових номерів земельних ділянок, які на момент набрання чинності цим наказом надані у власність (користування) та не мають кадастрових номерів, здійснюється територіальними органами Держкомзему. Плата за формування кадастрових номерів не стягується.

Для формування та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, яка на момент набрання чинності наказом Держкомзему № 168 від 15.02.2010 надана у власність (користування) та не має кадастрового номера, власник (користувач) такої земельної ділянки або уповноважена ним особа подає до територіального органу Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки заяву про присвоєння кадастрового номера земельної ділянки. До заяви додаються: копія документа, що посвідчує особу; копія ідентифікаційного номера у Єдиному державному реєстрі фізичних осіб - для фізичної особи, коду в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України - для юридичної особи; копія документа, що посвідчує право на земельну ділянку.

Проте на момент звернення представника позивача до відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області Вказівка Держкомзему від 20.03.2002 № 12 «Про присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель» не визначала вимог до заяви про присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.

Внаслідок встановленої судом бездіяльності відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області, яка полягала у невиконанні відділом його владних функцій з присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам, питання щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці позивача не було вирішено, що спричинило порушення закріпленого Конституцією України права позивача на розпорядження його власністю.

З наведених підстав суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Платіжним дорученням № 51 від 26.02.2009 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 3,40 грн. Отже відповідна сума підлягає присудженню позивачу з Державного бюджету України.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 94, 98, 158 - 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 - задовольнити.

Зобов'язати відділ Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, розташованій на території Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, по АДРЕСА_1, яка належить на праві власності громадянці ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на землю, серії НОМЕР_2 від 15 вересня 1997 року.

Відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області протягом одного місяця з дня набрання постановою суду законної сили подати до суду звіт про виконання постанови суду.

Судові витрати у розмірі 3,40 грн. (три гривні 40 коп.) присудити на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Прудивус

Постанова у повному обсязі складена 06 вересня 2010 року