Рішення від 04.09.2023 по справі 160/16190/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2023 року Справа № 160/16190/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом Акціонерного Товариства "Смоли" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

10.07.2023 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного Товариства "Смоли" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658; вул. Сімферопольська, буд.17-а, м. Дніпро, 49005) від 18.10.2022 № 56089/6/04-36-04-04-12 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658; вул. Сімферопольська, буд.17-а, м. Дніпро, 49005) прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання Акціонерним товариством «Смоли» (код ЄДРПОУ 30168850; пр. Аношкіна, 179, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., 51938) своїх податкових обов'язків щодо сплати плати за землю, сплати рентної плати за спеціальне використання води, сплати податку на додану вартість (ПДВ), своєчасної реєстрації податкових накладних, сплати податку на доходи фізичних осіб, сплати військового збору, сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) і сплати екологічного податку за періоди, строк сплати за якими настав починаючи з 24 лютого 2022 року і до припинення або скасування воєнного стану на території України.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що внаслідок введення воєнного стану на території України та настання непереборних форс-мажорних обставин Акціонерне Товариство «Смоли» 28 вересня 2022 року листом № 58-01/362 звернулось до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з заявою про відсутність можливості належним чином та своєчасно виконувати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, а також інших платежів, контроль за якими здійснюється податковими органами та просило прийняти відповідне рішення щодо неможливості своєчасного виконання АТ «Смоли» своїх податкових обов'язків. Заяву 18.10.2022р. було розглянуто відповідачем та прийнято рішення №56089/6, яким у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, встановлено можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді О.С. Рябчук.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2023 р. відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/16190/23 призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

07.08.2023 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області надіслано письмовий відзив проти позову, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування своїх заперечень вказує, що за змістом частини першої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Отже, наявність форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили), що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, має бути підтверджена в порядку, визначеному Законом. У зв'язку з чим лист ТПП не може вважатись достатнім доказом для підтвердження форс-мажорних обставин. В наданих поясненнях позивач також вказує на труднощі виробництва через припинення роботи АТ «Дніпроазот». Проте, скорочення виробництва не було визнано непереборною обставиною та про це було надано оцінку судом.

Одночасно з цим, контролюючий орган при розгляді питання про визнання платника податку таким, що не в змозі своєчасно виконувати зобов'язання, дослідив податкові накладні, що зареєстровані протягом 2022 року та вказує, що по операціях за березень, квітень, червень 2022 року суми нарахування ПДВ сплачені платником у повному обсязі згідно даних ІКП.

Тобто, виходячи з зазначеного, платником виконано умови щодо відображення в податковому обліку операцій з постачання товарів/послуг та сплати ПДВ до бюджету, ще до вступу в дію наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225.

На підставі вказаного, заява підприємства «АТ «Смоли» не містить належним підстав та доказів, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ним своїх податкових обов'язків, у зв'язку з чим за результатом засідання робочої групи ухвалено прийняти рішення щодо можливості своєчасного виконання свого податкового обов'язку АТ «Смоли» (код ЄДРПОУ 30168850).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 року було відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За змістом приписів п.8 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності, зокрема, є типові справи.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Згідно з ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Акціонерне товариство «СМОЛИ» зареєстроване як юридична особа 11.09.1998 року, має код ЄДРПОУ 30168850 та основний вид економічної діяльності: Виробництво пластмас у первинних формах ( код КВЕД 20.16).

24.02.2022 року Акціонерним товариством «Смоли» проведено нараду з питання функціонування підприємства в умовах воєнного стану та прийнято Наказ № 13, яким з 25 лютого 2022 року на весь період запровадження на території України воєнного стану та дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) запроваджено простій виробництва іонообмінних смол для служб та дільниць, зазначених у додатку № 1 до цього наказу.

28 вересня 2022 року Акціонерне товариство «Смоли» звернулось до Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області з заявою № 58-01/362 про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків через введення воєнного стану на території України та настання форс-мажорних обставин.

В обґрунтування своєї заяви позивачем було вказано, що частину необхідної сировини, без якої виробничий процес є неможливим, підприємство отримує через систему трубопроводів із розташованого поруч АТ «Дніпроазот». У зв'язку з повномасштабною військовою агресією рф проти України та введенням в Україні військового стану, АТ «Дніпроазот», як потенційно небезпечним хімічним виробництвом, з метою уникнення внаслідок військових дій можливих суттєвих ризиків для мешканців міста та області, було прийняте рішення щодо призупинення роботи виробничих потужностей з 25 лютого 2022 року до можливості безпечного відновлення виробництва. Відтак, стало неможливим і постачання частини необхідної АТ «Смоли» сировини, оскільки ці два підприємства було спроектовано, як єдину комплексну систему.

Одночасно з цим позивачем було вказано, що внаслідок руйнування через військові дії існуючих логістичних маршрутів експорту продукції АТ «Смоли» зупинена можливість реалізації готової продукції споживачам за основними ринками збуту.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 18.10.2022 року прийнято рішення № 56089/6, яким повідомлено АТ «Смоли» щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку та вказано наступні підстави прийнятого рішення:

- відсутні документи, що можуть підтверджувати наявність підстав, передбачених Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом № 225;

- не зазначені обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), які підтверджені документально ( п.п. 7 п. 1 розд. ІІ Порядку № 225);

- серед закріпленого переліку підстав щодо неможливості виконання податкових обов'язків відсутня така підстава, як неплатоспроможність платника податків п. 1 розділ ІІ Порядку № 225.

17.11.2022 Акціонерним товариством «Смоли» подано до Державної податкової служби України скаргу на рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 18.10.2022 № 56089/6/04-36-04-04-12.

За результатами розгляду скарги Державною податковою служби України 30.05.2023р. прийнято рішення № 13488/6/990006030106, яким рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 18.10.2022 № 56089/6/04-36-04-04-12 залишено без змін.

Не погоджуючись з рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 18.10.2022 № 56089/6/04-36-04-04-12 та вважаючи його протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ (далі - Податковий кодекс України в редакції на час спірних відносин).

Приписами статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IX (далі - Закон №2260-IX), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни, зокрема, до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості справляння податків і зборів.

Відповідно абзаців 1, 3 та 8 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 392, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про факти і залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 392, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

В свою чергу, Міністерством фінансів України відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПКУ прийнято наказ № 225 від 29.07.2022 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303), яким затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок підтвердження можливості/неможливості).

Пунктом 1 розділу II Порядку підтвердження можливості/неможливості, передбачено, що підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до пункту 3 розділу II Порядку у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією російської федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями російської федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

До переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, згідно наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 зокрема відносяться:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення (пункт 8 розділу II Порядку).

Проаналізувавши вказані норми, суд зазначає, що у випадку неможливості виконання податкового обов'язку платник податків має можливість звернутись до контролюючого органу з відповідною заявою, в якій навести підстави неможливості виконання свого податкового обов'язку, передбачені Порядком підтвердження можливості/неможливості, та надати вичерпний перелік документів, визначений Переліком документів, та іншої інформації про відсутність можливості виконання податкових обов'язків.

Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що 28 вересня 2022 року акціонерне товариство «Смоли» звернулось до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з заявою вих. №58-01/362 про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану.

На підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків згідно затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 «Переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента», акціонерне товариство «Смоли» додало до заяви копії: відкритого листа Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р.; листа АТ «Дніпроазот» від 24.02.2022 № 478/01-6; супровідного листа від 19.09.2022 № 1623/01-6 «Про надання копій документів»; наказу АТ «Дніпроазот» від 25.02.2022 № 198 «Про простій в АТ «Дніпроазот»; Протоколу наради з питання функціонування підприємства в умовах воєнного стану від 24.02.2022; наказу АТ «Смоли» від 24 лютого 2022 № 13 «Про простій виробництва»; договору поставки хімічної продукції № 154770 від 15.03.2021; додаткової угоди № 1 від 21.12.2021 до договору поставки хімічної продукції № 154770 від 15.03.2021; договору поставки хімічної продукції № 154771 від 15.03.2021; додаткової угоди № 1 від 21.12.2021 до договору поставки хімічної продукції № 154771 від 15.03.2021; договору поставки хімічної продукції № 154772 від 15.03.2021; додаткової угоди № 1 від 21.12.2021 до договору поставки хімічної продукції № 154772 від 15.03.2021.

За результатами розгляду заяви Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 18.10.2022 року прийнято рішення № 56089/6, яким повідомлено АТ «Смоли» щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку та вказано наступні підстави прийнятого рішення:

- відсутні документи, що можуть підтверджувати наявність підстав, передбачених Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом № 225;

- не зазначені обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), які підтверджені документально ( п.п. 7 п. 1 розд. ІІ Порядку № 225);

- серед закріпленого переліку підстав щодо неможливості виконання податкових обов'язків відсутня така підстава, як неплатоспроможність платника податків п. 1 розділ ІІ Порядку № 225.

Дослідивши надані докази на підтвердження обставин, вказаних у заяві від 28.09.2022, та в контексті наведених норм, суд не вбачає причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації та безпосереднім впливом таких обставин саме на АТ «Смоли» в частині неможливості посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, здійснювати свої посадові обов'язки, з огляду на наступне.

Порядком №225 чітко визначено коло суб'єктів (платників податків), на яких поширюється його дія, які не можуть виконувати податкові обов'язки за чітко виокремленими підставами неможливості виконання податкових обов'язків, спричинених саме військовою агресією російської федерації. При цьому, Перелік документів, що підтверджують обставини неможливості платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, законодавчо визначений та закріплений в окремому документі, затвердженому у наказі Міністерства України від 29.07.2022 № 225.

У межах спірних правовідносин судом враховано, що Акціонерне товариство «Смоли» зареєстровано за адресою: 51917, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, пр. Аношкіна, буд. 179.

Відповідно до наказу від 25.04.2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або як перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.04.2022 року № 453/37789, місто Кам'янське Дніпропетровської області не значилось в переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або як перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

При цьому, як зазначає позивач, саме існування форс-мажорних обставин (військовий стан) є достатньою підставою для підтвердження неможливості виконання своїх податкових обов'язків Акціонерним товариством «Смоли».

Разом з цим, суд відхиляє такі доводи з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

За змістом частини першої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Отже, наявність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, має бути підтверджена в порядку, визначеному Законом.

Однак, доказів звернення Акціонерного товариства «Смоли» за отриманням відповідного Сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин, наявність яких унеможливила виконання ним податкових обов'язків, позивачем не надано.

На переконання суду, платник, у разі неможливості своєчасного виконання податкових зобов'язань, не може посилатися лише на існування форс-мажорних обставин на території України, такі мають бути підтверджені документально в силу вимог Порядку №225.

Одночасно з цим, заява позивача від 28 вересня 2022 року обґрунтована тим, що підприємство у своїй діяльності тісно пов'язане з АТ «Дніпроазот», яке в свою чергу не веде зараз господарської діяльності та 25 лютого 2022 року прийняло рішення про призупинення роботи виробничих потужностей.

Однак ці доводи не можуть бути взяті до уваги судом, оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що незважаючи на простій у структурних підрозділах АТ «Дніпроазот», затверджений наказом АТ «Дніпроазот» від 25 лютого 2022 року №198 «Про простій в АТ «Дніпроазот»», підприємство вело сталу фінансово-господарську діяльність та здійснювало господарські операції та наведені обставини відображено в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2023 року по справі № 160/19256/22.

При цьому суд зазначає, що документів, передбачених Переліком для підтвердження обставин, наведених у розділі ІІ «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» товариством не надано, матеріали справи таких доказів не містять.

За вказаних обставин, надані позивачем докази на підтвердження обставин, зазначених у заяві від 28.09.2022, не спростовують висновків та позиції ГУ ДПС в Дніпропетровській області щодо можливості виконання податкового обов'язку Акціонерним товариством «Смоли».

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС в Дніпропетровській області № 56089/6 від 18.10.2022 щодо можливості своєчасного виконання Акціонерним товариством «Смоли», як платником податків, свого податкового обов'язку.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Зважаючи на вевикладене, позивачем не доведено протиправність рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, натомість відповідачем доведено правомірність оскаржуваної відмови.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову Акціонерного Товариства "Смоли" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук