04 вересня 2023 року Справа № 160/9335/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , у якій позивач просить:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо встановлення січня 2016 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) ОСОБА_1 у період з 15.11.2016 до 28.02.2018;
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 15.11.2016 до 28.02.2018;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 15.11.2016 до 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).
Підставою для звернення до суду з даною позовною заявою стали протиправні, на думку позивача, дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення у порядку виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі № 580/6355/21 із неправильним визначенням базового місяця - січня 2016 року (замість січня 2008 року) для нарахування індексації за період з 15.11.2016 до 28.02.2018, внаслідок чого позивачем недоотримано індексацію грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 08.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, у тому числі відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали; витребувано у військової частини НОМЕР_1 належним чином засвідчені копії наказів про призначення позивача на посаду та його звільнення, зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ; постановлено надати суду витребувані докази у строк для подання відзиву.
18.05.2023 до суду надійшов відзив військової частини НОМЕР_1 на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, відповідач вказав, що індексація грошового забезпечення позивача у період з 15.11.2016 до 28.02.2018 нараховувалась та виплачувалась відповідно до чинного законодавства. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок № 1078), не передбачено механізму виплати індексації у поточному році за минулі періоди. У 2016 році відбулося збільшення грошового забезпечення військовослужбовців. Згідно з роз'ясненнями Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/9/1/2 від 04.01.2016 у зв'язку з внесенням змін до Порядку № 1078 індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз'яснення. Індексація грошового забезпечення не може вважатись складовою грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», оскільки не є постійною та сталою величиною, має несистематичний характер, оскільки проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 103 відсотка, що виключає можливість її включення до складу грошового забезпечення, яким забезпечується військовослужбовець, звільнений з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини. Листом від 03.10.2022 № 3148/0/290-22/51 Міністерство соціальної політики України роз'яснило, що у період з січня 2016 року до лютого 2018 року індексація грошового забезпечення проводиться відповідно до індексу споживчих цін для проведення індексації, обчисленого наростаючим підсумком, починаючи з січня 2016 року. Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 02.06.2020 № 0290/Г-747/2/534 базовий місяць, встановлений відповідно до норм, що діяли до внесення змін до Порядку № 1078 (тобто до 15.12.2015), перегляду не підлягає. Такий механізм Порядком № 1078 не передбачено. У 2016 році позивачу було збільшено розмір посадового окладу, у зв'язку з чим січень 2016 року вважається базовим місяцем (для обчислення індексу споживчих цін) для нарахування індексації грошового забезпечення. Визначення такого базового місяця належить до дискреційних повноважень відповідача. Також відповідач вважав, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, встановлений ч. 5 ст. 122 КАС України, оскільки виплату військової частини НОМЕР_1 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі № 580/6355/21 отримано позивачем 23.11.2022. Разом з відзивом відповідачем було надано витребувані судом докази.
У відповіді на відзив, яка надійшла на електронну пошту суду, позивач підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, та зазначив, зокрема, що індексація грошового забезпечення військовослужбовців підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті у складі грошового забезпечення. Позивач вважає безпідставними твердження відповідача про правомірність ненарахування індексації у зв'язку з відсутністю фінансування, а також посилання у відзиві на роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/9/1/2 від 04.01.2016, які не є нормативно-правовим актом. Крім того, позивач вказав, що подання ним позовної заяви не обмежується будь-яким строком, оскільки позов пов'язаний із порушенням законодавства про оплату праці.
Станом на час ухвалення рішення у справі заперечень до суду не надходило.
Частиною четвертою статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 12.04.2018 Управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_3 .
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_4 (по стройовій частині) № 268 від 15.11.2016 солдата ОСОБА_1 , призначеного наказом командира військової частини - польова пошта НОМЕР_4 (по особовому складу) № 85-к від 14.11.2016 на посаду оператора-розвідника відділення оптико-електронних засобів взводу спостереження та технічних засобів розвідки, який прибув із військової частини НОМЕР_5 , для подальшого проходження військової служби з 15.11.2016 зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення.
Згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 234 від 14.09.2019 старшого солдата ОСОБА_1 , зовнішнього пілота (оператора) безпілотних літальних апаратів стартового відділення взводу тактичних безпілотних авіаційних комплексів роти безпілотних авіаційних комплексів, звільненого з військової служби у запас наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 31.08.2019 № 110-РС, вважати таким, що справи та посаду здав 14.09.2019, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 14.09.2019.
Згідно з відомостями офіційного веб-порталу судової влади України та Єдиного державного реєстру судових рішень у серпні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 , у якій просив:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо виплати не в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 15.11.2016 до 14.09.2019 включно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 15.11.2016 до 14.09.2019 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення у період з 15.11.2016 до 28.02.2018 січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 до 14.09.2019 березень 2018 року, з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 1078 від 17.07.2003.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 у справі № 580/6355/21 адміністративний позов було задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 15.11.2016 до 28.02.2018; зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 15.11.2016 до 28.02.2018, із застосуванням базового місяця січень 2008 року.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі № 580/6355/21 апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 задоволено частково; рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 змінено у мотивувальній частині та виключено з абзацу третього його резолютивної частини формулювання: «із застосуванням базового місяця - січень 2008 року»; в іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 залишено без змін.
У постанові від 25.05.2022 апеляційний суд зазначив, що розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення. Саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов'язок нарахувати та виплатити позивачу індексації грошового забезпечення. У межах спірних правовідносин індексація не була нарахована та виплачена позивачеві. Тобто питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації, є передчасним, оскільки у цій частині права позивача не можна вважати порушеними, а доказів протилежного останнім не наведено. За таких обставин, у цьому випадку повноваження щодо обрахунку індексації, в тому числі, щодо визначення базового місяця для такого нарахування, відповідно до положень Порядку № 1078 та Закону, покладається на відповідача, а тому підстави для зобов'язання останнього здійснити розрахунок індексації позивача з урахуванням базового місяця «січень 2008 року» відсутні.
ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із заявою від 08.02.2023, у якій просив, зокрема, донарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 15.12.2015 до 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням абз. 4 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», та надати йому розрахунок індексації грошового забезпечення відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 у справі № 580/6355/21 із зазначенням базового місяця.
Згідно з довідкою-розрахунком № 1035/49/249, виданою 03.04.2023 військовою частиною НОМЕР_1 , сума індексації до виплати згідно з рішенням суду у справі № 580/6355/21 з урахуванням базового місяця січень 2016 року за період з 15.11.2016 до 28.02.2018 становить 4178,24 грн:
1) за 2016 рік:
- листопад: коефіцієнт індексації 4,100, прожитковий мінімум 1450 грн, сума індексації 59,45 грн, сума індексації до виплати 31,71 грн;
- грудень: коефіцієнт індексації 8,400, прожитковий мінімум 1600 грн, сума індексації 134,40 грн;
2) за 2017 рік:
- січень-лютий: коефіцієнт індексації 8,400, прожитковий мінімум 1600 грн, сума індексації по 134,40 грн за кожний місяць;
- березень-квітень: коефіцієнт індексації 12,500, прожитковий мінімум 1600 грн, сума індексації по 200 грн за кожний місяць;
- травень: коефіцієнт індексації 12,500, прожитковий мінімум 1684 грн, сума індексації 210,50 грн;
- червень-серпень: коефіцієнт індексації 16,600, прожитковий мінімум 1684 грн, сума індексації по 279,54 грн за кожний місяць;
- вересень-листопад: коефіцієнт індексації 20,300, прожитковий мінімум 1684 грн, сума індексації по 341,85 грн за кожний місяць;
- грудень: коефіцієнт індексації 24,000, прожитковий мінімум 1762 грн, сума індексації 422,88 грн;
3) за 2018 рік:
- січень-лютий: коефіцієнт індексації 24,000, прожитковий мінімум 1762 грн, сума індексації по 422,88 грн за кожний місяць.
Відповідно до виписки по картці/рахунку ОСОБА_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» за період 23.11.2022-24.11.2022 усього надхожень 4094,99 грн (сума у валюті операції - 4115,57 грн, сума у валюті картки - 4094,99 грн, комісія 20,58 грн).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XІІ (далі Закон № 2011-XІІ).
Відповідно до частини другої статті 9 № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною третьою статті 3 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі Закон № 1282-XII):
- індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;
- індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
- поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) (частина перша статті 2 Закону № 1282-XII).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (частина шоста статті 2 Закону № 1282-XII).
Згідно зі статтею 4 Закону № 1282-XII в редакції до 01.01.2016: індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а з 01.01.1016 - 103 відсотка.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону № 282-XII).
Індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи (стаття 10 Закону № 1282-XII).
Спори, що виникають з питань індексації грошових доходів населення, вирішуються у судовому порядку (стаття 16 Закону № 1282-XII).
Підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 (застосовується з 01.12.2015, далі Постанова № 1013) установлено у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах установ, закладів та організацій, у тому числі за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників підвищуються відповідно до збільшення розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298, з встановленням з 01.12.2015 у штатному розписі посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно з пунктом 3 Постанови № 1013:
- міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року;
- для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Керівникам установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери та органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів забезпечити внесення змін до штатного розпису установ, закладів та організацій, відповідних органів з урахуванням нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) (пунктом 4 Постанови № 1013).
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі Порядок № 1078).
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (абзац другий пункту 1-1 Порядку № 1078, в редакції чинній з 01.01.2016).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1078;
- індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення;
- оплата праці, у тому числі грошове забезпечення, індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
- частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає;
- сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків;
- у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078:
- в редакції з 01.12.2015: у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
- в редакції Постанови № 141 від 28.02.2018: у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий пункту 5 Порядку № 1078).
Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку № 1078:
- в редакції з 01.12.2015: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу;
- в редакції Постанови № 141 від 28.02.2018: сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий пункту 5 Порядку № 1078 у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п'ятий пункту 5 Порядку № 1078).
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий пункту 5 Порядку № 1078).
Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник (пункт 10-2 Порядку № 1078 в редакції з 01.12.2015).
Суд зазначає про відсутність підстав для закриття провадження у цій справі: відповідно до пункту 4 частини першої статті 238 КАС України, у зв'язку з тим, що є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; та відповідно до статті 383 КАС України, у зв'язку з тим, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Так, застосування пункту 4 частини першої статті 238 КАС України можливе за умови, що рішення, яке набрало законної сили, є тотожним позову, який розглядається, тобто збігаються сторони, предмет і підстави позовів.
Визначаючи підстави позову як елементу його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону позивач просить про захист свого права.
Підстави адміністративного позову - це фактичні та юридичні обставини публічно-правового спору, які обґрунтовують можливість подання такого позову, це факти, які відповідно до норм матеріального права вказують на наявність (відсутність) між позивачем та відповідачем спірних правовідносин. Відтак, для встановлення тотожності підстав позову визначальне значення має коло обставин та фактів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Не є зміною підстав адміністративного позову викладення одних і тих же обставин, але в іншій стилістичній формі або із зазначенням обставин, які були відомі заявникові під час подання ним первісної заяви, але були названі ним інакше (постанова Верховного Суду від 09.10.2018 у справі № 809/487/18).
Позови вважаються тотожними лише тоді, коли в них співпадають сторони, предмет і підстави, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників процесу, матеріально-правовими вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. У випадку зміни хоча б одного з цих елементів позови вважаються нетотожними і суддя не вправі відмовити у відкритті провадження у справі (постанова Верховного Суду від 05.12.2019 у справі № 826/3678/16).
Таким чином, правовою підставою закриття провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 238 КАС України є одночасна сукупність таких умов:
- тотожність спору (підстави, предмет позову та сторони співпадають);
- наявність постанови чи ухвали, якими завершено розгляд справи.
Відсутність у вказаному переліку рішення суду, як різновиду судового рішення, не розглядається судом як вирішальне, оскільки відсутність вказаного процесуального документу у переліку, є фактично недоліком процесуального закону, оскільки рішення суду виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається постановлення іншого рішення суду, а неможливість повторного розгляду тотожного спору підтверджується правилом пункту 2 частини першої статті 170 КАС України щодо підстав для відмови у відкритті провадження у справі.
Отже, важливим є вирішення питання наявності в межах двох справ одночасної сукупності вказаних вище умов для закриття провадження у справі, що розглядається.
Так, суд першої інстанції у рішенні від 01.11.2021 у справі № 580/6355/21 дійшов висновку про наявність у позивача права на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення з 15.11.2016 до 28.02.2018, із застосуванням базового місяця січень 2008 року.
Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові від 25.05.2022 у справі № 580/6355/21 виключив із резолютивної частини рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 формулювання: «із застосуванням базового місяця - січень 2008 року», та зазначив, що питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації, є передчасним, оскільки у цій частині права позивача не можна вважати порушеними.
Отже, у справі № 580/6355/21 вирішено питання про право позивача на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення у спірному періоді, при цьому судом визначення розміру індексації грошового забезпечення не здійснювалося.
Предметом позову у цій справі є питання розрахунку індексації грошового забезпечення з визначенням січня 2008 року місяцем, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базовим місяцем) для розрахунку індексації грошового забезпечення позивача та неправомірність застосування відповідачем при її обчисленні за період з 15.11.2016 до 28.02.2018 базового місяця січня 2016 року.
Вказане не було предметом правової оцінки судом у справі № 580/6355/21, судом не здійснювалася перевірка правильності нарахованих відповідачем позивачу сум індексації грошового забезпечення з визначенням місяця, у якому відбулося підвищення розміру грошового доходу позивача.
При цьому, строк звернення до суду у цій справі пов'язаний з моментом виникнення спірних правовідносин, а саме застосуванням відповідачем спірного базового місяця при здійсненні нарахування сум індексації грошового забезпечення, з розміром якого не погодився позивач та звернувся до суду із цим позовом.
Оскільки відповідно до статті 16 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII спори, що виникають з питань індексації грошових доходів населення, вирішуються у судовому порядку, суд зазначає, що позовні вимоги щодо правильності їх обчислення можуть бути заявлені окремим позовом.
Вищенаведене свідчить про відсутність підстав і для твердження, що позивач може реалізувати захист прав у порядку статті 383 КАС України, оскільки підставами застосування заходів судового контролю є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у справі № 580/6355/21. Однак, як було зазначено вище, рішенням суду від 01.11.2021 у справі № 580/6355/21, зміненим постановою від 25.05.2022, не вирішувалось питання щодо базового місяця для обчислення індексації.
Застосування наведених норм права відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постанові від 16.02.2023 у справі № 420/19953/21.
Як зазначено вище, строк звернення до суду у цій справі пов'язаний із застосуванням відповідачем спірного базового місяця (січень 2016 року) при здійсненні нарахування сум індексації грошового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що виплата сум індексації із застосуванням такого базового місяця здійснена відповідачем у листопаді 2022 року (дата надходження на картковий рахунок позивача - 23.11.2022).
Частиною другою статті 233 КЗпП України у редакції, яка була чинною до 18.07.2022 (до внесення змін Законом № 2352-IX від 01.07.2022), було передбачено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
19.07.2022 набрав чинності Закон № 2352-IX від 01.07.2022, яким частини першу і другу вказаної статті викладено у новій редакції.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Частиною другою статті 233 КЗпП України передбачено, що із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Відповідно до пункту 1 глави ХІХ КЗпП України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) на території України було встановлено карантин з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 19 грудня 2020 року до 30 червня 2023 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
З даним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 26.04.2023 (дата подання на пошту), тобто в межах строку, передбаченого ст. 233 КЗпП України.
У відзиві на позов військова частина НОМЕР_1 підтвердила, що на виконання судових рішень у справі № 580/6355/21 військовою частиною НОМЕР_1 було нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 15.11.2016 до 28.02.2018 з урахуванням базового місяця січень 2016 року.
Згідно з довідкою-розрахунком, складеною військовою частиною НОМЕР_1 , позивачу нараховано індексацію на виконання рішення суду у справі № 580/6355/21, за період з 15.11.2016 до 28.02.2018 у розмірі 4178,24 грн з урахуванням базового місяця січень 2016 року.
На картковий рахунок позивача було зараховано 4115,57 грн.
Військовий збір у розмірі 1,5% від суми 4178,24 грн становить 62,67 грн.
Судом встановлено, що обчислення відповідачем індексації грошового забезпечення здійснено з урахуванням підвищення грошового забезпечення військовослужбовців у 2016 році та у зв'язку із цим для проведення індексації доходів обчислення індексу споживчих цін відповідачем розпочато з січня 2016 року.
Надаючи оцінку доводам відповідача, наведеним у відзиві, суд зазначає, що Постановою № 1013 з 01.12.2015 були підвищені посадові оклади окремих працівників бюджетної сфери. Пунктом 3 цієї постанови вирішено підвищити розміри посадових окладів, тарифних ставок, заробітної плати, а також переглянути постійні додаткові виплати, щоб розмір підвищення у грудні 2015 року перевищив суму індексації у грудні 2015 року. За рахунок цього мала б «обнулитися» індексація минулих років, розмір якої зростав внаслідок довготривалого не підвищення доходу працівників. У такому випадку для подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку № 1078, який уже діяв зі змінами, внесеними Постановою № 1013.
Отже, січень 2016 року визначений для обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації саме заробітної плати працівникам, яким були підвищені оклади з 01.12.2015.
Суд зазначає, що норми Постанови № 1013 не встановлювали підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовцям, таке виключення прямо наведено у пункті 3 Постанови № 1013, а отже січень 2016 року не став для позивача «місяцем підвищення тарифних ставок (окладів)», з якого починається обчислення індексу споживчих цін для подальшої індексації грошового забезпечення, для цілей застосування Порядку № 1078 (зі змінами, внесеними Постановою № 1013).
Застосування наведених норм права відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у пункті 58 постанови від 21.03.2023 у справі № 620/7687/21, у пункті 62 постанови від 22.03.2023 у справі № 380/1730/22 у подібних правовідносинах, які в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України є обов'язковими для врахуванні при постановленні рішення суду.
Внаслідок змін, запроваджених Постановою № 1013:
- з 01.12.2015 діють єдині правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації для всіх працівників, незалежно від дати їхнього прийняття, переведення чи виходу на роботу (службу);
- Порядок № 1078 не містить поняття «базовий місяць» і передбачає уніфікований підхід до обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації всіх працівників.
Для проведення індексації з 01.12.2015 замість терміну «базовий місяць» використовується поняття «місяць підвищення доходу», яке має інший зміст.
Місяць підвищення доходу - це місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Місяць підвищення доходу при зростанні заробітної плати визначається тільки в разі, якщо підвищуються тарифна ставка (оклад).
Отже, з 01.12.2015 зростання заробітної плати за рахунок інших постійних її складових, без підвищення тарифної ставки (окладу), не призводить до визначення нового місяця підвищення доходу.
Не застосування в подальшому терміну «базовий місяць» та запровадження поняття «місяць підвищення доходу» не вплинуло на правило обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Як у «базовому місяці», так і у «місяці підвищення доходу» індекс обчислення споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення цього індексу для проведення подальшої індексації здійснюється наростаючим підсумком з наступного місяця.
Відправною точкою для визначення місяця підвищення доходу позивача та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займав.
З аналізу Постанови № 1013, у взаємозв'язку із запровадженими нею змінами до пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, вбачається, що для проведення подальшої індексації грошового забезпечення відповідачу належало переглянути «базовий місяць», визначений за старими правилами, змінивши його на «місяць підвищення доходу», тобто на місяць останнього підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою, займаною позивачем.
При цьому, посадові оклади військовослужбовців встановлюються постановами Кабінету Міністрів України.
На час виникнення спірних правовідносин схеми посадових окладів військовослужбовців були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка була чинною з 01.01.2008 до 01.03.2018.
Посадовий оклад позивача змінився лише в березні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри окладів військовослужбовців.
З урахуванням місяця підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, суд дійшов висновку про те, що січень 2008 року є місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення за період з 15.11.2016 до 28.02.2018.
Застосування наведених норм права відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постановах від 26.01.2022 у справі № 400/1118/21, від 20.04.2022 року у справі № 420/3593/20, стосовно тлумачення у подібних правовідносинах пунктів 2, 5, 10-2 Порядку № 1078 при розв'язанні питання про місяць, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем помилково визначено січень 2016 року місяцем проведення індексації доходів шляхом обчислення індексу споживчих цін.
Позивач просить визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 при нарахуванні та виплаті йому індексації грошового забезпечення у період з 15.11.2016 до 28.02.2018.
З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу за період з 15.11.2016 до 28.02.2018 включно без урахування базового місяця для обчислення індексації - січень 2008 року, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за вказаний період, враховуючи базовий місяць для обчислення індексації - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із урахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій, докази понесення ним інших судових витрат у справі відсутні, у зв'язку з чим розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 15.11.2016 до 28.02.2018 включно без урахування базового місяця для обчислення індексації - січень 2008 року.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунокта виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 15.11.2016 до 28.02.2018 включно, враховуючи базовий місяць для обчислення індексації - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 .
Повний текст рішення складено 04.09.2023.
Суддя В.В. Рянська