печерський районний суд міста києва
Справа № 757/33395/23-п
24 серпня 2023 року м. Київ
Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Печерського управління поліції ГУПН у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, учасника бойових дій, тимчасово не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
З протоколу вбачається, що 03.07.2023 о 10 год. 30 хв. ОСОБА_1 перебуваючи по вул. Євгена Коновальця, 23 у м. Києві здійснював продаж пального, а саме: бензину, без державної реєстрації, як суб'єкта господарювання та без одержання ліцензії на провадження такої діяльності, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 164 КУпАП.
ОСОБА_1 про місце, день і час розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, тому суд на підставі ст. 268 КУпАП визнав можливим розглянути справу за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи зазначає наступне.
Згідно вимог ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, рішення приймається на підставі доказів, оцінених судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі, тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі, тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Тобто, законною підставою для накладення на конкретну особу адміністративного стягнення є достатні дані про вчинення цією особою правопорушення, за яке і накладається дане стягнення.
У відповідності до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП, передбачено відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Норма ст. 164 КпАП є бланкетною, тому в протоколі і постанові суду необхідно зазначати конкретні норми закону (статтю і закон), положення Конституції, які були порушені протиправними діями, і визначити, до яких ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КпАП, відносяться такі дії.
Разом з тим, ознаки правопорушення, які зазначено працівником поліції у протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідають диспозиції ст. 164 КпАП, оскільки в протоколі не визначено норми якого саме закону було порушено ОСОБА_1 .
Крім того, як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_1 , останній придбав 2 каністри по 20л. пального для передачі військовим на фронт. 03.03.2023 приїхав до свого гаража, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , щоб залишити придбаний бензин на зберігання до його передачі військовим.
ОСОБА_1 інкриміновано вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, про що працівниками поліції складено протокол серії ВАБ № 893334 від 03.07.2023.
До протоколу про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення долучено наступні докази, зокрема:
- протокол виявлення, огляду та вилучення від 03.07.2023, згідно якого у присутності двох понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , у ОСОБА_1 вилучено 2 каністри з бензином по 20 літрів;
- рапорт ст. лейтенанта поліції ДОП Печерського УП ГУ НП у м. Києві Марчука Т.Т., який зареєстровано 03.07.2023 за № 15405, згідно якого, останній повідомляє, що 03.07.2023 о 10 год. 30 хв. ОСОБА_1 перебуваючи по вул. Євгена Коновальця, 23 у м. Києві здійснював незаконний продаж пального, а саме: бензину. Дану подію зареєстровано за № 15405 від 03.07.2023.
Свідків, які могли б підтвердити вказані події не представлено, фото та відео фіксація працівниками поліції не здійснювалась.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП визначено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Отже, слід вважати, що після виявлення особи, яка вчинила правопорушення, відносно останнього не пізніше двадцяти чотирьох годин повинен бути складений відповідний протокол про адміністративне правопорушення. При цьому, будь-яких випадків відстрочення моменту складання протоколу чинним законодавством не передбачено.
Також, досліджуючи, як доказ довідку про проведену перевірку по рапорту ст. лейтенанта поліції ДОП Печерського УП ГУ НП у м. Києві Марчука Т.Т., від 06.07.2023, суд встановив, що здійснення незаконного продажу пального, а саме: бензину ОСОБА_1 було виявлено 30.06.2023.
Водночас, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено лише 03.03.2023, тобто через чотири дні після виявлення особи, яка вчинила правопорушення, що з огляду на положення ч. 2 ст. 254 КУпАП є неприпустимим.
Враховуючи викладені обставини, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суд вважає за необхідне провадження закрити у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу і події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
На підставі ст.ст. 265, 304 КУпАП речі, які є об'єктом правопорушення, виявлені та вилучені поліцейськими, після розгляду справи, повертаються володільцеві.
На підставі викладеного та керуючись, ч. 1 ст. 164, ст.ст. 247, 265, 283-287, 304 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу і події адміністративного правопорушення.
Вилучені предмети:
- 2 каністри з бензином по 20 літрів, відповідно до протоколу виявлення, огляду та вилучення від 03.07.2023 - повернути ОСОБА_1 .
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Світлана ГРЕЧАНА