Справа № 953/8035/23
н/п 1-кс/953/6796/23
"31" серпня 2023 р. м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши в закритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Київського районного суду м. Харкова клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області майор поліції ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42023220000000199 від 10.08.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, -
за участю прокурора - ОСОБА_4 ,
31 серпня 2023 до Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області майор поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Харківської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу, із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Харківській області, Головного управління Держгеокадастру, Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області, інженера - геодезиста, на проведення огляду полігону промислових відходів 3-4 класу небезпеки, розташованому на земельних ділянках (кадастрові номери 6323986500:01:000:0322, 6323986500:01:000:0323) у сел. Смирнівка Лозівського району Харківської області, яке використовується Обласним комунальним спеціалізованим підприємством з виконання норм екологічної безпеки (код ЄДРПОУ - 31519314), а також прилеглої до полігону території з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42023220000000199 від 10.08.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що Слідчим управлінням ГУНП в Харківській області за процесуального керівництва Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Харківської обласної прокуратури проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023220000000199 від 10.08.2023 за фактам того, що внаслідок порушення спеціальних правил, спеціалізованим підприємством здійснюється забруднення земельної ділянки, розташованої у с. Смирнівка Лозівському районі області, речовинами шкідливими для довкілля, чим завдається шкода, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що Обласне комунальне спеціалізоване підприємство з виконання норм екологічної безпеки (далі - Підприємство, відповідач) (код ЄДРПОУ - 31519314) створене на підставі розпорядження Харківської обласної державної адміністрації від 24.05.2001 № 333, є самостійною юридичною особою.
Основною метою діяльності Підприємства є забезпечення інтересів територіальної громади сіл, селищ, міст Харківської області щодо виконання норм екологічної безпеки, задоволення потреб фізичних та юридичних осіб у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Діяльність Підприємства здійснюється на полігоні промислових відходів 3-4 класу небезпеки, розташованому на земельних ділянках (кадастрові номери 6323986500:01:000:0322, 6323986500:01:000:0323) у сел. Смирнівка Лозівського району Харківської області. Зазначене місце видалення відходів (далі - МВВ) паспортизоване (паспорт з реєстраційним № НОМЕР_1 від 15.03.2021).
Держуправлінням екології та природних ресурсів в Харківській області надано висновок державної екологічної експертизи від 10.05.2002 № 219, яким погоджено проект переробки промислових відходів у сел. Смирнівка Лозівського району Харківської області, рекультивації земельної ділянки та організації полігону промислових відходів, виконаного Харківським державним відділенням комплексних досліджень і оцінки впливу на навколишнє середовище інституту «УкрНДІІНТВ».
Даний проект також отримав позитивний висновок Харківської обласної санітарно-епідеміологічної станції від 24.04.2002 № 86.
Зазначеним проектом передбачено: переробка промвідходів на існуючому з 60-70 -х років звалищі площею 4 га, технічна та біологічна рекультивація території виробленої ділянки, її передача землекористувачам; експлуатація нового МВВ площею 1,2 га для зберігання відходів промислового виробництва 3 та 4 класів небезпеки (металургійна переробка чорних металів, відходи формувальних сумішей ливарного виробництва, будівельне сміття, пластмаса, склобій); сортування відходів; захоронення відходів має здійснюватися «робочим шаром» - пересипка ґрунтом, ущільнення; для відводу дощових та зливових стічних вод - облаштування звалища, яке підлягає рекультивації, та нового МВВ з висотою дамб огорожі 1,5-2 м; свердловини моніторингу; термін експлуатації МВВ складає 10 років, загальна кількість відходів складає 4500 тонн на рік.
Разом з цим, з листа Депепартаменту захисту довкілля та природокористування Харківської обласної військової адміністрації (далі - Департамент) від 18.07.2023 № 01-10/П-68 встановлено, що Департаментом з залученням представників Державної екологічної інспекції у Харківській області під час розгляду звернення громадянина щодо незаконного, на його думку, приймання Підприємством бурових відходів та розміщення їх на полігоні промислових відходів у сел. Смирнівка Лозівського району, здійснено виїзд на місце.
За результатами виїзду та натурного обстеження виявлено ряд наступних порушень.
Зокрема встановлено, що Підприємством не виконано рекультивацію відпрацьованої ділянки площею 4 га, ділянку не повернуто, сортування відходів не здійснюється, журнал прийому відходів на підприємстві відсутній, технологія захоронення не дотримується, облаштування МВВ та свердловин моніторингу не виконано та термін експлуатації полігону вичерпано.
Оглядом також встановлено, що захоронення відходів здійснюється поза межами МВВ, що є самовільним зайняттям земельної ділянки та засміченням земель.
Крім того, на МВВ на відкритому ґрунті зафіксовані факти розміщення рідких відходів невідомого походження темного кольору, які візуально схожі на рідкі відходи шламу бурового.
Зміни до Паспорту місця видалення відходів за фактичними показниками роботи 2021-2022 років Департаментом не погоджено.
Так, відповідно до статистичної звітності «1 - відходи» у 2019 році Підприємством видалено на МВВ 11051,523 тонн промислових відходів, що перевищує проектний річний обсяг більше, ніж в 2 рази.
Відповідно до реєстрової карти об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів у 2020 році Підприємством передано іншим юридичним особам для подальшого використання 11752,14 тонн відходів, які утворилися під час здійснення буріння свердловин для видобування нафти та газу. Установки для оброблення або утилізації таких відходів на Підприємстві відсутні.
Вищезазначене вказує про наявність порушень умов висновку державної екологічної експертизи від 10.05.2002 № 219.
Також, з довідки державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища у Харківській області вбачається, що висновком державної екологічної експертизи № 219 від 10.05.2002 передбачено: що виробництво звалища передбачає сортування відходів, під час візуального обстеження зазначене не здійснюється; для відводу дощових та ливневих стічних вод передбачено облаштування звалища, яке підлягає рекультивації та нового полігону з висотою дамб огорожі 1,5-2 м, під час візуального обстеження зазначене не здійснюється; проектом передбачено свердловини моніторингу, під час візуального обстеження свердловини відсутні.
Зазначені обставини є порушенням умов висновку державної екологічної експертизи від 10.05.2002 № 219.
Також проектом передбачено технічна та біологічна рекультивація території виробленої ділянки розміром 4 га з подальшої передачею землекористувачам.
Будь-яка рекультивація відпрацьованої ділянки не виконана та відпрацьована ділянка не передана.
Фактично згідно проекту нове звалище повинно бути розташовано на земельній ділянці прощею 1,2 га та розраховано на 10 років. На момент виїзду проекті потужності нового полігону вичерпані. Розміщення відходів відбувається за відсутності проектної документації та Оцінки впливу на довкілля.
Підприємством здійснюється зберігання відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах, чим допущено засмічення земель, а саме: під час обстеження виявлено, засмічення земельної ділянки, що розташована впритул до полігону, що є порушенням ст. 52 Закону України «Про охорону земель» та призводить до псування земель.
Журнал прийому відходів на підприємстві відсутній, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про відходи».
При натурному обстеженні території полігону промислових відходів за адресою: с. Смирнівка, Лозівський район, Харківська область зафіксовано факти розміщення відходів - розлив невідомої речовини темного кольору на відкритому ґрунті візуально схожої на рідкі відходи шламу бурового.
Таким чином, Обласним комунальним спеціалізованим підприємством з виконання норм екологічної безпеки при здійсненні діяльності з експлуатації МВВ не дотримуються вимоги законодавства України, пов'язаних з поводженням з відходами, а також останнім не забезпечено виконання вимог висновку державної екологічної експертизи від 10.05.2002 № 219.
Таким чином на даний час виникла необхідність у проведенні огляду із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Харківській області, Головного управління Держгеокадастру, Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області, інженера - геодезиста полігону промислових відходів 3-4 класу небезпеки, розташованому на земельних ділянках (кадастрові номери 6323986500:01:000:0322, 6323986500:01:000:0323) у сел. Смирнівка Лозівського району Харківської області, а також прилеглої до полігону території, що використовується Обласним комунальним спеціалізованим підприємством з виконання норм екологічної безпеки з порушення вимог діючого законодавства.
В судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання.
Слідча суддя, вислухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп'ютерних даних. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Частиною 2 статті 237 КПК передбачено, що огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами вказаного Кодексу, передбаченого для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Положеннями ч. 3 ст. 237 КПК України встановлено, що з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
Слідчий суддя, вивчивши документи та матеріали, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки згідно з ч. 2 ст. 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами Кримінального процесуального кодексу України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи, тобто на виконання вимог ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий довів наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; проведення огляду має значення для досудового розслідування з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 234, 235, 237, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області майор поліції ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42023220000000199 від 10.08.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС слідчого управління ГУНП в Харківській області майору поліції ОСОБА_3 та прокурору Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Харківської обласної прокуратури ОСОБА_4 із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Харківській області, Головного управління Держгеокадастру, Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області, інженера - геодезиста на проведення огляду полігону промислових відходів 3-4 класу небезпеки, розташованому на земельних ділянках (кадастрові номери 6323986500:01:000:0322, 6323986500:01:000:0323) у сел. Смирнівка Лозівського району Харківської області, яке використовується Обласним комунальним спеціалізованим підприємством з виконання норм екологічної безпеки (код ЄДРПОУ - 31519314), а також прилеглої до полігону території.
Ухвала надає право слідчому проникнути до житлового приміщення або іншого володіння лише один раз.
Ухвала може бути виконана до 30.09.2023 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя
Київського районного суду
м. Харкова ОСОБА_1