28 серпня 2023 року Чернігів Справа № 620/8521/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Борзнянського міського голови Осадчук Лариси Анатоліївни про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Борзнянського міського голови Осадчук Лариси Анатоліївни (далі також - відповідач) про визнання протиправними дії відповідача щодо ненадання позивачу інформації, що запитувалася; зобов'язання відповідача надати протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності рішенням суду позивачу інформацію, що запитувалася, а саме: про розмір (зазначення суми) заробітної платі помісячно за 2022 рік із зазначенням складових заробітної плати (оклад, надбавки, премії, матеріальна допомога, тощо) посадових осіб: Борзнянського міського голови, заступників Борзнянського міського голови, керівників виконавчих органів Борзнянської міської (відділів, секторів, управлінь, служб тощо), інформацію про підстави нарахування та виплати особам, зазначених у пункті 1 запиту, премій із наданням копій розпоряджень на підставі яких ці нарахування здійснювались.
В обґрунтування позову зазначив, що звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, проте відповіді, на поставлені у запиті питання, йому не надано.
30.06.2023 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.
Відповідач надіслав суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову, оскільки запит на інформацію позивача не відповідає вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації», а що стосується реалізації права на інформацію, то у період воєнного стану, інформація про фізичну особу є конфіденційною, і не може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
20.03.2023 позивач звернувся до Борзнянського міського голови Борзнянської міської ради Чернігівської області із запитом, в якому просив: надати інформацію про розмір (зазначення суми) заробітної плати помісячне за 2022 рік із зазначенням складових заробітної плати (оклад, надбавки, премії, матеріальна допомога, тощо) посадових осіб: Борзнянського міського голови, заступників Борзнянського міського голови, керівників виконавчих органів Борзнянської міської ради (відділів, секторів, управлінь, служб тощо), надати інформацію про підстави нарахування та виплати особам, зазначених в пункті 1 запиту, премій із наданням копій розпоряджень на підставі яких ці нарахування здійснювались.
За результатами розгляду вказаного запиту, 27.03.2023 відповідач надав позивачу відповідь листом № 411, яким повідомлено, що нормативні документи, що регулюють формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага працівників Борзнянської міської ради, а саме: постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» від 09.03.2006 № 268, Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 та рішення 1 сесії 8 скликання Борзнянської міської ради «Про ранг посадової особи місцевого самоврядування, встановлення надбавки, премії, матеріальної допомоги Борзнянському міському голові» від 02.12.2020 № 5-1/8, які в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації,» раніше оприлюднені розпорядниками інформації, та додатково, неодноразово позивачу надавалися на попередні запити. З часу надання відповідей, доповнення та зміни до зазначених нормативних документів не вносилися, про що відомо позивачу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно зі статтею 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
За змістом статті 7 Закону України "Про інформацію" передбачено, що право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію. Забороняється вилучення і знищення друкованих видань, експонатів, інформаційних банків, документів з архівних, бібліотечних, музейних фондів, крім встановлених законом випадків або на підставі рішення суду. Право на інформацію, створену в процесі діяльності фізичної чи юридичної особи, суб'єкта владних повноважень або за рахунок фізичної чи юридичної особи, Державного бюджету України, місцевого бюджету, охороняється в порядку, визначеному законом.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 5 Закону № 2939-VI передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Частиною п'ятою статті 6 Закону № 2939-VI визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Частиною першою статті 14 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Частинами першою та другою статті 19 Закону № 2939-VI передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації (частина друга статті 22 Закону № 2939-VI).
Частиною третьою статті 22 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі. У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Частинами першою та другою статті 23 Закону №2939-VI передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Щодо доводів відповідача, викладених у відзиві, що інформація про фізичну особу відноситься до конфіденційної інформації, суд зауважує наступне.
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 5 Закону України «Про захист персональних даних» не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага керівника, заступника керівника юридичної особи публічного права, керівника, заступника керівника, члена наглядової ради державного чи комунального підприємства або державної чи комунальної організації, що має на меті одержання прибутку, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Верховний Суд у постанові від 22.10.2019 у справі №351/872/16-а констатував, що інформація про осіб, котрі одержали державне та комунальне майно у власність чи користування, про розмір оплати праці та інших виплат з бюджетів усіх рівнів, не є інформацією з обмеженим доступом.
До того ж, як зазначає сам відповідач, запитувана позивачем інформація оприлюднена, тобто знаходиться у вільному доступі.
Отже, запитувана позивачем інформація, не є інформацією з обмеженим доступом.
Як вже встановив суд, позивач у запиті просив надати інформацію про розмір (зазначення суми) заробітної плати помісячно за 2022 рік із зазначенням складових заробітної плати (оклад, надбавки, премії, матеріальна допомога, тощо) посадових осіб: Борзнянського міського голови, заступників Борзнянського міського голови, керівників виконавчих органів Борзнянської міської ради (відділів, секторів, управлінь, служб тощо), надати інформацію про підстави нарахування та виплати особам, зазначених у пункті 1 запиту, премій із наданням копій розпоряджень на підставі яких ці нарахування здійснювались.
Законом України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон №280/97-ВР) визначено, що посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Таким чином, міській голова, заступник міського голови та керівники виконавчих органів Борзнянської міської ради є посадовими особами органу місцевого самоврядування, отримують заробітну плату за рахунок місцевого бюджету, а її нарахування (визначення розміру) здійснюється, у тому числі, на підставі (з урахуванням) розпоряджень міського голови.
Виходячи із поняття публічної інформації, запитувана позивачем інформація, є такою, що задокументована (створена) в процесі виконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, отже, є публічною.
Докази, що відповідач надав позивачу запитувану інформацію, відсутні. Отже обов'язок, передбачений статтею 19 Конституції України, Законом №2939-VI та Законом №280/97-ВР, відповідач не виконав.
Посилання відповідача, що запит позивача не відповідає вимогам Закону України "Про доступ до публічної інформації" суд відхиляє, з огляду на таке.
Згідно положень частин першої, другої, п'ятої статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі. З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
Відповідач у відзиві зазначає, що відповідні форми запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника, на даний час не визначені.
Отже, оскільки відповідні форми запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника, на даний час відповідачем не визначені, то запит позивача має відповідати вимогам, встановленим у статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" .
Як видно з матеріалів справи, запит позивача від 20.03.2023 містить: ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу та адресу електронної пошти; загальний опис інформації щодо якого зроблено запит; підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі, що відповідає наведеним вимогам закону.
Суд також відхиляє доводи відповідача, що запитувана позивачем інформації є публічною інформацією у формі відкритих даних, що є у загальному доступі, тому позивачу була відома, з огляду на те, що належність запитуваної позивачем інформації за ознаками до публічної і можливість її отримання позивачем як громадянином, не позбавляє позивача права на подання запиту щодо такої інформації.
Крім того, відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації (частина друга статті 22 Закону України № 2939-VI).
Посилання відповідача у відзиві, що позивачу неодноразово надавалась спірна інформація на попередні запити суд відхиляє, оскільки Законом України № 2939-VI не обмежено право запитувача на отримання інформації.
Дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може виражатись, як приклад, у певних рішеннях, актах, листах тощо (тобто мати певне вираження), які негативно впливають на права, свободи, інтереси фізичної чи юридичної особи.
Наведене свідчить про порушення відповідачем під час надання відповіді на запит позивача про отримання публічної інформації вимог Закону, що свідчить про протиправність його дій.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій Борзнянського міського голови щодо ненадання запитуваної інформації у запиті ОСОБА_1 від 20.03.2023 та зобов'язання Борзнянського міського голову надати інформацію про розмір (зазначення суми) заробітної плати помісячне за 2022 рік із зазначенням складових заробітної плати (оклад, надбавки, премії, матеріальна допомога, тощо) посадових осіб: Борзнянського міського голови, заступників Борзнянського міського голови, керівників виконавчих органів Борзнянської міської ради (відділів, секторів, управлінь, служб тощо), надати інформацію про підстави нарахування та виплати особам, зазначених у пункті 1 запиту, премій із наданням копій розпоряджень на підставі яких ці нарахування здійснювались.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Надаючи оцінку доводам учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04), згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, з Борзнянської міської ради Чернігівської області на користь позивача підлягає стягненню, сплачений ним при поданні позовної заяви, судовий збір в розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Борзнянського міського голови Борзнянської міської ради Чернігівської області Осадчук Лариси Анатоліївни щодо ненадання ОСОБА_1 інформації на запит від 20.03.2023.
Зобов'язати Борзнянського міського голову Борзнянської міської ради Чернігівської області надати протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності рішенням суду ОСОБА_1 інформацію, а саме: про розмір (зазначення суми) заробітної платі помісячно за 2022 рік із зазначенням складових заробітної плати (оклад, надбавки, премії, матеріальна допомога, тощо) посадових осіб: Борзнянського міського голови, заступників Борзнянського міського голови, керівників виконавчих органів Борзнянської міської (відділів, секторів, управлінь, служб тощо), інформацію про підстави нарахування та виплати особам, зазначених в пункті 1 запиту від 20.03.2023, премій із наданням копій розпоряджень на підставі яких ці нарахування здійснювались.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Борзнянської міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 коп), сплачений відповідно до квитанції від 15.06.2023.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Борзнянський міський голова вул.П.Куліша, буд.104, м.Борзна, Ніжинський район, Чернігівська область, 16400.
Повний текст рішення виготовлено 28 серпня 2023 року.
Суддя І.І. Соломко