Справа № 420/22211/23
28 серпня 2023 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративної справи по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 34704409) про визнання протиправними та скасування Постанов, -
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про відкриття виконавчого провадження АСВП №72133451 від 28.06.2023 року; визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про арешт коштів боржника від 05.07.2023 року; визнати протиправними та скасувати постанови Державного виконавця Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження АСВП №72133451.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державним виконавцем Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) 28.06.2023 р. розпочато виконавче провадження та винесено постанови про накладення арешту на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках позивача. Виконавче провадження було відкрите на підставі постанови Бериславського районного відділу поліції Херсонської області про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 741832, якою накладено адміністративний штрафу у розмірі 3400 грн. Позивач вважає, що виконавче провадження незаконно розпочато на підставі заяви Бериславського районного відділу поліції Херсонської області про виконання постанови від 22.03.2023 серії БАД № 741832, оскільки останній виконав її вимоги та сплатив адміністративний штраф у повному обсязі, що підтверджується платіжною квитанцією від 31.03.2023 року № 1028871528.
Так, дослідивши матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку, що справа не підсудна Одеському окружному адміністративному суду, та підлягає передачі за підсудністю, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист (ч.5 ст. 287 КАС України).
Приписами частини першої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.6 ч.1 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчим документом є, зокрема, постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.
Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що у провадженні Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перебуває виконавче провадження ВП № 72133451 з примусового виконання постанови Бериславського районного відділу поліції про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення від 22.03.2023 серії БАД № 741832 відносно ОСОБА_1 (боржник).
При цьому, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Положеннями ст.20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (ч.2 ст. 20 КАС України).
Приписами частини 1 та 2 статті 30 КАС України встановлено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Частиною 1 статті 318 КАС України передбачено, що рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України визначено особливості розгляду категорії спорів щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності державного виконавця вчинених при примусовому виконанні постанов у справа про притягнення до адміністративної відповідальності, яка, в силу наведених положень процесуального законодавства, не може бути предметом розгляду Одеського окружного адміністративного суду.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено «Право на справедливий суд», одним із аспектів якого є право розгляду справи «компетентним судом», «судом встановленим законом» на що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішення.
В рішенні по справі «Сокуренко і Стригун проти України» суд повторив, що як було раніше визначено, фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні у справі «Занд проти Австрії», що згадувалось раніше, Комісія висловила думку, що термін «судом, встановленим законом" у пункті 1 статті 6 передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)».
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно паспортних відомостей щодо реєстрації місця проживання позивач - ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Вища рада правосуддя Рішенням від 30.05.2023 № 566/0/15-23 змінила територіальну підсудність судових справ на Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду (п.2 ч.1 ст.29 КАС України).
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа не підсудна Одеському окружному адміністративному суду, оскільки підлягає розгляду Великоолександрівським районним судом Херсонської області, а відтак, вважає за необхідне передати адміністративну справу №420/22211/23 для подальшого її розгляду до Великоолександрівського районного суду Херсонської області (вул.Ярмаркова, 11, Велика Олександрівка, Херсонська область, 74100).
Керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 171, 243, 248 КАС України, суд, -
Адміністративну справу № 420/22211/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 34704409) про визнання протиправними та скасування Постанов, - передати територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Великоолександрівського районного суду Херсонської області (вул.Ярмаркова, 11, Велика Олександрівка, Херсонська область, 74100).
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.
Суддя Ю.В. Харченко