Справа № 752/9451/22
Провадження № 1-кс/752/6637/23
про тимчасовий доступ до речей та документів
28 серпня 2023 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора відділу Київської міської прокуратури - ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42022100000000184, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 травня 2022 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 110-2 КК України,-
встановив
Дослідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва надійшло клопотання прокурора відділу Київської міської прокуратури - ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №№ 42022100000000184, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 травня 2022 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 110-2 КК України, місцезнаходження АЗС, за адресою: АДРЕСА_1 на яку здійснюється поставка ввезеного пального ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з метою проведення тимчасового доступу до речей та документів, в тому числі відібрання зразків палива (бензин, дизельне паливо).
Прокурор в судове засідання не з'явився, подав заяву в якій просив розглядати клопотання за його відсутності, підтримав вимоги клопотання, просив його задовольнити.
Також, у клопотанні просив дане клопотання розглядати без участі особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та на підставі ч.4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Перевіривши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується, приходжу до наступних висновків.
Із матеріалів клопотання вбачається, що Київською міською прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42022100000000184, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 травня 2022 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 110-2 КК України.
Досудове розслідування здійснюється слідчими СУ ГУ НП у м. Києві.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ст. 159 КПК України, - тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
У відповідності до ч.6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя,суд постановлює ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
В обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що в ході слідства встановлено, що на території України незаконно здійснює діяльність група осіб, яка під виглядом закупівлі паливно-мастильних матеріалів в Молдові, Румунії та інших країнах, фактично займається пособництвом державі-агресору, фінансуванням дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України.
Так, ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яке зареєстроване у АДРЕСА_2 , у період з 2022 по теперішній час здійснює імпортні операції нафтопродуктів (дизельне паливо, бензин) від ряду компаній - нерезидентів, серед яких: PARCUL DE AUTOBUZE SI АДРЕСА_3 ). Згідно отриманих даних в період з 18.04.2022 по 19.01.2023 службовими особами ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в адресу вказаній компанії - нерезиденту перераховано 1,26 млрд. грн. в якості оплати по контракту. Крім того, згідно отриманих даних компанія PARCUL DE AUTOBUZE SI TAXIMETRE NR.9 OR. ІНФОРМАЦІЯ_2 не являється виробником вказаних нафтопродуктів та здійснює їх придбання у підприємств, зареєстрованих в рф та рб з подальшою підміною документів щодо їх походження під виглядом надходження від країн ЄС.
Також ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є пов'язаними між собою, господарська діяльність яких контролюється одними особами.
Так, кінцевими бенефіціарними власниками ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є ОСОБА_4 , громадянин Румунії, проживає у Республіка Молдова та ОСОБА_5 , громадянин США.
Фактичне керівництво фінансово-господарською діяльністю ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснює ОСОБА_4 та ОСОБА_6 . Директором ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є ОСОБА_7 . Головним бухгалтером ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є ОСОБА_8 .
Разом з цим, до числа засновників PARCUL DE AUTOBUZE SI TAXIMETRE NR.9 OR. ІНФОРМАЦІЯ_2 входять ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .
Крім того, встановлено, що фактичними власниками ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у незаконній діяльності використовують підконтрольні підприємства, податкова звітність яких подається з однієї ІР-адреси, серед яких: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), директор ОСОБА_9 , засновник ОСОБА_6 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), директором та власником якого являється ОСОБА_9 . Також, протягом 2022 року з метою обготівкування грошових коштів та подальшої їх легалізації, службовими особами ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на рахунки підконтрольного підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснювалось перерахування понад 5 млн. грн. в якості фінансової допомоги.
Таким чином, фактичні власники вказаних підприємств, придбаваючи нафтопродукти російського та білоруського виробництва, здійснюють господарську діяльність в інтересах юридичних осіб рф та рб. В подальшому, службові особи ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », придбані нафтопродукти реалізовують на території України фізичним та юридичним особам.
Також, згідно відомостей з офіційного майданчику « ІНФОРМАЦІЯ_6 » у період 2022 року ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » являлось переможцем ряду тендерних процедур стосовно постачання нафтопродуктів в адресу бюджетних установ (ДП " ІНФОРМАЦІЯ_7 " на суму 620 тис. грн., Вікнянська Сільська Рада Заставнівського району Чернівецької області на сума 115 тис. грн, інші).
Крім того, встановлено, що ряд підприємств, в адресу яких здійснюється постачання нафтопродуктів ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », серед яких: ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 ", ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " є переможцями тендерних процедур щодо придбання нафтопродуктів за бюджетні кошти в адресу бюджетних установ.
При цьому, отримано дані, які свідчать, що службовими особами ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснювалось перерахування грошових коштів в адресу ПП " ОСОБА_10 " на суму близько 10 млн. грн. без ПДВ, що містить ознаки «ризиковості» та являється фігурантом кримінального провадження (Справа № 757/34761/22-к), що ймовірно призводить до розтрати та привласнення бюджетних коштів.
Також, встановлено, що службовими особами ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснюється реалізація нафтопродуктів в адресу підприємств, що містять ознаки «ризиковості» та які являються фігурантами кримінальних проваджень, серед яких: ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 ", ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 ", ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 ", ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 ", що свідчить про реалізацію нафтопродуктів за готівкові кошти без відображення в бухгалтерському та податковому обліках, що ймовірно призводить до ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
При цьому, підприємством ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » декларуються наступні об'єкти: АЗС - 4 шт., паливний склад - 4 шт., земельна ділянка - 3 шт., офіс - 2 шт., автоцистерна - 1 шт., паливно - заправний комплекс - 1 шт., що свідчить про відсутність достатньої матеріально-технічної бази для зберігання такої кількості придбаних нафтопродуктів.
Поряд з цим, у період 2022 року службовими особами ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відображається реалізація нафтопродуктів в адресу наступних підприємств: ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 " на суму 738 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 " на суму 23,6 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_17 " на суму 4 млн. грн., ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " на суму 5 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 " на суму 6,2 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " на суму 50 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 " на суму 4,5 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_18 " на суму 4 млн. грн., ПП " ОСОБА_11 " на суму 4,6 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_19 " на суму 4,5 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " на суму 27,3 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_20 " на суму 17 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_21 " на суму 7 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_22 " на суму 5,3 млн. грн., ПП « ОСОБА_10 » на суму 9,2 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_23 " на суму 19 млн. грн., ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_24 " на суму 35,4 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_25 " на суму 9,3 млн. грн., ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_26 " на суму 14 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_27 " на суму 20,6 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_28 " на суму 4,8 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_29 " на суму 4 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_30 " на суму 16,5 млн. грн., ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_31 » на суму 5 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_32 " на суму 26,8 млн. грн., ПП " ОСОБА_12 " на суму 6,5 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_33 "на суму 11 млн. грн., ПП " ОСОБА_13 " на суму 20 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_34 " на суму 10,4 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_35 " на суму 7 млн. грн., ПП " ОСОБА_14 " на суму 8 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 " на суму 1,3 млн. грн., ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 " на суму 1,9 млн. грн.
При цьому, підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » використовує офісні приміщення в БЦ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » за адресою: АДРЕСА_4 , що складається з літер Б, В, М, Т, нежитлові приміщення за вказаною адресою на праві власності належать ДП « ІНФОРМАЦІЯ_36 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_37 ». Директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » є ОСОБА_15 , головним бухгалтером ОСОБА_16 . Погодженням господарських взаємовідносин із ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зі сторони ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » займається ОСОБА_17 .
Також встановлені автоматичні заправні станції (АЗС), на яких здійснюється реалізація ввезеного пального на території України, а саме: АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 . Крім того, встановлені нафтобази та АЗС, на які здійснюється доставка ввезеного пального, а саме: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_1 .
У кримінальному провадженні скеровувались запити до ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_38 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з метою витребування копій документів. Однак, будь-якої відповіді не надано.
Також, з метою виконання вимог ст.2 КПК України, в ході слідства проведено відбір зразків паливно-мастильних матеріалів з автозаправних станцій, на які здійснюється постачання підприємством ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та залучено Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_39 » для проведення експертного дослідження. Згідно Експертного висновку ДП « ІНФОРМАЦІЯ_40 » №220 від 21.07.2023 встановлено, що для всіх досліджених зразків палив дизельних можна припустити, що паливо дизельне було вироблене із важких сирних нафт типу «Urals» (російська марка експортної нафтової суміші).
Крім того, згідно Експертного висновку №221 від 21.07.2023 встановлено, що надані для проведення досліджень зразки палив дизельних за фізико-хімічними показниками не відповідають вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженою постановою КМУ від 01.08.2013 №927 та 7687. Для ідентифікації бензинів автомобільних за країною походження потрібні дослідження з використанням сучасних газових капілярних і рідинних хроматографів з використанням оригінальних зразків сирих нафт, які переробляються на виробничих потужностях конкретних нафтопереробних заводів (НПЗ), а також безпосередньо автомобільних палив, які виробляються на цих НПЗ.
Для висновку щодо країни походження досліджених нафтопродуктів потрібно вивчити первинні комерційні документи: контракт, інвойс, паспорти якості виробників, протоколи випробувань виробників, декларації надання нафтопродуктів на ринок, тощо.
З метою проведення хімічних досліджень та експертиз паливно-мастильних матеріалів, виникла необхідність у відібранні таких зразків на АЗС за адресами: АДРЕСА_5 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_1 .
Прокурором у клопотанні доведено, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Дану інформацію неможливо отримати в інший спосіб та неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою інформації, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_41 , за адресою: АДРЕСА_1 на яку здійснюється поставка ввезеного пального ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Згідно ч.2 ст.245 КПК України порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Так, в межах кримінального провадження, за результатами проведення комплексу слідчих (розшукових) дій, витребування документації, а також зразків паливно-мастильних матеріалів, заплановано призначення та проведення хімічних досліджень та судових експертиз паливно-мастильних матеріалів, у зв'язку з чим виникла необхідність в призмі вимог ч.2 ст.245 КПК України у витребуванні та відібранні проб зразків палива.
Враховуючи викладене, перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, прихожу до висновку про необхідність задоволення клопотання прокурора, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні № 42022100000000184 від 10.05.2022.
Керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей та документів прокурору відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , прокурорам групи прокурорів та слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42022100000000184 від 10.05.2022 року на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні АЗС, місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_1 на яку здійснюється поставка ввезеного пального ПФ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з можливістю відібрання зразків палива, а саме: бензин, дизельне паливо.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Вона є обов'язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала залишається в силі протягом двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1