Справа № 513/986/23
Провадження № 3/513/794/23
Саратський районний суд Одеської області
28 серпня 2023 року суддя Саратського районного суду Одеської області Миргород В.С., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Одеської області, громадянки України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, ідентифікаційний номер не надано,
02 липня 2023 року, о 20-07 годині, ОСОБА_1 , знаходячись за місцем мешкання в АДРЕСА_1 , перебуваючи у п'яному вигляді зателефонувала на номер 102, та при спілкуванні з оператором Пожар В.А. , який знаходився на робочому місці при виконанні службових обов'язків, безпричинно виловлювалась на його адресу нецензурною лайкою та ображала його, чим порушила його спокій та порядок спецлінії 102, чим вчинила правопорушення передбачене ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 будучи повідомленою завчасно, а саме шляхом направлення SMS-повідомлення, до суду не з'явилася, згідно заяви, яка міститься в матеріалах справи, просить суд розглянути справу за її відсутності. Свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП визнає повністю, доповнень або зауважень до протоколу не має.
Статтею 38 КУпАП встановлено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій - шостій цієї статті.
Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи скорочений строк, протягом якого на особу може бути накладене адміністративне стягнення та наведені положення закону, суд розглядає справу у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Проаналізувавши надані докази, вважаю, що з матеріалів справи вбачається, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 173 КУпАП дрібним хуліганством визнається нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші дії, що порушують громадський порядок та спокій громадян.
Верховний Суд України у постанові від 4 жовтня 2012 року (справа № 5-17 кс 12) сформулював правову позицію, відповідно до якої громадський порядок слід розуміти як стан суспільних відносин, що виник, сформувався, змінюється та існує під впливом дії правових норм (значною мірою), моральних засад, звичаїв, етичних правил, традицій, інших поза юридичних чинників і знаходить свій вияв (відображається) у безпечності громадського спокою, охороні здоров'я, честі та гідності людини, її прав та свобод, зокрема, права на відпочинок, усталених правил співжиття, комунікації (спілкування), у поведінці в побуті, у повазі і ставленні членів спільноти один до одного тощо. Посягання на ці відносини здійснюються в активній формі, в основному з ініціативи правопорушника або через використання незначного (нікчемного) приводу, як правило, відбуваються в публічних (громадських, людних) місцях, супроводжуються ненормативною (брутальною, нецензурною) лексикою та/або фізичним насильством, зокрема із використанням травмуючих властивостей таких предметів, як вогнепальна зброя, і призводять до заподіяння моральної та матеріальної шкоди.
Особливість мотиву хуліганства полягає у причинній зумовленості. Спонуки вчинити такі дії можуть бути різні. Поєднує їх те, що вони, здебільшого, позбавлені будь-якої необхідності, нерідко постають із бажання особи показати свою ніби вищість (винятковість), чи з розгнузданого самолюбства, пов'язаного з неповагою до особи, людської гідності, байдужим ставленням до законів і правил поведінки.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП, підтверджується наступними доказами:
- рапортом, з якого вбачається, що 02.07.2023 року о 20-07 голині надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 02.07.2023 року о 20-05 годиною, за адресою: АДРЕСА_1 , на спецлінію 102 звернулась ОСОБА_1 з номеру телефону НОМЕР_1 , яка мешкає АДРЕСА_1 , яка застосовувала ненормативну лексику та вдавалась до образ;
- заявою інспектора І категорії відділу служби 102 УОАЗОР ГУНП в Одеській області Пожара В.А., згідно якої просить прийняти міри до ОСОБА_1 ;
- письмовими поясненнями інспектора І категорії відділу служби 102 УОАЗОР ГУНП в Одеській області Пожара В.А.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 ;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №165160 від 06.07.2023 року, яким зафіксовано факт правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП;
- заявою ОСОБА_1 від 06.07.2023 року, згідно якої свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП визнає повністю, доповнень або зауважень до протоколу не має.
Оцінивши докази в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП, а саме: дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Обираючи вид і міру адміністративного стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан і обставини, що пом'якшують та обтяжують її відповідальність, а також те, що ОСОБА_1 раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що для виправлення ОСОБА_1 , а також для припинення вчинення нею нових правопорушень, буде доцільним застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкцій ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у сумі 536, 80 гривні.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 173, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 85 гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок. Судовий збір перераховувати на рахунку № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу стягнення судового збору на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Суддя В. С. Миргород