Постанова від 24.08.2023 по справі 377/686/23

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа №377/686/23

Провадження №3/377/296/23

24 серпня 2023 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173? КУпАП, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого у ВП «Атомремонтсервіс» ДП НАЕК «Енергоатом» на посаді інженера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,-

УСТАНОВИЛА:

Згідно протоколу серії ВАВ № 474533 від 15.08.2023, 15 серпня 2023 року, о 18 годині 00 хвилин, ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у погрозах фізичною розправою, які він попросив спільну знайому ОСОБА_3 передати ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 ..

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснивши, що ОСОБА_2 є його дружиною, проте на даний час вони проживають окремо. 15.08.2023 його знайомий йому розповів, що бачив його дружину з іншим чоловіком. На ґрунті ревнощів він зателефонував подрузі дружини ОСОБА_3 та попросив, щоб вона передала його дружині, що він прийде розібратися з нею. Домашнього насильства відносно дружини ОСОБА_2 не вчиняв та додому до неї не приходив. Яку інформацію передала подруга його дружині, йому невідомо, зброї в нього немає і ніколи не було.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю за необхідне зробити наступний висновок.

Відповідно до частини 1 статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно із статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Частина 1 статті 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 251 КУпАП Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 173? КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ознаками вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.

Отже, об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, полягає в умисному вчиненні будь-яких з зазначених в диспозиції дій, та передбачає існування обов'язкової ознаки - можливість настання чи настання фізичної чи психологічної шкоди, яка була чи могла бути завдана потерпілому.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Для встановлення події правопорушення, зазначеного у частині 1 статті 173? КУпАП, необхідно з'ясувати чи дійсно особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, вчинила домашнє насильство.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Пунктом 14 частини першої статті 1 вказаного Закону передбачено, що психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Таким чином, під домашнє насильство психологічного характеру, яке утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173? КУпАП, підпадають лише такі діяння, якими цілеспрямовано та навмисно спричиняється емоційна невпевненість, страх або іншим чином завдається шкода психічному здоров'ю іншого члена сім'ї.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173? КУпАП, надано наступні докази:

-протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 474533 від 15 серпня 2023 року, в якому зазначені обставини правопорушення;

-рапорт старшого інспектора-чергового ВП № 2 (м. Славутич) Вишгородського РУП ГУНП в Київській області Кисіль М.В. від 15.08.2023;

-письмову заяву ОСОБА_2 від 15.08.2023;

-письмові пояснення ОСОБА_2 від 15.08.2023, з яких вбачається, що 15.08.2023 року близько 18 години її чоловік ОСОБА_1 зателефонував її подрузі та попросив її, щоб вона їй передала, що через п'ятнадцять хвилин він знайде зброю та приїде розбиратися з нею та її коханцем, якого в неї ніколи не було;

-письмові пояснення ОСОБА_3 від 15.08.2023, відповідно до яких 15.08.2023 близько 18 години їй зателефонував знайомий ОСОБА_1 та попросив передати його дружині, яка є її подругою - ОСОБА_2 , що він знайде зброю та приїде розбиратися із ОСОБА_2 та її коханцем, якого в неї ніколи не було. Після розмови з ОСОБА_1 вона зателефонувала ОСОБА_2 та порадила їй зателефонувати в поліцію;

-копію форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, складеної 15.08.2023 року ПОГ СВГ ВП Вишгородського РУП ГУНП в Київській області старшим лейтенантом поліції Січко Р.Б., відповідно до якої поліцейським визначено рівень небезпеки низький;

-паспорт громадянина України ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 ;

-копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого 21 липня 2021 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 474533 від 15 серпня 2023 року, 15 серпня 2023 року, о 18 годині 00 хвилин, ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у погрозах фізичною розправою, які він попросив спільну знайому ОСОБА_3 передати ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173? КУпАП.

Разом з тим, матеріали справи не містять фактичних даних щодо конкретних дій та їх наслідків, вчинених особою, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а також належних та допустимих доказів, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 дій, зазначених у частині 1 статті 173? КУпАП, та настання для потерпілої особи наслідків, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення.

Будь-яких інших доказів на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 15 серпня 2023 року адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173? КУпАП, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia» заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), суд не може самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, враховуючи, що недоведена подія адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173? КУпАП, оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення, то провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за частиною 1 статті 173? КУпАП підлягає закриттю із підстав, передбачених пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП.

Керуючись статтями 247, 283-284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173? КУпАП, за відсутністю події адміністративного правопорушення на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. Ф. Теремецька