Ухвала від 09.08.2023 по справі 333/6114/22

Дата документу 09.08.2023 Справа № 333/6114/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Єдиний унікальний № 333/6114/22 Головуючий в 1 інст. ОСОБА_1

Провадження № 11-сс/807/440/23 Доповідач в 2 інст. ОСОБА_2

Категорія ст. 170 КПК України

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 серпня 2023 року м . Запоріжжя

Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Запорізького апеляційного суду в складі:

головуючого судді ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

при секретарі ОСОБА_5 ,

за участю прокурора ОСОБА_6 ,

представника ОСОБА_7 , ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_9 ,

розглянувши в апеляційному порядку у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Запорізького апеляційного суду провадження за апеляційними скаргами представника ОСОБА_7 та ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_9 на ухвалу слідчого судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 12 червня 2023 року, якою задоволено клопотання про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №62022080020000084, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 4 травня 2022 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 4, 5 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИЛА:

Слідчий Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Запоріжжя) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_10 за погодженням з процесуальним керівником у кримінальному провадженні - заступником начальника першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, яке вилучене в ході обшуку будинку за адресою: АДРЕСА_1 , де мешкає ОСОБА_8 , а саме: мобільний телефон «Samsung» золотистого кольору, з сім-картою НОМЕР_1 , грошові купюри номіналом 1000 грн. - 183 шт., грошові купюри номіналом 500 грн. - 134 шт., грошові купюри номіналом 100 доларів США - 100 шт., грошові купюри номіналом 100 Євро - 55 шт., грошові купюри номіналом 50 Євро - 9 шт., грошові купюри номіналом 200 Євро - 8 шт., грошові купюри номіналом 100 доларів США - 41 шт., грошові купюри номіналом 50 доларів США - 4 шт., грошові купюри номіналом 20 доларів США - 1 шт., грошові купюри номіналом 10 доларів США - 1 шт. (всього гривні - 250000 грн., долари США 14330, Євро 7550).

Під час досудового розслідування встановлено, що відповідно до ст. ст. 8, 19, 68 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно з указом Президента України ОСОБА_17 № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено та діє до цього часу.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» до правоохоронних органів віднесені органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції і беруть безпосередню участь, зокрема, у нагляді і контролі за виконанням законів.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 № 1052 (далі Положення). Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ, і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно п. 3 Положення основними завданнями служби є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Таким чином, на Службу покладено здійснення правоохоронних функцій та нагляд і контроль за додержанням законів, що свідчить про те, що працівники ДСНС відносяться до працівників правоохоронних органів, а отже є співробітником правоохоронного органу.

Відповідно до п. 1.1 розділу 1 Статуту аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - Статут) - аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області є підрозділом територіального підпорядкування із статусом державної аварійно-рятувальної служби, який утворено з метою запобігання, реагування та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та окремих їх наслідків, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, випробувальних та дослідних робіт, дослідження пожеж та надзвичайних ситуацій, пов'язаних з ними, інших робіт у зоні відповідальності, а також здійснення відповідно до вимог законодавства первинної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації робітничих кадрів.

Згідно з п. 3.1. Статуту, загін має право: - подавати керівникам підприємств, установ та організацій, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо поліпшення протиаварійного стану об'єктів і територій та усунення виявлених порушень вимог безпеки (абз. 4 п. 3.1.); - проводити збір і комплексне оброблення даних профілактичного обстеження та контроль стану потенційної небезпеки об'єктів, що обслуговуються Загоном (абз. 5 п. 3.1.); - вимагати від осіб, які знаходяться в зоні надзвичайної ситуації, додержання правил, запроваджених встановленими заходами безпеки (абз. 12 п. 3.1.); - укладати договори та угоди, набуті майнові та особисті немайнові права і обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судах відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до п. 4.1. основними завданнями Загону є: - профілактичне обстеження об'єктів і територій, на яких існує небезпека виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (абз. 7 п. 4.1.); - здійснення, за дорученням заходів контролю за якістю виконання робіт та наданням послуг протипожежного призначення суб'єктами господарської діяльності згідно з умовами ліцензування (абз. 16 п. 4.1.); - забезпечення реалізації державної політики у сфері користування водними об'єктами, техногенної та екологічної безпеки водних і водогосподарських об'єктів водолазної справи, запобігання загибелі людей на водних об'єктах та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру у зоні відповідальності Загону (абз. 17 п. 4.1.).

Одночасно із вищевикладеним, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» дія даного Закону поширюється, з-поміж іншого, на працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Так, згідно з ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупція - це використання особою, зазначеною у частині першій ст. 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій ст. 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Статтею 22 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у частині першій ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Положеннями ст.ст. 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вимоги для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Відповідно до наказу т.в.о. начальника ГУ ДСНС України у Запорізькій області № 46 від 14.06.2013 полковника служби цивільного захисту ОСОБА_8 призначено на посаду начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області.

Згідно з функціональних обов'язків за вказаною посадою, що визначені посадовою інструкцією, у зв'язку із виконанням своїх службових обов'язків, будучи службовою особою правоохоронного органу, ОСОБА_8 здійснює управління загоном; відповідає за виконання покладених на загін завдань і функцій відповідно до вимог законодавства та актів ДСНС України; підбір, розстановку і закріплення, професійну підготовку, морально психологічний стан, готовність до виконання покладених завдань, суворе дотримання дисципліни особовим рядового і начальницького складу та працівниками; організацію роботи з несення служби особовим складом відповідно до вимог чинного законодавства України, нормативно-правових актів; забезпечення належних умов особами рядового і начальницького складу та працівникам для виконання функціональних обов'язків і здійснення контролю за дотриманням розпорядку дня; організацію зберігання та підтримання належного стану майна, техніки, матеріально-технічних засобів та запасів загону відповідно до вимог чинного законодавства, здійснення правочинів у межах повноважень; організацію та здійснення попереднього і поточного внутрішнього фінансового контролю; належне реагування на прояви порушень антикорупційного законодавства; організацію матеріально-технічного забезпечення загону шляхом накопичення, збереження та раціонального і доцільного використання техніки і майна, що йому належить на праві оперативного управління; створення необхідних умов для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечення неухильного виконання всіма підрозділами і працівниками причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог керівника бухгалтерської служби щодо дотримання порядку оформлення та надання до обліку первинних документів.

Відповідно до п. 6.3 Статуту аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області начальник загону має право - у межах компетенції видавати накази, давати вказівки, доручення, обов'язкові для виконання особовим складом загону, організовувати контроль їх виконання; укладати та припиняти (розривати трудові угоди з працівниками загону; організовувати проведення контрольних і цільових перевірок діяльності структурних підрозділів загону та службових розслідувань щодо особового складу, вживати заходів щодо надання допомоги в усуненні недоліків за результатами перевірок; застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення на осіб рядового і начальницького складу та працівників відповідно до Дисциплінарного статуту цивільного захисту та кодексу законів про працю; надавати всі види відпусток, передбачених законодавством, особам рядового і начальницького складу та працівникам загону; призначати на посади (звільняти з посад) підпорядкованих осіб рядового і начальницького складу; прийняття осіб на службу на посади, що заміщяються підпорядкованими особами рядового і начальницького складу; укладання контрактів про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та рятувальниками.

Відповідно до наказу начальника Головного управління ДСНС України у Запорізькій області № 268 від 01.07.2021 старшого лейтенанта цивільного захисту ОСОБА_11 призначено на посаду начальника групи (водолазного фахівця) групи водолазно-рятувальних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області.

Згідно з функціональних обов'язків за вказаною посадою, що визначені посадовою інструкцією, у зв'язку із виконанням своїх службових обов'язків, будучи службовою особою правоохоронного органу, ОСОБА_11 зобов'язаний у разі відсутності керівника частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП ГУ ДСНС України у Запорізькій області здійснювати керівництво діяльність частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП ГУ ДСНС України у Запорізькій області; вести щоденний контроль за якістю виконання робіт, оформлювати документи та подавати встановлені донесення; знати ділові, професійні та морально-психологічні якості особового складу; постійно проводити роботу по вихованню особового складу в дусі професійного патріотизму, дотримання дисципліни, безумовного виконання наказів начальників та вимог статутів; щомісячно аналізувати стан додержання законності і дисципліни серед особового складу, вживати заходи реагування до порушників; щомісячно підводити підсумки роботи підрозділу на зборах з прийняттям протокольних рішень; персонально відповідає за підбір кадрів, створення резерву в підрозділі; ОСОБА_11 відповідає за виконання розпорядку дня та підтримання внутрішнього порядку; перевіряє знання особовим складом своїх обов'язків; відповідає за достовірність відомостей про особовий склад; проводе передрейсову перевірку транспортного засобу; відповідає за економічне витрачання паливно-мастильних матеріалів; перевіряє дорожні листи всіх транспортних засобів підрозділу, правильності їх заповнення та списання паливно-мастильних матеріалів; при отриманні інформації, в тому числі, оперативної, відносно особового складу, які підтримують позаслужбові стосунки з представниками злочинних угрупувань, скоюють корупційні діяння та інші корисливі правопорушення негайно повідомляють про це начальника частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП ГУ ДСНС України у Запорізькій області, заступникам начальника частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП ДСНС України в Запорізькій області.

Відповідно до п. 5 посадової інструкції ОСОБА_11 несе відповідальність за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків; правопорушення скоєні в процесі своєї діяльності.

Таким чином, ОСОБА_8 та ОСОБА_11 відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», п. 1 Примітки до ст. 364 та п. 2 Примітки до ст. 368 Кримінального кодексу України являються представниками влади, працівниками правоохоронного органу та службовими особами.

Відповідно до наказу начальника Головного управління ДСНС України у Запорізькій області № 181 від 01.06.2020 старшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_12 призначено на посаду водія-сапера відділення підводного розмінування групи підводного розмінування спеціальних міно-пошукових робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області. Відповідно наказу начальника Головного управління ДСНС України у Запорізькій області № 98 від 01.04.2022 прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_12 призначено на посаду водія-моториста 2-го водолазно-рятувального відділення групи водолазно-рятувальних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області.

Відповідно до наказу начальника Головного управління ДСНС України у Запорізькій області № 210 від 25.06.2020 сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_13 призначено на посаду водія-рятувальника відділення спеціальних водолазних робіт групи водолазно-рятувальних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області.

Відповідно до наказу начальника Головного управління ДСНС України у Запорізькій області № 50 від 31.01.2018 рядового служби цивільного захисту ОСОБА_14 призначено на посаду водія-моториста 1 водолазно-рятувального відділення групи водолазно-рятувальних робіт, частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області.

Відповідно до наказу начальника спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області № 98 від 09.03.2022 ОСОБА_15 призначено на посаду водія автотранспортних засобів автотранспортного відділення групи забезпечення життєдіяльності частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області.

Приміткою 1 до ст. 364 КК України визначено, що службовими особами у ст.ст. 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Так, (точний час в ході досудового розслідування не встановлено) начальник аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_8 спільно із начальником групи водолазно-рятувальних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_11 , будучи особами, наділеними організаційно-розпорядчими функціями, спільно домовившись, прийняли рішення про особисте збагачення шляхом здійснення незаконного привласнення частини паливно-мастильних матеріалів, а саме дизельного палива з аварійно-рятувального загону спеціального призначення, з метою подальшого його використання у комерційних цілях, а також розтрати бюджетних коштів.

ОСОБА_8 , маючи організаційно-розпорядчі повноваження відносно підлеглих працівників, усвідомлюючи, що підготовка, скоєння даного злочину, а також досягнення злочинної мети можлива лише за допомогою інших осіб, кожна з яких буде виконувати лише свою конкретну функцію, за попередньою домовленістю із ОСОБА_11 , почав підшукувати інших осіб для залучення до участі у скоєнні злочину, надавши при цьому перевагу підлеглим працівникам, з якими у нього були довірливі стосунки.

З цією метою ОСОБА_8 та ОСОБА_11 залучили водія автотранспортних засобів автотранспортного відділення групи забезпечення життєдіяльності частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_15 , водія-моториста 1 водолазно-рятувального відділення групи водолазно-рятувальних робіт, частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_14 , водія-рятувальника відділення спеціальних водолазних робіт групи водолазно-рятувальних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_13 , водія-сапера відділення підводного розмінування групи підводного розмінування спеціальних міно-пошукових робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_12 , з якими перебували у дружніх стосунках, довівши до їх відома деталі вищевказаного злочинного плану.

Останні, бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняли пропозицію та надали свою добровільну згоду на участь у вчиненні злочину.

Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання у зв'язку з цим суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи настання таких наслідків, маючи умисел на розтрату, привласнення товарно-матеріальних цінностей та грошових коштів, зорганізувалися в групу осіб для вчинення особливо тяжкого злочину у сфері злочину проти власності, склавши при цьому єдиний план злочинних дій на тривале вчинення злочину, який був відомий усій групі осіб, з розподілом функцій, що були спрямовані на реалізацію вказаного плану, підкорюючись під час злочинної діяльності ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , свідомо виконуючи їх вказівки.

ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , в період з початку січня 2022 року (більш точну дату в ході досудового слідства не встановлено) по 30 вересня 2022 року включно, за попередньою змовою, перебуваючи, зокрема, на території аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області, за місцем проживання, а також на інших об'єктах, діючи умисно, з корисних мотивів, в силу займаних ними посад, у складі групи осіб, до складу якої в різний час увійшли - ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , вчинили особливо тяжке кримінальне правопорушення у сфері злочину проти власності.

Так, ОСОБА_8 та ОСОБА_11 реалізуючи спільний злочинний намір, в проміжок часу з 01.01.2022 по 30.09.2022, перебуваючи на території аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області, за адресою: місто Запоріжжя, вул. Заводська, 1-а, попередньо вступивши у злочинну змову та обумовивши спільні протиправні дії щодо привласнення ввіреного їм та іншим особам, майна (паливно -мастильних матеріалів, а саме дизельного палива), а також розтрати грошових коштів усвідомлюючи свої протиправні дії та передбачаючи їх наслідки, діючи з корисливих мотивів, спрямованих на досягнення спільного злочинного результату, з метою наживи та спільного збагачення, за попередньою домовленістю, розробили протиправну схему розтрати паливно мастильних матеріалів та розтрати грошових коштів.

ОСОБА_8 та ОСОБА_11 усвідомлюючи свої протиправні дії та передбачаючи їх наслідки, діючи з корисливих мотивів, спрямованих на досягнення спільного злочинного результату, з метою наживи та спільного збагачення, діючи відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, діючи в інтересах третіх осіб, в проміжок часу з 01.01.2022 по 30.09.2022 вирішили здійснювати оформлення відряджень транспортних засобів аварійно-рятувального загону, а паливно - мастильні матеріали перевозити за місцем проживання ОСОБА_8 , заправляти у транспортні засоби комерційного призначення, близьких осіб.

Так, в проміжок часу з 01.04.2022 по 30.09.2022, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки, діючи в супереч інтересам служби, в умовах конфлікту інтересів, начальник аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_8 надав вказівку працівникам аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області на підготовку наказів про відрядження працівників та службового автотранспорту переслідуючи мету привласнення майна аварійно-рятувального загону. На підставі вказівки начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення ОСОБА_8 , підлеглими працівниками видано накази №29 від 01.04.2022, №32 від 07.04.2022, №33 від 15.04.2022, №35 від 22.04.2022, №38 від 28.04.2022, №39 від 29.04.2022, №40 від 05.05.2022, №42 від 10.05.2022, №43 від 16.05.2022, №47 від 19.05.2022, №48 від 23.05.2022, №49 від 24.05.2022, №53 від 02.06.2022, №54 від 03.06.2022, №55 від 03.06.2022, №61 від 14.06.2022, №62 від 15.06.2022, №65 від 22.06.2022, №70 від 05.07.2022, №80 від 18.07.2022, №81 від 18.07.2022, №84 від 25.07.2022, №85 від 25.07.2022, №86 від 25.07.2022, №88 від 08.08.2022, №89 від 08.08.2022, №95 від 22.08.2022, №100 від 29.08.2022 про відрядження працівників аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області на службових автомобілях КрАЗ-257 р/н НОМЕР_2 , КрАЗ-65055 р/н НОМЕР_3 , КрАЗ-255 Б1 р/н НОМЕР_4 .

З метою прикриття своїх злочинних намірів та конспірації злочинної діяльності, ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , за попередньою змовою із групою осіб вирішили оформлювати видачу паливно-мастильних матеріалів начебто в день виїзду на службових автомобілях КрАЗ-257 р/н НОМЕР_2 , КрАЗ-65055 р/н НОМЕР_3 , КрАЗ-255 Б1 р/н НОМЕР_4 , наливом.

У ході досудового розслідування встановлено, що фактично службові автомобілі КрАЗ-257 р/н НОМЕР_2 , КрАЗ-65055 р/н НОМЕР_3 , КрАЗ-255 Б1 р/н НОМЕР_4 не здійснювали виїзди з території аварійно-рятувального загону спеціального призначення, а перевезення товарно-матеріальних цінностей здійснювалось на приватних автомобілях, які при цьому здійснювали комерційні перевезення, а водіями приватних транспортних засобів перебували працівники аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області, а саме: ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 .

З метою приховування злочинних дій групи осіб, направлених на привласнення паливно-мастильних матеріалів, працівниками аварійно-рятувального загону спеціального призначення (водії транспортних засобів) складено дорожній лист №0076, серії ОК вантажного автомобіля від 01 квітня 2022 року; дорожній лист №0196, серії ОК вантажного автомобіля від 07 квітня 2022 року; дорожній лист №0256, серії ОК вантажного автомобіля від 25 квітня 2022 року; дорожній лист №0296, серії ОК вантажного автомобіля від 18 квітня 2022 року; дорожній лист №0297, серії ОК вантажного автомобіля від 25 квітня 2022 року; дорожній лист №0298, серії ОК вантажного автомобіля від 29 квітня 2022 року; дорожній лист №0299. серії ОК вантажного автомобіля від 02 травня 2022 року; дорожній лист №0301, серії ОК вантажного автомобіля від 06 травня 2022 року; дорожній лист №0302, серії ОК вантажного автомобіля від 06 травня 2022 року; дорожній лист №0309, серії ОК вантажного автомобіля від 10 травня 2022 року; дорожній лист №0313, серії ОК вантажного автомобіля від 10 травня 2022 року; дорожній лист №0333, серії ОК вантажного автомобіля від 16 травня 2022 року; дорожній лист №0334, серії ОК вантажного автомобіля від 16 травня 2022 року; дорожній лист №0346, серії ОК вантажного автомобіля від 19 травня 2022 року; дорожній лист №0347, серії ОК вантажного автомобіля від 19 травня 2022 року; дорожній лист №0369, серії ОК вантажного автомобіля від 24 травня 2022 року; дорожній лист №0372, серії ОК вантажного автомобіля від 25 травня 2022 року; дорожній лист №0408, серії ОК вантажного автомобіля від 02 червня 2022 року; дорожній лист №0414, серії ОК вантажного автомобіля від 03 червня 2022 року; дорожній лист №0438, серії ОК вантажного автомобіля від 09 червня 2022 року; дорожній лист №0450, серії ОК вантажного автомобіля від 14 червня 2022 року; дорожній лист №0454, серії ОК вантажного автомобіля від 14 червня 2022 року; дорожній лист №0455, серії ОК вантажного автомобіля від 15 червня 2022 року; дорожній лист №0491. серії ОК вантажного автомобіля від 22 червня 2022 року; дорожній лист №0537, серії ОК вантажного автомобіля від 05 липня 2022 року; дорожній лист №0599, серії ОК вантажного автомобіля від 18 липня 2022 року; дорожній лист №0629, серії ОК вантажного автомобіля від 25 липня 2022 року; дорожній лист №0630, серії ОК вантажного автомобіля від 25 липня 2022 року; дорожній лист №0641, серії ОК вантажного автомобіля від 29 липня 2022 року; дорожній лист №0642, серії ОК вантажного автомобіля від 29 липня 2022 року; дорожній лист №0730, серії ОК вантажного автомобіля від 08 серпня 2022 року; дорожній лист №0731, серії ОК вантажного автомобіля від 08 серпня 2022 року; дорожній лист №0803, серії ОК вантажного автомобіля від 23 серпня 2022 року; дорожній лист №0804, серії ОК вантажного автомобіля від 23 серпня 2022 року на підставі, яких відбулось списання паливно-мастильних матеріалів на службові автомобілі КрАЗ-257 р/н НОМЕР_2 , КрАЗ-65055 Р н НОМЕР_3 , КрАЗ-255 Б1 р/н НОМЕР_4 .

За рахунок удаваних поїздок на службовому транспорті працівниками аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області, які не відбувалися, списано паливно-мастильних матеріалів (дизельного пального) у кількості 30636 літрів на суму 1 057 750,23 грн., що виразилось у привласненні паливно-мастильних матеріалів.

Окрім того, згідно п. 3 розд. IV Умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.08.2015 №975, оплата праці працівників здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу відповідно до посадового кладу з урахуванням підвищень, доплат, надбавок, премій та інших заохочувальних виплат, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 КЗпП України робочий час - це час, протягом якого працівник зобов'язаний виконувати трудову функцію відповідно до трудового договору і законодавства про працю.

Відповідно до вимог ст. 147 Кодексу законів про працю України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана, звільнення.

Згідно з Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджена наказом Міністерство Внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623:

- п. 4: грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які:

- займають посади осіб рядового і начальницького складу, передбачені штатами в апараті Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС), її територіальних органах та підрозділах оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, навчальних закладах цивільного захисту, наукових установах та інших підрозділах, в яких особи рядового і начальницького складу проходять службу цивільного захисту (далі - органи управління підрозділи));

- навчаються в закладах вищої освіти цивільного захисту (далі - навчальні заклади);

- перебувають у розпорядженні відповідних керівників органів управління (підрозділів).

- п. 5: при виплаті грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день перебування на службі визначається шляхом поділу суми грошового забезпечення, належного за повний місяць, на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.

- п. 7: за час відсутності особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту на службі без поважних причин (прогул) грошове забезпечення не виплачується.

Підставою для припинення виплати грошового забезпечення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту є мотивований рапорт безпосереднього керівника про обставини невиходу на службу та наказ керівника органу управління (підрозділу), у якому зазначається, за який період припиняється виплата грошового забезпечення.

Згідно Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593: - п. 13: особи рядового і начальницького складу вважаються такими, що виконують обов'язки служби цивільного захисту: 1) на території органу і підрозділу цивільного захисту або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком дня (розкладом занять); 2) під час прямування на службу або із служби, службових поїздок, повернення до місця служби; 3) під час перебування поза місцем розташування органу і підрозділу цивільного захисту, якщо під час такого перебування вони виконують свої обов'язки або направлені за наказом відповідного керівника (начальника).

- п. 19: для осіб рядового і начальницького складу встановлюється п'ятиденний 40-годинний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для осіб рядового і начальницького складу, курсантів (слухачів) закладів освіти цивільного захисту - шестиденний робочий тиждень з одним днем відпочинку.

Несення внутрішньої, гарнізонної та караульної служби особами рядового і начальницького складу може здійснюватися понад установлену тривалість робочого часу. При змінному режимі служби встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни. У разі виконання службових обов'язків понад установлену тривалість робочого часу надається час для відпочинку протягом двох наступних місяців.

- п. 22: внутрішній розпорядок, в якому визначено вимоги до організації служби, та розпорядок дня в органах і підрозділах цивільного захисту встановлюються їх керівниками (начальниками) з урахуванням особливостей діяльності таких органів і підрозділів.

- п. 31: особи рядового і начальницького складу зобов'язані: повідомляти безпосередньому керівникові (начальникові) про місце свого перебування під час відпустки та у разі відсутності на службі з інших поважних причин (перебування на лікарняному тощо).

ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , будучи службовими особами, які наділені адміністративно-господарськими обов'язками, з використанням свого службового становища, з корисливих мотивів, діючи в інтересах третіх осіб, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на розтрату, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, бюджетних коштів, діючи в умовах воєнного стану, достовірно знаючи про те, що службові особи аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 в окремі періоди із 01.01.2022 до 30.09.2022 не перебували на робочому місці, а заходились за межами Запорізької області та здійснювали комерційні перевезення, діючи в інтересах останніх, надали вказівку на нарахування заробітної плати за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2022 року незважаючи на відсутність їх на роботі у вищевказаний період, після чого ОСОБА_8 підтвердив перерахування грошових коштів на особисті рахунки працівників.

За рахунок протиправних дій ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , працівникам аварійно - рятувального загону ГУ ДСНС у Запорізькій області незаконно нараховано та виплачено заробітну плату (грошове забезпечення) на суму 1313 918,53 грн., в тому числі ОСОБА_16 за період з 10 березня 2022 по 21 вересня 2022 рок в сумі 195 908,94 грн.; ОСОБА_14 за період з 09 січня 2022 по 01 жовтня 2022 року в сумі 355 067,65 грн.; ОСОБА_13 за період з 11 січня 2022 по 01 жовтня 2022 року в сумі 363 018,45 грн.; ОСОБА_12 за період з 09 січня 2022 по 01 жовтня 2022 року в сумі 399 923,49 грн.

07.06.2023 слідчими Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, на підставі ухвали слідчого судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 01.06.2023 (справа 333/6114/22, провадження №1-кс/333/1713/23) проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , де мешкає ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В ході обшуку будинку за адресою: АДРЕСА_1 , де мешкає ОСОБА_8 вилучено: мобільний телефон «Samsung» золотистого кольору, з сім-картою НОМЕР_1 , грошові купюри номіналом 1000 грн. - 183 шт., грошові купюри номіналом 500 грн. - 134 шт., грошові купюри номіналом 100 доларів США - 100 шт., грошові купюри номіналом 100 Євро - 55 шт., грошові купюри номіналом 50 Євро - 9 шт., грошові купюри номіналом 200 Євро - 8 шт., грошові купюри номіналом 100 доларів США - 41 шт., грошові купюри номіналом 50 доларів США - 4 шт., грошові купюри номіналом 20 доларів США - 1 шт., грошові купюри номіналом 10 доларів США - 1 шт. (всього гривні - 250000 грн., долари США 14330, Євро 7550).

07.06.2023 постановою слідчого вказані вище грошові кошти та мобільний телефон визнано речовими доказами в кримінальному провадженні №62022080020000084 від 04.05.2022, у зв'язку із їх відповідністю критерію встановленому ст. 98 КПК України.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що в ході подальшого проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження вищевказані предмети підлягають подальшому огляду та дослідженню, в тому числі шляхом проведення судових експертиз.

Слідчий суддя задовольнив клопотання про накладення арешту на майно, обґрунтувавши це тим, що надані до клопотання докази, досліджені в їх сукупності, а також те, що слідчим надані матеріали провадження, якими доведено необхідність накладення арешту на речі, які мають істотне значення для проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, оскільки є об'єктом кримінально протиправних дій.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_9 просить скасувати оскаржувану ухвалу та постановити нову, якою клопотання про накладення арешту у кримінальному провадженні №62022080020000084 від 4 травня 2022 року задовольнити частково, відмовити у накладенні арешту на грошові купюри номіналом 1000 грн. - 183 шт., грошові купюри номіналом 500 грн. - 134 шт., грошові купюри номіналом 100 доларів США - 100 шт., грошові купюри номіналом 100 євро - 55 шт., грошові купюри номіналом 50 євро - 9 шт., грошові купюри номіналом 200 євро - 8 шт., грошові купюри номіналом 100 доларів США - 41 шт., грошові купюри номіналом 50 доларів США - 4 шт., грошові купюри номіналом 20 доларів США - 1 шт., грошові купюри номіналом 10 доларі США - 1 шт.

В обґрунтування свої скарги вказує, що розгляд клопотання про арешт майна грошових коштів ОСОБА_7 відбувався за відсутності останньої, у зв'язку із чим ОСОБА_7 була позбавлена можливості надати пояснення, докази належності грошових коштів та джерела їх походження, що призвело до незаконно обмеження її у праві власності на вилучені грошові кошти.

Крім того, зазначає, що накладення арешту на грошові кошти не має законної мети, оскільки вилучені грошові кошти є власністю ОСОБА_7 та жодним чином не стосується кримінального провадження.

Звертає увагу на те, що під час проведення обшуку ОСОБА_7 одразу вказала, що виявлені грошові кошти, є її особистою власністю, жодним чином не стосуються діяльності ОСОБА_8 та не мають відношення до самого кримінального провадження, оскільки частина цих грошових коштів отримана від матері ОСОБА_7 , яка працює за кордоном, має постійний дохід, та мала на зберіганні власні кошти, інша частина грошових коштів, це кошти отримані внаслідок запозичень та отриманого доходу у вигляді заробітної плати.

Вказує, що слідчий суддя не звернула увагу на зауваження у протоколі обшуку від 7 червня 2023 року, де вказано, що грошові кошти належать ОСОБА_7 та не стосуються кримінального провадження, аналогічні пояснення остання надала під фіксацію в ході обшуку.

Також зазначає, що слідчим суддею не враховано, що 31 червня 2022 року слідчим ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_10 вже проводився обшук житлового будинку ОСОБА_8 , в ході якого вилучено грошові кошти у розмірі 547000 грн., 103771 доларів США, 100 євро, на які ухвалою Томаківського районного суду Дніпропетровської області у справі №195/1635/22 від 6 вересня 2022 року накладено арешт, з метою забезпечення збереження речових доказів.

Звертає увагу на те, що вилучення у ОСОБА_7 інших грошових коштів майже через 9 місяців навпаки вказують про непричетність вилучених грошових коштів до обставин кримінального правопорушення.

Зауважує, що ОСОБА_7 не є фігурантом у даному кримінальному провадженні, а безпідставне вилучення грошових коштів та їх арешт в такому випадку є надмірним порушенням права власності.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_8 - адвокат ОСОБА_9 просить скасувати оскаржувану ухвалу та постановити нову ухвалу, якою клопотання про накладення арешту у кримінальному провадженні №62022080020000084 від 4 травня 2022 року задовольнити частково, відмовити у накладенні арешту на мобільний телефон «Samsung» золотистого кольору, з сім-карткою НОМЕР_1 .

В обґрунтування своєї скарги вказує, що розгляд клопотання про арешт мобільного телефону ОСОБА_8 відбувався за відсутності останнього.

Зазначає, що як вбачається зі змісту ухвали, виклик ОСОБА_8 був формальним, суд здійснив виклик через оголошення, хоча в матеріалах справи наявні дані захисника ОСОБА_8 , крім того, захисник неодноразово брав участь в інших судових засіданнях з розгляду клопотань в межах даного кримінального провадження, що знову ж таки підтверджує обізнаність суду про наявність захисника та про його контактні дані.

Зауважує, що внаслідок істотних порушень загальних засад кримінального судочинства ОСОБА_8 був позбавлений можливості надати пояснення та докази невідповідності мобільного телефону критеріям, визначеним ст. 98 КПК України.

Вказує, що накладення арешту на грошові кошти не має законної мети, оскільки вилучені грошові кошти є власністю ОСОБА_8 та жодним чином не стосується кримінального провадження.

Крім того зазначає, що відповідно до змісту ухвали, слідчим суддею встановлено, що виявлений та вилучений мобільний телефон нібито відповідає критеріям речового доказу, однак не вказано по якому критерію слідчий суддя віднесла мобільний телефон, що належить ОСОБА_8 до речового доказу та чи має взагалі він відношення до кримінального провадження.

Зауважує, що слідчий міг на місці за допомогою спеціаліста перевірити на мобільному телефоні наявність інформації, що може стосуватися кримінального провадження, одна цього не зробив, внаслідок чого допустив безпідставне вилучення майна.

Крім того, в апеляційних скаргах викладено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді.

Виходячи зі змісту клопотань, як на підставу поважності пропуску строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді посилається на те, що копію оскаржуваної ухвали було отримано 20 червня 2023 року шляхом направлення її на електрону пошту, тобто вже після закінчення строку її оскарження в апеляційному порядку.

Заявлені клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів провадження, докази про отримання оскаржуваної ухвали апелянтами відсутні, у зв'язку з чим, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку строк на апеляційне оскарження ухвали пропущений з поважних причин, а тому підлягає поновленню.

У судовому засіданні апеляційного суду представник ОСОБА_7 та ОСОБА_8 - адвокат ОСОБА_9 підтримав апеляційні скарги та вказав, що всі кошти отримані законним шляхом, вони належать дружині, яка не має відношення до провадження. Грошові кошти не відповідають вимогам речового доказу.

Прокурор у судовому засіданні апеляційного суду заперечував проти задоволення апеляційних скарг рішення слідчого судді просив залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді, представника ОСОБА_7 та ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_9 , прокурора, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали провадження та доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, якщо існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, перетворення, відчуження.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

При цьому слід врахувати, що у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК країни (збереження речових доказів) арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.

Отже, саме до компетенції органу досудового розслідування належить встановлення чи є вказане майно знаряддям чи предметом злочину, для чого, з метою його збереження, запобігання приховування, пошкодження, псування, зникнення, втраті, знищення, використання, пересування, передачі, відчуження.

Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування приведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна (ч. 11 ст. 170 КПК України).

Відповідно до вимог ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 цього Кодексу), а також розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Таким чином, вирішуючи питання про застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, у кожному випадку розгляду відповідних клопотань слідчий суддя повинен:

- перевіряти наявність об'єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи;

- з'ясовувати можливість досягнення мети, на яку посилається ініціатор клопотання, без застосування цих заходів;

- враховувати, що обов'язок довести наявність трьох необхідних складових для їх застосування (частина третя статті 132 КПК України) покладається на слідчого та/або прокурора;

- взяти до уваги розумність та співрозмірність обмеження прав власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.

- враховувати, що докази на підтвердження обставин, викладених у клопотанні про застосування заходів забезпечення, подаються особою, яка заявляє таке клопотання.

Колегія суддів приходить до висновку, що накладаючи арешт на майно, вказане в клопотанні, слідчий суддя вищезазначених вимог закону дотримався, правильно вирішив питання про накладення арешту на таке майно, врахувавши вимоги кримінального процесуального закону при застосуванні такого заходу забезпечення кримінального провадження.

Так, з матеріалів провадження вбачається, що другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Запоріжжі) ТУ ДБР у місті Мелітополі здійснюється досудове розслідування в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62022080020000084 від 4 травня 2022 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч. 4, 5 ст. 191 КК України.

Із відомостей, внесених в ЄРДР 4 травня 2022 року випливає, що працівники правоохоронного органу, організованою групою, шляхом зловживання службовим становищем привласнюють бюджетні кошти в умовах воєнного стану.

Крім того, із відомостей, внесених в ЄРДР 6 червня 2023 року вбачається, що начальник аварійно - рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС у Запорізькій області, ОСОБА_8 , будучи службовою особою, яка наділена адміністративно - господарськими обов'язками, з використанням свого службового становища, із корисливих мотивів, діючи за попередньою змовою з начальником групи водолазно - рятувальних робіт частини спеціальних аварійно - рятувальних робіт аварійно - рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Запорізькій області ОСОБА_11 , діючи в інтересах третіх осіб, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на розтрату бюджетних коштів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, достовірно знаючи про те, що службові особи аварійно - рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС у Запорізькій області в окремі періоди із 01.01.2022 до 30.09.2022 не перебували на робочому місці, а знаходились за межами Запорізької області та здійснювали діяльність з комерційних перевезень, діючи в інтересах останніх, надав вказівку на нарахування заробітної плати за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2022 року незважаючи на відсутність їх на роботі у вищевказаний період, після чого підтвердив перерахування грошових коштів на особисті рахунки працівників, внаслідок чого працівникам аварійно-рятувального загону ГУ ДСНС у Запорізькій області було незаконно нараховано та виплачено заробітну плату (грошове забезпечення) на суму понад 1 300 000 грн. (а.с. 12-16).

Із протоколу обшуку від 7 червня 2023 року випливає, що під час обшуку житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено та вилучено: мобільний телефон «Samsung» золотистого кольору, з сім-картою НОМЕР_1 , грошові купюри номіналом 1000 грн. - 183 шт., грошові купюри номіналом 500 грн. - 134 шт., грошові купюри номіналом 100 доларів США - 100 шт., грошові купюри номіналом 100 Євро - 55 шт., грошові купюри номіналом 50 Євро - 9 шт., грошові купюри номіналом 200 Євро - 8 шт., грошові купюри номіналом 100 доларів США - 41 шт., грошові купюри номіналом 50 доларів США - 4 шт., грошові купюри номіналом 20 доларів США - 1 шт., грошові купюри номіналом 10 доларів США - 1 шт. (а.с. 23-30).

Постановою слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Запоріжжі) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_10 від 7 червня 2023 року вказане в клопотанні майно визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні (а.с. 33-34).

Крім того, в ході досудового розслідування по даному кримінальному провадженню були проведені судові економічні експертизи (а.с. 50-75).

Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі, предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Так, із матеріалів клопотання випливає, що ОСОБА_8 було повідомлено про підозру у привласненні майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах та у розтраті майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (а.с. 35-47).

Зі змісту пред'явленої ОСОБА_8 підозри вбачається що на цей час він підозрюється у привласненні паливно-мастильних матеріалів на суму 1057750,23 грн., а також у вчиненні спільно із ОСОБА_11 протиправних дій, які полягали у незаконному нарахуванні та виплаті заробітної плати (грошове забезпечення) на суму понад 1313918,53 грн.

Отже, із вищевказаного випливає, що вилучені грошові кошти за адресою місця проживання ОСОБА_8 можуть бути такими, що набуті кримінально протиправним шляхом, а тому в розумінні ст. 98 КПК України є речовими доказами у даному кримінальному провадженні.

Відтак, враховуючи зміст пред'явленої ОСОБА_8 підозри, яка ґрунтується в тому числі на привласненні бюджетних коштів, існують підстави вважати, що вилучені грошові кошти за місцем проживання підозрюваного є речовими доказами у даному кримінальному провадженні.

Також, слід зазначити, що санкція кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, яке інкримінується ОСОБА_8 передбачає обов'язкове додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 КК України, покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна , яке є власністю засудженого.

Таким чином, враховуючи, що арешт може бути накладено і з метою конфіскації майна, як виду додаткового покарання, в разі визнання ОСОБА_8 винуватим за вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, відповідно до ст. 170 КПК України, існують підстави для тимчасового позбавлення права на розпорядження вказаними в клопотанні грошовими коштами.

Між іншого, слід зазначити, що посилання на законність походження вилучених грошових коштів, на даному етапі досудового розслідування не впливає на правильність висновків слідчого судді, оскільки з огляду на положення КПК України, майно, яке має ознаки речового доказу, може бути вилучено та арештовано незалежно від того, хто є його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.

При цьому, в апеляційних скаргах міститься протиріччя щодо власників вилучених грошових коштів, адже як в апеляційній скарзі, поданій в інтересах ОСОБА_7 вказано, що вказані гроші є її власністю, так і в апеляційній скарзі, поданій в інтересах ОСОБА_8 , зазначено, що грошові кошти є його власністю.

Також, на спростування доводів щодо безпідставного вилучення мобільного телефону у ОСОБА_8 , колегія суддів зазначає, що як вказано в клопотанні слідчого, вилучений телефон підлягає дослідженню шляхом проведення судових експертиз, що відповідає нормам ч. 2 ст. 168 КПК України.

При цьому, посилання на безпідставне вилучення мобільного телефону, враховуючи наявність ухвали слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку за місцем мешкання ОСОБА_8 та норми ч. 2 ст. 168 КПК України, апеляційний суд вважає необґрунтованими.

Таким чином, із вищевказаного випливає, що на даному етапі досудового розслідування, вказане в клопотанні майно повністю відповідає критеріям речового доказу у розумінні ст. 98 КПК України.

Відтак, колегія суддів вважає, що слідчий суддя дійшов обґрунтованого висновку, що вилучене майно є речовим доказом у даному кримінальному провадженні.

Доводи про те, що власники майна не були повідомлені про розгляд клопотання слідчого про арешт майна спростовуються інформацією з офіційного веб-сайту Комунарського районного суду м. Запоріжжя на якому міститься оголошення про виклик в судове засідання ОСОБА_8 (а.с. 80).

На думку колегії суддів, враховуючи відсутність поштових марок у Комунарському районному суді м. Запоріжжя, що підтверджується відповідним актом (а.с. 79), повідомлення ОСОБА_8 шляхом здійснення публікації на офіційному веб-сайті Комунарського районного суду м. Запоріжжя не суперечить нормам діючого законодавства, а навпаки свідчить про те, що слідчий суддя здійснив заходи, які направленні на виклик ОСОБА_8 для розгляду клопотання про арешт майна.

Враховуючи всі обставини в їх сукупності, слідчий суддя дійшов вірного висновку, що в даному конкретному випадку, накладення арешту на майно у кримінальному провадженні, забезпечить справедливу рівновагу між суспільним інтересом та правомірною метою, оскільки існує обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються - арешт та метою, яку прагнуть досягти - збереження речових доказів, оскільки існують обставини, які підтверджують, що їхнє незастосування може призвести до незворотних наслідків.

Зважаючи на вищевикладене, в сукупності з обставинами кримінального провадження, колегія суддів переконана, що слідчий суддя, накладаючи арешт на майно, діяв у спосіб і у межах законодавства, арешт застосував на засадах розумності та співмірності, а тому доводи стосовно необґрунтованості судового рішення слід визнати непереконливими.

За таких обставин колегія суддів не вбачає підстав для скасування ухвали слідчого судді, а відтак апеляційні скарги задоволенню не підлягають.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 132, 170, 171, 173, 404, 407, 422 КПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Поновити представнику ОСОБА_7 та ОСОБА_8 - адвокату ОСОБА_9 строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 12 червня 2023 року.

Апеляційні скарги представника ОСОБА_7 та ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_9 залишити без задоволення.

Ухвалу слідчого судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 12 червня 2023 року, якою задоволено клопотання про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №62022080020000084, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 4 травня 2022 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 4, 5 ст. 191 КК України, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення і касаційному оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4