Ухвала від 17.08.2023 по справі 420/17821/23

Справа № 420/17821/23

УХВАЛА

17 серпня 2023 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 14.07.2023 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.

19.07.2023 ухвалою позов залишено без руху та встановлено позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

До суду від позивача за вх №25847/23 надійшла заява про поновлення позивачу строку звернення до суду, у якій позивач зазначає, що після перерахунку, який проведено 11.08.2022 року, його пенсія не зменшиласи, а збільшилася з 3198,41 грн до 7571,82 грн. Протокол перерахунку пенсії після того як його провели, позивачу не направлявся. Виходячи з принципу "належного врядування", отримуючи більш високу пенсію, позивач виходив з презумпції, що її розмір визначено відповідно до закону. Позивач не мав розумних причин сумніватися у добросовісності дій працівників Пенсійного фонду. У квітні 2023 року позивач дізнався про те, що 2000 грн. йому можуть не доплачувати та 21.04.2023 він звернувся до ГУ ПФУ. Про розмір пенсії та про те, що позивачу перестали нараховувати 2000 грн. щомісячної доплати, позивач дізнався 10.05.2023 отримавши листа ГУ ПФУ в Одеській області від 10.05.2023 № 11447-10490/К-02/8-1500/23. Тобто позивач діяв послідовно та добросовісно, намагаючись дізнатися про склад своєї пенсії та чи порушуються його права. Також посилається на воєнний стан як на причину неможливості своєчасного звернення до суду.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Предметом розгляду даної справи є відмова відповідача у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.09.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.

При цьому, з листа відповідача вбачається, що позивачу спірну доплату припинено виплачувати після перерахунку пенсії позивача 11.08.2022 на виконання рішення суду.

Тобто, фактично спірні правовідносини в цій частині виникли у серпні 2022 року, однак позовну заяву до Одеського окружного адміністративного суду позивач направив засобами поштового зв'язку 10.07.2023, тобто з пропуском встановленого законодавством строку.

Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 у справі №240/12017/19 дійшов такого висновку щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України у соціальних спорах:

1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

Суддя зазначає, що спірна доплата позивачу була призначена з 01.07.2021 та припинена у зв'язку з перерахунком його пенсії на виконання рішення суду у справі №420/1555/22 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 27.07.2021 № 33/36-2373.

Тобто позивач, знаючи свій розмір пенсії до її перерахунку на підставі оновленої довідки (з врахуванням спірної доплати), та маючи інформацію про розмір грошового забезпечення згідно довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 27.07.2021 № 33/36-2373мав можливість дізнатись про невідповідність очікуваного розміру пенсії її фактично отриманій сумі, та відповідно дізнатись про порушення свого права на отримання доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 шляхом звернення до пенсійного органу за відповідною інформацією.

Водночас, триваюча пасивна поведінка позивача після перерахунку його пенсії на підставі рішення суду у справі №420/1555/22 щодо отримання інформації про складові його пенсії не свідчить про дотримання позивачем строку звернення до суду з урахуванням наявної у нього можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Щодо доводів позивача про введення на території України воєнного стану суддя зазначає, що позивач проте у своїй заяві не навів, як саме воєнний стан (які обмеження у зв'язку з його введеннями) перешкоджав йому своєчасно подати даний позов до суду.

Згідно з частиною 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Отже, позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом, не навівши при цьому поважних та об'єктивних причин пропуску вказаного строку та не надавши належним чином обґрунтованої заяви про його поновлення.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, застосовуючи аналогію закону згідно ст.7 КАС України суддя вважає за необхідне продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду.

Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.

Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.А. Вовченко