16 серпня 2023 р. № 400/5260/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А. з розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача стосовно в відмови в перерахунку пенсійних виплат;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію із суми, яка містить усі складові заробітної плати: оклад, ранг, надбавку за вислугу років, премію та інші виплати, з яких сплачуються страхові внески, з урахуванням даних з довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення суду позивача було переведено з пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889», але позивач вважає, що йому не вірно проведено розрахунок пенсії, а саме відповідачем не включено для обрахунку пенсії усі складові заробітної плати: оклад, ранг, надбавку за вислугу років, премію та інші виплати, з яких сплачуються страхові внески. Також, позивач зазначив, що в останньому листі відповіді відповідач протиправно вказав, що постановами КМУ не передбачено проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Ухвалою від 16.05.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін в судове засідання та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача надійшов відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що ним проведено перерахунок пенсії на виконання рішення суду, при розрахунку розміру пенсію були враховані довідки про складові заробітної плати від 31.08.2018 № 384/28/1-2018 та від 31.08.2018 № 383/28/1-2018, тому позовні вимоги є необґрунтованими. Також, відповідач зазначив, що Заявлені позовні вимоги стосуються порядку виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 по справі № 400/35/19, тому зазначена обставина не може бути самостійним предметом окремого провадження.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач з 22.07.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закону № 1058).
З 29.11.2022 отримує пенсію за віком відповідно до п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889), що призначена з 04.09.2018 за рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 по справі № 400/35/19.
Так, Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 по справі № 400/35/19, що набрало законної сили 21.05.2019 (далі - рішення суду від 19.03.2019 по справі № 400/35/19) зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби час проходження військової служби з 01.10.1974 по 18.01.1977 та здійснити перерахунок, по переведенню із пенсії за віком згідно із Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до п. 12 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889- VІІІ «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 31.08.2018 № 384/28/1-2018 та від 31.08.2018 № 383/28/1-2018, виданих Головним управлінням Національної поліції в Миколаївській області, з 04.09.2018.
На твердження позивача, що Заявлені позовні вимоги стосуються порядку виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 по справі № 400/35/19, тому зазначена обставина не може бути самостійним предметом окремого провадження, суд зазначає про помилковість такого твердження, оскільки предметом розгляду даної справи є не врахування всіх складових заробітної плати з яких сплачуються страхові внески та не застосування індексації до його пенсії за Законом України «Про державну службу». Відтак, суд відхиляє зазначене обґрунтування відповідача.
Частиною 2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" (далі - ЗУ №889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016 та відповідно до Прикінцевих положень, якого передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII "Про державну службу" (далі - ЗУ №3723-XII).
Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 2 Порядку №622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 №3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з п.4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Відповідно до п.5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
На виконання вимог Порядку №622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад №750 (далі - Порядок №750).
Відповідно до п.7 Порядку №750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.
Згідно з п.8 Порядку №750 для отримання довідки подаються такі документи:
заява;
документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу;
довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).
Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Суд врахував, що позивачу на виконання вказаного вище судового рішення призначено з 04.09.2018 пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Рішенням суду від 19.03.2019 по справі № 400/35/19 зобов'язано орган територіальний Пенсійного фонду зарахувати до стажу державної служби час проходження військової служби з 01.10.1974 по 18.01.1977 та здійснити перерахунок, по переведенню із пенсії за віком згідно із Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до п. 12 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889- VІІІ «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 31.08.2018 № 384/28/1-2018 та від 31.08.2018 № 383/28/1-2018, виданих Головним управлінням Національної поліції в Миколаївській області, з 04.09.2018.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було враховано довідки від 31.08.2018 № 384/28/1-2018 та від 31.08.2018 № 383/28/1-2018, які включають посадовий оклад, доплату за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за інтенсивність праці, надбавку за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, премію та інші виплати.
З огляду на зазначене, відповідачем враховано всі складові заробітної плати згідно наданих позивачем довідок, тобто суд не знайшов протиправності в діях відповідача щодо врахування складових заробітної плати під час перерахунку пенсії, позивач не зазначив у позовній заяві, які саме складові, на його думку не були включені до розрахунку та не надав докази.
Таким чином, вимоги позивача зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію із суми, яка містить усі складові заробітної плати: оклад, ранг, надбавку за вислугу років, премію та інші виплати, з яких сплачуються страхові внески, з урахуванням даних з довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач, також не згоден з повідомленням відповідача у листі від 30.03.2023 щодо не застосування з 01.03.2019 до пенсії позивача державного службовця постанов КМУ № 124 від 20.02.2019, № 251 від 01.04.2020, № 127 від 22.02.2021, № 118 від 16.02.2022.
Так, Кабінетом Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок). Цією постановою визначено, що з 1 березня 2019 року здійснюється перерахунок пенсій згідно до Порядку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17. При цьому, Порядком визначено, що починаючи з 2019 року пенсії, призначені відповідно до частини першої статті 54 Закону №796, щороку перераховуватимуться у зв'язку із збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення, який визначатиметься рішенням Кабінету Міністрів України щороку.
В подальшому Кабінетом Міністрів України були прийняті постанови № 124 від 20.02.2019, № 251 від 01.04.2020, № 127 від 22.02.2021, № 118 від 16.02.2022, які також регулювали Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020, 2021, 2022 роках відповідно і були прийняті перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Отже, постанови КМУ № 124 від 20.02.2019, № 251 від 01.04.2020, № 127 від 22.02.2021, № 118 від 16.02.2022 були прийняті та регулювали питання підвищення пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону №1058, тоді як позивачу з 04.09.2018 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Відтак, суд не знайов підстав для визнання протиправними дій відповідача стосовно відмови в перерахунку пенсійних виплат.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позивних вимог.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України
Суддя І. А. Устинов