про поновлення провадження у адміністративній справі
17 серпня 2023 рокум. Ужгород№ 260/1102/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду II групи з 06 липня 2021 року внаслідок поранення, контузії, травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, оформлене пунктом 8 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09 грудня 2021 року №186; 2) зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, з урахуванням права ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи внаслідок поранення, контузії, травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 06 липня 2021 року, відповідно до Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, без урахування раніше проведених виплат.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 травня 2022 року провадження у справі було зупинено до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Вирішуючи питання щодо поновлення провадження у даній адміністративній справі, судом встановлено наступне.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 237 КАС України, провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Так, підставою для зупинення провадження у справі стало те, що згідно Указів Президента України за №64/2022, №133/2022, № 259/2022 Про введення воєнного стану в Україні, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан з 24 лютого 2022 року.
Однак станом на 17 серпня 2023 року дія воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України не закінчилася.
Водночас, норми ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантують кожному право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Зазначене узгоджується також із завданням адміністративного судочинства, спрямованим на справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розумність строків розгляду адміністративним судом судових справ є одним із основних принципів адміністративного судочинства.
Верховний Суд у своїй постанові від 18 січня 2018 року у справі №133/474/15 також дійшов висновку, що межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.
Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмету позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Фрідлендер проти Франції").
З урахуванням наведеного, з метою забезпечення розгляду справи у межах розумного строку та реалізації права позивача на доступ до правосуддя, враховуючи подання відповідачем відзиву на позов, суд дійшов висновку про необхідність поновлення провадження у справі.
Ч. 3 ст. 237 КАС України передбачено, що провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 237, 248, 262 КАС України, суд, -
1. Провадження у справі №260/1102/22 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - поновити.
2. Продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку зазначеному в статті 256 КАС України.
Суддя Р.О. Ващилін