Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 серпня 2023 року Справа№200/1882/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ) про визнання дій протиправними, зобов*язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області в якому просив:
визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періодів його роботи з 09.03.1993 року по 19.05.1994 року на шахті ім. М.А. Ізотова в якості підземного гірничого майстра з повним робочім днем під землею, з 19.06.2012 року по 29.12.2016 року на ВП "Шахта "Північна" ДП "Торецьквугілля" в якості горноробочого по ремонту гірничих виробіток 4р., горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею, 31.03.2018 року по 31.01.2020 року на ТОВ "Укргеосервис" в якості горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею, з 01.09.2010 року 31.12.2010 року на шахті ім. Гагаріна ДП "Артемвугілля" в якості підземного горноробочого по ремонту гірничих виробіток 4р. з повним робочім днем під землею, з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Торецьквугілля" в якості гірника очисного вибою підземного 5р. з повним робочім днем під землею;
зобов'язати управління зарахувати вказані періоди роботи ОСОБА_1 до його страхового та пільгового стажу за Списком 1 (пост. 202) - шахтарі та повторно розглянути його заяву про перехід на інший вид пенсії від 18.05.2022 року, призначивши пенсію за віком на пільгових умовах у розмірі, встановленому ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" № 345 від 02.09.2008 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з квітня 2020 року є одержувачем пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-1У від 09.07.2003р.
18.05.2022 року повторно позивач надав заяву про призначення пенсії на пільгових умовах за списком №1 та усі необхідні документи до неї. Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області призначило пенсію за віком з 18.05.2020 року своїм розпорядження №0513300001617 від 26.05.2022 року в розмірі 4146,16 гривень, проте певні періоди стажу враховані відповідачем не були.
Позивач наголошує, що пільговий характер праці тих періодів, що не були враховані, підтверджується наданими доказами. Також позивач зазначає, що має право на збільшення розміру пенсії у зв'язку із застосуванням статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 22.05.2022 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновити пропущений строк. Прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ) про визнання дій протиправними, зобов*язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
12.06.2023 року відповідач надав відзив на позов, згіно змісту якого зазначив, що згідно з наданими документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу страховий стаж на дату звернення становить 24 роки 5 місяців 8 днів. В тому числі з урахуванням роботи на пільгових умовах на підземних роботах відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV - 18 років 28 днів. Пільговий стаж особи за Списком № 1 становить 9 років 1 місяць 9 днів.
За результатом розгляду заяви про призначення пенсії від 18.05.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області призначено пенсію за віком на пільгових умовах у зв'язку з тим, що заявник має 9 років стажу роботи за Списком № 1 та досяг пенсійного віку 52 років. До пільгового стажу роботи за Списком № 1 не враховано періоди роботи: з 30.12.1988 по 24.04.1989 та 09.03.1993 по 19.05.1994 на шахті "Імені Н. О. Ізотова" у зв'язку з відсутністю довідок, що уточнюють пільговий характер роботи, а трудова книжка заявника не містить всієї необхідної інформації для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (не містить інформацію про характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи); з 19.06.2012 по 29.12.2016 на ВП "Шахта Північна" врахований до пільгового стажу частково, згідно довідок, що уточнюють пільговий характер роботи № 5-71/1166 від 01.07.2020 (вони мають однакові номери і дати), виданих ДП "Торецьквугілля".
З пільгового стажу виключені періоди відпусток без збереження заробітної плати. Зараховані періоди роботи до Списку № 1 наведені вище; з 31.03.2018 по 13.01.2020 на підставі довідки № 37 від 22.09.2020, виданої ТОВ "Укргєосервіс" через відсутність підпису начальника відділу кадрів та головного бухгалтера, що суперечить додатку № 5 до Постанови № 637. Достовірність видачі довідки неможливо перевірити через введення воєнного стану;
з 01.09.2010 по 31.12.2010 не зараховано до страхового та до пільгового стажу роботи через відсутність сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України; з 01.06.2021 по 26.08.2022 не до страхового та до пільгового стажу роботи через відсутність сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляло позивачу про результат розгляду заяви про призначення пенсії від 18.05.2022 та врахований стаж листом від 26.04.2023 № 7325-6462/М-02/8-0500/23. Права на обчислення розміру пенсії згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці немає через відсутність у заявника необхідного стажу роботи з повним робочим днем під землею 15 років немає через відсутність у заявника необхідного стажу роботи з повним робочим днем під землею 15 років.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Станом на момент прийняття рішення по справі воєнний стан продовжується, на підставі чого суд вважає за належне продовжити строки розгляду даної справи.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
В квітні 2020 року позивач вперше звернувся до Торецького об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-1У від 09.07.2003р.
Рішенням №320 від 10.04.2020 року відмовлено у призначені пенсії за віком в зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу.
18.05.2022 року позивач вдруге звернувся до підрозділу управління пенсійного фонду України в Донецькій області у м. Торецьку із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за списком №1 та усі необхідні документи до неї.
Відпвідно трудової книжки позивача НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) наявні записи про роботу позивача:
з 09.03.1993 по 19.05.1994 на шахті ім. М.А. Ізотова в якості підземного гірничого майстра з повним робочім днем під землею;
з 31.03.2008 прийнятий підземним гірничим майстром з повним робочім днем під землею; 29.11.2010 переведений учнем підземного гірничого по ремонту гірничих виробіток; 22.01.2011 переведений. У вказаний період роботи позивача входить період з 01.09.2010 по 31.12.2010, що заявлений в позовних вимогах;
з 19.06.2012 по 29.12.2016 в якості горноробочого по ремонту гірничих виробіток 4р., горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею,
з 31.03.2018 по 13.01.2020 на ТОВ "Укргеосервис" в якості горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею,
з 04.02.2020 року по 26.08.2022 року (куди входить спірний період з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року) в якості гірника очисного вибою підземного 5р. з повним робочім днем під землею;
Згідно Рішення №0513300001617 від 26.05.2022 року Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області призначило позивачу пенсію за віком з 18.05.2020 року, що вбачається з відповідного розпорядження.
Відповідно до «Форми РС-право» до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 09.03.1993 року по 19.05.1994 року, з 19.06.2012 року по 29.12.2016 року (частково), з 31.03.2018 року по 13.01.2020 року, до страхового та пільгового стажу - періоди з 01.09.2010 року 31.12.2010 року, з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями ст. 3 Конституції України, як Основного Закону України - людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст.ст. 21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Ст. 14 Закону № 1788 визначала особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону № 1788 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 341.
Щодо періодів з 01.09.2010 року 31.12.2010 року, з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року які не були зараховані до страхового стажу через несплату страхових внесків.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058).
За приписами ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058).
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Згідно з ч. 2. ст. 25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону № 1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі.
З аналізу наведених норм законів суд доходить висновку, що несвоєчасна сплата підприємством загальнообов'язкових страхових внесків не повинна порушувати конституційні, законні права позивачки, зокрема, порушувати її право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати покладена на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі № 208/6680/16-а(2а/208/245/16).
На підставі викладеного суд вважає, що період роботи позивача з 01.09.2010 року 31.12.2010 року, з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року, за які не було сплачено страхові внески, підлягають зарахуванню до страхового стажу.
Щодо періодів роботи позивача з 09.03.1993 року по 19.05.1994 року, з 19.06.2012 року по 29.12.2016 року, 31.03.2018 року по 13.01.2020 року (а не по 31.01.2020 року, як помилково вважає позивач), з 01.09.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року, які не враховані відповідачем через відсутність належних доказів «пільговості» вказаних періодів.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788 та ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Тобто, зазначеною нормою встановлено, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.
Як вже було зазачено вище, відповідно трудової книжки НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) наявні записи про роботу позивача: з 09.03.1993 по 19.05.1994 в якості підземного гірничого майстра з повним робочім днем під землею; з 01.09.2010 по 31.12.2010
підземним гірничим майстром, учнем підземного гірничого по ремонту гірничих виробіток з повним робочім днем під землею; з 19.06.2012 по 29.12.2016 в якості горноробочого по ремонту гірничих виробіток 4р., горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею, з 31.03.2018 по 13.01.2020 в якості горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею, з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року в якості гірника очисного вибою підземного 5р. з повним робочім днем під землею.
Тобто всі вказані періоди містять в трудовій книжці інформації «з повним робочім днем під землею», таким чином суд зазначає, що трудова книжка містить достатні відомості для зарахування цих періодів до пільгового стажу позивача.
Щодо застосування ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" № 345 від 02.09.2008 року.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI Про підвищення престижності шахтарської праці (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що трудова книжка позивача містить записи щодо роботи позивача повний робочий день в шахті, що в своїй сукупності є достатньою підставою для обрахунку пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі викладеного суд приходить до висновку про визнання незаконними дій Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періодів його роботи з 09.03.1993 року по 19.05.1994 року на шахті ім. М.А. Ізотова в якості підземного гірничого майстра з повним робочім днем під землею, з 19.06.2012 року по 29.12.2016 року на ВП "Шахта "Північна" ДП "Торецьквугілля" в якості горноробочого по ремонту гірничих виробіток 4р., горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею, 31.03.2018 року по 13.01.2020 року на ТОВ "Укргеосервис" в якості горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею, з 01.09.2010 року 31.12.2010 року на шахті ім. Гагаріна ДП "Артемвугілля" в якості підземного горноробочого по ремонту гірничих виробіток 4р. з повним робочім днем під землею, з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Торецьквугілля" в якості гірника очисного вибою підземного 5р. з повним робочім днем під землею; зобов'язання управління зарахувати вказані періоди роботи ОСОБА_1 до його страхового та пільгового стажу за Списком 1 (пост. 202) - шахтарі та повторно розглянути його заяву про перехід на інший вид пенсії від 18.05.2022 року, призначивши пенсію за віком на пільгових умовах у розмірі, встановленому ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" № 345 від 02.09.2008 року.
Відповідно позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 1073, 60грн., суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача суми судового збору в розмірі 1073, 60грн. на користь позивача.
Керуючись полоденнями КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ) про визнання дій протиправними, зобов*язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періодів його роботи з 09.03.1993 року по 19.05.1994 року на шахті ім. М.А. Ізотова в якості підземного гірничого майстра з повним робочім днем під землею, з 19.06.2012 року по 29.12.2016 року на ВП "Шахта "Північна" ДП "Торецьквугілля" в якості горноробочого по ремонту гірничих виробіток 4р., горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею, 31.03.2018 року по 15.01.2020 року на ТОВ "Укргеосервис" в якості горноробочого очисного вибою 5р. з повним робочім днем під землею, з 01.09.2010 року 31.12.2010 року на шахті ім. Гагаріна ДП "Артемвугілля" в якості підземного горноробочого по ремонту гірничих виробіток 4р. з повним робочім днем під землею, з 01.06.2021 року по 26.08.2022 року на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Торецьквугілля" в якості гірника очисного вибою підземного 5р. з повним робочім днем під землею.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області зарахувати вказані періоди роботи ОСОБА_1 до його страхового та пільгового стажу за Списком 1 (пост. 202) - шахтарі та повторно розглянути його заяву про перехід на інший вид пенсії від 18.05.2022 року, призначивши пенсію за віком на пільгових умовах у розмірі, встановленому ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" № 345 від 02.09.2008 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 992 грн., 40 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка