Рішення від 14.08.2023 по справі 240/308/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2023 року м. Житомир справа № 240/308/23

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернулася до суду з позовом до Житомирської обласної державної адміністрації у якому просить:

- визнати протиправним та скасуват рішення комісії при Житомирської обласної державної адміністрації, з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям (протокол №58 від 27.10.2022) про відмову у встановленні їй статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б;

- зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію встановити їй статус особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 27.10.2022 витягом із протоколу за №58 комісії при Житомирській обласні державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, ОСОБА_1 було відмовлено у визначенні статусу потерпілої особи внаслідок аварії на ЧАЕС та видачі посвідчення категорії 1 серії Б. Відповідач, відмовляючи у видачі посвідчення та визначенні потерпілої особи внаслідок аварії на ЧАЕС виходив із того, що подані документи не відповідають вимогам ст. 11, 12 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою KM України від 11.07.2018 за № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає, що відмова відповідача у визначенні статусу потерпілої особи внаслідок аварії на ЧАЕС та видачі посвідчення є протиправною. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відзив на позовну заяву надійшов до суду 20.02.2023. Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що 27.10.2022 Новоград-Волинська РДА направила до Житомирської обласної державної адміністрації подання щодо видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б Протоколом №58 засідання комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян. Комісією встановлено, що що подані документи не відповідають вимогам ст. 11, 12 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що 22.05.1998 ОСОБА_1 , видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 . Посвідчення діє до повноліття дитини.

Відповідно до копії експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства надзвичайних ситуацій України від 28.06.2022 №98 захворювання позивача, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з копією довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ від 27.09.2022 позивачу при повторному огляді встановлено другу групу інвалідності. Причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Сторонами не заперечується, що позивач звернувся до Новоград-Волинської РДА якій просила направити надані документи на розгляд Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо видачі посвідчення категорії І категорії серії Б.

З матеріалів справи вбачається, що Новоград-Волинська РДА направила до Житомирської обласної державної адміністрації подання щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б.

Відповідно до копії витягу з протоколу засідання Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян від 27 жовтня 2022 року "Розгляд справи ОСОБА_1 щодо визначення статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 серії Б та видачі посвідчення. ВИРІШИЛИ: документи не відповідають вимогам ст. 11. 12, ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМ України від 11.07.2018 №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відмовити щодо визначення статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 серії Б та видачі посвідчення"

Листом №2523/07 від 28.10.2022 "Про розгляд подання" ОСОБА_1 повідомлено про прийняте рішення та зазначено: "Повідомляємо, що питання визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон). Особи, які досягли повноліття, з числа потерпілих дітей, зазначених у статті 27 Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за yмoви переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи (пункт 6 стаття 11 Закону). Відповідно до ч.3 ст.12 Закону на встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до ч. 1 ст. 11 цього Закону статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа: -зазначених у пункті 2 статті 27 цього Закону; - народжених після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері має підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих, або матері, яка на час настання вагітності або під час вагітності має підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих; - хворих на рак щитовидної залози. На момент огляду в МСЕК (24.03.2022) Ви не мали статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, через те що, посвідчення серії «Д» дійсно до повноліття (18 років). Вам у дитячому віці не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи та відповідно до експертного висновку від 02.05.2022 № 11174 захворювання не відповідає ч. 3 ст.12 Закону (хвороба не пов'язана з раком щитовидної залози). Також Ви не проживали на момент аварії та постійно не навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов'язкового) відселення. Крім того інформуємо, що після досягнення повноліття особам,

Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідачів та вважаючи їх протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон України від 28.02.1991 року №796-ХІІ) (далі по тексту - Закон №796) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, зокрема, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зі статтею 11 Закону №796 до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону (пункт 6 частини першої); крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга).

Пунктом 1 частини першої статті 14 Закону №796 встановлено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Відповідно до статті 12 Закону №796 причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Неповнолітнім дітям, зазначеним у статті 27 Закону №796, в разі захворювання причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини першої цієї статті.

Відповідно до пункту 8 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням, відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) особам, зазначеним у статті 27 Закону №796, категорії встановлюються відповідно до статті 14 зазначеного Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.

Підставою для відмови позивачу в наданні статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 відповідачем зазначено, що посвідчення серії НОМЕР_2 , яке видано позивачу, діяло до досягнення позивачем повноліття, після досягнення повноліття статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи провадиться за правилами статті 11 Закону №796.

Надаючи тлумачення наведеним нормам, Верховний Суд висловив правову позицію, за якою до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Однією з підстав для отримання посвідчення категорії 1 є встановлення уповноваженою медичною комісією причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою, зокрема: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою; інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою; хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу ( постанови Верховного Суду від 30.10.2018 року справа №826/13094/16, від 21.02.2018 року справа №826/3650/17).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до копії експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства надзвичайних ситуацій України від 04.07.2022 №12381 захворювання позивача , пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Порядок видачі посвідчень затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) (надалі - Порядок №551).

Абзацом третім пункту 3 Порядку №551 встановлено, що особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.

Згідно з абзацом першим пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.

Відповідно до абзаців п'ятого, шостого пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів: особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою; хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи - на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованої медичної установи Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію МОЗ, та акта за формою Н-1.

Отже, підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, є довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Судом відмічає, що позивачем було надано довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ від 27.09.2022 позивачу при повторному огляді встановлено з 04.08.2022 другу групу інвалідності. Причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Однак, така довідка була відповідачем відхилена як така, що не дає права на отримання відповідного статусу.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач у позовній заяві просить визнати протиправними дії відповідача щодо не встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Разом з тим, судом встановлено, що Комісією при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян за результатом розгляду документів позивача приймалось рішення від 27.10.2022.

У зв'язку з тим, що позивачу встановлено зв'язок інвалідності за наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, наявність якого чинним законодавством не пов'язується з віком особи та не може бути перешкодою для визнання такої особи потерпілою від Чорнобильської катастрофи з видачею відповідного посвідчення, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян від 10 серпня 2022 року у частині відмови позивачу у встановленні статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача прийняти рішення про встановлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 65 Закону №796 видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року №551 передбачено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечує своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них.

Відповідачем не заперечується та копією Положення, затвердженого розпорядженням голови Житомирської ОДА №326 від 14.08.2018 підтверджується, що саме до повноважень Комісії при Житомирській обласній державній адміністраці їз визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян відноситься визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Разом з тим, згідно Положення, затвердженого розпорядженням голови Житомирської ОДА №326 від 14.08.2018, Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є колегіальним органом утвореним при Житомирській облавній державній адміністрації.

З огляду на викладене, найбільш ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію в особі Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян прийняти рішення про встановлення позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати відповідне посвідчення.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Житомирської обласної державної адміністрації (майдан ім. С.П.Корольова, 1,Житомир,10014, код ЄДРПОУ 00022489) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян від 10 серпня 2022 року у частині відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б.

Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію в особі Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова