Справа №461/2777/23
Провадження №3/461/1157/23
10 серпня 2023 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Панасюк А.В., за участю представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Бабій І.М. та представника митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_1 , громадянина України, уродженця Львівської області, працюючого водієм «LEWTRANS Sp. z. o. o», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , серія і номер закордонного паспорта НОМЕР_1
за ч.1 ст.483 Митного Кодексу України -
09.03.2023 в зону митного контролю пункт пропуску «Краківець - Корчова» митного поста «Яворів» Львівської митниці в?їхав транспортний засіб з реєстраційним номером
LUBS5078/ НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 з
товаром «гуманітарна допомога: одяг, батарейки, комплектуючі до колясок, запчастини до швейних машин (голки), ароматизатори до води», загальною вагою 4460,00 кілограм.
Як підставу для переміщення товару, водієм ОСОБА_2 до митного контролю подано наступні документи:
міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) без номера від 08.03.2023 року;
декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою підписана 16.03.2023 року ОСОБА_3 .
Відповідно до поданих документів, на митну територію України транспортним засобом з реєстраційним номером LUB85078/ НОМЕР_2 на адресу Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕРІ» (вул. Затишна, 14/14, м. Ірпінь, Бучанський р-н, Київська обл., 08206, код ЄДРПОУ 44716101), переміщується як гуманітарна допомога товар: «одяг, батарейки, комплектуючі до колясок, запчастини до швейних машин (голки), ароматизатори до води, загальною вагою 4460.00 кілограм».
ОСОБА_1 відправником зазначеного товару у декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, зазначено компанію «Fundacja HUB SOS-UA» (Krasiczyrska 13/165, 03-379 Warszawa, Polska, ідентифікаційний номер NIP 5242939350, KRS 0000969085).
Під час здійснення митного контролю, у кабіні водія ОСОБА_1 виявлено товаросупровідні документи, а саме: митна декларація Республіки Польщі (MRN) 23PL322010NUSQB810 та рахунок-фактура (Invoice) N$42 від 20.02.2023 року. Відповідно до виявлених документів, компанією «DM GROUP PLANET Sp. z o.o.» (MikolajaReja 3, 80-404, Gdansk, PL) на адресу українського отримувача «AMETIST LTD» (Obolonskijave 13, 04210, Kijow, UA) здійснено зовнішньоекономічну поставку товару: «ароматизатори» (aromatyspozyweze) загальною кількістю 621 місце, вагою брутто 3073,00 кг та вартістю 8489,07 доларів США, що відповідно з курсом Національного банку України відповідає сумі 310433,41 гривень.
3 метою перевірки законності ввезення на митну територію України вказаного товару
Львівською митницею скеровано лист від 10.03.2023 №7.4/20-01/14/5545 до компанії «Amicus Agencja Celna» (митної агенції) з перевірки виявлених документів.
13.03.2023 на лист митниці отримано відповідь та копії документів (вх. митниці №10755/14-20 від 14.03.2023), які є ідентичними до документів, які виявлено під час митного контролю, а також додатково отримано копію пакувального листа (Packing List) до рахунку-фактури №42-20-02-2023, яким підтверджено вагу брутто товару: «ароматизатори» - 3073,00 кілограм.
Також Львівською митницею з метою перевірки законності ввезення на митну територію України товару гуманітарної допомоги на адресу Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕРІ» 14.03.2023 скеровано лист №7.4/20-01/14/5722 до вказаного фонду для підтвердження чи спростування факту очікування товару гуманітарної допомоги.
15.03.2023 на лист митниці отримано відповідь від Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕР»
(лист від 14.03.2023 №014, вх. митниці №610941/14-20 від 15.03.2023), у якій зазначено, що фонд очікує вантаж гуманітарної допомоги за виключенням товару «ароматизатори для води».
Львівською митницею на адресу відправника гуманітарної допомоги компанії «Fundacja HUB SOS-UA Roman Grybovskyi» (Krasiczynska 13 / 165, 03-37 Warszawa, Polska) для підтвердження чи спростування факту поставки гуманітарної допомоги.
15.03.2023 на лист митниці отримано відповідь від компанії «Fundacja HUB SOS-UA Roma Grybovskyi» (лист від 14.03:2023 А6222/278, вх. митниці №610939/14-20 від 15.03.2023), у якій підтверджено факт поставки гуманітарної допомоги на адресу Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕРІ», однак що стосується товару «ароматизатори для води», то їм про вказаний вантаж нічого не відомо.
Під час здійснення митного огляду встановлено, що у транспортному засобі переміщується товар: «ароматизатори харчові для напоїв» в асортименті (619 каністр по 3,785 л, 2 бочки по 25 л т 32 флакони по 0,118 л), у кількості 2396,691 л.
У своїх поясненнях громадянин ОСОБА_1 зазначив, що увесь товар йому завантажили у м. Ярославі Республіки Польщі, де йому було надано пакет документів: міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR), лист Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕРІ» та митна декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (яку він підписав). Отримані документи він подав до митного контролю на території України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар (у даному випадку громадянином України ОСОБА_1 ), за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Враховуючи викладене, працівниками митного органу встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу документів (міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR), митна декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою), що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.
Дії ОСОБА_1 митним органом кваліфіковано за ч.1ст.483 МК України, як такі, що спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД та його митної вартості.
У судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвокат Бабій І. М. подала до суду заперечення на протокол про порушення митних правил, відповідно до яких зазначає про відсутність у діях ОСОБА_1 складу цього правопорушення, оскільки останній діяв відповідно до порядку здійснення переміщення гуманітарної допомоги, передбаченого чинним законодавством, будь-які ознаки здійснення митних правопорушень у діях ОСОБА_1 відсутні. Тому просить суд провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
У судовому засіданні представник Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцький Б.І. зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване, тому до останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного висновку.
За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на відповідні суспільні відносини у сфері державної митної справи.
Згідно ч.1ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов. що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень. запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Суд встановив, що 16 березня 2023 року головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці Залітач Андрієм Івановичем відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0242/20900/23, відповідно до якого ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному документів (міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR), митна декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, листи фондів), що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.
Зазначені дії, на думку митного органу, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
Відповідальність за ч.1 ст.483 МК України настає у випадку вчинення дій спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, які тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до вимог ст.489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення; чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності; чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність; чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Практика Європейського Суду з прав людини вказує на те, що обов'язок адміністративного органу нести тягар доведення є складовою презумпції невинуватості і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння порушення.
У судовому засіданні встановлено, що від організації Fundacja HUB SOS UA виїхав гуманітарний вантаж, який перевозив водій транспортної компанії «LEWTRANS Sp. z. o. o» ОСОБА_1 та який призначався БО БФ «Відкрий двері».
Як вбачається зі змісту протоколу про порушення митних правил№ 0242/20900/23 від 16.03.2023 року підставу для переміщення вказаного товару, громадянином України ОСОБА_4 до митного контролю подано наступні документи: міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) без номера від 08.03.2023 року; лист Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕРІ»; митна декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, подана громадянином ОСОБА_1 на товар гуманітарна допомога: різний одяг, батарейки, комплектуючі до колясок, запчастини до швейних машин (голки), ароматизатори до води 3080 кг.
Відправником вказаного товару зазначено «Fundacja HUB SOS-UA» (Krasiczynska 13 / 165, 03-379 Warszawa, Polska).
Також ОСОБА_1 до митного контролю подано звернення Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕРІ», у якому зазначається, що фондом очікується гуманітарний вантаж, який переміщується транспортним засобом з реєстраційним номером р.н. НОМЕР_3 / НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 .
У своїх поясненнях громадянин ОСОБА_1 пояснив, що увесь товар йому завантажили у м. Ярославі Республіки Польщі, де йому було надано пакет документів: міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR), лист Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕРІ» та митна декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (яку він підписав). Отримані документи він подав до митного контролю.
Суд констатує, що дії ОСОБА_1 свідчать про те, що він був переконаний у тому, що ним вірно проведено декларування гуманітарної допомоги, тим більше у вину ставиться саме приховування товарів від митного контролю, тобто подання документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника та одержувача вантажу, а також неправдиві відомості щодо характеру вантажу, але саме у митній декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, яка подана громадянином ОСОБА_4 на товар гуманітарна допомога вірно зазначено про переміщуваний вантаж, а саме різний одяг, батарейки, комплектуючі до колясок, запчастини до швейних машин (голки), ароматизатори до води 3080 кг.
Митний орган як доказ вини ОСОБА_1 покликається на відповідь від компанії «Fundacja HUB SOS-UA Roma Grybovskyi» (лист від 14.03:2023 А6222/278, вх. митниці М610939/14-20 від 15.03.2023), у якій ОСОБА_5 підтверджує факт поставки гуманітарної допомоги на адресу Благодійного фонду «ВІДКРИЙ ДВЕРІ», однак що стосується товару «ароматизатори для води», то їм про вказаний вантаж нічого не відомо.
У спростування даного твердження надано та досліджено судом лист керівника «Fundacja HUB SOS-UA» (Krasiczynska 13 / 165, 03-379 Warszawa, Polska), в якому зазначено, що ОСОБА_6 є фундатором благодійного фонду «HUBSOS-US» та не володів повною інформацією щодо відправки вантажів, які здійснював Благодійний фонд «HUBSOS-US» з 06 березня 2023 року по 12 березня 2023 року, адже відповідальним за завантаження в цей період був ОСОБА_7 . Участі у завантаженні транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_3 / НОМЕР_2 ОСОБА_8 не приймав, так як таке загрузка проводилась силами працівників фонду.
Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, була підготовлена заздалегідь та заповнена Благодійним фондом «HUBSOS-US».
У пояснювальній записці, яка долучена до листа керівника «Fundacja HUB SOS-UA» (Krasiczynska 13 / 165, 03-379 Warszawa, Polska від 10 липня 2023 року), ОСОБА_7 підтвердив, що в період з 06 березня 2023 року по 12 березня 2023 року, був відповідальним за завантаження гуманітарної допомоги у Благодійному фонді «HUBSOS-US». Вказав, що участі у завантаженні транспортного засобу з реєстраційним номером LUB85078/ НОМЕР_2 ОСОБА_8 не приймав, так як таке загрузка проводилась волонтерами фонду за допомогою спеціальних погрузчиків. Крім того, чітко стверджує, що вантаж «ароматизатори до води 3080 кг» входили до товарів, які скеровувалися як гуманітарна допомога громадянам України, які постраждали внаслідок військової агресії російської федерації.
Судом проаналізовано міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) без номера від 08.03.2023 року, яка заповнена належним чином та містить інформацію щодо відправників та отримувачів вантажів, маси вантажу, що співпадає з тими даними, які зазначені з ОСОБА_1 у митній декларації. Слід зазначити, що CMR без номера від 08.03.2023 року не є документом, яка заповняється ОСОБА_1 , адже CMR є підтвердженням укладання контракту між контрагентами: продавцем, перевізником і замовником. Транспортна накладна CMR виписується для підтвердження укладення договору перевезення, який визначає відповідальність відправника, перевізника та одержувача товару, а відтак внесення інформації до CMR здійснюється комплексно, а оскільки в CMR без номера від 08.03.2023 року інформація відповідає тій, що зазначена у митній декларації, то і не має підстав стверджувати про наявність у ОСОБА_1 умислу на вчинення дій, передбачених ст. 483 МК України.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що приписи статті 483 МК України не відповідають Конституції України у зв'язку з тим, що «таке законодавче регулювання суперечить засадам демократичного суспільства, базованого на верховенстві права (правовладді)».
Також Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Краєва проти України» (заява № 72858/13), де дійшов до висновку, що обов'язкове застосування штрафу та конфіскація товару, як санкції за порушення митних правил, встановлені ст. 483 Митного кодексу, порушують гарантії захисту права власності, у зв'язку з чим порушується ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції.
Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості про суть угоди, найменування, асортимент, вагу, чи вартість предметів, про їх відправника чи одержувача, про країну, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності.
Зі змісту закону обов'язковою ознакою порушення митних правил є умисна форма вини (обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони складу правопорушення є вина). Однак в матеріалах справи відсутні докази, що водій, а саме ОСОБА_1 надав документи, які б свідчили про умисне надання відомостей митним органам, які не відповідають дійсності, так як водій відомості до поданих декларацій вносив на підставі наданих у Польщі представником Благодійної організації «Fundacja HUB SOS-UA» та там же отримав гарантійний лист, про що свідчить ЦМР накладна на якій наявна відмітка відправника гуманітарної допомоги.
Крім цього, в наданих поясненнях ОСОБА_1 чітко повідомив, що документи йому надали на місці завантаження гуманітарної допомоги, але даний факт не був прийнятий до уваги працівниками митниці. Йому не могло бути відомо про недостовірність таких відомостей, оскільки він є водієм перевізника, а не представником власника чи отримувача товару та у нього не було особистих корисливих мотивів у ввезені на території України комерційного товару під виглядом гуманітарної допомоги.
У п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» зазначено, що не можна розглядати як контрабанду дії особи, яка, здійснюючи транзитне перевезення товарів через територію України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України.
Водночас, у справі про порушення митних правил відсутні докази, що ОСОБА_1 мав умисел перемістити товар з приховуванням від митного контролю.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Конвенція про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів, до якої приєдналась Україна 16.02.2007 року, для цілей митних та інших формальностей, які повинні бути здійснені до доставки вантажу, відправник додає до вантажної накладної необхідні документи або надає їх в розпорядження перевізника, і забезпечує його всією інформацією, якої він може потребувати. Перевізник не зобов'язаний перевіряти вірність і адекватність цих документів та інформації. Відправник несе відповідальність перед перевізником за будь-які збитки, заподіяні відсутністю, недостатністю чи невірністю таких документів та інформації, за винятком випадків незаконних дій або недбалості перевізника.
Крім цього, згідно з ч. 2 ст. 460 МК України, перевізники несуть відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення цих товарів документів, що містять неправдиві відомості, виключно у разі якщо ці відомості стосуються кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, а перевізниками не вжито заходів до перевірки правдивості зазначених відомостей або у разі неможливості такої перевірки не внесено відповідного запису до міжнародної автомобільної накладної (СМЯ).
Дії передбачені ч.2 ст.460 МК України ОСОБА_1 , як водію перевізника, у вину не ставиться.
Судом досліджено митну декларацію Республіки Польщі (MRN) 3PL322010NUSQB810 та рахунок-фактура (Invoice) N$42 від 20.02.2023 року. Як вбачається з неї компанією «DM GROUP PLANET Sp. z o.o.» (Mikolaja Reja 3, 80-404, Gdansk, PL) на адресу українського отримувача «AMETIST LTD» (Obolonskijave 13, 04210, Kijow, UA) здійснено зовнішньоекономічну поставку товару: «ароматизатори» (aromatyspozyweze) загальною кількістю 621 місце, вагою брутто 3073,00 кг та вартістю 8489,07 доларів США. Разом з тим, у даних документах зазначено, що вантаж переміщується транспортним засобом НОМЕР_4 , операція відбувалась 22.02.2023 року, а відтак стверджувати про причетність ОСОБА_1 до оформлення вищезазначених документів (MRN) 23PL322010NUSQB810 та рахунка-фактура (Invoice) N$42 від 20.02.2023 року не має підстав, так як і не має підстав стверджувати, що наявність вищезазначених документів якимось чином впливає на правомірність дій ОСОБА_9 при переміщенні через митний кордон України та дотримання законодавства України.
Доводи митного органу щодо обставин проходження ОСОБА_1 митних процедур на митниці країни ЄС не є доказом вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил на території України.
Митні процедури в країнах ЄС регламентуються іншими положеннями і виходять за межі предмету доказування у даній справі, оскільки суд не перевіряє та не встановлює чи дотримався ОСОБА_1 порядку проходження даних процедур, а перевіряє дотримання ним положень митного законодавства України, яке дотримано ОСОБА_1 повністю.
Відповідно до статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відтак, визначити факт вчинення кримінального злочину вправі лише суд, у провадженні якого перебуває відповідне кримінальне провадження за результатом досудового розслідування за процедурою, визначеною Кримінальним процесуальним кодексом України.
Внесення до документів неправдивих відомостей, виготовлення підроблених документів чи використання підроблених документів згідно Кримінального Кодексу України є кримінально-караними діяннями.
В матеріалах справи відсутній вирок національного суду, яким би було притягнуто ОСОБА_1 чи іншу особу, яка виготовила підроблені документи, що були предметом митних процедур.
Конституційна презумпція невинуватості зобов'язує зробити висновки, що доки підроблення документів не буде встановлено вироком суду, який набрав законної сили, такі документи вважаються непідробленими та дійсними.
Оцінка судом по справі про порушення митних правил ознак і складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 358 КК України, виходить за межі компетенції суду та предметної юрисдикції. Тільки за результатом кримінального процесу, чітко визначеного КПК України, можливо надати об'єктивну оцінку обставинам, на які покликається митний орган, та в ході якого би могли проводитись всякого роду судові експертизи документів та допити осіб, які могли бути причетними до виконання підроблених документів.
Таким чином, наявні в матеріалах справи докази підтверджують відсутність об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення, оскільки склад правопорушення, існує тільки за наявності об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи постанова Верховного суду від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законів.
Відповідно до п.1 ч.1ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Суд, аналізуючи вищевикладені обставини та керуючись конституційним принципом презумпції невинуватості, вказаним у ст. 62 Конституції України, вважає що митним органом не було надано достовірних доказів на підтвердження вини особи та її винність не доведена, що є підставою для закриття провадження по справі, через відсутність складу адміністративного правопорушення, відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Відповідно до ч.3 ст.243 МК України, у разі припинення провадження у справі про порушення митних правил за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення витрати органу доходів і зборів на зберігання зазначених вище товарів, транспортних засобів власником цих товарів, транспортних засобів або уповноваженою ним особою не відшкодовуються.
Згідно ст. 283 КУпАП України, постанова по справі повинна містити, зокрема, вирішення питання про вилучені речі і документи.
Враховуючи, що провадження по справі підлягає закриттю, товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил, слід повернути власнику або уповноваженій ним особі у встановленому законом порядку.
Керуючись ст.ст.247, 251, 252, 255, 283 КУпАП,ст.53, 54, 55, 196, 198, 243, 334, 458, 483, 527, 528 МК України, суд -
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за вчинення ним порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, закрити у зв'язку з відсутністю складу і події зазначеного правопорушення.
Вилучений товар, згідно протоколу про порушення митних правил № 0242/20900/23 від 16.03.2023 року повернути представнику Fundacja «HUB SOS UA».
Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Зубачик Н.Б.