Справа № 127/3788/23
Провадження № 1-кп/127/116/23
15.08.2023 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі судді-доповідача ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
секретаря ОСОБА_4 ,
за участю прокурора ОСОБА_5 ,
захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_6 ,
за відсутності обвинуваченого ОСОБА_7 (in absentia) в порядку спеціального судового провадження, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Вінниці кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.11.2022 за № 22022020000000214, по обвинуваченню
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця хутора Сокольський Усть-Лабинського району Краснодарського краю російської федерації, громадянина російської федерації, робоча адреса: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 110 КК України, -
15.02.2022 депутат Державної Думи Федеральних Зборів рф ОСОБА_7 , будучи представником влади рф, уповноваженим приймати участь у засіданнях палати і голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів російської федерації, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими депутатами та представниками влади і ЗС російської федерації, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що він порушує встановлений ст. ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу рф, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю російської федерації над політичними та економічними процесами в Україні, усвідомлюючи, що діє всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, порушує принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, вимоги частини 4 статті 2 Статуту ООН та Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), за адресою: російська федерація, м. Москва, вул. Охотний ряд, буд. 1, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів рф, де підтримав постанову із зверненням до Президента російської федерації з проханням розглянути питання про визнання російською федерацією самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, як самостійних, суверенних і незалежних держав. Зазначене рішення Державної думи Федеральних зборів рф було частиною злочинного плану, оскільки сам факт його існування використовувався при створенні приводів для ескалації воєнного конфлікту і був спробою виправдання агресії перед громадянами російської федерації та світовою спільнотою. Такі дії ОСОБА_7 призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Крім того, 22.02.2022 депутат Державної Думи Федеральних Зборів рф ОСОБА_7 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу, будучи представником влади рф, уповноваженим приймати участь у засіданнях палати і голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів російської федерації, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими депутатами та представниками влади і ЗС російської федерації, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що він порушує встановлений ст. ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу рф, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю російської федерації над політичними та економічними процесами в Україні, усвідомлюючи, що діє з іншими співучасниками всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, порушують принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, вимоги частини 4 статті 2 Статуту ООН та Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), за адресою: російська федерація, м. Москва, вул. Охотний ряд, буд. 1, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів рф, де підтримав ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між рф і так званою Донецькою народною республікою та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між рф і так званою Луганською народною республікою. Зазначене рішення Державної думи Федеральних зборів рф було частиною злочинного плану, оскільки сам факт його існування використовувався при створенні приводів для ескалації воєнного конфлікту і був спробою виправдання агресії перед громадянами російської федерації та світовою спільнотою. Такі дії ОСОБА_7 призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Дане кримінальне провадження, як на етапі досудового розслідування, так і під час судового розгляду, здійснювалося за відсутності обвинуваченого (in absentia) в порядку спеціального досудового та судового провадження, що обумовлюється наступним.
У своїй постанові від 24.04.2019 в справі № 1-24/2009 Велика палата Верховного Суду зазначила про те, що принцип рівності сторін є одним із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, який передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою правову позицію в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.
У Міжнародному пакті про громадянські і політичні права (ст. 14 (3) (d)) вказується: «Кожен має право при розгляді будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, як мінімум, на такі гарантії на основі повної рівності: (d) бути засудженим в його присутності …».
ЄСПЛ визнає, що хоча право обвинуваченого бути судимим у його присутності в Конвенції прямо не згадується, воно має «першорядне значення». Під час слухання людина володіє таким процесуальним правом як право фізично постати перед судовим посадовцем («Мулен проти Франції» (3710/406), (2010) §118; «Оджалан проти Туреччини» (46221/99), Велика палата (2005) §103; «Медведєв проти Франції» (3394/03), Велика палата (2010) §118). Право обвинувачених на особисту присутність вимагає, щоб влада досить завчасно інформувала їх самих (а також їх захисників) про дату і місце слухань, викликала їх до суду.
Водночас, обвинувачений може добровільно відмовитися від здійснення свого права бути присутнім на судових слуханнях («Колоцца проти Італії» (9024/80), (1985) §28; «Пуатрімоль проти Франції» (14032/88), (1993) §31; «Ермі проти Італії»(18114/02), Велика палата (2006) §73).
До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов'язаний переконатися, що обвинувачений був повідомлений про судовий розгляд. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд in absentia допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов'язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді («Пелладоах проти Нідерландів» (16737/90), (1994) §41; «Пуатрімоль проти Франції» (14032 / 88), (1993) §34).
У цій справі суд встановив відмову обвинуваченого від особистої присутності під час її розгляду, адже є дійсним факт того, що у відношенні нього у цьому кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування, та установлено дані його інформування про цей процес у максимально можливі та доступні способи.
Так, у межах досудового розслідування вказаного кримінального провадження ОСОБА_7 у відповідності до вимог ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України 18.04.2022 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110 КК України, шляхом направлення повідомлення про підозру на електронну адресу державної думи федеральних зборів російської федерації та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_7 до слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області для його допиту як підозрюваного, однак останній не з'явився до слідчого без поважних причин.
Крім того, у газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» опубліковано повідомлення про виклик ОСОБА_7 до слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області для його допиту як підозрюваного, проведення інших слідчих і процесуальних дій у статусі підозрюваного у даному кримінальному провадженні, однак останній не з'явився до слідчого відділу без поважних причин.
Повідомлення про підозру ОСОБА_7 також вручено захиснику підозрюваного адвокату ОСОБА_6 , про що свідчить розписка в матеріалах кримінального провадження.
Для вирішення питання про здійснення спеціального кримінального провадження визначальним є факт оголошення підозрюваного в міжнародний розшук внаслідок ухилення без поважних причин від явки на виклик слідчих органів або суду.
Постановою слідчого від 06.05.2022 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у розшук, який доручено оперативним підрозділам УСБУ у Вінницькій області.
Ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 24.05.2022 у справі № 127/10386/22 підозрюваному ОСОБА_7 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 07.06.2022 у справі № 127/11546/22 задоволено клопотання слідчого, погоджене з прокурором та надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000082 від 10.03.2022 (виділені матеріали стосовно депутата ОСОБА_7 за № 22022020000000214 від 02.11.2022) за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 110 КК України.
У газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» опубліковано повідомлення про здійснення стосовно підозрюваного ОСОБА_7 спеціального досудового розслідування.
У подальшому, в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_7 до слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області для проведення процесуальних дій з його участю, у тому числі: повідомлення про завершення досудового розслідування, надання доступу до матеріалів досудового розслідування, вручення копії обвинувального акта і реєстру матеріалів досудового розслідування, однак останній не з'явився без поважних причин.
Факти численних викликів ОСОБА_7 у порядку ст. 135 КПК України підтверджуються відповідними матеріалами кримінального провадження.
Також, з метою захисту та представлення у кримінальному процесі прав, свобод і законних інтересів підозрюваного ОСОБА_7 , у порядку ст. ст. 46, 48, 49, 52, 110 КПК України та п. 7 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», залучено захисника з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Вінниці - адвоката ОСОБА_6 , якій відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України вручено всі копії процесуальних документів, що підлягали врученню підозрюваному.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційних веб-сайтах органів, що здійснюють досудове розслідування. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Таким чином, під час досудового розслідування були вжиті всі доступні способи інформування для виклику на той час підозрюваного ОСОБА_7 до слідчого/прокурора.
Після надходження провадження до суду, обвинувачений ОСОБА_7 інформувався також у всі доступні процесуальні можливості для суду, передбачені ст. 323 КПК України. Зокрема, повідомлення про виклик до суду розміщувалися на офіційному веб-сайті суду - https://vnm.vn.court.gov.ua, а також публікувалися в газеті «Урядовий кур'єр». Крім того, про всі судові засідання інформувалась захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_6 .
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 21.03.2023 задоволено клопотання прокурора про здійснення спеціального судового провадження та вирішено проводити спеціальне судове провадження кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 110 КК України.
У підсумку, колегія суддів констатує, що з наявних матеріалів справи (численні документи на підтвердження завчасних належних викликів обвинуваченого) вбачається, що обвинувачений ОСОБА_7 мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження. Також обвинувачений отримав чи мав би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, маючи можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя.
Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: бути терміново і докладно повідомленим мовою, яку він розуміє, про характер і підставу обвинувачення; мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самому захисника; приймати участь в розгляді і захищати себе особисто або за посередництвом обраного захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного захисника безплатно для нього.
Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Натомість, обвинувачений скористався своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12.02.1985, «Шомоді проти Італії» від 18.05.2004 та інші), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову обвинуваченого ОСОБА_7 , який повинен знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою він не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна.
Ухилення обвинуваченого від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Також, суд зауважує, що згідно з рішенням Ради адвокатів України № 183 від 27.12.2022 (1) неможливість в таких ситуаціях (йдеться про in absentia) виконання адвокатом правил адвокатської етики (наприклад, інформування адвокатом клієнта щодо ведення дорученої йому справи) не зумовлює обов'язкової неможливості здійснювати захист особи від кримінального обвинувачення за її відсутності. Можливість надання правової (правничої) допомоги визначається адвокатом, виходячи з конкретних обставин справи та інтересів клієнта у ній; (2) адвокат, діючи як захисник відсутньої особи, самостійно визначає свою правову позицію у справі. Ця правова позиція включає в себе форму участі (не участі) в засіданні, заявлення (не заявлення) клопотань, надання (не надання) доказів суду, позицію по суті справи чи клопотання, позицію щодо оскарження судових рішень тощо.
Отже, зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, констатує, що надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Прокурор у кримінальному провадженні ОСОБА_5 у ході судового розгляду підтримав висунуте обвинуваченому ОСОБА_7 обвинувачення у повному обсязі.
Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні просила суд дати належну оцінку зібраним по справі доказам сторони обвинувачення і ухвалити законне і обґрунтоване рішення.
Суд, провівши судовий розгляд лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ, що наявний у провадженні, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, виходить з наступного в своїх висновках.
Відповідно до положень ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Тобто, докази - це єдність фактичних даних (даних про факти) та їх процесуальних джерел. Фактичні дані - це не факти об'єктивної дійсності, а відомості про них, що утворюють зміст доказів, за допомогою яких встановлюються факти і обставини, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні (така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.03.2019 у справі № 154/3213/16).
В даній справі в ході судового розгляду встановлено наступне.
24.10.1945 набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26.06.1945, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).
До складу ООН увійшли Українська Радянська Соціалістична Республіка (з 24.08.1991 Україна), Союз Радянських Соціалістичних Республік (з 24.12.1991 російська федерація) та ще 49 країн - засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації були прийняті інші країни світу.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН, усі члени ООН утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і якимось іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09.12.1981 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями № 2131 (XX) від 21.12.1965, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24.10.1970, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16.12.1970, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки та № 3314 (XXIX) від 14.12.1974, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав були закріплені також у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, який підписаний СРСР, правонаступником якого є російська федерація.
Статтями 1 та 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій від 18.10.1907, яка вступила в дію 26.01.1910 та 07.03.1955 визнана СРСР, правонаступником якого є російська федерація, передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього та недвозначного попередження у формі або мотивованого оголошення війни, або ультиматуму з умовним оголошенням війни. Про існування стану війни має бути без зволікання оповіщено нейтральним державам, і він матиме для них дійсну силу лише після отримання оповіщення.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Загальновідомим є факт, що 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно із вказаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація (далі в т.ч. рф).
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, російська федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання, згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Відповідно до пунктів 3, 8 Меморандуму про підтримку миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10.02.1995, що укладений між державами СНД, серед яких є Україна та російська федерація, держави підтвердили непорушність існуючих кордонів один одного та зобов'язалися виступати проти будь-яких дій, що підривають їхню непорушність, а також вирішувати усі суперечки, що виникають з питань кордонів і територій, тільки мирними засобами. Держави також зобов'язалися не підтримувати на території інших держав-учасниць сепаратистські рухи, а також сепаратистські режими, якщо такі виникнуть; не встановлювати з ними політичних, економічних та інших зв'язків; не допускати використання ними територій і комунікацій держав-учасниць Співдружності; не надавати їм економічної, фінансової, військової та іншої допомоги.
31.05.1997, відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань по Заключному акту Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та російська федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (ратифікований Законом України від 14.01.1998 № 13/98-ВР та Федеральним Законом російської федерації від 02.03.1999 № 42 ФЗ).
Відповідно до статей 2-3 зазначеного договору, російська федерація зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності та територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини основних свобод та співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та російською федерацією про українсько-російський державний кордон від 28.01.2003 (ратифікований російською федерацією 22.04.2004), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької і Луганської областей відноситься до території України.
Статтями 1-2 Конституції України, яка прийнята Верховною Радою України 28.06.1996, визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Згідно зі статтею 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Відповідно до статей 132-134 Конституції України, територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.
Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади рф та службових осіб з числа керівництва ЗС рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які були розцінені представниками влади і ЗС рф як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам рф, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту рф на території України - в АР Крим та м. Севастополі.
Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та ЗС рф вирішили досягти шляхом розв'язання та ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців ЗС рф, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та російської федерації, створення і фінансування не передбачених законом збройних формувань та вчинення інших злочинів. При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної цілісності України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.
З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території рф службові особи Генерального штабу Збройних Сил російської федерації (далі - ГШ ЗС рф), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб ЗС рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося досягнення військово- політичних цілей рф, які, на думку співучасників, були прямо пов'язані з необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України та, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
Указаний план повною мірою відповідав та був розроблений з урахуванням принципів та підходів, викладених під час виступу начальника ГШ ЗС РФ ОСОБА_8 перед Академією військових наук рф з доповіддю про гібридну війну в лютому 2013 року, яка у подальшому отримала назву « доктрина ОСОБА_8 », де зазначалося, що з метою досягнення цілей повинна надаватися перевага невоєнним заходам (політичним, економічним, інформаційним, гуманітарним), які застосовуються з використанням протестного потенціалу населення, інформаційного протиборства, а також воєнним заходам прихованого характеру.
У подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами рф і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості рф на світовій арені, представники влади та ЗС рф, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.
Так, із грудня 2013 року за допомогою різних видів медіа-ресурсів рф здійснювалось викривлення подій на Євромайдані, вказувалося на хибність європейського вектора розвитку зовнішніх відносин України. При цьому, шляхом перекручування, постійного нав'язування хибного тлумачення та компонування інформації для зміни свідомості та ставлення громадян рф і місцевих мешканців південно-східних регіонів України до дійсності та значення подій, які насправді відбувалися в Україні, представники опозиційних до тодішнього політичного режиму в Україні сил висвітлювалися як прихильники крайньо націоналістичних поглядів, а учасники національно-визвольного руху середини XX століття (ОУН, УПА) - як прибічники та послідовники фашизму, пропагувалася їх неповноцінність за ознаками ідеологічних та політичних переконань.
Одночасно, за допомогою засобів масової інформації здійснювалося спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних основ, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави Україна з європейським вектором розвитку, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України (АР Крим і м. Севастополя та південно-східних областей), провокування національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів», які мають інші духовні та моральні цінності та пропагують культ насильства та знущання над російськомовним населенням України.
Ураховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та ЗС рф серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи Чорноморського флоту російської федерації (далі - ЧФ рф), це сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ ЗС рф поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому ведення гібридної війни проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати на території півострова Крим. Для ефективної реалізації плану ними було вирішено залучити військовослужбовців ЗС рф, співробітників інших силових відомств рф, представників влади, інших громадян російської федерації та України. Крім того, з цією ж метою, представниками влади рф створено та озброєно іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, якими керували офіцери спецслужб і ЗС рф.
Так, починаючи з 20.02.2014 для реалізації вищезазначеного умислу, з метою блокування та захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури для забезпечення військової окупації та подальшої анексії рф території АР Крим і м. Севастополя, на територію суверенної держави Україна, а саме АР Крим і м. Севастополь, здійснено вторгнення військовим, морським та повітряним транспортом окремих підрозділів ЗС рф.
У подальшому військовослужбовці ЧФ рф, у взаємодії з підрозділами спеціальних військ ЗС рф, підрозділами та спеціальними формуваннями інших силових відомств рф, іррегулярними незаконними збройними формуваннями, озброєними бандами, групами найманців та із залученням представників військових козацьких товариств рф, продовжили реалізацію спільного умислу, спрямованого на військову окупацію та подальшу анексію АР Крим та м. Севастополя.
Зокрема, 27.02.2014 приблизно о 04 год 30 хв понад 100 озброєних військовослужбовців 45-го окремого полку спецпризначення ПДВ ЗС рф проникли до будівель Верховної Ради АР Крим за адресою: АДРЕСА_2 та Ради Міністрів АР Крим за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, 18 захопили їх та установили контроль над їхньою діяльністю з метою забезпечення прийняття вигідних та необхідних для рф рішень.
Здійснивши захоплення будівель центральних органів влади АР Крим і м. Севастополя, представники командування ЗС рф на виконання вказівок та розпоряджень представників влади рф продовжили агресивні військові дії, визначені заздалегідь розробленим злочинним планом, з метою порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміни меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Зокрема, упродовж 27-28 лютого 2014 року здійснено блокування автошляхів, захоплення аеропортів та транспортних підприємств, що організовували та забезпечували безпечний рух повітряних суден.
Одночасно із блокуванням автошляхів та захопленням аеропортів і транспортних підприємств розпочато блокування та захоплення військових частин ЗС України, дислокованих на території АР Крим і м. Севастополя, пошкодження та знищення військового майна, що має важливе оборонне значення для України.
Після захоплення військових частин та виведення з ладу системи протиповітряної оборони підрозділів ЗС України, дислокованих в АР Крим ім. Севастополі, порушуючи державний повітряний простір України, на територію півострова Крим почали безперешкодно здійснювати неодноразові перельоти з території Південного військового округу рф та посадку в районах аеродромів «Кача» та «Гвардійське» ЧФ рф військові літаки та вертольоти з військовослужбовцями ЗС рф на бортах.
Крім того, для забезпечення контролю над повітряним простором півострова Крим та з метою недопущення на зазначену територію військових підрозділів ЗС України і представників правоохоронних органів України для вжиття заходів щодо відсічі збройній агресії рф, оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності, військовослужбовцями ЧФ рф у взаємодії з військовослужбовцями військових частин спеціального призначення ЗС рф, якими здійснено вторгнення на територію півострова Крим, проведено блокування, захоплення та диверсії на військових аеродромах, розташованих на території АР Крим і м. Севастополя.
Також, з 27.02.2014 військовослужбовцями ЧФ рф, у взаємодії з представниками інших підрозділів ЗС рф, військових козацьких товариств рф, на виконання розробленого злочинного плану розпочато заходи з блокування та захоплення військових частин ВМС ЗС України та ДПС України.
Окрім цього, з метою контролю за використанням зброї та перешкоджанням виконання службових обов'язків щодо здійснення охорони державного кордону України, невеликими групами військовослужбовців зі складу невстановлених підрозділів спеціального призначення ЗС рф, у кількості до 100 осіб, у спеціальному екіпіруванні, озброєних автоматами, штурмовими гвинтівками, снайперськими гвинтівками та шумовими гранатами, здійснено напади та захоплення органів управління ДПС України на території АР Крим і м. Севастополя усіх рівнів - від регіонального управління до підрозділів охорони кордону.
Крім того, у період з 27 лютого до 18.03.2014 військовослужбовці ЗС рф спільно з іншими особами, у тому числі з числа військових козацьких товариств рф, вчинили захоплення і блокування будівель правоохоронних органів, органів державної влади, підприємств, установ та організацій для взяття під свій контроль місцевих засобів телерадіомовлення і комунікації та забезпечення виконання іншими співучасниками ведення агресивної війни згідно з відведеними їм ролями в реалізації спільного умислу, спрямованого на окупацію та подальшу анексію території АР Крим та м. Севастополя.
Таким чином, з 20.02.2014 представниками влади рф і службовими особами ЗС рф розпочато збройне вторгнення регулярних військ рф на територію України з метою зміни меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Виконання вищевказаних дій надало можливість представникам влади та службовим особам із числа керівництва ЗС рф забезпечити військову окупацію території АР Крим та м. Севастополя, проведення диверсій, блокування військових частин, установ та органів військового управління ЗС України та інших військових формувань, державних органів та органів місцевого самоврядування, ведення підривної діяльності, організацію проведення на території АР Крим та м. Севастополя 16.03.2014 незаконного сепаратистського референдуму, спрямованого на порушення територіальної цілісності України, проголошення так званої «Республіки Крим» суверенною державою та подальше звернення нелегітимного парламенту АР Крим до російської федерації із пропозицією про прийняття «Республіки Крим» до складу рф як нового суб'єкта федерації.
Так, 06.03.2014 Верховною Радою Автономної Республіки Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «Про проведення загальнокримського референдуму». Вказаною постановою Верховна Рада АР Крим постановила увійти до складу російської федерації як суб'єкт російської федерації та провести 16.03.2014 загальнокримський референдум (включаючи місто Севастополь), на який винести альтернативні запитання: «1) Ви за возз'єднання Криму з росією на правах суб'єкта російської федерації?»; «2) Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?». При цьому, на голосування не виносилося питання про проголошення незалежності АР Крим та м. Севастополя. Цією ж постановою Верховної Ради АР Крим також затверджено текст бюлетеня для голосування на загально кримському референдумі 16.03.2014 і Тимчасове положення про загальнокримський референдум, утворено Комісію Автономної Республіки Крим із проведення загальнокримського референдуму.
Водночас, Указом виконувача обов'язків Президента України від 07.03.2014 № 261/2014 зупинено дію вказаної постанови як такої, що не відповідає Конституції та законам України. Крім того, Конституційний Суд України своїм рішенням від 14.03.2014 № 2-рп/2014 визнав неконституційною зазначену постанову Верховної Ради АР Крим, оскільки нею порушено конституційний принцип територіальної цілісності України, а парламент Криму вийшов за межі своїх повноважень. Конституційний Суд України визнав дану постанову такою, що суперечить основоположним принципам суверенності та територіальної цілісності держави, закладеним у міжнародно-правових актах, зокрема принципу взаємної поваги до суверенної рівності кожної держави, що включає політичну незалежність, можливість зміни кордонів відповідно до міжнародного права мирним шляхом і за домовленістю.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим незаконною постановою «Про Декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим і міста Севастополя» від 11.03.2014 № 1727-6/14 затвердила Декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, спільно прийняту депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Севастопольської міської ради.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2014 № 3-рп/2014 вказану постанову визнано неконституційною у зв'язку з тим, що затвердження такої декларації не належить до повноважень Верховної Ради АР Крим і суперечить статтям 2, 8, 132, 133, 134, частині 2 статті 135, статтям 137, 138 Конституції України, а також є порушенням положень статті 73, пункту 2 частини першої статті 85 Основного закону України. У своєму рішенні Конституційний Суд України, зокрема, наголосив, що право на самовизначення на території Автономної Республіки Крим та в місті Севастополі було реалізовано їх жителями як невід'ємною частиною всього Українського народу під час всенародного голосування на всеукраїнському референдумі 01.12.1991. Ураховуючи результати цього референдуму, Верховна Рада України, діючи від імені Українського народу - громадян України всіх національностей, 28.06.1996 прийняла Конституцію України, в якій проголосила Україну суверенною і незалежною державою (стаття 1) та закріпила принцип її територіальної цілісності (стаття 2). Конституційним Судом України у цьому ж рішенні зазначено, що Конституція України не передбачає права окремої частини громадян України (в тому числі і національних меншин) на одностороннє самовизначення, в результаті якого відбудеться зміна території України як унітарної держави.
16.03.2014 на окупованих російською федерацією територіях АР Крим та м. Севастополь представниками влади та ЗС рф, діючими на виконання спільного злочинного плану щодо порушення територіальної цілісності України шляхом окупації та подальшої анексії вказаних територій, організовано та проведено незаконний референдум.
Незважаючи на набуття законної сили постановою Верховної Ради України від 15.03.2014 № 891-VII «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим», 17.03.2014 нелегітимною Верховною Радою АР Крим прийнято постанову № 1745-6/14 «Про незалежність Криму», у якій заявлено про звернення до російської федерації з пропозицією про прийняття «Республіки Крим» до складу російської федерації як нового суб'єкта рф зі статусом республіки.
Після цього, представники влади рф продовжили реалізацію спільного злочинного плану, спрямованого на порушення територіальної цілісності України шляхом окупації та анексії території півострова Крим.
Так, незважаючи на незаконність організованого та проведеного представниками влади рф на території півострова Крим референдуму 16.03.2014, нелегітимність існуючих органів влади Автономної Республіки Крим, всупереч наведеним вище міжнародним зобов'язанням рф стосовно України, 17.03.2014 видано Указ Президента рф № 147 «Про визнання Республіки Крим». Цього ж дня президентом рф видано розпорядження № 63-рп «Про підписання Договору між російською федерацією та Республікою Крим про прийняття до російської федерації Республіки Крим та утворення у складі російської федерації нових суб'єктів», яким погоджено проект вказаного Договору та прийнято рішення про його підписання на вищому рівні.
18.03.2014 в м. Москва рф, президентом рф путіним в.в. та самопроголошеними представниками так званої «влади Криму» ОСОБА_9 і ОСОБА_10 , а також самопроголошеним так званим «мером» м. Севастополя ОСОБА_11 підписано «Договір між російською федерацією та Республікою Крим про прийняття до російської федерації Республіки Крим та утворення у складі російської федерації нових суб'єктів» (далі - «Договір»).
Наступним етапом щодо реалізації злочинного плану представників влади та ЗС рф було надання незаконному «Договору» видимості юридичної сили, зокрема, шляхом визнання уявної міжнародної правосуб'єктності адміністративно-територіальних одиниць України - Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Так, відповідно до статті 8 федерального конституційного закону «Про порядок прийняття до російської федерації та утворення в її складі нового суб'єкта російської федерації», єдиною умовою внесення до державної думи на ратифікацію міжнародного договору, що не вступив в силу, є визнання його Конституційним Судом рф таким, що відповідає Конституції російської федерації.
У подальшому, 18.03.2014 до Конституційного суду рф надійшов запит президента рф про перевірку відповідності Конституції рф тимчасово застосовуваного вищевказаного «Договору» про прийняття «Республіки Крим» до складу рф (далі - Запит).
Постановою Конституційного Суду рф від 19.03.2014 № 6-П «У справі про перевірку конституційності міжнародного договору, який не набрав чинності, між російською федерацією та Республікою Крим про прийняття до російської федерації Республіки Крим та утворення у складі російської федерації нових суб'єктів», безпідставно визнано незаконний «Договір» таким, що відповідає Конституції рф.
20.03.2014 державна дума федеральних зборів рф прийняла федеральний закон № 36-ФЗ «Про ратифікацію Договору між російською федерацією і Республікою Крим про прийняття до російської федерації Республіки Крим та утворення у складі російської федерації нових суб'єктів» та погодила супутній до «Договору» Федеральний конституційний Закон № 6-ФКЗ «Про прийняття до російської федерації Республіки Крим та утворення у складі російської федерації нових суб'єктів - Республіки Крим і міста федерального значення Севастополя».
21.03.2014 рада федерації федеральних зборів рф на позачерговому засіданні своєю постановою № 68-СФ також погодила ратифікацію цього «Договору», а крім того, постановою № 69-СФ прийняла супутній до «Договору» федеральний конституційний закон щодо утворення в рф двох нових суб'єктів - «Республіки Крим» і «міста федерального значення Севастополя». У той же день вищевказані федеральний (№ 36-ФЗ) та федеральний конституційний (№ 6-ФКЗ) закони були підписані президентом рф та набули чинності на території рф.
Таким чином, представниками влади рф здійснена окупація частини території України - Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та спроба легітимізувати указані дії.
В тимчасово окупованих АР Крим і м. Севастополі під виглядом органів державної влади були створені окупаційні адміністрації російської федерації, які забезпечують подальшу окупацію та здійснюють управління указаними територіями на місцевому рівні.
Також представниками влади і ЗС рф вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на решті території держави.
Так, вказаними особами організовувалися та проводилися у березні - квітні 2014 року антиурядові протестні акції, найбільш масові з яких - у Луганській, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях. Основою їх метою було поширення сепаратистських проросійських гасел та здійснення силового захоплення адміністративних будівель органів державної влади для послідуючої організації незаконних референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
З метою гарантованого досягнення указаних цілей та створення видимості того, що в Україні триває внутрішній конфлікт, представники влади та ЗС рф вирішили створити на її території терористичні організації, які поряд із основною функцією - здійснення терористичної діяльності, повинні створити враження діяльності в межах Донецької та Луганської областей опозиційних сил, які нібито від імені та за цілковитої підтримки місцевого населення відстоюють їх право на самовизначення та незалежність, що прямо суперечить Конституції України та нормам міжнародного права.
Так, під безпосереднім керівництвом та контролем невстановлених на цей час представників влади та ЗС рф, 07.04.2014 на території Донецької області України створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»), а 27.04.2014 на території Луганської області України - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування.
Контроль та координація діяльності цих терористичних організацій, як і їх фінансове та матеріальне забезпечення, у тому числі зброєю, боєприпасами, військовою технікою, здійснюється представниками влади та ЗС рф.
Указані терористичні організації мають: конкретних лідерів, які підтримують між собою тісні взаємозв'язки, чітку ієрархію та структуру, яка складається з політичного та силового блоків, керівники та учасники яких підпорядковуються лідерам організації, а також розподіл функцій між її учасниками, на яких покладені відповідні обов'язки згідно з єдиним планом спільних злочинних дій.
Так, на учасників політичного блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов'язки:
- створення так званих органів державної влади «ДНР» та «ЛНР» та організація їх діяльності;
- видача нормативно-правових актів від імені нелегітимних органів державної влади «ДНР» та «ЛНР»;
- організація та проведення незаконного референдуму на території Донецької та Луганської областей про визнання суверенітету незаконних утворень «ДНР» та «ЛНР»;
- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» з метою схиляння їх до участі у вказаних терористичних організаціях та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;
- організація збору та отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичних організацій та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також розподіл такої допомоги;
- налагодження взаємодії між терористичними організаціями «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні, а також дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;
- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності «ДНР» та «ЛНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції, та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за допомогою таких ЗМІ закликів до повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні та дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам бойового блоку «ДНР» та «ЛНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;
- забезпечення учасників «ДНР» та «ЛНР» транспортом, символікою, агітаційними та іншими необхідними матеріалами.
На учасників силового блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладались наступні обов'язки:
- систематична організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України;
- організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників «ДНР» та «ЛНР», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями, з метою опору представникам державної влади та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами та Збройними Силами України;
- створення не передбачених законом збройних формувань та участь у їх діяльності;
- вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та «ЛНР» та керівництво їхніми діями;
- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької та Луганської областей;
- скоєння терористичних актів та диверсій на території України;
- захоплення зброї чи заволодіння у інший спосіб боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у проведенні антитерористичної операції та забезпечення власної злочинної діяльності;
- викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу владу в Україні;
- силова підтримка учасників політичного блоку при проведенні незаконного референдуму на території Донецької та Луганської областей про визнання суверенітету незаконних державних утворень «ДНР» та «ЛНР», а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель та споруд;
- вчинення дій, спрямованих на унеможливлення проведення 25.05.2014 позачергових виборів Президента України на території Донецької та Луганської областей;
- організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації;
- охорона полонених військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та цивільного населення, незаконно утримуваних учасниками терористичних організацій.
На керівників блоків покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочину за допомогою керівників груп, що входять до складу вказаних блоків.
Основними завданнями учасників указаних терористичних організацій є насильницьке повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом застосування зброї, вчинення терористичних актів - здійснення вибухів, підпалів та інших дій, які створюють небезпеку для життя та здоров'я людини, загрозу заподіяння значної майнової шкоди та настання інших тяжких наслідків.
Враховуючи викладене, «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка» є стійкими об'єднаннями невизначеної кількості осіб (більше трьох), створені з метою здійснення терористичної діяльності, у межах яких здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, а тому у відповідності до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичними організаціями.
07.04.2014, за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції (далі - АТО).
13.04.2014, через посилення сепаратистських виступів та захоплення державних установ на сході України, виконуючий обов'язки Президента України Указом від 14.04.2014 № 405/2014 затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та Україною розпочато на території Донецької та Луганської областей широкомасштабну АТО із залученням Збройних Сил України та інших військових формувань.
Визнання Верховною Радою України «Донецької народної республіки» і «Луганської народної республіки» терористичними організаціями, як і численні злочини вчинені їх представниками, знайшли своє відображення у Заяві Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України», схваленій постановою Верховної Ради України від 22.07.2014 № 1596-VII, Заяві Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтримуваного Російською Федерацією міжнародного тероризму», схваленій постановою Верховної Ради України від 22.07.2014 № 1597-VII, Зверненні Верховної Ради України до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав - членів ЄЄ, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому постановою Верховної Ради України від 14.01.2015 № 106-VIII, Заяві Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», схваленій постановою Верховної Ради України від 21.04.2015 №337-VIII.
Отже, Верховною Радою України, як єдиним законодавчим органом державної влади, констатовано віднесення «ДНР» і «ЛНР» до терористичних організацій, а відповідних осіб, які забезпечують їх функціонування, як учасників терористичної організації.
Відповідно до положень Європейської конвенції про боротьбу з тероризмом від 27.01.1977 № ETSN90, Протоколу, що вносить зміни до зазначеної конвенції від 15.05.2003 № ETSN190, Резолюції Ради Безпеки ООН від 28.09.2001 № 1373 по боротьбі з тероризмом, Конвенції Ради Європи про запобігання тероризму від 16.05.2005, терористична організація виділена як вид злочинної організації за спеціальною метою - здійснення терористичної діяльності.
Водночас, відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» терористична діяльність - це діяльність, яка охоплює: планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів; підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об'єктів у терористичних цілях; організацію незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, так само як і участь у таких актах; вербування, озброєння, підготовку та використання терористів; пропаганду і поширення ідеології тероризму; фінансування та інше сприяння тероризму.
Терористичні організації створюються для вчинення діянь, передбачених частинами 1-3 ст. 258 КК України, а також інших злочинів терористичної спрямованості, тобто діянь, направлених на залякування населення з метою спонукання держави, міжнародної організації, фізичної чи юридичної особи до прийняття чи відмови від прийняття будь-якого рішення. При цьому, злочини терористичної організації відрізняються від інших споріднених злочинів саме фактором цілеспрямованості залякування населення як засобу досягнення поставленої мети.
Враховуючи вищевикладене, «ДНР» і «ЛНР» містять усі необхідні ознаки терористичної організації, мають стабільний склад лідерів, які підтримують між собою тісні стосунки, централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоків лідерам організацій, а також план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
Виходячи із системного аналізу положень ст. 28 КК України та ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» терористична організація за своєю правовою природою є одним із різновидів стійких злочинних об'єднань. Установлення наявності чи відсутності у певної групи чи організації ознак такого об'єднання та визначення його виду належить до повноважень суду при ухваленні вироку про притягнення до кримінальної відповідальності фізичних осіб за участь у злочинному об'єднанні, оскільки такі ознаки є обов'язковими елементами складу відповідних злочинів.
Для підтримки підконтрольних терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР» представники влади рф створили іррегулярні незаконні збройні формування. Указані збройні формування систематично підкріплювалися найманцями з рф, у тому числі з числа звільнених у запас військовослужбовців ЗС рф, а також постачанням зброї і військової техніки, у тому числі танки, артилерійські системи, протитанкові засоби та зенітно-ракетні комплекси, що постачались рф на територію України.
Учасниками терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР» за підтримки незаконних збройних формувань, озброєних банд, груп найманців, у тому числі засланих в Україну з рф, а також розвідувально-диверсійних груп, які очолювали офіцери ГУ ГШ ЗС рф, шляхом вчинення терористичних актів, захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів інфраструктури, актів застосування збройної сили проти держави України, а також інших злочинів, здійснено окупацію частини території Донецької та Луганської областей та взято під контроль частину державного кордону України в указаних областях.
Керівники терористичних організацій «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка» за сприяння та координації представників влади рф провели фіктивні референдуми про відокремлення Донецької і Луганської областей від України та проголошення їх незалежними «державами».
Усвідомлюючи, що законні дії сил АТО по припиненню діяльності терористичних організацій та відновленню конституційного правопорядку на території України ставлять під загрозу реалізацію їх злочинного плану, представники влади рф залучили до його виконання не лише терористичні організації та іррегулярні збройні формування, а й регулярні підрозділи ЗС рф, які здійснювали ракетно-артилерійські обстріли, а також збройні напади на підрозділи і позиції сил АТО з території рф.
Зокрема, 22.06.2014 диверсійно-розвідувальною групою ЗС рф із застосуванням мінометів, гранатометів та стрілецької зброї обстріляно колону підрозділу Луганського прикордонного загону на перехресті доріг Біловодськ-Чугінка-Розквіт.
05.07.2014 диверсійно-розвідувальною групою ЗС рф, яка рухалася на двох маломірних плавзасобах з боку рф, в Азовському морі здійснено мінометний обстріл підрозділів «Обрив» і « Сєдове » Донецького прикордонного загону .
11.07.2014 з території рф із реактивної системи залпового вогню БМ-21 «Град» здійснено обстріл підрозділу тактичного угрупування « Кордон » в районі населеного пункту
Зеленопілля. У травні-липні 2014 року силами АТО взято під контроль приблизно 70 відсотків території Донецької та Луганської областей, звільнено від учасників терористичних організацій значну кількість міст і населених пунктів та забезпечено контроль за основними транспортними комунікаціями. При цьому місто Луганськ, місто Горлівка Донецької області та частково місто Донецьк були блоковані.
Враховуючи указані успіхи сил АТО, з метою перешкодити їм відновити контроль над державним кордоном України в Донецькій і Луганській областях, представники влади РФ прийняли рішення про необхідність вторгнення регулярних підрозділів ЗС рф на територію Донецької області.
Упродовж 7-11.08.2014 здійснено посилення угруповання ЗС рф уздовж Державного кордону України, яке нараховувало до 32 батальйонно-тактичних груп (далі - БТГр) та 3 ротно-тактичних групи (далі - РТГр). Чисельність особового складу становила не менше 45100 осіб, танків - до 160 одиниць, БМП та БТР - до 1360 одиниць, артилерії - до 350 одиниць, РСЗВ - до 130 одиниць, бойових літаків - 192 одиниці, вертольотів - 137 одиниць.
24.08.2014 військовослужбовці 331-го гвардійського парашутно-десантного полку 98-ї дивізії ПДВЗС рф загальною кількістю приблизно 400 осіб у взаємодії з іншими невстановленими підрозділами ЗС рф у складі 3-х батальйонно-тактичних груп (військовослужбовці ЗС рф у кількості понад 3500 осіб, у розпорядженні яких перебувало близько 60 танків, 320 БМД та БМП, 60 гармат, у т.ч. до 16 протитанкових, приблизно 45 мінометів), діючи на виконання злочинного наказу представників влади і ЗС рф, з метою зміни меж території та державного кордону України шляхом ведення агресивної війни, здійснили широкомасштабне вторгнення на територію України в районі населених пунктів Побєда - Берестове Старобешевського району Донецької області та маршем просунулися в район м. Іловайськ Донецької області, де оточили підрозділи сил АТО.
При цьому, з метою введення в оману сил АТО, на військовій техніці ЗС рф було знято або замасковано тактичні знаки, які вказували на її приналежність до ЗС рф, а замість них нанесені розпізнавальні позначки, які використовувалися силами АТО.
29.08.2014, безпосередньо під час виходу особового складу підрозділів сил АТО з оточення в районі м. Іловайськ у похідному (не бойовому) порядку за визначеним маршрутом в якості наданого представниками влади і ЗС рф гуманітарного коридору, в районі населених пунктів Старобешево, Чумаки, Новодворське, Агрономічне, Многопілля, Червоносільське, Осикове, Новокатеринівка Донецької області, дві колони сил АТО, за наказами вищевказаних осіб, були розстріляні підрозділами ЗС рф та учасниками терористичної організації «ДНР».
У період з літа 2014 року по листопад 2015 року для організації оперативного управління й контролю іррегулярних незаконних збройних формувань рф та підрозділів терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», їх забезпечення (фінансування) озброєнням, військовою технікою та іншим майном, на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей представниками влади і ЗС рф сформовано два армійські корпуси - 1-й армійський корпус (зі складом: 5 бригад, 3 окремі полки, 8 окремих батальйонів (дивізіонів), 5 батальйонів територіальної оборони та 2 окремі роти) на окупованій території Донецької області та 2-й армійський корпус (зі складом: 4 бригади; 2 окремі полки; 6 окремих батальйонів (дивізіонів), 8 батальйонів територіальної оборони, 2 окремі роти) на окупованій території Луганської області, які укомплектовувалися за рахунок підрозділів учасників терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР» та регулярних військ ЗС рф.
Незаконні збройні формування терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», іррегулярні незаконні збройні формування рф та військовослужбовці ЗС рф чинять збройний опір Україні у відновленні територіальної цілісності та забезпеченні правопорядку, при цьому учасники політичного блоку вказаних терористичних організацій, за підтримки та сприяння представників влади рф під виглядом органів державної влади, створили окупаційні адміністрації російської федерації, які забезпечують подальшу окупацію та здійснюють управління вказаними територіями на місцевому рівні.
З огляду на викладене, між державами рф та Україна з 20.02.2014 триває збройний конфлікт міжнародного характеру.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII констатовано, що тимчасова окупація території України розпочалася 20.02.2014.
Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 № 2268-VIII визначено, що збройна агресія російської федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності; російська федерація чинить злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань російської федерації, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони російської федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам російської федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи та структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
З листопада 2021 року представники влади та ЗС рф, з метою підготовки до повномасштабного нападу на Україну, організували перекидання підрозділів ЗС та інших військових формувань рф до кордонів України, що пояснювалося запланованими спільними російсько-білоруськими навчаннями «Союзна рішучість-2022», які розпочалися 10.02.2022.
Станом на 08.02.2022 вздовж усього кордону з Україною з боку рф, Республіки Білорусь та тимчасово окупованих територій України зосереджено 140000 військових рф, включаючи повітряний та морський компонент.
З метою створення приводів для ескалації воєнного конфлікту і здійснення спроби виправдання своєї агресії перед громадянами російської федерації та світовою спільнотою, представниками влади та ЗС рф розроблено окремий план, який передбачав вчинення дій, спрямованих на введення в оману і залякування громадян рф та мешканців тимчасово окупованих територій України, а також вчинення провокацій, які полягали у імітації нападів і вогневих ударів, вчинених нібито підрозділами ЗС України по території рф та тимчасово окупованим територіям України.
Одночасно із зазначеним передбачалося визнання керівництвом рф «Донецької народної республіки» і «Луганської народної республіки» незалежними державами та отримання від них звернення з запитом про надання військової підтримки, яка викликана нібито агресією Збройних Сил України.
На виконання зазначених намірів, 15.02.2022 державна дума російської федерації, в складі якої перебував депутат ОСОБА_12 , звернулася до президента російської федерації з проханням визнати незалежність «самопроголошених Донецької та Луганської народних республік».
18.02.2022 керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей повідомлено про проведення евакуації місцевого населення на тимчасово окупованих територіях України до Ростовської області, що пояснювалося вигаданими застереженнями про те, що Збройні Сили України мають намір атакувати тимчасово окуповані території та здійснити їх силове повернення під контроль України.
19.02.2022 вказаними особами було оголошено так звану загальну мобілізацію жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.
21.02.2022 керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до президента російської федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік. В цей же день, президент російської федерації скликав позачергове засідання Ради безпеки російської федерації, де було обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності Донецької та Луганської народних республік.
Службові особи з числа вищого керівництва рф, які входять до складу Ради безпеки рф, публічно підтримали звернення державної думи рф, до складу якої входив також депутат ОСОБА_12 , та заявили про необхідність визнання президентом рф незалежності «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки». Цього ж дня президент російської федерації підписав указ про визнання незалежності Донецької народної республіки та Луганської народної республіки.
22.02.2022 президент російської федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день були ратифіковані Державною думою та Радою Федерації рф. Також, в цей же день президент російської федерації, реалізуючи злочинний план, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до Ради федерації рф звернення про використання Збройних Сил рф за межами рф, яке було задоволено.
23.02.2022 керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до президента російської федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих Донецької та Луганської народних республік.
24.02.2022 о 5 годині президент російської федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні. В подальшому, цього ж дня Збройними Силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і ЗС рф, віроломно було здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань рф здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна.
Починаючи з 5 години 24.02.2022 підрозділи ЗС та інших військових формувань рф здійснюють спроби окупації українських міст, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022. Натепер строк дії воєнного стану не скасовано.
В ході судового розгляду судом всебічно та ретельно досліджено як докази вини обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих йому злочинів наступні документи.
На підставі самостійного виявлення прокурором кримінального правопорушення 10.03.2022 до ЄРДР за № 22022000000000082 було внесено відомості про вчинення депутатами Державної Думи російської федерації, в тому числі й ОСОБА_7 злочинів, передбачених ч. 3 ст. 110 КК України. Виділені матеріали відносно ОСОБА_7 02.11.2022 внесено до ЄРДР за № 22022020000000214.
Листом заступника начальника ГВ ЗНД - начальника 3 відділу УСБУ у Вінницькій області від 04.04.2022 надано інформацію за вх. № 53/6/7-86 від 24.03.2022 про депутатів державної думи рф, в тому числі й про ОСОБА_7 . Згідно з наданою інформацією, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець хутора Сокольський Усть-Лабинського району Краснодарського краю російської федерації, громадянин російської федерації; РРФСР; НОМЕР_3, депутат держдуми рф, член комітету з аграрних питань, обраний у виборчому окрузі № 51 (Тихорецький - Краснодарський край). Електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_2. соціальні мережі: «Instagram»: ІНФОРМАЦІЯ_2/ ; «Facebook»: ІНФОРМАЦІЯ_8 ; «Telegram»: ІНФОРМАЦІЯ_2 . Профіль на сайті держдуми рф: //ІНФОРМАЦІЯ_2/ .
Також судом досліджено протоколи оглядів публікацій, розміщених на офіційному сайті Державної Думи рф, фотоматеріалів, облікових записів у соціальних мережах Інтернету депутатів Державної Думи рф, зокрема ОСОБА_7 .
Так, відповідно до протоколу огляду від 31.03.2022, об'єктами огляду були публікації на офіційному сайті державної думи рф, що містяться за посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 . За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 розміщена наступна інформація, яка викладена російською мовою: «Система анализа результатов голосований на заседаниях Государственной Думы» та зазначено «Справка о результатах голосования по вопросу: О проекте постановления Государственной Думы № 58243-8 «Об обращении Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации «К Президенту Российской Федерации ОСОБА_22 о необходимости признания Донецкой Народной Республики и Луганской Народной Республики». На вказаній сторінці виявлено, що депутат Державної Думи рф ОСОБА_7 від партії ЕР (Единая Россия) проголосував «ЗА» вказану постанову. За посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 розміщена наступна інформація, яка викладена російською мовою: «Система анализа результатов голосований на заседаниях Государственной Думы» та зазначено «Справка о результатах голосования по вопросу: О проекте федерального закона № 75578-8 «О ратификации Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Донецкой Народной Республикой». На вказаній сторінці виявлено, що депутат Державної Думи рф ОСОБА_7 від партії ЕР (Единая Россия) проголосував «ЗА» по вказаному питанню.
Згідно з протоколом огляду від 01.04.2022, об'єктами огляду були публікації в месенджері «Telegram», що містяться за посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_2 . За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 розміщена публікація від імені облікового запису « Приємная ОСОБА_7 » з наступним текстом: «На освобождённые территории ЛНР возвращается мирная жизнь. В Луганске, по инициативе Партии «Единая Россия», будет открыт гуманитарный центр, из которого будет отправляться необходимая помощь во все районы. Для этих целей уже доставлен транспорт, необходимые продукты, лекарства и средства гигиены. С самого начала специальной военной операции Партия «Единая Россия» помогает эвакуированным жителям, и тем, кто остался в республиках. В общественных приёмных, в том числе и нашего округа, был организован сбор гуманитарной помощи для граждан освобождённых населённых пунктов, который продолжается и сегодня. #своихнебросаем#ЕР#мывместе#времяпомогать», скріншоти якої відображено у протоколі. За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 розміщена публікація від імені облікового запису « Приємная ОСОБА_7 » з наступним текстом: «Сегодня наша страна празднует день исторического воссоединения республики Крым и города Севастополя с Российской Федерацией. Это событие стало знаменательной страницей современной истории нашего государства. Русский народ в очередной раз показал - Россия своих не оставляла и не оставит! Поздравляю всех с днём воссоединения Крыма с Россией! Желаю дальнейшего процветания, достижения всех поставленных целей, и конечно, мирного неба! #своихнебросаем#мывместе#ЕР#РоссияДонбассКрым#крымскиймост#краснодарскийкрай#кубань», скріншот якої відображено у протоколі. За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2/37 розміщена публікація від імені облікового запису « Приємная ОСОБА_7 » публікація з наступним текстом: «Сегодня в Белоглинском районе простились с нашим земляком, военным, разведчиком-сапёром ОСОБА_13 ОСОБА_14 , погибшим при исполнении боевого задания под г. Изюм в ходе специальной военной операции по денацификации и демилитаризации Украины. Он погиб от множественных осколочных ранений в ходе боя с неонацистами. ОСОБА_7 направил семье ОСОБА_13 телеграмму с соболезнованиями, выразив слова поддержки и скорби, отметив героизм ОСОБА_14 и верность присяге ради безопасности своей страны и её народа от агрессивной политики США и их западных приспешников. «Мы всегда будем помнить подвиг Вашего сына. Вечная ему память!»», скріншот якої відображено у протоколі. За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2/42 » розміщена публікація від імені облікового запису « Приємная ОСОБА_7 » з наступним текстом: «Несмотря на продолжающееся противостояние подразделений ДНР и Российской армии с боевиками «Азова» в Мариуполе, « Единая Россия » открыла в городе центр гуманитарной помощи тем, кто лишился самого необходимого. Здесь можно зарядить телефон, получить медицинскую помощь, продукты питания, бытовую химию и просто горячую еду. Стоит отметить, что в Краснодарском крае в каждом муниципалитете с первых дней спецоперации открыты пункты приема гуманитарной помощи, которые уже собрали около 300 тонн продуктов питания, средств личной гигиены и других предметов первой необходимости. Сейчас добровольцы привозят и стройматериалы, которые будут отправлены в ДНР и ЛНР для восстановления разрушенных посёлков и городов. Так же, по инициативе Партии « Единая Россия », стартовала акция - «Книги Донбассу». Наши земляки могут принести в гуманитарные пункты книги и учебники на русском языке, которые передадут в освобожденные республики Донбасса» скріншот якої відображено у протоколі.
Відповідно до протоколу огляду від 27.05.2022, об'єктами огляду були публікації на офіційному сайті державної думи рф, що містяться за посиланням: http://duma.gov.ru та містять інформацію стосовно особи ОСОБА_7 . За посиланням: http:// ІНФОРМАЦІЯ_2/ розміщена інформація про депутата ОСОБА_7 наступного змісту: « ОСОБА_7 . Депутат Государственной Думы избран по избирательному округу № 51 (Тихорецкий - Краснодарский край). Фракция: «ЕДИНАЯ РОССИЯ». Регион: Краснодарский край. Дата рождения: ІНФОРМАЦІЯ_1. Дата вступления в полномочия: 19 сентября 2021 года. Сведения об избрании: 12.10.2021 Фракция Всероссийской политической партии « ЕДИНАЯ РОССИЯ » (восьмой созыв). Комитеты и комиссии: Комитет Государственной Думы по аграрным вопросам (член комитета). Образование: 1969 г. Орджоникидзевское зенитно-ракетное училище ПВО ». За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 розміщена публікація списку поіменного голосування наступного змісту: «Справка о результатах голосования по вопросу: О проекте постановления Государственной Думы № 58243-8 " Об обращении Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации "К Президенту Российской Федерации ОСОБА_22 о необходимости признания Донецкой Народной Республики и Луганской Народной Республики"». На вказаній сторінці у розділі «Поименные результаты голосования» зафіксовано голосування депутатом «ОСОБА_7 » «За» вказане питання.
Також судом було досліджено протокол огляду від 30.05.2022, об'єктами огляду якого були публікації на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України, що міститься за посиланням: https://www.gp.gov.ua .
Відповідно до протоколу огляду від 01.02.2023 , об'єктами огляду були публікації в соціальній мережі «Telegram», що міститься за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 . В ході огляду зазначеної сторінки зафіксовано, що 03.10.2022 о 16:41 год на сторінці «Приємная ОСОБА_7 » була розміщена публікація з наступним текстом: «Единогласное решение о принятии в состав Российской Федерации Донецкой и Луганской народных республик, а так же Запорожской и Херсонской областей принято сегодня в Государственной Думе. Проекты федеральных законов об этом приняты сразу в трёх чтениях. Теперь в нашей стране 89 субъектов RU #приемнаяалексеяезубова # государственнаядума#госдума», скріншот якої відображено у протоколі. 01.10.2022 о 14:04 год на сторінці «Приемная ОСОБА_7 » розміщена публікація з наступним текстом: «30 сентября в большом Кремлёвском дворце Президент России и главы Луганской Народной республики, Донецкой Народной республики, Запорожской и Херсонской областей подписали договоры о вступлении этих территорий в состав Российской Федерации. Предстоит серьезный путь интеграции новых регионов в правовое пространство нашей страны. В первоочередных планах: повышение уровня безопасности; восстановление разрушенных городов и поселков; развитие предприятий, инфраструктуры, системы здравоохранения. Граждане ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областей становятся гражданами России навсегда! Добро пожаловать домой! #своихНебросаем# МыВместе#времяпомогать#ZaMup#приемнаяалексеяезубова», скріншот якої відображено у протоколі. 22.09.2022 о 14:23 год на сторінці «Приемная ОСОБА_7» розміщена публікація з наступним текстом: «Уже завтра начнутся референдумы в Донбассе, Херсоне и на Запорожье, с вопросом о желании граждан этих территорий стать частью большой и многонациональной России RU. Все мы еще с февраля месяца понимали, что решение Президента России, ОСОБА_22 , о начале специальной военной операции по денацификации и демилитаризации Украины - это ни что иное, как защита граждан, уничтожаемых киевским националистическим режимом. Жители освобождённых территорий решили как можно скорей провести референдумы, в том числе и потому, что они всегда были русскими, отстаивали свое право на язык и культуру, но у них уже нет сил жить под обстрелами, бесконечно прячась в подвалах. Сейчас российским войскам приходится удерживать почти 1,5 тысячи километров линии соприкосновения и поэтому частичная мобилизация, наряду с системной поддержкой добровольцев, позволит выполнить все задачи СВО. Страны НАТО уже давно и открыто заявляют о намерении разобщить и развалить нашу страну. Мы не должны дать повода и возможности врагам расшатать и разделить нас, мы своих не бросаем! #своихНебросаем #МыВместе #времяпомогать #ZaMup», скріншот якої відображено у протоколі. 07.07.2022 о 10:40 год на сторінці «Приемная ОСОБА_7» розміщена публікація з наступним текстом: «За период работы весенней сессии Государственная Дума приняла более 350 законов, треть из которых социально значимые. На период весенней сессии выпали важные и исторические по своей значимости события. Государственная Дума оперативно и слаженно реагировала на происходящую геополитическую ситуацию. Признаны ДНР и ЛНР, поддержаны решения нашего ОСОБА_23 . ОСОБА_22 о начале специальной военной операции по демилитаризации и денацификации Украины. Оперативно и продуманно принимались законы для поддержки предпринимателей, бизнеса, агропромышленного сектора, сферы информационных технологий в условиях западных санкций, и, конечно, Госдума своими решениями усилила меры по оказанию социальной помощи и выполнению социальных гарантий перед гражданами России. #государственнаядума #приемнаяалексеяезубова #весенняясессия!», скріншот якої відображено у протоколі. 12.03.2022 о 09:53 год на сторінці «Приемная ОСОБА_7» розміщена публікація з наступним текстом: «На освобождённые территории ЛНР возвращается мирная жизнь.В Луганске, по инициативе Партии «Единая Россия», будет открыт гуманитарный центр, из которого будет отправляться необходимая помощь во все районы. Для этих целей уже доставлен транспорт, необходимые продукты, лекарства и средства гигиены. С самого начала специальной военной операции Партия «Единая Россия» помогает эвакуированным жителям, и тем, кто остался в республиках. В общественных приёмных, в том числе и нашего округа, был организован сбор гуманитарной помощи для граждан освобождённых населённых пунктов, который продолжается и сегодня. #своихнебросаем #ЕР #мывместе # времяпомогатъ», скріншот якої відображено у протоколі.
Відповідно до протоколу огляду від 01.02.2023, об'єктом огляду були публікації розміщені на офіційному сайті Вінницької обласної військової адміністрації, що міститься за посиланням: http://www.vin.gov.ua . За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщена публікація під назвою: « ОСОБА_24 вперше назвав втрати: У нас загинуло 1300 військових », яка опублікована 12.03.2022 , із наступним текстом: «Президент ОСОБА_24 заявив, що у новій фазі війни з Росією Україна втратила 1300 військових. «У нас загинуло десь 1300 військових людей, а у Росії - понад 12 тисяч. Один до десяти. Я не радію, що в них 12 тисяч загинуло», - сказав Президент України на зустрічі з іноземними журналістами. ОСОБА_24 заявив, що не бачить сміливості у членів НАТО об'єднатися заради України. Президент також зазначив, що готовий до переговорів з Росією і висловив сподівання, що процес миру розпочнеться на практиці, а не на словах. «Російські зайдуть до Києва, якщо вони знищать усіх нас. Тільки їм доведеться жити без нас. Друзів серед нас вони точно не знайдуть», - ОСОБА_24 . «Навіть якщо привезти сюди вмирати мільйон російських громадян, окупувати українців неможливо», - зазначив Президент. «Деяких маленьких міст в Україні більше не існує. Просто трагедія», - ОСОБА_24 ». За посиланням: http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/47415-bilshe-50-sportsmeniv-zahynuly-z-pochatku-povnomasshtabnoho-vtorhnennia-rosii-v-ukrainu розміщена публікація під назвою: « Більше 50 спортсменів загинули з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну », яка опублікована 28.05.2022 , із наступним текстом: «За більш як 90 днів війни росії проти України загинуло понад 50 спортсменів. Про це в ефірі національного телемарафону повідомив Міністр молоді та спорту України ОСОБА_26 (ІНФОРМАЦІЯ_6 ). Зі зброєю в руках Україну захищають також і спортсмени з олімпійських і неолімпійських видів спорту. «Всі йдуть нас захищати. Хтось в теробороні, хтось в ЗСУ, хтось зараз на сході України. Я хочу подякувати всім захисникам України», - зазначив Міністр молоді та спорту України ОСОБА_26 . Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким загиблих. Герої не вмирають!». За посиланням: http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/47981-derzhava-teroryst-vbyla-322-dytyny-sered-postrazhdalykh-ponad-900-ditei-ukrainy розміщена публікація під назвою: « Держава-терорист вбила 322 дитини, серед постраждалих - понад 900 дітей в Україні », яка опублікована 17.06.2022 , із наступним текстом: «Станом на ранок понад 900 дітей постраждали в Україні внаслідок збройної агресії російської федерації. За офіційними даними загинуло 322 дитини, поранено - понад 581. Ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях».
Також судом було досліджено протокол огляду від 01.02.2023, відповідно до якого об'єктами огляду були публікації на офіційному сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, що міститься за посиланням https://www.minre.gov.ua . За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 розміщена публікація під назвою « ОСОБА_27: «За 100 днів роботи вдалося повернути 2,5 тисячі загиблих воїнів », яка опублікована 30.09.2022 , із наступним текстом: «В інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулася пресконференція Уповноваженого зі зниклих безвісти ОСОБА_27 , присвячена 100 дням його діяльності. Посада Уповноваженого у структурі Мінреінтеграції була створена рішенням Уряду в травні цього року. За цей час на гарячу лінію Уповноваженого надійшло понад 30 тисяч звернень. Рідним вдалося повернути понад 2,5 тисячі загиблих героїв. Нещодавно разом зі своєю командою ОСОБА_27 взяв участь в операції з розшуку тіл на деокупованих територіях Харківщини та Донеччини. У місті Ізюм було знайдено місце масового поховання, де в подальшому ексгумували 447 тіл, серед яких військовослужбовці, цивільні та діти. Слід зауважити, що частина тих, хто раніше був заявлений родичами як зниклий безвісти, зрештою виходить на зв'язок. Таких осіб наразі налічується 1308 цивільних і 965 військових. Для активізації пошукової роботи в усіх регіонах України розпочала діяльність мережа Координаційних центрів Офісу Уповноваженого. На сьогодні працює вже 10 таких центрів: на Київщині, Дніпропетровщині, Львівщині, Рівненщині, Миколаївщині, Вінниччині, Хмельниччині, Сумщині, Одещині та в Запорізькій області. Кожне регіональне представництво робить свій внесок у повернення наших співвітчизників. Нагадаємо, у вихідні дні повідомлення приймаються у Viber і Telegram за телефоном: НОМЕР_2 . Також повідомити про зниклих осіб можна безпосередньо Уповноваженому: НОМЕР_4». За посиланням: https://minre.gov.ua/news/rozbyti-cerkvy-znyshcheni-budivli-ta-istorychni-pamyatky-rezultat-rosiyskoyi-navaly-na-donbasi розміщена публікація під назвою: «Розбиті церкви, знищені будівлі та історичні пам'ятки - результат російської навали на Донбасі», яка опублікована 10.05.2022, із наступним текстом: «Сіверськ - місто на Донеччині, розташоване майже за 40 кілометрів від Бахмута і трохи далі від Слов'янська. Раніше тут було тихо і затишно, та не зараз. Нові вирви від російських ракет і снарядів мало не щогодини з'являються на територіях більшості прифронтових населених пунктів. У епіцентрі «прильотів» - будинки мешканців, господарські споруди, об'єкти інфраструктури. Те, що не вціліло, - тепер купа каміння, цегли і шиферу. Станом на 10 травня. ДОНЕЧЧИНА. За останню добу російські окупанти обстріляли 13 населених пунктів області. Руйнувань зазнали щонайменше 39 цивільних об'єктів. Серед них: житлові будинки, технікум, релігійна споруда, об'єкти життєзабезпечення. Напередодні гатили по Маріуполю, Слов'янську, Краматорську, Авдіївці, Сіверську та ще по близько десяти населених пунктах, де не обійшлося без людських жертв. Зазнали пошкоджень: електрична підстанція, господарські споруди, гараж, будівлі сільськогосподарського підприємства та диспансерного відділення обласного протитуберкульозного диспансеру. Від початку широкомасштабного вторгнення на Донеччині загинуло 345 мирних людей, поранено ще понад тисяча. Це без врахування жертв Маріуполя. Російська армія зруйнувала і пошкодила майже 70 тис. будинків: понад 3 тис. багатоквартирних та 66 тис. приватних. Найбільшої розрухи окупанти завдали Маріуполю - 63,5 тис. будинків, Павлівці - 677, Степному - 365, Богоявленці - 215, Краматорську - 161 та Бахмуту - 185, а також Волновасі, яка знищена на 90 %. Втрати інфраструктури складають: - понад 30 об'єктів водопостачання (без води близько 40 населених пунктів); - 30 об'єктів електропостачання (без електрики 253 населених пункти); - 73 об'єкти газопостачання (33 населені пункти повністю без газу, ще 9 - частково); - 87 культурних об'єктів (у тому числі 20 бібліотек, 6 музеїв і 4 пам'ятники історії Другої світової війни); - 122 освітні заклади (у тому числі 55 дитсадків і 59 шкіл); - 48 закладів охорони здоров'я; - 8 котелень; - 332 залізничні об'єкти; - 22 мости. ?У Нью-Йорку на Донеччині пошкоджена обстрілами і пожежею історична пам'ятка, яка пережила дві світові війни. Це чотириповерховий паровий млин ОСОБА_29 , який був побудований на Донбасі ще у 1903 році. Третю війну німецький спадок сходу України не пережив. Найболючішою точкою області залишається Маріуполь. Попри те, що з «Азовсталі» нарешті вдалося вивезти всіх жінок та дітей, у самому місті ще залишається багато цивільного населення. Тим часом у багатьох інших прифронтових населених пунктах Донеччини питання евакуації зрушило з місця. Жителі, які донедавна відмовлялися покидати зону бойових дій, нарешті погоджуються переїхати. Тож тепер автобуси, в тому числі з Сіверська, відходять повні. Щоправда, дуже бракує палива. Без електроенергії наразі залишаються 253 населених пункти. Відповідні заявки на проведення відновлювальних робіт подані до штабу операції об'єднаних сил, Спільного центру з контролю та координації, та Управління цивільно-військового співробітництва. Але поки що дозволів від військових немає. У публікації використана інформація з офіційної Фейсбук-сторінки Донецької обласної державної адміністрації та дані з Телеграм-каналу очільника Донецької ОВА. Оскільки бойові дії на території області тривають, навести повну і точну статистику щодо ситуації на непідконтрольних територіях наразі неможливо». За посиланням: https://minre.gov.ua/news/vykradennya-lyudej-ta-gostryj-deficzyt-usogo-zhyttyevo-neobhidnogo-yak-okupanty-shylyayut-do-pokory-hersonshhynu розміщена публікація під назвою: «Викрадення людей та гострий дефіцит усього життєво необхідного - як окупанти схиляють до покори Херсонщину», яка опублікована 16.05.2022, з наступним текстом: «Станом на 16 травня Херсонщина. Рашисти проводять показові фільтраційні заходи щодо патріотично налаштованих мешканців. Кілька днів тому «МГБ ДНР» та «Вагнер» проводили у місцевому СІЗО так звану «мобілізацію» серед утримуваних осіб. Росіяни будь-якою ціною намагаються легалізувати тут свою присутність. Тим часом в області з кожним днем погіршується гуманітарна ситуація. У територіальних громадах (ТГ) налічується понад п'ять десятків зруйнованих і пошкоджених помешкань. У селищі Надеждівка, наприклад, частково зруйновані 15 приватних будинків. В Томиній Балці - 17. Ще у кількох селищах частково зруйновані дитячі садочки. У Борозенській сільській ТГ зруйнований фельдшерський пункт. Медичні працівники екстреної швидкої допомоги через небезпеку життю залишили територію населеного пункту. Фактично стали заручниками 90 пацієнтів Степанівського психо-неврологічного диспансеру. У них відсутні ліки та харчі. Колективи КП «Великокопанівське» та кафе «Ромашка» раз на тиждень доставляють хворим продукти та гарячу їжу. Загалом, із ліками та їжею, особливо дитячим харчуванням, в області складна ситуація. Дефіцит продуктів - у 58-ми населених пунктах, медикаментів - 42-х. Селища, де налагоджено власне виробництво борошна, крупів та олії, ще якось тримаються. Решта - сподіваються на гуманітарну допомогу. Але і вона часто-густо надходить з перебоями, оскільки окупанти затримують її на блок-постах, або взагалі відбирають для себе. Найбільше страждають населені пункти, де ведуться бойові дії. Серед них - Високопільська ТГ. Тут повністю відсутнє електро-, газо- та водопостачання. Всі адміністративні будівлі зруйновані. Майже 2,5 тис. людей з Високопілля, Архангельського та Князівки залишили свої домівки і виїхали до Дніпропетровської області - хто пішки, хто на власному автотранспорті. Решта населення потребує термінової евакуації та гуманітарної допомоги продовольством та медикаментами, а також офіційної домовленості про гуманітарний коридор. Адже відучора кількість обстрілів поблизу Високопілля, Потьомкіного та Князівки значно зросла. Небезпечно й у Станіславській ТГ. Там частково зруйновано понад 300 будинків. Зв'язку з нею фактично немає. Напередодні її голова повідомив, що щоранку прилітають ракети. Забирають життя людей та руйнують все на своєму шляху. Так, у Широкій Балці пошкоджено багато електромереж, які напередодні відремонтували місцеві електрики. Роботи ведуться безперервно. Вчора у Станіславі вибухом було пошкоджено газопровід. Ситуація з газом в області критична. Стаціонарні системи потрапляють під обстріли окупантів, а скраплений газ в балонах доставити важко через відсутність ПММ та близькість бойових дій. Тому їжу люди готують на електроплитах або на відкритому вогні. Понад 60 населених пунктів залишаються без електроенергії та води. Ці дві життєво важливі складові повністю відсутні у Калинівській селищній ТГ. Днями місцеві електромонтери виявили пошкодження 9-кілометрової лінії напругою 35 тис. вольт, прокладеної від Калинівського до Томаріно у Миколаївській області. Також електрика та вода відсутні у семи селищах Нововоронцовської ТГ. Представники Червоного Хреста та волонтери допомагають населенню продуктовими наборами, в першу чергу, людям пенсійного віку. Через відсутність води самостійно залишають свої домівки мешканці Новоолександрівської селищної територіальної громади. Деякі її населені пункти - Петропавлівка, Червоне, Біляївка, Українка - знаходяться у степовій зоні, де відсутні природні та штучні водойми. До того ж ця територія зайнята окупантами. Тут же розмістилися багато тимчасово переміщених осіб з інших районів. Сюди також не доїжджають продукти, ліки та паливно-мастильні матеріали. У матеріалі використана інформація з офіційної Фейсбук-сторінки Херсонської обласної державної адміністрації. Оскільки бойові дії на території області тривають, навести повну і точну статистику щодо ситуації на непідконтрольних територіях наразі неможливо». За посиланням: https://minre.gov.ua/news/teror-zalyakuvannya-i-maroderstvo-yak-okupanty-denaczyfikuyut-mykolayivshhynu розміщена публікація під назвою: « Терор, залякування і мародерство: як окупанти «денацифікують» Миколаївщину », яка опублікована 23.05.2022 , із наступним текстом: «Селищем Кандибине Новоодеського району Миколаївської області російські окупанти пройшлися ще у перші дні війни. Місцеві розповідають, що їхні «Гради» стояли за кількасот метрів від житлових будинків. При появі на горизонті цивільних відкривали вогонь без попередження. Станом на 23 травня. МИКОЛАЇВЩИНА. У Кандибиному окупанти насамперед облаштували бліндажі та кілька снайперських точок. Для цього навіть познімали вікна з будівель тутешньої ферми. Коли зголодніли, - пішли мародерити магазин. Він виявився порожнім. Тоді пішли по дворах. Стріляли домашніх тварин, відбирали посуд і шукали алкоголь. А ще - гасали на танку поміж хат та до сусідніх Гур'ївки і Костиці . Зараз селище вільне, але наслідки «господарювання» російської армії його мешканці ліквідовують досі. Минулої доби російські війська знову обстріляли один з районів Миколаєва, а також Широківську та Березнегуватську громади. Під обстріл касетними боєприпасами РСЗВ «Смерч» потрапив приватний житловий сектор. Пошкоджено подвір'я та будинки цивільних громадян. Поранено та вбито домашніх тварин. Обстрілюючи мирне населення, ворог вкотре намагається залякати миколаївців. З початку російського вторгнення на Миколаївщині пошкоджено частково або повністю 3,6 тис. цивільних об'єктів. З них: житловий фонд - 2,5 тис., медичні заклади - 33, навчальні - 190, заклади культури - 86, промислові підприємства - 35, об'єкти життєзабезпечення: газо - 145, електро - 284, водо - 16, теплопостачання - 53, інші невійськові об'єкти - 204. Наразі в області тривають роботи з відновлення газо- та електропостачання у постраждалих внаслідок війни населених пунктах. Натепер без блакитного палива перебувають 3,7 тис. споживачів. Подачу електроенергії, води та відведення стоків припинено в 92 населених пунктах Баштанського та Миколаївського районів. Через небезпеку для життя Миколаївщину залишили 21,7 тис. людей. Найбільше виїхали з Вознесенського (1,2 тис.), Баштанського (4,1 тис.) та Миколаївського (318) районів. Прямували переважно до Паланки (7,6 тис.), Одеси (7,1 тис.) та інших (1,4 тис.) населених пунктів. В закладах тимчасового розміщення обласного центру наразі перебуває 388 внутрішньо переміщених осіб. У публікації використана інформація з офіційної Фейсбук-сторінки Миколаївської обласної державної адміністрації. Оскільки бойові дії на території області тривають, навести повну і точну статистику щодо ситуації на непідконтрольних територіях наразі неможливо».
Відповідно до протоколу огляду від 01.02.2023, об'єктом огляду були публікації розміщені на офіційному сайті Національної поліції України, що містяться за посиланням: https://www.npu.gov.ua. За посиланням: https://www.npu.gov.ua /news/stoprussia/trinadtsyatiy-den-povnomasshtabnoi-viyni-v-ukraini-zaginulo-22-politseyskikh розміщена публікація під назвою: «Тринадцятий день повномасштабної війни в Україні: загинуло 22 поліцейських», яка опублікована 08.03.2022 , із наступним текстом: «88 поліцейських отримали тяжкі поранення, 7 зникли безвісти. Поліцейські продовжують посилено працювати в умовах воєнного стану - фіксують злочини, проводять евакуацію населення, несуть службу на блок-постах, перевіряють документи, оглядають транспортні засоби, розшукують диверсантів та протидіють мародерству. На жаль, за тринадцять днів війни загинуло 22 поліцейських, 88 отримали поранення, 7 - безвісно зникли, 3 - взяті у полон. Всі - під час виконання службових завдань з протидії російському ворогу». За посиланням: https://www.npu.gov.ua /news/stoprussia/na-luganshchini-politsiya-vidkrila-kriminalne-provadzhennya-za-faktom-zagibeli-vid-rosiyskikh-obstriliv-56-litnikh-lyudey розміщена публікація під назвою: «На Луганщині поліція відкрила кримінальне провадження за фактом загибелі від російських обстрілів 56 літніх людей», яка опублікована 20.03.2022, із наступним текстом: «Окупанти обстріляли будинок для літніх людей у м. Кремінна. Внаслідок трагедії, яка сталась 11 березня, 56 людей загинуло, ще 15 мешканців будинку окупанти викрали та вивезли на тимчасово окуповану територію у м. Сватове до обласного геріатричного інтернату. Їх доля натепер не відома. Цей військовий злочин російські війська вчинили умисно, знаючи, що в будинку перебувають мирні безпорадні громадяни. Окупанти з танку впритул розстріляли будівлю. У подальшому викрали лише тих людей, які могли пересуватися самостійно. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ст. ч. 2 ст. 348 КК України «Порушення законів та звичаїв війни». За посиланням: https://www.npu.gov.ua/news/za-dobu-rosiyani-zruynuvali-ta-poshkodili-60-budivel-na-donechchini-politsiya-fiksue-vsi-voenni-zlochini розміщена публікація під назвою: « За добу росіяни зруйнували та пошкодили 60 будівель на Донеччині - поліція фіксує всі воєнні злочини », яка опублікована 14.06.2022, із наступним текстом: «Окупанти обстріляли вісім населених пунктів, є загиблі та постраждалі серед мирних жителів. Ворог вдарив крилатими ракетами, реактивними системами «Град», «Ураган», «Смерч», артилерією, танками. Під вогнем опинилися Авдіївка, Бахмут, Добропілля, Тоненьке, Новоселівка Перша, Нетайлове, Курахівка, Нью-Йорк. У всіх випадках російські війська поцілили по житловому сектору та мирним людям. Тричі ворог вдарив по Авдіївці «Градами» із магнієвими запалювальними елементами. А вночі від ракетного удару постраждало Добропілля. Росіяни випустили по місту надзвукову крилату протикорабельну ракету Х-22 «Буря» повітряного базування великої дальності. Вибухову хвилю відчули сусідні міста. Руйнувань зазнали 60 цивільних об'єктів - 40 житлових будинків (з них 9 багатоквартирних), склад гуманітарної допомоги, школа, центр первинної медичної допомоги, дитячий садок, стадіон, стоматологія, готель, кафе, магазини, гаражі та господарські споруди. Поліцією та СБУ відкрито кримінальні провадження за ст.438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Важливо! Шановні громадяни, дотримуйтесь комендантської години, не виїжджайте самостійно неперевіреними маршрутами - ворог розстрілює цивільні авто. Не піднімайте невідомі предмети та не чіпайте нерозірвані снаряди. Викликайте піротехніків за телефоном 101. Будьте обережні, в захоплених населених пунктах загарбники займаються мародерством, відбирають транспорт. Окупант масово розповсюджує фейки, тож довіряйте виключно офіційним джерелам інформації. Поліція залишається на варті безпеки. Відділ комунікації поліції Донецької області». За посиланням: https://www.npu.gov.ua/news/politseyski-luganshchini-zadokumentuvali-42-obstrili-e-poraneni-mistsevi-meshkantsi, розміщена публікація під назвою: «Поліцейські Луганщини задокументували 42 обстріли, є поранені місцеві мешканці», яка опублікована 15.06.2022, наступного змісту: «збройні сили російської федерації продовжують нищити все живе на території Луганської області. Правоохоронці ретельно документують всі злочини, вчинені в умовах воєнного часу, аби жоден злочинець не уникнув відповідальності. За минулу добу на Луганщині ворог завдавав авіаударів, гатив з артилерії, мінометів та систем залпового вогню по промислових об'єктах, житлових будинках, інфраструктурі. Внаслідок обстрілів є поранені місцеві мешканці, найбільших руйнувань житлового сектору зазнало м. Гірське - 14 домоволодінь, поцілили у колись містоутворюючі підприємства Сєвєродонецька та Лисичанська. Поліцейські задокументували 42 обстріли, 35 фактів внесено до ЄРДР за ознаками ст. 438 (Порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України, викрито 6 колаборантів, які розгорнули свою діяльність на тимчасово окупованій території, розпочато 6 кримінальних проваджень щодо посягання на територіальну цілісність держави (ст. 110 КК України), 7 - за ст. 289 (Незаконне заволодіння транспортним засобом) Кримінального кодексу України, 2 факти захоплення адмінбудівель та 3 факти незаконного позбавлення волі або викрадення людини. Підтримуємо захисників, не розповсюджуємо фейкові новини, віримо в наших оборонців та кожного, хто докладає зусиль у захисти країни від загарбників. Пам'ятайте: поліцейські поруч, ми робимо все можливе аби допомогти, захистити, врятувати! Разом ми непереможні! Відділ комунікації поліції Луганської області». За посиланням: https://www.npu.gov.ua/news/rosiiski-viiska-zavdaly-udariv-po-terytorii-zaporizhzhia-ie-zahybli-ta-poraneni-tsyvilni-meshkantsi розміщена публікація під назвою: « російські війська завдали ударів по території Запоріжжя: є загиблі та поранені цивільні мешканці », яка опублікована 12.10.2022 , із наступним текстом: «Поліцейські задокументували наслідки влучань по обласному центру, населених пунктах Запорізького, Василівського та Пологівського районів. російські військові застосували проти мирного населення ракети С-300, артилерію та РСЗВ . Минулої доби поліцейські зареєстрували близько півсотні повідомлень про руйнування. Нагадаємо, вчорашній ранок розпочався з масованої атаки на обласний центр. Окупанти випустили понад 10 ракет по різних районах міста та зруйнували дитячий освітньо-виховний заклад і автосалон, пошкодили декілька багатоповерхівок. Ввечері російські війська знову завдали ударів по одному зі спальних районів. Ракети влучили по території парку та піщаному берегу Дніпра. Вибуховою хвилею пошкоджені довколишні багатоповерхівки та прилеглі цивільні інфраструктурні об'єкти. Інші потрапляння поліцейські задокументували в передмісті - ракети влучили у поля, залишивши глибокі вирви та залізні елементи від снарядів. Ще одна ворожа ракета армії рф вдарила в житловий будинок у селі Лежине Запорізького району. Завдяки своєчасному реагуванню на сигнал ракетної небезпеки, його мешканці встигли сховатися у підвальному приміщенні. Родина втратила свою оселю, проте змогла зберегти свої життя. Рятувальники дістали з-під завалів неушкоджених батька, матір та доньку. У василівському напрямку збройної атаки зазнали мешканці Степногірська . Місцеві поліцейські зафіксували пряме попадання у продовольчий магазин, в якому в цей час перебували люди. В результаті є постраждалі та загиблі. У Пологівському районі ворог продовжує вбивати жителів Оріхівщини, нищити їх домівки, руйнувати іншу цивільну інфраструктуру. У результаті збройної агресії смертельних ушкоджень зазнали жителі Запоріжжя, Степногірська та Оріхова . Інших поранених громадян доставлено до лікарень. На місцях влучань працювали працівники поліції, ДСНС, УСБУ, швидкої допомоги та спеціалісти профільних служб. Воєнні злочини задокументовані в рамках кримінальних проваджень за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України «Порушення законів та звичаїв війни».
Суд зауважує, що підстав для визнання доказів недопустимими не установлено, оскільки не було з'ясовано факту істотних фундаментальних порушень прав і свобод учасників провадження регламентованих ст. 87 КПК України.
Відтак, докази, які надані стороною обвинувачення в підтвердження винуватості обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих йому злочинів, які були досліджені судом під час судового розгляду, визнаються судом належними та допустимими.
При кваліфікації дій обвинуваченого, суд ураховує позицію Верховного Суду від 05.04.2018 в справі № 658/1658/16-к, відповідно до якої, кваліфікація злочину - це кримінально-правова оцінка поведінки (діяння) особи шляхом встановлення кримінально-правових (юридично значущих) ознак, визначення кримінально-правової норми, що підлягає застосуванню і встановлення відповідності ознак вчиненого діяння конкретному складу злочину, передбаченому КК України, за відсутності фактів, що виключають злочинність діяння.
За своєю суттю і змістом кваліфікація злочинів завжди пов'язана з необхідністю обов'язкового встановлення і доказування кримінально-процесуальними і криміналістичними засобами двох надзвичайно важливих обставин: 1) факту вчинення особою (суб'єктом злочину) суспільно небезпечного діяння, тобто конкретного акту її поведінки (вчинку) у формі дії чи бездіяльності; 2) точної відповідності ознак цього діяння ознакам складу злочину, передбаченого відповідною статтею Особливої частини КК України.
Об'єктом злочину, передбаченого ст. 110 КК України є безпека держави у політичній і воєнній сферах, яка полягає у відсутності загрози порушення встановлених Конституцією України, законами України і міжнародними правовими актами територіальної цілісності України та порядку визначення її території.
Державний кордон України - це лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України, а саме: межі суходолу, вод, надр, повітряного простору (стаття 1 Закону України «Про державний кордон України»). Ця лінія проходить: на суходолі - по характерних точках і лініях рельєфу або ясно видимих орієнтирах, на морі по зовнішній межі територіального моря України, а також певним чином на річках, озерах та інших водоймах, на мостах, греблях, інших спорудах, і позначається на місцевості чітко видимими прикордонними знаками (демаркація).
Об'єктивна сторона злочину характеризується діями, які можуть виявитися у таких чотирьох формах: дії, спрямовані на зміну меж території України; дії, спрямовані на зміну меж державного кордону України; публічні заклики до вчинення таких дій; розповсюдження матеріалів із закликами до вказаних дій.
Перші дві форми дій можуть бути вчинені насильницьким (в тому числі і збройним) або іншим шляхом всупереч Конституції України або нормам міжнародного права (наприклад, спроба змінити межі території України на користь іншої держави; вчинення конфлікту на державному кордоні України, пов'язаного зі спробою змінити межі кордону, в тому числі шляхом збройного нападу на прикордонну заставу).
Публічні заклики до вчинення вказаних дій означають усні (на мітингу, зборах, по радіо тощо) або письмові звернення до громадян (невизначеної або певної групи людей). Заклики можуть бути пов'язані зі спробами схилити невизначену кількість людей або певні організації чи інші угруповання до виходу автономної республіки, області, району або міста зі складу України або до відокремлення частини території України і приєднання її до території іншої держави.
Розповсюдження матеріалів до вчинення вказаних дій - це ознайомлення різними способами (розкидання, розклеювання, розсилання тощо) змісту матеріалів до відома невизначеної кількості осіб. Відповідні матеріали - письмові чи зафіксовані на іншому носієві інформації листівки, плакати, газети тощо - тут виступають засобами вчинення злочину.
Зміна території - це будь-які дії, спрямовані на передачу частини території України під юрисдикцію іншої держави або на зменшення території України шляхом утворення на її території іншої суверенної держави. Питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який може бути призначений тільки Верховною Радою України.
Зміна меж - створення з вказаною метою не передбачених законодавством воєнізованих або збройних формувань чи груп, захоплення й утримання пунктів пропуску через державний кордон тощо (у цих випадках дії винних мають кваліфікуватися за сукупністю злочинів, передбачених частинами першою або третьою статті 110 і статтею 260 або статтею 341 КК України.
Щодо дій, спрямованих на зміну державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, то Конституція України не встановлює порядку зміни державного кордону. Зміна державного кордону (який є умовною лінією), навіть здійснена внаслідок збройного захоплення частини території країни, водночас означає зміну меж її території.
Злочин вважається закінченим з моменту вчинення будь-якої із зазначених у частині першій статті 110 КК України дій.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у формі прямого умислу. Обов'язковою ознакою злочину є наявність спеціальної мети - змінити межі території або державного кордону України.
Якщо особа вчинює певні дії з метою зміни меж території областей, інших адміністративних одиниць без намагання змінити зовнішні межі території України, відповідальність за статтею 110 Кримінального кодексу України виключається, У разі, коли такі дії вчинено службовою особою, вони можуть бути кваліфіковані за статтями 364, 365, 366 КК України.
Для публічних закликів до вчинення дій, спрямованих на зміну меж території (державного кордону) України, і для розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій зазначена мета не є обов'язковою ознакою складу. Відповідальність за ці дії має нести й особа, яка особисто не має такої мети.
Психічне ставлення винного до наслідків, передбачених у частині третій статті 110 КК України, може характеризуватися як умислом, так і необережністю.
Кваліфікуючими ознаками цього злочину є: вчинення його особою, яка є представником влади; вчинення його повторно; вчинення за попередньою змовою групою осіб; поєднання з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі.
Особливою кваліфікуючою ознакою є настання в результаті його вчинення таких суспільно небезпечних наслідків, як загибель людей (під загибеллю людей необхідно розуміти загибель хоча б однієї людини), або інших тяжких наслідків (настання великої матеріальної шкоди, зруйнування або пошкодження прикордонних інженерних споруд чи інших важливих об'єктів, виникнення масових безпорядків, заподіяння потерпілим тяжких тілесних ушкоджень тощо).
Під іншими тяжкими наслідками у злочині, передбаченому статтею 110 КК України, треба розуміти настання великої матеріальної шкоди, зруйнування або пошкодження прикордонних інженерних споруд чи інших важливих об'єктів, виникнення масових безпорядків, розрив чи суттєве погіршення дипломатичних стосунків з іншою державою, заподіяння потерпілим тяжких тілесних ушкоджень тощо.
Відтак, дії ОСОБА_7 по першому епізоду суд кваліфікує за ч. 3 ст. 110 КК України як умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинені особою, яка є представником влади, за попередньою змовою групою осіб, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків.
Дії ОСОБА_7 по другому епізоду суд також кваліфікує за ч. 3 ст. 110 КК України як умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинені особою, яка є представником влади, за попередньою змовою групою осіб, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків.
Таким чином, в ході судового розгляду судом достеменно встановлено, що ОСОБА_7 , будучи депутатом Державної Думи Федеральних Зборів рф, 15.02.2022 прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів рф, де підтримав постанову із зверненням до президента російської федерації з проханням розглянути питання про визнання російською федерацією самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, як самостійних, суверенних і незалежних держав. Ці дії ОСОБА_7 призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Крім того, 22.02.2022 депутат Державної Думи Федеральних Зборів рф ОСОБА_7 , прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів рф, де підтримав ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між рф і так званою Донецької народною республікою та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між рф і так званою Луганською народною республікою. Ці дії ОСОБА_7 призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Всебічно вивчивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так їх сукупність у взаємозв'язку, суд вважає, що вина ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих йому злочинів підтверджується належними, допустимими і достатніми доказами, які узгоджуються між собою та доведена поза розумним сумнівом.
Вирішуючи питання про призначення міри покарання обвинуваченому ОСОБА_7 суд приймає до уваги, що відповідно до ст. 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нових злочинів.
Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
Крім того, під час вибору покарання мають значення обставини, які його пом'якшують та обтяжують, відповідно до положень статей 66, 67 КК України.
Пом'якшуючі та обтяжуючі вину обвинуваченого ОСОБА_7 обставини не встановлені.
За приписами ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого і має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами.
При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_7 згідно з вимогами ст. ст. 65-67 КК України та роз'ясненнями постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 24.10.2003 «Про практику призначення судами кримінального покарання», суд враховує позицію сторони обвинувачення щодо міри покарання, відношення обвинуваченого до вчиненого висловлене у ЗМІ та зафіксоване у протоколах огляду, ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, а саме: класифікацію за ст. 12 КК України, особливості й обставини вчинення: форму вини, мотив і мету, спосіб, характер і ступінь тяжкості наслідків, що настали, а також поведінку обвинуваченого під час та після вчинення злочинних дій та вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченого неможливе без реального відбування ним покарання. На переконання суду обвинуваченому доцільно призначити основне покарання у межах санкції встановленої ч. 3 ст. 110 КК України у виді позбавлення волі з конфіскацією належного йому на праві власності майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.
Призначення такого покарання буде відповідати принципу необхідності і достатності для виправлення обвинуваченого та випливає з дотримання судом принципів «рівних можливостей» та «справедливого судового розгляду», встановлених ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод 1950 року і відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи.
Під час досудового розслідування ОСОБА_7 було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, а також його було оголошено в розшук на підставі ст. 281 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Таким чином, застосований до ОСОБА_7 запобіжний захід слід залишити без змін до моменту його затримання на виконання вироку суду.
При цьому, строк відбування основного покарання обвинуваченому необхідно рахувати з моменту його затримання для приведення вироку до виконання, а строк відбування додаткового покарання у виді конфіскації всього належного йому на праві власності майна - з дня набрання вироком суду законної сили.
Процесуальні витрати на проведення судових експертиз, арешти та речові докази в даному кримінальному провадженні відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 50, 59, 65-67, 110 КК України, ст. ст. 84-86, 371, 323, 368, 370, 373, 374, 395 КПК України, суд -
Визнати винуватим ОСОБА_7 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 110 КК України, та призначити йому основне покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією усього належного йому на праві власності майна на користь держави України.
Строк відбування основного покарання ОСОБА_7 обраховувати з дня його затримання на виконання вироку.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою, застосований до ОСОБА_7 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України - залишити без змін до моменту його затримання на виконання вироку суду.
Вирок може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження у разі відсутності апеляційної скарги.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору, іншим учасникам судового провадження та не пізніше наступного дня після ухвалення надіслати учасникам судового провадження, які не були присутніми в судовому засіданні.
Копію вироку, яка підлягає врученню ОСОБА_7 , вручити захиснику, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті суду відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
Суддя-доповідач:
Судді: