Постанова від 15.01.2010 по справі 2а-15662/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 січня 2010 року 12:50 № 2а-15662/09/2670

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудтрестсервіс»

До Міністерства охорони навколишнього природного середовища України

Про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання надати спеціальний дозвіл на користування надрами

Головуючий суддя Смолій І.В.

Судді: Васильченко І.П.

Федорчук А.Б.

Секретар Бузінова І.Ю.

Представники:

від позивача: Назарець О.С. -п/к (дов.від 28.12.09р. №б/н)

від відповідача: не з'явився

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15.01.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання надати спеціальний дозвіл на користування надрами.

Ухвалою суду від 15.12.09р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в попередньому судовому засіданні на 29.12.09р.

Ухвалою суду від 29.12.09р. по справі завершено підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 15.01.10р.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, змін та доповнень до позову не поступило. В обґрунтування позовних вимог пояснив, що Відповідач в порушення ст.16 Кодексу України про надра, пп. 2 п. 7 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 273 від 27.02.2008р. не прийняв рішення про надання позивачу, як надрокористувачу спеціального дозволу на користування надрами без участі в аукціоні впродовж 70 днів після надходження заяви позивача, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Також, позивач відзначає, що питання про надання дозволу (ліцензії) на користування надрами попередньо було узгоджене з органами місцевого самоврядування, що підтверджується рішеннями Броварської районної ради Київської області «Про погодження видачі дозволу (ліцензії) ТОВ «Укрбудтрестсервіс»на користування надрами з метою геологічного вивчення та видобуванн6я руслових пісків в Броварському районі Київської області»№137-10-V від 24.05.2008р. та Вишгородської районної ради Київської області «Про погодження спеціального дозволу на користування надрами»№102-08-V від 22.05.2008р.

Представник відповідача в судове засідання під час розгляду справи не з'явився, однак надав пояснення та письмові заперечення проти позову. В обґрунтування заперечень пояснив, що Порядок №273, на підставі якого позивач 18.12.2008р. звернувся з заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами діяв лише у 2008 році, тобто був обмежений дією у часі. Проте Міністерство фінансів України в порядку, передбаченому §54 глави 3 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №950 від 18.07.2007р. вчасно не погодило проекти розпоряджень про надання позивачу спеціальних дозволів на користування надрами, підготовлені відповідачем. При цьому, дія Порядку №273 на 2009 рік не подовжувалась, у зв'язку з чим відсутній будь-який нормативно-правовий акт, котрим регламентується порядок надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, що є перешкодою для прийняття рішення про надання позивачу такого дозволу.

Також представник відповідача пояснив, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах та в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.п. 2, 7 Порядку №273 дозволи переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам без проведення аукціону надаються Міністерством охорони навколишнього природного середовища України. Беручи до уваги правову природу дозволу, який вимагається надати позивачу, то згідно з положеннями пп. 15 п. 7 Порядку №273 у випадках, передбачених пп. 1, 2 (крім тих, коли заявником є державне підприємство), 7, 11, 12, 14 цього пункту, дозволи надаються наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України за рішенням Кабінету Міністрів України. Однак, Кабінетом Міністрів України не приймалось жодного рішення (розпорядження) щодо надання позивачу спеціальних дозволів на користування надрами, внаслідок чого відповідачем не видавався наказ про надання таких дозволів.

Крім того представник відповідача разом із запереченнями на позов подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбудтрестсервіс»18.12.08р. подало до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України заяву № 11352 на отримання спеціального дозволу на право користування надрами з метою видобування руслових пісків Осетинського родовища Київської області Броварського та Вишгородського районів.

Зазначену вище заяву відповідачем було прийнято 18.12.08р., дана обставина ним не заперечується.

15.10.2009р. Державна Геологічна служба Міністерства охорони навколишнього природного середовища України повідомила позивача листом №29/08-5330, копія якого наявна в матеріалах справи, про неприйняття станом на 01.01.2009р. рішення з питання щодо видачі спеціального дозволу на право користування надрами.

Згідно ст. 11 Кодексу України про надра передбачено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, Державний комітет України по нагляду за охороною праці, Рада Міністрів Республіки Крим, інші державні органи, місцеві Ради народних депутатів і органи виконавчої влади на місцях відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 1 Положення «Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1524 від 02.11.2006р. (надалі -Положення №1524) Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Мінприроди є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності.

Статтею 14 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у користування, зокрема, для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення та видобування корисних копалин.

У відповідності до ч. 2, 3, 6 ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами. Надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби. Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пп. 15 п. 4 Положення №1524 Міністерство охорони навколишнього природного середовища України відповідно до покладених на нього завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.

Як регламентовано п. 2 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №273 від 27.02.2008р. (надалі -Порядок №273) дозволи надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках, передбачених у пункті 7 цього Порядку.

Відповідно до пп. 2 п. 7 Порядку №273 без проведення аукціону дозвіл надається у разі розширення меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення або розміщення підземних сховищ, а також видобування корисних копалин за рахунок розширення меж ділянки, але не більш як на 50 відсотків запасів, визначених раніше наданим дозволом, за умови, що суміжну ділянку не надано у користування.

В матеріалах справи наявний спеціальний дозвіл на користування надрами № 3060 від 04.10.2007р. у відповідності до якого позивачу було надано дозвіл на геологічне вивчення ділянки «Осещинська»площею 64,22 га.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність законних підстав на отримання позивачем спеціального дозволу на право користування надрами з метою видобування руслових пісків Осетинського родовища в руслі р. Десна в межах Вишгородського та Броварського районів Київської області При цьому, саме без проведення аукціону.

Відповідно до приписів п. 7 Порядку №273 заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають Мінприроди в установленому порядку заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, та обов'язково погоджують питання надання дозволів з відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на ділянки надр, що містять корисні копалини місцевого значення. Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі.

Як вбачається з доказів наявних у матеріалах справи, позивач у відповідності до вищенаведеної норми узгодив отримання спеціального дозволу з органами місцевого самоврядування, що підтверджується рішеннями Броварської районної ради Київської області «Про погодження видачі дозволу (ліцензії) ТОВ «Укрбудтрестсервіс»на користування надрами з метою геологічного вивчення та видобуванн6я руслових пісків в Броварському районі Київської області»№137-10-V від 24.05.2008р. та Вишгородської районної ради Київської області «Про погодження спеціального дозволу на користування надрами»№102-08-V від 22.05.2008р.

Матеріалами справи, також, підтверджується, що позивач подав відповідачу документи, що передбачені у додатку 1 до Порядку №273.

Отже викладене свідчить про дотримання позивачем вимог п. 7 Порядку №273.

Прийняття, зазначеної заяви позивача з документами у відповідності до додатку 1 до Порядку №273 відповідачем 18.12.2008р. було вище встановлено судом.

Беручи до уваги, що рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі, відповідач повинен був прийняти таке рішення до 25.02.2009р., однак останнім не було прийнято відповідного рішення навіть на день звернення позивача до суду.

Крім того суд зазначає, що подану позивачем заяву з додатками відповідачем було повернуто листом № 29/08-5330 лише 15.10.09р., тобто з порушенням встановленого на прийняття рішення строку.

А враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, то відповідач зобов'язаний був прийняти рішення про надання спеціальних дозволів (ліцензії) без проведення аукціону на право користування надрами з метою геологічної розвідки (геолого-економічна оцінка) ділянок руслових пісків «Деснянська-нижня»та «Деснянська-верхня»

Стосовно доводів відповідача щодо необхідності отримання відповідного погодження Кабінету Міністрів України для видачі дозволів на користування надрами судом відзначається, що пп. 15 Положення №1524 прямо і чітко регламентує видання в установленому порядку спеціальних дозволів на користування надрами покладено на Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке в свою чергу впродовж 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі від заявника зобов'язане забезпечити вирішення питання щодо надання заявникові спеціального дозволу на користування надрами, в тому числі і отримання відповідних погоджень від Кабінету Міністрів України (п. 7 Порядку №273), у зв'язку з чим такі доводи не приймаються судом як необґрунтовані.

Також, судом не приймаються до уваги твердження відповідача про неможливість вирішення питання про надання дозволу позивачу на користування надрами через обмеження дії в часі Порядку №273 та не визначення Кабінетом Міністрів України порядку надання дозволів на користування надрами у 2009 році, як безпідставні, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу дозволу 18.12.2008р., а враховуючи той факт, що встановлений п. 7 Порядку №273 строк прийняття рішення щодо видачі дозволу позивачу закінчився 25.02.2009 р., таким чином на момент звернення позивача із заявою про надання дозволу на користування надрами діяв Порядок №273. Отже, суд не вбачає наявності жодних перешкод для відповідача забезпечити реалізацію законних прав позивача на отримання спеціальних дозволів на право користування надрами з метою видобування руслових пісків Осетинського родовища в руслі р. Десна в межах Вишгородського та Броварського районів Київської області.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України N 1-рп/99 від 09.02.1999р. «У справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів)», за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Даний принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за змістом якої дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти як таку, що починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до певної події фактично застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вона настала або мала місце.

З огляду на викладені обставини, право на отримання спеціальних дозволів на користування надрами у позивача виникло з моменту подання ним відповідної заяви від 18.12.2008р., у зв'язку з чим не прийняття відповідачем рішення згідно поданих позивачем документів щодо надання спеціальних дозволів з причин відсутності (на час розгляду даної справи в суді) нормативно-правового акту, який регулює таку процедуру, не може бути належним обґрунтуванням такої позиції, оскільки така процедура передбачалась, зокрема Кодексом України про надра (стаття 16), Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Порядком №273, які повинні бути застосовані до спірних правовідносин.

За таких обставин, вищевказане свідчить про порушення суб'єктом владних повноважень конституційних прав суб'єкта господарювання, який не має можливості із зазначених причин здійсни відповідну господарську діяльність.

Зважаючи на викладене, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання Міністерства охорони навколишнього природного середовища України видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрбудтрестсервіс»спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування руслових пісків Осетинського родовища в руслі р. Десна в межах Вишгородського та Броварського районів Київської області пл. 64,22 га. підлягає задоволенню.

При розгляді справи, суд перевіряє відповідність оскаржуваного рішення принципам, визначеним ч.3 ст.2 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірність прийнятого оскаржуваного акту.

За таких обставин суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оскільки позивач в судовому засіданні відмовився від позовних вимог в часті стягнення з відповідача судових витрат у вигляді сплаченого державного мита за розгляд справи в суді в сумі 3, 40грн., тому вказана сума не підлягає відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати направомірною бездіяльність Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, що полягала в ненаданні позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування руслових пісків Осетинського родовища в руслі р. Десна в межах Вишгородського та Броварського районів Київської області.

3. Зобов'язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрбудтрестсервіс»спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування руслових пісків Осетинського родовища в руслі р. Десна в межах Вишгородського та Броварського районів Київської області пл. 64,22 га.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст.185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Головуючий суддя Смолій І.В.

Судді : Васильченко І.П.

Федорчук А.Б.