73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"05" серпня 2010 р. Справа № 2-а-2136/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Попутько О.А.,
за участю представника позивача - Мохненко О. В.,
представника відповідача - Сизової В. Ю.,
представника третьої особи - Шеремет О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Незалежної аудиторської фірми "Пріоритет" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені в сумі 10588,86 грн.,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Незалежної аудиторської фірми "Пріоритет" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі - відповідач), третьої особи - Херсонського міського центру зайнятості про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2009 рік у розмірі 10566,67 грн. та пені у розмірі 22,19 грн. (загальна сума заборгованості становить 10588,86 грн.)
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувала тим, що підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону України № 875 і забезпечують працевлаштування інвалідів. Відповідач до 16.04.2010 року повинен був самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції у розмірі 10566,67 грн., та пеню у сумі 22,19 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнала, до суду надала заперечення, обґрунтувавши його тим, що Незалежна аудиторська фірма "Пріоритет" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на виконання вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" створила одне робоче місце, затвердивши відповідний штатний розклад (Наказ №4 від 30.01.2009 року), протягом 2009 року повідомляла Херсонський міський центр зайнятості про створену вакансію аудитора та надсилалися запити до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та Херсонського міського центру зайнятості про сприяння в підборі кандидата - інваліда на посаду аудитора.
Представник третьої особи у судовому засіданні пояснила, що відповідач почав подавати звіти про наявність вакансій до Херсонського міського центру зайнятості лише з травня 2009 року, щодо позовних вимог поклався на розсуд суду.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 20 Закону України (в редакції від 06.10.2005 року Закон № 2960-ІУ) "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в poзмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда i не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних ociб, на яких працює від 8 до 15 ociб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда i не зайняте інвалідом, визначається в pозмipi половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Як встановлено судом, згідно звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, на підприємстві інваліди не працювали, однак мав працювати 1 інвалід.
В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що відповідно до Наказу генерального директора Незалежної аудиторської фірми "Пріоритет" Щербини А. М. № 4 від 30.01.2009 року про створення робочого місця аудитора для працевлаштування інваліда секретарю - референту - інспектору Шишкіній Л. А. було наказано організувати створення нового робочого місця аудитора для працевлаштування інваліда, однак у судовому засіданні відповідачем доказів про створення робочого місця аудитора для працевлаштування інваліда надано не було. Звіти про наявність вакансій до Херсонського міського центру зайнятості відповідач почав подавати лише з травня 2009 року.
Частиною 3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації i забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, i звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько - правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
У судовому засіданні було встановлено, що відповідач не створив робочі місця для працевлаштування інвалідів та не довів у судовому засіданні, що ним вжито усіх заходів для недопущення у сфері господарювання.
Згідно суми позову, заборгованість відповідача по адміністративно - господарським санкціям складає 10566,67 грн. та сума адміністративно-господарських санкцій (пені) складає 22,19 грн.
Загальна заборгованість відповідача складає 10588,86 грн.
Сума заборгованості по адміністративно-господарських санкціях та пені відповідачем до теперішнього часу залишається несплаченою.
Приймаючи до уваги вищевикладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Незалежної аудиторської фірми "Пріоритет" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 14124964) на користь обласного відділення Фонду соціального захсту інвалідів (73000, м. Херсон, пр. 40 - річчя Жовтня, 5-а) адміністративно-господарські санкції у розмірі 10566 (десять тисяч п"ятсот шістдесят шість) грн. 67 коп. та пеню у розмірі 22 (двадцять дві) грн. 19 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, скарги про апеляційне оскарження з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитись через п'ять днів.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 серпня 2010 р.
Суддя Ковбій О. В.
кат. 6.11