Рішення від 11.08.2023 по справі 200/635/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2023 року Справа№200/635/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в прощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника, адвоката Задорожню Вікторію Олександрівну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000,00 грн починаючи з 26 вересня 2022 року по 30 листопада 2022 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000,00 грн починаючи з 26 вересня 2022 року по 30 листопада 2022 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Позивач проходить військову службу в НОМЕР_2 прикордонному загоні (Військовій частині НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України.

Відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165/гриф штаб-сержанта ОСОБА_1 у складі другого відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_3 ), де позивач продовжує проходити військову службу.

Перебуваючи у відрядженні в НОМЕР_4 прикордонному загоні позивач виконував бойові завдання на кордоні із ОСОБА_2 на підставі бойових наказів (розпорядження), які видавались начальником НОМЕР_4 прикордонного загону, у зв'язку із чим набув право на отримання збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

В інтересах позивача до відповідача було направлено адвокатський запит із проханням надати інформацію щодо підстав не нарахування та не виплати щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди, передбаченою постановою Кабінетом Міністрів України № 168, у період з вересня по день звернення із запитом.

Також відповідний адвокатський запит було направлено і до Військової частини НОМЕР_3 , де позивач перебуває у службовому відрядженні, із проханням надати документи, що стали умовою для не нарахування та не виплати вищевказаної додаткової винагороди.

21 грудня 2022 року відповідачем надано відповідь, згідно якої збільшена додаткова винагорода позивачу не нараховувалась у зв'язку із відсутністю підстав для такого нарахування. При цьому позивачу відмовлено у наданні довідки про його безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони із посиланням на те, що НОМЕР_4 прикордонним загоном не було надано документів, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях.

Листом від 31 січня 2023 року Військова частина НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 прикордонний загін) повідомила, що дійсно позивач перебуває в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_3 ) та виконує завдання відповідно до бойових розпоряджень начальника НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від 19 вересня 2022 року № 276/гриф (скасоване), від 25 вересня 2022 року № 1348/гриф (скасоване) та від 25 жовтня 2022 року № 1697/дск.

Позивач зазначає, що відповідач всупереч приписів постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 у період з 26 вересня 2022 року по 30 листопада 2022 року здійснював виплату позивачу додаткової винагороди у щомісячному розмірі до 30 000,00 грн (пропорційно в розрахунку на місяць) замість 100 000,00 грн (в розрахунку на місяць).

Також зазначає, що накази Адміністрації Держприкордонслужби є регуляторними актами та мають оприлюднюватись в визначеному законодавством порядку, крім цього ці накази, як нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи та законні інтереси громадян, підлягають обов'язковій реєстрації.

Враховуючи зазначене, накази, якими керується у спірних правовідносинах відповідач, не відповідають висунутим до них вимогам.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн (із розрахунку на місяць) протиправною та просить позов задовольнити (а.с. 1-9, 10-14).

У відзиві на позов відповідач не погоджується із позовними вимогами позивача та зазначає наступне.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», згідно п. 1 якої на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, […] Державної прикордонної служби, […] виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони. відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Пунктом 2-1 цієї постанови, який застосовується з 24 лютого 2022 року, визначено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

30 липня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ № 392-АГ, який визначає заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Згідно із абз. 2 п. 1 цього наказу додаткова винагорода збільшується до 100 000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 3 наведеного наказу визначені заходи, передбачених абз. 2 п. 1 наказу, а пунктом 4 визначено сукупність інформації у документах, які підтверджують виконання заходів, передбачених п.п. 2, 3 цього наказу.

У вересні 2022 року позивача було направлено до 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого у оперативне підпорядкування начальника зазначеного загону.

Згідно із п. 5 наказу 392-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у п. 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. […] У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені п. 4 цього наказу.

Відповідно до п. 11 наказу 392-АГ інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Пункт 12 зазначеного наказу встановлено, що виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби. До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 000,00 грн на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених п.п. 4-6 цього наказу.

Підвищена додаткова винагорода за період перебування позивача у відряджені у НОМЕР_4 прикордонному загоні не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки начальником НОМЕР_4 прикордонного загону не надавалось підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 наказу № 392-АГ, зокрема не надавалось довідок, згідно яких нараховуються такі виплати.

Відповідачем на адресу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону направлявся лист від 25 листопада 2022 року із клопотанням надати інформацію щодо відряджених військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , зокрема про їхню безпосередню участь у бойових діях або відповідних заходах за встановленою формою (у формі довідок) для нарахування і виплат останнім підвищеної додаткової винагороди, у відповідь на який отримано листа, в якому зазначено, що НОМЕР_4 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної (до 100 000,00 грн) додаткової винагороди підрозділам (військовослужбовцям) ВЧ НОМЕР_1 за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону, так як «підрозділи (військовослужбовці), які знаходяться у межах Чернігівської і Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення...», «у зв'язку з вищевикладеним, довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року, не опрацьовувались».

Також зазначено, що Листі Адміністрації Державної прикордонної служби від 9 лютого 2023 року (вих. № 21/5748-23), направленому стосовно аналогічних правовідносин, вказано, що для виплати підвищеної грошової винагороди військовослужбовцям, відрядженим з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 наказу 392-АГ, подаються довідки начальниками органів Держприкордонслужби в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу.

У зв'язку із не отриманням відповідачем довідок, передбачених додатком 2 до наказу 392-АГ щодо позивача, підстави для нарахування йому збільшеної грошової винагороди (до 100 000,00 грн) відсутні.

Щодо посилань у позовній заяві на те, що позивачу НОМЕР_4 прикордонним загоном видавалась довідка від 7 січня 2023 року № 3497 про його безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області, відповідач зазначив, що належні довідки згідно встановленого законодавством порядку мали направлятись 105-им прикордонним загоном безпосередньо відповідачу (до 5 числа кожного місяця за попередній місяць), а не надаватись у непередбачений законодавством спосіб особі, П.І.Б. якої не зафіксовано. Крім цього відповідач вказав, що на виконання ухвали суду про надання копії довідки від 7 січня 2023 року № 3497 відповідачем було здійснено пошукові заходи вказаної довідки, за результатами яких було встановлено, що довідка від 7 січня 2023 року № 3497 на ім'я ОСОБА_1 не надавалася, на адресу Військової частини НОМЕР_1 не надходила ані від НОМЕР_4 прикордонного загону, ані від керівництва 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону, ані від ОСОБА_1 .

На підставі вищевикладеного просить суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі (а.с. 54-68).

Ухвалою суду від 20 лютого 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 32-33).

Ухвалою суду від 12 квітня 2023 року задоволено клопотання представника позивача про витребування у відповідача додаткових доказів по справі та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 надати суду додаткові докази (а.с. 42-43);

28 квітня 2023 року судом отримано від відповідача заяву про направлення на адресу військової частини копії адміністративного позову ОСОБА_1 та ухвали відкриття провадження у справі у зв'язку із тим, що зазначені документи не отримувались військовою частиною. Також у заяві викладено клопотання про продовження відповідачу строку для надання відзиву на позов та доказів по справі (а.с. 51-52).

28 квітня 2023 року судом отримано від відповідача відзив на позов, до якого додані додаткові докази по справі (а.с. 54-92).

Також до відзиву на позов було додано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 200/542/23 та клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи НОМЕР_4 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_3 ) (а.с. 92-94, 95-97).

Ухвалою суду від 5 травня 2023 року відмовлено у задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі (а.с. 100-101).

Ухвалою суду від 5 травня 2023 року відмовлено у задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залучення до участі у справі в якості третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військової частини НОМЕР_3 ); зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 надати суду додаткові докази по справі; зобов'язано Військову частину НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) надати суду протягом пояснення та додаткові докази по справі (а.с. 102-103).

23 травня 2023 року судом отримано від відповідача додаткові докази по справі на виконання вимог ухвали суду від 5 травня 2023 року (а.с. 108-115).

Ухвалою суду від 30 червня 2023 року повторно витребувано у Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) додаткові докази по справі (а.с. 116-117).

3 серпня 2023 року судом отримано від Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) додаткові докази по справі (а.с. 122-126).

Дослідивши наявні матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_5 від 23 травня 2019 року, РНОКПП НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 (в/ч НОМЕР_1 ), є учасником бойових дій згідно посвідчення серії НОМЕР_7 , проходить службу у НОМЕР_2 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ) (а.с. 17-20).

Відповідач, Військова частина НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 128-130).

Як встановлено судом, наказом начальника Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України полковника ОСОБА_3 № 311-ос від 7 вересня 2017 року по особовому складу сержанта ОСОБА_1 , який наказом Голови Державної прикордонної служби України від 17 серпня 2017 року № 847-ос зарахований у розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України та прибув 7 вересня 2017 року для подальшого проходження військової служби з ІНФОРМАЦІЯ_3 (І категорії) Державної прикордонної служби (м. Луцьк), з 7 вересня 2017 року призначено інспектором прикордонної служби 3 категорії - дозиметристом 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІІ категорії (тип А) оперативно-бойової прикордонної комендатури. Наказ прийнято на підставі наказу Голови Державної прикордонної служби України від 17 серпня 2017 року № 847-ос та припису від 5 травня 2017 року № 30/106 (а.с. 110).

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України полковника ОСОБА_4 № 188-ос від 30 травня 2019 року, старшину ОСОБА_1 призначено інспектором прикордонної служби 2 категорії 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІІ категорії (тим А) оперативно-бойової прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_5 », звільнено з посади інспектора прикордонної служби 3 категорії - дозиметриста 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІІ категорії (тип А) оперативно-бойової прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_5 » згідно із пп. 4 п. 93 Положення (на вишу посаду - у порядку просування по службі). Підстава прийняття наказу - протокол засідання атестаційної комісії від 17 травня 2019 року № 13 (а.с. 111).

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України полковника ОСОБА_4 № 113-ос від 4 квітня 2020 року прапорщика ОСОБА_1 призначено інспектором прикордонної служби 2 категорії 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » І категорії (тип Б), звільнивши його з посади інспектора прикордонної служби 2 категорії 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІІ категорії (тип А) оперативно-бойової прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_5 » згідно із пп. 5 п. 93 Положення (на рівну посаду - у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - за рішенням відповідного начальника). Наказ прийнято на підставі Директиви Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10 січня 2020 року № 8-дск та рішення атестаційної комісії (протокол від 13 березня 2020 року № 5) (а.с. 112).

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України полковника ОСОБА_5 № 267-ос від 13 липня 2021 року, прапорщику ОСОБА_1 присвоєно військове звання у порядку переатестації. Наказ прийнятий на підставі Директиви Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29 квітня 2021 року № 57-дск «Про переведення на новий штат органу охорони державного кордону Державної прикордонної служби України», атестації до присвоєння військового звання від 23 червня 2021 року та рішення атестаційної комісії (протокол від 23 червня 2021 року № 9) (а.с. 113).

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України полковника ОСОБА_6 № 372-ос від 9 вересня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 призначено інспектором прикордонної служби вищої категорії - начальником 4 відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави відділу прикордонної служби № 2, звільнивши його з посади інспектора прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б), згідно з п. 310 Положення (призначення військовослужбовців на вищі, рівні та нижчі (не більше ніж один ступінь) посади у воєнний час здійснюється без згоди цих військовослужбовців). Наказ прийнято на підставі наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19 серпня 2022 року № 83-дск (а.с. 114).

Як встановлено судом на підставі пояснень сторін, а також пояснень, отриманих від 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого, на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф, штаб-сержанта ОСОБА_1 у складі другого відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ), де позивач у спірний період проходив (та проходить) військову службу на території Чернігівської області. Відповідно до бойових розпоряджень начальника НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від 19 вересня 2022 року № 276/гриф (скасоване), від 25 вересня 2022 року № 1348/гриф (скасоване) та від 25 жовтня 2022 року № 1697/дск штаб-сержант ОСОБА_1 у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону по теперішній час виконує завдання в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 (зв.бік а.с. 1, а.с. 55-56, 25-27, 29, 124-125).

Суд зазначає, що копії відповідних бойових наказів або витягів з них, а також наказів про відрядження позивача до НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого та інших документів щодо проходження позивачем служби у 105 прикордонному загоні імені князя Володимира Великого, - суду не надані.

Відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Враховуючи наведене, факт відрядження позивача у спірний період до ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф судом вважається встановленим. на території Чернігівської області під оперативним підпорядкуванням судом вважається встановленим.

Згідно довідки від 31 липня 2023 року № 5248, підписаної командиром військової частини НОМЕР_3 полковником ОСОБА_7 , штаб-сержант ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області: з 27 по 30 вересня 2022 року, з 1 по 31 жовтня 2022 року, з 1 по 9 листопада 2022 року, з 15 листопада по 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, з 1 січня 2023 року по 7 січня 2023 року; підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф (а.с. 126).

Разом із цим згідно письмових пояснень начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) полковника ОСОБА_8 , інформація відповідно до вимог п. 2 п.п. 1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України 28 лютого 2022 року № 168» у НОМЕР_4 прикордонного загону відсутня. Зазначено також, що рапорти, які надходили до НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від керівництва 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону щодо виплати додаткової винагороди, були направлені до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для вжиття заходів в межах компетенції. Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 квітня 2022 року № 21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» збільшення додаткової винагороди до 100 000,00 грн (із розрахунку на місяць) здійснюється військовослужбовцям, які у районах ведення бойових дій здійснюють охорону і оборону Державної прикордонної служби України, […] а також виконують бойові (спеціальні) завдання на бойових позиціях, блокпостах, збільшення додаткової винагороди визначається безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетними обстрілами. Зауважено, що підтверджуючі документи щодо прийняття ОСОБА_1 безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від прикордонної період 27 вересня 2022 року по 7 січня 2023 року не надходили (а.с. 124-125).

Наказами начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 397-ОС від 2 жовтня 2022 року, № 456-ОС від 3 листопада 2022 року, № 503-ОС від 2 грудня військовослужбовцям НОМЕР_2 прикордонного загону, зазначених у додатках до цих наказів, визначено виплатити додаткову винагороду з розрахунку 30 000,00 грн на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби згідно додатку 1, окрім військовослужбовців зазначених у додатку 4 цього наказу (а.с. 74-76).

Як вбачається із витягів із додатків 1 до вказаних наказів, штаб-сержанту ОСОБА_1 за періоди: з 1 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року визначено нарахувати та виплатити додаткову винагороду в розмірі 30 000,00 грн, з 1 жовтня по 31 жовтня 2022 року - в розмірі 30 000,00 грн, з 1 листопада по 9 листопада, з 15 по 30 листопада 2022 року - в розмірі 25 000,00 (9 000,00 грн та 16 000,00 грн відповідно) (зв.бік а.с. 74-76).

Згідно архівної відомості за період з січня 2022 року по грудень 2022 року, позивачу нараховувалась та виплачувалась додаткова грошова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», виходячи з щомісячного розміру 30 000,00 грн додаткової винагороди: за вересень 2022 року - 30 000,00 грн, за жовтень 2022 року - 30 000,00 грн, за листопад - 30 000,00 грн (а.с. 28, 71).

Згідно матеріалів справи 25 листопада 2022 року (вих. № 22/2811-22-Вих) в.о. начальника НОМЕР_2 прикордонного загону підполковник ОСОБА_9 звертався до керівництва ІНФОРМАЦІЯ_1 із листом, в якому просив надати інформацію щодо відряджених військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах, за встановленою формою (у виді довідок) визначених наказом № 392-АГ, для нарахування і виплат підвищеної додаткової винагороди (а.с. 69).

Листом від 29 листопада 2022 року за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_8 , відповідача повідомлено, що підрозділи, які знаходяться в Чернігівській та в Сумській областях, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення і тому пп. 7 п. 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 30 липня 2022 року № 392-АГ від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ на реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 не застосовується. Також у листі зазначено, що відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 квітня 2022 року № 21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» збільшена додаткової винагороди до 100 000,00 грн (із розрахунку на місяць) здійснюється військовослужбовцям, які у разі ведення бойових завдань здійснюють охорону і оборону об'єктів Державної прикордонної служби України, а також виконують бойові (спеціальні) завдання на бойових позиціях, блокпостах, збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакти уз ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетними обстрілами. У зв'язку з вищевикладеним, довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 , не опрацьовувались. Вказано, що на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону були направлені копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_2 прикордонного загону за вересень та жовтень 2022 року для прийняття правового рішення (а.с. 69).

9 грудня 2022 року представник позивача звернувся із адвокатськими запитами до Військової частини НОМЕР_9 та Військової частини НОМЕР_10 , в яких просив: надати обґрунтовану відповідь щодо підстав і причин не нарахування та не виплати військовослужбовцю ОСОБА_1 щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року, за його безпосередню участь у бойових діях у період з вересня по день звернення із запитом, також просив надати довідку про грошове забезпечення (додаткові виплати, компенсації) за період з 24 лютого 2022 року по день звернення із запитом, довідку про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, інформацію щодо можливого дисциплінарного провадження (кримінального провадження, службового розслідування тощо, притягнення до адміністративної відповідальності) відносно ОСОБА_1 з наданням копій документів (наказів, актів, висновків тощо) цього провадження (розслідування) (а.с. 21-24).

У відповідь на зазначений адвокатський запит відповідач листом (вих. № 21-385-22) від 21 грудня 2022 року повідомив наступне.

Відповідно до п. 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. На виконання постанови № 168 Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», який застосовувався з 1 серпня 2022 року до 30 листопада 2022 року, пунктами 2 та 3 якого визначено заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, а пункт 4 наказу визначає сукупність інформації у документах, які підтверджують виконання заходів, передбачених п. 2, 3 цього наказу. Штаб-сержант ОСОБА_1 з 11 липня 2022 року відряджений до НОМЕР_11 прикордонного загону та в подальшому 27 вересня 2022 року продовжив відрядження на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого. Пункт 5 наказу 392-АГ визначає, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у п. 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 цього наказу, додаткового підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначення періоду (кількості днів) такої участі. В період з 27 вересня 2022 року по день надання відповідачі на адвокатський запит підвищена додаткова винагорода не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки начальником НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого не надавалась інформація про дні безпосередньої участі штаб-сержанта ОСОБА_1 у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 наказу № 392-АГ, за формою, наведеною у додатку 2 до наказу № 392-АГ. Зазначено, що у відповідь на запит відповідача від начальника НОМЕР_4 прикордонного загону надійшов лист від 4 грудня 2022 року, в якому зазначено, що підтверджуючої інформації відповідно до вимог п. 2, пп. 1-2 наказу № 392-АГ немає. Отже, відсутні підстави для внесення штаб-сержанта ОСОБА_1 в наказ про виплати додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн за період з 27 вересня 2022 року по день надання відповіді. Також зазначено, що довідка про безпосередню участь штаб-сержанта ОСОБА_1 в бойових діях або забезпечені заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії передбачена додатком 6 до «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, …», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, і видається командирами (начальниками) Військових частин (органів, підрозділів) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій для надання особам статусу учасника бойових дій. Зазначено, що документи, передбачені п. 11 наказу № 392-АГ, які підтверджують безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії щодо штаб-сержанта ОСОБА_1 на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону не надходили. Також зазначено, що інформація про кримінальні провадження, притягнення штаб-сержанта ОСОБА_1 до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної відповідальності в НОМЕР_2 прикордонному загоні відсутня (а.с. 25-27).

У листі 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від 31 січня 2023 року (вих. № 22/621-23), направленому представникові позивача у відповідь на її адвокатський запит від 9 грудня 2022 року, зазначено таке.

Штаб-сержант ОСОБА_1 у відповідності до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частини НОМЕР_1 ) направлений в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до бойових розпоряджень начальника НОМЕР_4 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від 19 вересня 2022 року № 276/гриф (скасоване), від 25 вересня 2022 року № 1348/гриф (скасоване) та від 25 жовтня 2022 року № 1697/дск штаб-сержант ОСОБА_1 у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_1 ) приступив до виконання та по теперішній час виконує завдання в оперативному підпорядкуванні 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого. […] Списки, передбачені додатком 2 до наказу від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_1 ) не направлялись, так як відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 квітня 2022 року № 21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» (володільцем даного листа є Адміністрація Державної прикордонної служби України) визначено, що збільшена додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань військовослужбовцям ДПСУ з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетним обстрілом. Також зазначено, що довідка про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області штаб-сержантом ОСОБА_1 від 7 січня 2023 року № 3497 105-им прикордонним загоном імені князя Володимира Великого видана керівництву 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_1 ) в одному примірнику (мета видачі довідки у відповіді не зазначена) (а.с. 29).

Будучи не згодним із не нарахуванням та не виплатою йому збільшеної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (100 000,00 грн на місяць) за періоди з 26 вересня по 30 листопада 2022 року позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, а також стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, а також надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно зі ст. 16 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 3 квітня 2003 року № 661-IV умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань кваліфікованим особовим складом, а також враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування, керівниками розвідувальних органів України.

Згідно із п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови № 704 передбачено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється у порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558 було затверджено окрему Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, яка містить загальні положення про правила та умови виплати грошового забезпечення, а також визначає структуру (складові) грошового забезпечення, яка є аналогічною структурі грошового забезпечення, визначеної у ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ та у п. 2 Постанови № 704.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, від 1 травня 2023 року № 254/2023, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, від 2 травня 2023 року № 3057-ІХ з 5 год 30 хв 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, […] разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

28 лютого 2022 року на виконання Указу Президента України № 64/2022, а також Указу Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України була прийнята № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стан» (далі - Постанова № 168).

Пунктом 1 зазначеної постанови (в редакції, яка була чинною станом на час існування спірних правовідносин) було установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям […] Державної прикордонної служби, […] виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 грн, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів [...], - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України № 793 від 7 липня 2022 року внесено зміни до Постанови № 168, якими, зокрема, доповнено постанову пунктом 2-1, згідно якого порядок та умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. Вказано, що даний пункт застосовується з 24 лютого 2022 року.

30 липня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ № 392/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168" (далі - Наказ № 392/0/81-22-АГ), яким було встановлено порядок і умови виплати додаткової винагороди в розмірі 30 000,00 грн на місяць та збільшеної додаткової винагороди до 100 000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (діяв під час існування спірних правовідносин) (а.с. 77-82).

Згідно із п. 1 Наказу № 392/0/81-22-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2 Наказу № 392/0/81-22-АГ визначено, що заходами, передбаченими абз. 2 п. 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем: 1) бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; 2) бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами; 3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей; 4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту; 5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником; 6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження; 7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави; органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

Згідно із п. 4 цього Наказу підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: 1) бойового наказу (бойового розпорядження); 2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, поза термінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); 3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Відповідно до п. 5 Наказу № 392/0/81-22-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. […] у довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.

Згідно із п. 6 Наказу № 392/0/81-22-АГ підставою виплати додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн військовослужбовцям, зазначеним у пп. 4 п. 3 цього наказу, є затверджені акти органу Держприкордонслужби, де проходить службу або перебуває у відрядженні (оперативному підпорядкуванні) військовослужбовець, встановлені Інструкцією про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2016 року № 199, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 квітня 2016 року за № 574/28704.

Відповідно до п. 10 Наказу № 392/0/81-22-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проекту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої п. 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій. Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.

Згідно із п. 11 Наказу № 392/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України. Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Відповідно до п. 12 Наказу № 392/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, органів (командирів). До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.

За поясненням відповідача приписи Наказу № 392/0/81-22-АГ були обов'язковими для виконання/врахуванням підрозділами Державної прикордонної служби України.

Разом із цим суд зазначає, що відповідно до п. 1 Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 533, Адміністрація Державної прикордонної служби України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.

Пунктом 9 Положення № 533 визначено, що Адміністрація Державної прикордонної служби України в межах повноважень, передбачених законом, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів МВС видає директиви, накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Виходячи з наведених приписів, суд висновує, що діяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо питань, які стосуються виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ, що відповідає ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, п. 3 Постанови № 704 та Інструкції № 558.

Разом із цим Наказ № 392/0/81-22-АГ не містить відомостей про його погодження з Міністром внутрішніх справ.

Крім цього суд зазначає, що згідно із ч. 3 ст. 117 Конституції України нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, установленому законом.

Пунктом 1 Указу Президента України "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" від 3 жовтня 1992 року № 493/92 визначено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п.п. 2, 3 Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року № 493/92 державна реєстрація провадиться в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Нормативно-правові акти, зазначені в ст. 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.

Згідно із п. 2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 (далі - Положення № 731) державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси та стосуються обов'язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють, скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб'єкта нормотворення.

Наказ № 392/0/81-22-АГ містить норми, які зачіпають права громадян (військовослужбовців) на отримання додаткової винагороди і встановлюють організаційно-правовий механізм реалізації таких прав, отже зазначений наказ підлягав обов'язковій державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.

У зв'язку із тим, що Наказ № 392/0/81-22-АГ не пройшов правової експертизи і не набув чинності у порядку, встановленому законодавством, він не викликає будь-яких правових наслідків та не може застосовуватись.

Згідно із ч. 2 ст. 7 КАС України суд застосовує правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, суд погоджується із доводами позивача про те, що даний наказ не підлягає застосуванню судом до спірних правовідносин.

При цьому суд відхиляє доводи позивача щодо не дотримання при прийнятті наказу № 392/0/81-22-АГ процедур, які передбачені нормами Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11 вересня 2003 року № 1160-IV, - так як вказаний наказ не є регуляторним актом у розумінні Закону № 1160-IV.

Суд вважає за необхідне зазначити, що 26 січня 2023 року Міністерством внутрішніх справ України був прийнятий наказ № 36 (зареєстрований в Мінюсті 31 січня 2023 року за № 196/39252), яким затверджено Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України.

Згідно п. 3 цього Порядку до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення воєнних (бойових) дій: 1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно; 2) бойових (спеціальних) завдань з усебічного забезпечення органів (підрозділів) Держприкордонслужби, угруповань військ, інших складових сил оборони згідно з бойовим розпорядженням в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником; 3) бойових завдань з охорони об'єктів під час нанесення по них вогневого ураження противником, відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення їх у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього вогневого контакту з противником; 4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником; 5) бойових (спеціальних) завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей; 6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями; 7) бойових (спеціальних) завдань у складі екіпажу корабля, катера, судна забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів; 8) бойових (спеціальних) завдань у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.

Відповідно до п. 4 цього наказу документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у воєнних (бойових) діях або заходах, є: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них; рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у бойових діях або заходах.

Згідно п. 5 зазначеного наказу облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях або заходах та виконують бойові (спеціальні) завдання, визначені підпунктами 1, 2 пункту 2 цих Порядку та умов, підготовка проєктів наказів про виплату додаткової винагороди в органі Держприкордонслужби здійснюється штабами військових частин. Начальники (командири) органів Держприкордонслужби, до яких відряджені (прикомандировані) військовослужбовці, щомісяця до 5 числа інформують органи Держприкордонслужби за місцем проходження служби військовослужбовців про їх безпосередню участь у бойових діях за минулий місяць.

Пунктом 6 даного наказу передбачено, що виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця за минулий місяць на підставі наказів Голови Державної прикордонної служби України, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) - на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня, які видаються до 8 числа поточного місяця.

Разом із цим згідно п. 3 наведеного наказу він набрав чинності з 1 лютого 2023 року.

Жодних вказівок про те, що його приписи мають застосовуватись також і щодо правовідносин, що виникли раніше, вказаний наказ не містить.

Таким чином, приписи Наказу № 36 також не можуть застосовуватись судом до спірних правовідносин.

Інших наказів, які би встановлювали порядок та умови виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, Міністерством внутрішніх справ України у період з лютого 2022 року по січень 2023 року не видавалось.

Згідно із ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 6 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Враховуючи введення на території України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнного стану з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався, на час виникнення спірних правовідносин та на час розгляду справи судами на території України діє особливий період.

Порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду визначений Інструкцією, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 березня 2016 року № 188 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31 березня 2016 року за № 488/28618 (далі - Інструкція № 188).

Згідно із п. 1 розділу І Інструкції № 188 ця Інструкція визначає порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України […] за безпосередню участь у воєнних конфліктах, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях […] чи в антитерористичній операції […], інших заходах в умовах особливого періоду.

Враховуючи наведене, керуючись приписами ч. 6 ст. 7 КАС України суд висновує, що положення Інструкції № 188 підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Згідно із п. 2 розділу IV Інструкції № 188 безпосередня участь у бойових діях визначається у разі: виконання прикордонним підрозділом бойових завдань в умовах безпосереднього взаємного вогневого контакту з противником; ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки на території противника (території між позиціями військ противника та своїх військ).

Пунктом 3 розділу IV Інструкції № 188 встановлено, що безпосередня участь у бойових діях визначається на підставі: бойового наказу (бойового розпорядження) начальника органу Держприкордонслужби; запису в журналі службово-бойових дій (книзі прикордонної служби) прикордонного підрозділу; рапорту (донесення) начальника (командира) прикордонного підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з числа доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях.

До рапорту долучаються підписані начальником органу Держприкордонслужби (командиром підрозділу) списки особового складу конкретних підрозділів, які брали безпосередню участь у бойових діях, із зазначенням посади, військового звання, прізвища та ініціалів, строку участі кожного військовослужбовця, який брав безпосередню участь у бойових діях.

Кожен аркуш списків завіряється підписом начальника органу Держприкордонслужби (начальника штабу, командира підрозділу безпосереднього підпорядкування) та гербовою печаткою органу Держприкордонслужби; бойового донесення.

Згідно із п. 4 розділу IV Інструкції документи про безпосередню участь у бойових діях подаються начальником органу Держприкордонслужби за підпорядкованістю до органу військового управління (штабу АТО, ООШ).

Орган військового управління (штаб АТО, ООШ) розглядає документи, зазначені в п. 3 цього розділу, та видає розпорядчий документ (наказ) щодо підтвердження безпосередньої участі у бойових діях із зазначенням кожного військовослужбовця та конкретних днів його участі у бойових діях, за які передбачено збільшення розміру винагороди (п. 5 розділу IV Інструкції № 188).

Відповідно до п. 6 розділу IV Інструкції № 188 на підставі отриманого розпорядчого документа (наказу) органу військового управління (штабу АТО, ООШ) щодо підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях органом Держприкордонслужби за місцем проходження служби військовослужбовця (на час участі в бойових діях) видається наказ про збільшення розміру винагороди за дні участі в бойових діях.

Пунктом 3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 25 червня 2018 року № 558, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 липня 2018 року за № 854/32306, передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.

З аналізу вищенаведених нормативно-правових приписів слідує, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода військовослужбовцям Держприкордонслужби збільшується до 100 000,00 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, який перебуває безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

При цьому виплата вказаної винагороди військовослужбовцю, який перебуває у відрядженні, здійснюється за наказом начальника органу Держприкордонслужби за місцем служби такого військовослужбовця на підставі документів, отриманих від підрозділу (військової частини), де безпосередньо проходить службу військовослужбовець.

Як вбачається із офіційного сайту Державної прикордонної служби України (https://dpsu.gov.ua/) підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) охороняють ділянку державного кордону з Російською Федерацією та Республікою Білорусь у межах Чернігівської області (https://dpsu.gov.ua/ua/structure/chastini-centralnogo-pidporyadkuvannya/chernigivskiy-prikordonniy-zagin/).

Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженому наказом Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789 (зі змінами) (що діяв, зокрема, і у період з 26 вересня по 30 листопада 2022 року), Чернігівська область віднесена до територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Суд зазначає, що матеріали справи не містять належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів на підтвердження направлення 105-им прикордонним загоном імені князя Володимира Великого, під оперативним підпорядкуванням якого у спірний період проходив службу позивач, на адресу відповідача документів на підтвердження безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах.

При цьому суд зазначає, що лише сам факт несення військової служби на підставі бойового розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф на ділянці державного кордону з Республікою Білорусь під час його перебування у службовому відрядженні в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 , не є достатньою підставою для нарахування та виплати відповідачем позивачеві збільшеної додаткової винагороди у розмірі 100 000,00 грн, яка передбачена п. 1 Постанови № 168, враховуючи наступне.

Нормативно-правові документи, якими врегульовано порядок проходження військовослужбовцями військової служби в органах та підрозділах Державної прикордонної служби України, не містять визначення терміну «бойовий наказ (розпорядження».

Разом із цим таке визначення міститься у Наказі Центрального управління Служби безпеки України від 9 березня 2016 року № 115 "Про затвердження Порядку виплати винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду", який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22 березня 2016 року за № 419/28549, де вказано, що Бойовий наказ (розпорядження) - це рішення начальника підрозділу (групи тощо) про виконання підрозділом (групою тощо) бойових завдань (заходів, у тому числі оперативно-бойових), яке доводиться усно (в тому числі технічними засобами зв'язку) з подальшим занесенням у відповідні документи, письмово або графічно на карті, з можливістю уточнення під час їх виконання.

Отже, Бойовий наказ (Розпорядження) фактично є правовою підставою участі військовослужбовця у бойових діях або у забезпеченні здійснення відповідних заходів і не доводить факту такої участі, тобто, не є достатнім свідченням того, що військовослужбовець протягом всього періоду відрядження на підставі бойового наказу брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Факт безпосередньої участі у таких діях та заходах має бути підтверджений додатковими (крім бойового наказу (розпорядження)) доказами (наприклад, витягом з журналу бойових дій, витягом з журналу ведення оперативної обстановки, копією бойового донесення, копією рапорту начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу), де проходив службу в певні періоди часу військовослужбовець, про його участь у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань - із зазначенням кількості днів такої участі, довідкою про участь у бойових діях чи визначених заходах із зазначенням кількості днів такої участі.

Судом встановлено, що зазначені документи за періоди служби позивача з 26 вересня по 30 листопада 2022 року, 105-им прикордонним загоном імені князя Володимира Великого відповідачу не направлялись.

Стосовно довідки від 31 липня 2023 року № 5248, виданої 105 прикордонним загоном імені князя Володимира Великого, суд зазначає, що, по-перше, вказана довідка була складена на виконання ухвали суду та не направлялась відповідачу, по-друге, зазначена довідка не є довідкою, що складаються за для підтвердження права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168, так як не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань), кількості днів такої участі тощо.

Як встановлено судом, форма цієї довідці відповідає формі довідці, наведеній у додатку № 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, - яка передбачена як підстава для надання особі статусу учасника бойових дій.

Отже, наявна в матеріалах справа довідка від 31 липня 2023 року № 5248 не може бути належним доказом на підтвердженням наявності у відповідача обов'язку нарахувати та виплатити позивачу додаткову грошову допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 168.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене вище, суд при ходить до висновку про доведеність відповідачем правомірності не нарахування та не виплати позивачеві збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168, за періоди з 26 вересня по 30 листопада 2022 року.

При цьому суд зауважує, що в межах цієї справи судом не встановлюється наявність або відсутність у позивача права на отримання збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168; позивач не оскаржує в межах даної справи бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина № НОМЕР_3 ) щодо не складання та не направлення відповідачу документів (в тому числі довідок), які б підтвердили його участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за періоди з 26 вересня по 30 листопада 2022 року, на підставі яких НОМЕР_2 прикордонний загін (Військова частина НОМЕР_1 ) повинен був прийняти відповідний наказ про призначення позивачеві збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168.

На підставі встановлених судом обставин та керуючись наведеними вище нормативно-правовими приписами, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати йому збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди, передбаченої п. 1 постанови № 168, за періоди з 26 вересня 2022 року по 30 листопада 2022 року, а також позовні вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу таку винагороду, - задоволенню не підлягають.

Беручи до уваги, що позивач є звільненим від сплати судового збору за подання даного позову, а доказів на підтвердження понесення сторонами інших судових витрат матеріали справи не містять, в силу вимог ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна