Рішення від 11.07.2023 по справі 160/9596/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2023 року Справа № 160/9596/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у м. Дніпро адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов?язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.05.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» (пров. Тбіліський, буд. 4/10, оф. 308Б, м. Київ, 03055, код ЄДРПОУ 41174573) звернулось до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658), в якій, позивач просить, а саме:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження про анулювання ліцензії № 86-рл;

- зобов?язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області видалити записи про анулювання ліцензій ТОВ «НОРДГАЗ» реєстраційний номер 04680314202100242 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Самарський р-н, вул. Чаплинська, буд. 139а, реєстраційний номер 040303142021000003 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Південний р-н, вул. Михайла Грушевського, 212, реєстраційний номер 04030314202100175 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Заводський р-н, вул. Тритузна, 33Д, з Єдиного державного реєстру суб?єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб?єктом господарювання (у тому числі іноземним суб?єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку. Ліцензії позивачеві були видані у 2021 році і відповідачем прийнято позитивне рішення про видачу ліцензій, жодних питань не виникало. На теперішній час минуло 2 роки, за які жодних запитів, або суперечностей стосовно підстав для анулювання ліцензій, виданих ТОВ «НОРДГАЗ», на адресу позивача не надходило. Отже, після отримання заяв з доданими до них документами, позивачу видано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, що свідчить про те, що контролюючим органом належним чином перевірено надані суб?єктом господарювання документи та визнано їх достатніми для видачі ліцензій. Через два роки після видачі ліцензій відповідач порушує питання щодо підстав анулювання ліцензій ТОВ «НОРДГАЗ». Товариство під час подання заяв на отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним подано всі копії дозвільних документів, необхідних для отримання відповідних ліцензій, перелік яких передбачено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». А тому, на переконання позивача, у відповідача відсутні правомірні підстави для анулювання ліцензій.

Разом із позовною заявою ТОВ «НОРДГАЗ» подало до суду заяву про забезпечення позову, за результатом розгляду якої, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Зупинено дію розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 86-рл від 10.04.2023 року про анулювання ліцензій Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» реєстраційні номери: №04680314202100242; №04030314202100003; № 04030314202100175 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 160/9596/23.

Зобов'язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області видалити записи про анулювання ліцензій Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» реєстраційний номер 04680314202100242 за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, Самарський р-н., вул. Чаплинська, буд. 139а, реєстраційний номер 04030314202100003 за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Південний р-н., вул. Михайла Грушевського, 212, реєстраційний номер 04030314202100175 за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Заводський р-н., вул. Тритузна, 33Д з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним до набрання законної сили рішенням суду у справі №160/9596/23.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 року відкрито провадження у справі № 160/9596/23 та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

31.05.2023 року до суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. У відзиві зазначає, що відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою про видачу ліцензії, несе заявник. Для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Півднний р-н, вул. Михайла Грушевського, 212 надано копію декларації про готовність об?єкта до експлуатації від 17.05.2011р. № ДП14211019284. Для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Зводський р-н, вул. Тритузна, 33Д надано копію декларації про готовність об?єкта до експлуатації від 23.05.2011р. № ДП14211000119. Для отримання ліцензії про право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Самарський р-н, вул. Чаплинська, 139а надано копію декларації про готовність об?єкта до експлуатації від 27.05.2011р. № ДП14211019284. ГУ ДПС у Дніпропетровській області направлено запит до Державної інспекції архітектури та містобудування України від 16.03.2023 № 10119/8/04-36-09-04-11 з метою підтвердження автентичності вищезазначених декларацій про готовність об?єкта до експлуатації. Листом від 03.04.2023 року № 2551/04-13-23 Державною інспекцією архітектури та містобудування України надано інформацію, що шляхом перевірки відомостей, які містяться в архівній складовій Реєстру будівельної діяльності, інформації та вищезазначених документів не виявлено. Відповідач вважає необгрунтованими посилання позивача на те, що податковим органом були прийняті копії необхідних документів при видачі ліцензій, тому відсутні правомірні підстави для анулювання ліцензії, оскільки абз. 9 ч. 52 ст. 15 Закону № 481/95-ВР передбачає можливість отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами і це є підставою для анулювання виданої ліцензії у подальшому. Таким чином, на переконання відповідача, посилання позивача щодо відсутності правомірної підстави для анулювання ліцензії є помилковими, адже враховуючи абз. 9 ч. 52 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, ГУ ДПС у Дніпропетровській області має право та підставу для анулювання ліцензій. Крім того, вказана підстава для анулювання ліцензії ТОВ «НОРДГАЗ» вказана у оскаржуваному розпорядженні від 10.04.2023 № 86-рл. На підставі викладеного, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження від 10.04.2023 № 86-рл щодо анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «НОРДГАЗ». Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб?єктом господарювання (у тому числі іноземним суб?єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку. Вказане розпорядження про анулювання ліцензій сформовано та направлено в електронній формі засобами електронного зв'язку ТОВ «НОРДГАЗ». На підставі викладеного, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження від 10.04.2023 № 86-рл у зв'язку з отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами, яке сформовано та направлено в електронній формі засобами електронного зв'язку. Отже, на думку відповідача, оскаржуване розпорядження є таким, що винесене на законних підставах у межах повноважень та у законний спосіб.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.02.2017 року, про що здійсено запис № 1 074 102 0000 065506.

Основним видом господарської діяльності позивача за КВЕД є роздрібна торгівля пальним.

Товариство з обмежено відповідальністю «НОРДГАЗ» отримало ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційними номерами:

04030314202100175, дата реєстрації 08.07.2021, термін дії: з 14.06.2021 до 14.06.2026, адреса місця торгівлі: Україна, Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Заводський р-н, вул. Тритузна, 33Д, Автозавправочна станція (оплата за ліцензію здійснена до 14.06.2023);

04030314202100003, дата реєстрації 26.01.2021, термін дії: з 26.01.2021 до 26.01.2026, адреса місця торгівлі: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, вул. Михайла Грушевського, 212, АЗС (оплата за ліцензію здійснена до 26.01.2024);

04680314202100242, дата реєстрації 20.12.2021, термін дії: з 2012.2021 до 20.12.2026, адреса торгівлі: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Самарський р-н, вул. Чаплинська, 139А, АЗС (оплата за ліцензію здійснена по 20.12.2023).

10.04.2021 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження № 86-рл «Про анулювання ліцензії», згідно з яким, за порушення вимог статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями), а саме у зв'язку з отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами, анульовано, в тому числі й ліцензії №№ 04030314202100175, 04030314202100003, 04680314202100242 на право роздрібної торгівлі пальним, видані ТОВ «НОРДГАЗ».

Не погодившись з вказаним розпорядженням, позивач оскаржив правомірність його прийняття до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, якою визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

За визначенням ст. 1 Закону № 481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до ст. 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Після видачі/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/анулювання відповідної ліцензії.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі:

заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

несплати чергового платежу за ліцензію;

встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);

встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;

рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;

порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;

отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;

встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії;

встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), не зазначені в ліцензії;

встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії;

порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії;

відмови, без законодавчих підстав, від доступу представника контролюючого органу до проведення перевірки відповідно до вимог статей 80, 81 Податкового кодексу України, на підставі акта, складеного посадовими (службовими) особами податкового органу, який засвідчує факт відмови.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку.

З аналізу наведених вище приписів спеціального Закону № 481/95-ВР вбачається, що підставою для видачі ліцензії є надання заявником певного переліку документів, в тому числі акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального.

При цьому, передбачено умову, за якої копії таких документів не подаються.

Такою умовою є їх наявність у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

У 2021 році ГУ ДПС у Дніпропетровській області видало позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі:

№ 04030314202100175, до документів на видачу якої позивачем було надано Декларацію про готовність об?єкта до експлуатації, зареєстровану 23.05.2011 року за №ДП14211000119;

№04030314202100003, до документів на видачу якої позивачем було надано Декларацію про готовність об?єкта до експлуатації, зареєстровану 27.05.2011 року за № ДП14211019283;

№04680314202100242, до документів на видачу якої позивачем було надано Декларацію про готовність об?єкта до експлуатації від 27.05.2011 року № ДП14211019284.

При цьому, суд зазначає, що надані ТОВ «НОРДГАЗ» документи визнано ГУ ДПС у Дніпропетровській області достовірними та достатніми для видачі ліцензії.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 01 листопада 2022 року у справі № 560/377/20, питання достатності документів для здобуття права на реалізацію пального підлягає досліджено самим же органом доходів і зборів на стадії розгляду заяви особи про надання ліцензії.

Натомість, у випадку анулювання ліцензії відповідач має керуватися положеннями частини сорок сьомої статті 15 Закону № 481/95-ВР, якою передбачено вичерпний перелік підстав для таких дій контролюючого органу, зокрема, отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою про отримання ліцензії, не видавалися / не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Тобто, відповідальність суб'єкта у вигляді анулювання ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавалися разом із заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим), або містить недостовірну інформацію. Тоді ж, коли суб'єкт взагалі не подавав певний документ, вказані норми, як підстава для анулювання ліцензії, застосовані бути не можуть.

Підставою анулювання ліцензій, виданих позивачу, відповідачем у розпорядженні № 86-рл від 10.04.2023 року, вказано отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами.

У відзиві на позов, відповідач вказує на лист Державної інспекції архітектури та містобудування України від 03.04.2023 року № 2551/04-13-23, в якому ГУ ДПС у Дніпропетровській області надано інформацію, що шляхом перевірки відомостей, які містяться в архівній складовій Реєстру будівельної діяльності, інформації та вищезазначених документів не виявлено.

Так, у листі Державної інспекції архітектури та містобудування України від 03.04.2023 року № 2551/04-13-23 зазначено: «Згідно з частиною першою та другою статті 22-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Єдина державна електронна система у сфері будівництва (далі - електронна система) - це єдина інформаційно-комунікаційна система у складі містобудівного кадастру, що забезпечує створення, перегляд, відправлення, прийняття, збирання, внесення, накопичення, обробку, використання, розгляд, зберігання, захист, облік та надання інформації у сфері будівництва, а також електронну взаємодію між фізичними та юридичними особами, державними органами, органами місцевого самоврядування, центрами надання адміністративних послуг з метою отримання визначених цим Законом послуг у сфері будівництва.

Електронна система складається з:

1) Реєстру будівельної діяльності;

2) електронного кабінету користувача електронної системи (далі - електронний кабінет);

3) порталу електронної системи.

Невід'ємною архівною складовою частиною Реєстру будівельної діяльності є єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Відповідно до положень статті 22-2 Закону, Реєстр будівельної діяльності є компонентом електронної системи, який забезпечує створення, збирання, накопичення, обробку, захист, облік інформації, в тому числі щодо документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Шляхом перевірки відомостей, які містяться в архівній складовій Реєстру будівельної діяльності, за параметрами пошуку «реєстраційний номер - ДП14211019284, ДП14211000119, ДП14211019284», інформації та документів станом на дату надання відповіді не виявлено.»

Таким чином, Державна інспекція архітектури та містобудування України під час надання відповіді ГУ ДПС у Дніпропетровській області, перевірила відомості, занесені до електронної системи Реєстру будівельної діяльності, однак доказів перевірки паперового архіву Державної інспекції архітектури в Дніпропетровській області, суду не надано. Враховуючи, що Декларації про готовність об?єктів до експлуатації ДП14211019284, ДП14211000119, ДП14211019284 датовані 2011 роком, для висновку про надання недостовірних даних, перевірка паперового архіву Державної інспекції архітектури є обов?язковою.

Крім того, вказаний лист Державної інспекції архітектури та містобудування України не містить заперечень щодо видачі/погодження Декларацій про готовність об?єктів до експлуатації №№ ДП14211019284, ДП14211000119, ДП14211019284.

При цьому, ТОВ «Нордгаз» користується спорудами (об'єктами), розташованими за адресами: Дніпропетровська обл., м. Дніро, Самарський р-н, вул. Чаплинська, буд. 139а, Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Південний р-н, вул. Михайла Грушевського, 212, Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Заводський р-н, вул. Тритузна, 33Д, на законних підставах, що не заперечується відповідачем.

Водночас, за приписами ч. 3 ст. 18 Закону № 481/95-ВР тимчасово, до 01 січня 2022 року, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об'єкта або акта готовності об'єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об'єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 01 січня 2014 року.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ліцензії видані позивачу у 2021 році, а документи, які підтверджують готовності об'єкта до експлуатації, видані у встановленому законодавством порядку до 01 січня 2014 року (у 2011 році), що контролюючим органом не заперечується.

Отже, враховуючи, що Декларації про готовність об?єктів до експлуатації були зареєстровані в 2011 році, посилання відповідача на лист Державної інспекції архітектури та містобудування України від 03.04.2023 року № 2551/04-13-23, у якості встановлення факту надання позивачем недостовірних даних під час подання заяви на видачу ліцензії, суд вважає безпідставним та необгрунтованим.

Крім того, на час подання заяви та документів, які були передбачені Законом № 481/95-ВР, позивачем надано передбачений на той час перелік визначених законом документів. При цьому, ліцензія видається строком на п?ять років, а доказів визнання незаконними вказаних відповідачем декларацій про готовність об?єктів до експлуатації, суду не надано.

Таким чином, оскаржуване розпорядження не містить жодних відомостей щодо того, в яких із поданих разом із заявою на отримання ліцензії документах містяться недостовірні дані, в чому така недостовірність полягає, в який спосіб встановлено факт подання заявником недостовірних даних.

У розрізі наведеного варто зауважити, що Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Принцип «належного урядування» не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Відтак, видавши позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на підставі доданих до заяви документів та визнавши їх достатніми для її отримання, відповідач у подальшому не вправі посилатися на їх неповноту як підставу для анулювання раніше виданої ліцензії.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 04 травня 2023 року у справі № 380/12161/21.

Враховуючи викладене, контролюючий орган під час прийняття оскаржуваного розпорядження стосовно позивача, діяв з порушенням вимог ст. 15 Закону № 481/95-ВР, а саме, здійснив анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, за відсутності встановлення факту надання позивачем недостовірних даних під час подання заяви на видачу ліцензії.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року № 545 (далі Порядок № 545).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку № 545 Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 та 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального (пункт 2 Порядку № 545).

Підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального (пункт 6 Порядку № 545).

Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії (пункт 7 Порядку № 545).

Враховуючи скасування судом розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 86-рл від 10.04.2023 року «Про анулювання ліцензії», суд приходить до висновку, що повним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача видалити запис про анулювання ліцензії ТОВ «НОРДГАЗ» реєстраційний номер 04680314202100242 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Самарський р-н, вул. Чаплинська, буд. 139а, реєстраційний номер 040303142021000003 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Південний р-н, вул. Михайла Грушевського, 212, реєстраційний номер 04030314202100175 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Заводський р-н, вул. Тритузна, 33Д, з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Податковий орган не довів правомірності оскаржуваного розпорядження ГУ ДПС у Дніпропетровській області «Анулювання ліцензій», а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає про наступне.

Відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2684,00 грн, згідно платіжної інструкції № 16563 від 10.04.2023 року підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

У зв'язку з перебуванням судді Луніної О.С. у відпустці, рішення ухвалене в перший робочий день.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 139, 241, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування розпорядження, зобов?язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області «Про анулювання ліцензій» № 86-рл від 10.04.2023 року.

Зобов?язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а, код ЄДРПОУ ВП 44118658) видалити записи про анулювання ліцензій ТОВ «НОРДГАЗ» (провулок Тбіліський, буд.4/10, офіс 308Б, м. Київ, 03055, код ЄДРПОУ 41174573) реєстраційний номер 04680314202100242 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Самарський р-н, вул. Чаплинська, буд. 139а, реєстраційний номер 040303142021000003 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Південний р-н, вул. Михайла Грушевського, 212, реєстраційний номер 04030314202100175 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам?янське, Заводський р-н, вул. Тритузна, 33Д, з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а, код ЄДРПОУ ВП 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» (провулок Тбіліський, буд. 4/10, офіс 308Б, м. Київ, 03055, код ЄДРПОУ 41174573) понесені позивачем судові витрати в сумі 2684,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна