Яготинський районний суд Київської області
Cправа №: 382/887/23
3/382/676/23
10 серпня 2023 року Суддя Яготинського районного суду Київської області Кисіль О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Батальйону патрульної поліції в місті Бориспіль Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , не працюючого, ідентифікаційний номер невідомий,
за ч.1 ст.122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Яготинського районного суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 443638 від 01.06.2023 року та матеріали до нього про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 122-2 КУпАП, в якому зазначено, що 01.06.2023 року о 10 годині 17 хвилин гр. ОСОБА_1 по автодорозі Київ-Харків М-03 на 108 км. керував транспортним засобом TOYOTA LAND CRUISER д.н.з. НОМЕР_1 , не виконав законну вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснив сигнальним диском з червоним сигналом рукою, вказуючи на цей транспортний засіб, чим порушив вимоги п.п.2.4 ПДР України та здійснив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
ОСОБА_1 на розгляд справи не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи у його відсутності, у зв'язку з неможливістю прийняти учать у судовому засіданні та просив обмежитись адміністративним стягненням у вигляді штрафу. В клопотанні до суду надав свої пояснення щодо вчинення ним правопорушення з котрих вбачається, що 01.06.2023 близько 10 години 15 хвилин на 108 км. автодороги М-03 Київ-Харків-Довжанський) гр. ОСОБА_1 , рухався на автомобілі Тойота в потоці транспорту, поспішав до м. Дніпра, в подальшому був зупинений працівниками поліції за перевищення швидкості руху та нібито не зупинку його на вимогу працівників поліції. Коли ОСОБА_1 вже дійсно побачив, що його зупиняють працівники поліції, зупинився, вибачився перед ними пояснивши, що не побачив напевно та пред'явив працівникам поліції всі відповідні документи (посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію автомобіля та поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів) йому було дуже незручно перед працівниками поліції в цій ситуації, так як він водій з багаторічним досвідом та завжди намагається дотримуватися Правил дорожнього руху, а також з повагою відноситься до працівників поліції. Звертає увагу суд, що будь-якого умислу не зупинитись, зникнути, він не мав, так як зупинився відразу коли побачив працівників поліції які його зупиняли. ОСОБА_1 мешкає в місті Дніпрі, на значній відстані від Яготинського районного суду Київської області, працює водієм, тому не має фактичної можливості, у зв'язку з вищезазначеними обставинами прийняти участь у судовому засіданні. Свою вину хоча і допущену через можливе відволікання під час руху визнає, вказаним правопорушенням будь-яких матеріальних збитків чи загрози іншим учасникам дорожнього руху завдано не було. Санкція ч. 1 ст. 122-2 КУпАП також передбачає адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а позбавлення права керування транспортними засобами також позбавить його місця роботи та матеріальної можливості.
Про надходження на розгляд суду вказаної справи було повідомлено прокурора Яготинського відділу Бориспільської окружної прокуратури Київської області. Прокурор не скористався правом на участь у розгляді справи. Участь прокурора у вказаній категорії справ не є обов'язковою відповідно до ст. 250 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).
Відсутність прокурора при розгляді справи не перешкоджає її розгляду по суті та не є підставою для закриття провадження в справі через відсутність події і складу адміністративного правопорушення відповідно до ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Крім того, відповідно до норм Кодексу України про адміністративні правопорушення відсутність прокурора при розгляді справи не є підставою для відмови судом щодо встановлення обставин та наявності/відсутності складу адміністративного правопорушення в діях/бездіяльності особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 01.06.2023 року о 10 годині 17 хвилин по автодорозі Київ-Харків М-03 на 108 км. керував транспортним засобом TOYOTA LAND CRUISER д.н.з. НОМЕР_1 , не виконав законну вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснив сигнальним диском з червоним сигналом рукою, вказуючи на цей транспортний засіб, чим порушив вимоги п.п.2.4 ПДР України та здійснив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.п.2.4 ПДР за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Згідно із фабулою ч.1 ст.122-2 КУпАП відповідальність за вказаною нормою наступає у разі невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
Пунктом 2.4 Правил дорожнього руху визначено, що на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Подія та склад адміністративного правопорушення та наявність вини у діях ОСОБА_2 доводяться поданими уповноваженим органом матеріалами, де міститься:
- протокол про адміністративне правопорушення серія ААД №443638 від 01.06.2023 року, складений відносно ОСОБА_1 за порушення ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, який за формою та змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи України від 06.11.2015 року № 1376, в якому зазначено, що особу ОСОБА_1 встановлено за допомогою посвідчення водія НОМЕР_2 , ОСОБА_1 з протоколом ознайомлено та повідомлено йому про розгляд справи у Яготинському районному суді Київської області,
- копія постанови серії ЕАС № 7090927 від 01.06.2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 122 КУпАП.;
- довідка БПП в м. Бориспіль УПП у Київській області ДПП від 02.06.2023 року щодо отримання посвідчення водія ОСОБА_1
- компакт-диск з відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, де зафільмовано подію, у зв'язку з якою відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП;
Установлення події та складу адміністративного правопорушення відбулося відповідно до приписів ст. 266 КУпАП та вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року.
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007 року, яке з урахуванням положень ст. ст. 8, 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Підстав для повернення протоколу про адміністративне правопорушення, так само як і підстав для закриття провадження у справі не встановлено.
Враховуючи особу ОСОБА_1 характер вчиненого правопорушення, ступінь суспільної небезпеки - дане правопорушення являється грубим порушенням Правил дорожнього руху є потенційно небезпечним для суспільства та становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків, враховуючи пом'якшуючі та обтяжуючі обставини по даній справі, суд вважає призначити адміністративне стягнення у виді штрафу.
При накладені адміністративного стягнення, на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини визначені ст. 33 КУпАП, та не убачає, в розумінні ст. ст. 34, 35 наведеного Кодексу, обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність останнього і вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції ст. 122-2 указаного Кодексу, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 122-2, ст. ст. 30, 40-1, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КпАП України та піддати штрафу на користь держави, стягнувши з нього 9 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 153 (сто п'ятдесят три) гривні (отримувач коштів: ГУК у Київ.обл./м.Київ/21081300, код ЄДРПОУ: 37955989, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN) UA488999980313030149000010001, код класифікації бюджету 21081300).
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 536,80 грн. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ- 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA 908999980313111256000026001, код класифікації бюджету 22030106).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 294 КУпАП і може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду
Строк пред'явлення до виконання даної постанови три місяці з дня набрання постановою законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення.
Суддя Кисіль О. А.