Рішення від 09.08.2023 по справі 520/25289/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2023 р. справа № 520/25289/21

Харківський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 04.05.2016 року з встановленням базового місяця - січень 2008 року;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 по 04.05.2016 року, застосувавши для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - січень 2008 року, та виплатити індексацію грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 06.05.2016 по 28.12.2017 року з встановленням базового місяця - січень 2008 року;

- зобов'язати Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 06.05.2016 по 28.12.2017 року, застосувавши для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - січень 2008 року, та виплатити індексацію грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем 1( Військовою частиною НОМЕР_1 ) та відповідачем 2 ( АДРЕСА_1 ) за періоди з 01.01.2016 по 04.05.2016 та з 06.05.2016 по 28.12.2017 відповідно протиправно не нараховано та не виплачено ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з визначенням місяців, в яких відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року. Вказані обставини слугували підставою для звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачам через систему "Електронний суд" та надійшла в електронний кабінет користувачів, що підтверджується електронною роздруківкою.

Представником відповідача 2 надіслав до суду відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що відповідач є розпорядником коштів третього ступеня та здійснює нарахування у межах коштів, передбачених на дані цілі з блоку вищого довольчого органу - Департаменту фінансів МО України, відповідно до бюджетних асигнувань. Нарахування індексації була припинено позивачеві на підставі розпорядження Департаменту фінансів МО України від 10.02.2016 № 248/3/9/1/108, який здійснює фінансову регуляторну політику та визначає виділення коштів на утримання особового складу університету. Також представник відповідача 2 вважає, що поняття «базовий місяць» не визначено та законодавчо не закріплено Законом № 1078.

Представник відповідача 1 заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що механізму виплати позивачу індексації за минулі роки Порядок № 1078 не передбачає. Також представник відповідача 1 вважає, що процедура нарахування та виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовця та визначення базового місяця входить до виключних (дискреційних повноважень) Військової частини НОМЕР_1 і суд не має права втручатись у такі відносини.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Оскільки на території м. Харкова з 24.02.2022 ведуться активні бойові дії, суд ухвалює рішення по справі за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Позивач у період з 01.01.2016 по 04.05.2016 у Військовій частині НОМЕР_1 проходив дійсну військову службу та виключений зі списку особового складу з 04.05.2016 , що підтверджується копією наказу від 04.05.2016 №102.

Позивач 25.05.2020 звернувся до Військової частини НОМЕР_1 з приводу питання нарахування індексації грошового забезпечення, на що листом позивача повідомлено про те, що проведення індексації грошових доходів здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, проведення індексації грошових доходів є Державний бюджет України, яким у 2016 році виплата індексації не передбачена.

У подальшому, позивача з 06.05.2016 зараховано до списків особового складу Харківського Національного Університету Повітряних Сил Імені Івана Кожедуба, що підтверджується копією наказу від 06.05.2016 №112, що знаходиться у матеріалах справи.

Відповідно до наказу начальника Харківського Національного Університету Повітряних Сил Імені Івана Кожедуба від 28.12.2017 позивача виключено зі списку особового складу з 28.12.2017.

Вважаючи дії відповідачів щодо невиплати індексації грошового забезпечення протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 по справі № 520/10562/2020, зокрема, визнано протиправною бездіяльність Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 06.05.2016 по 28.12.2017.

Зобов'язано Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 06.05.2016 по 28.12.2017.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 по 04.05.2016.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 по 04.05.2016.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2021 по справі № 520/10562/2020 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 по справі № 520/10562/2020 - скасовано в частині відмови позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездiяльності Харкiвського Нацiонального Унiверситету Повiтряних Сил Iменi Iвана Кожедуба щодо невиплати грошової компенсацiї за невикористанi календарнi днi соцiальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за 2015,2016, 2017 роки та зобов'язання нарахувати та виплатити зазначену грошову компенсацiю.

Прийнято в цій частині нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездiяльнiсть Харкiвського Нацiонального Унiверситету Повiтряних Сил Iменi Iвана Кожедуба щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсацiї за невикористанi календарнi днi соцiальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за 2015,2016, 2017 роки. Зобов'язано Харкiвський Нацiональний Університет Повiтряних Сил Iменi Iвана Кожедуба нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацiю за невикористанi календарнi днi соцiальної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за 2015,2016, 2017 роки.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, на виконання вказаного рішення суду, Харкiвський Нацiональний Університет Повiтряних Сил Iменi Iвана Кожедуба провів нарахування індексації за період з 06.05.2016 по 28.12.2017 із застосування помилкового базового місяця, з огляду на що позивач звернувся до відповідача з із заявою від 10.11.2021 про перерахунок і виплату індексації із використанням базового місяця - січень 2008 року.

Листом від 18.11.2021 № 350/176/100-689/2406 Харкiвський Нацiональний Університет Повiтряних Сил Iменi Iвана Кожедуба повідомив заявника, що перерахунок індексації за період з 06.05.2016 по 28.12.2017 із використанням базового місяця - січень 2008 року можливо провести лише на підставі відповідного рішення суду після набрання ним законної сили.

Також, як вбачається зі змісту позовної заяви, на виконання вказаного рішення суду, Військовою частиною НОМЕР_1 проведено нарахування індексації за період з 01.01.2016 по 04.05.2016 із застосування помилкового базового місяця, з огляду на що позивач звернувся до відповідача з із заявою від 10.11.2021 про перерахунок і виплату індексації із використанням базового місяця - січень 2008 року.

Листом від 18.11.2021 № 350/488/57/2093 Військова частина НОМЕР_1 повідомила заявника, що надати інформацію щодо нарахованої позивачу індексації за період з 01.01.2016 по 04.05.2016 із зазначенням базового місяця є неможливо, у зв'язку із здачею документів до Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.

Позивач, вважаючи, що відповідачами нараховано індексацію грошового забезпечення без застосування вірно обраного базового місця (січень 2008), звернувся до суду із даним позовом.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом Про індексацію грошових доходів населення №1282-XII (далі Закон №1282-XII).

У статті 1 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Частинами першою-другою статті 5 Закону №1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону №1282-XII).

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється, зокрема, у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів (ч. 6 ст. 5 Закону України № 1282-XII).

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

З метою реалізації Закону №1282-XII постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 р. № 491-IV Про внесення змін до Закону України Про індексацію грошових доходів населення.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абз. 2 цього пункту.

Постановою Кабінету Міністрів України № 77 від 11.02.2016 внесено зміни в абзац 2 пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, та цифри "101" замінено цифрами "103".

Абзац 2 пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 77 від 11.02.2016 р. - застосовується з 01.01.2016 р.

Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078, в редакції, яка діяла до 01.12.2015 (до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 1013 від 09.12.2015), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Тобто, відповідно до п. 5 Порядку № 1078, в редакції, яка діяла до 15.12.2015 (до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015), базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення був, в тому числі, місяць зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів (далі - Постанова № 1013) були внесені значні зміни у вищевказаний Порядок, у зв'язку з чим з 15.12.2015 вступили в дію нові правила індексації заробітної плати, які в силу п.6 вказаної постанови, застосовуються з 01 грудня 2015 року.

Так, відповідно до п. 5 Порядку № 1078 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Тобто, з прийняттям постанови № 1013 від 09.12.2015 змінилась процедура визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.

Таким місяцем (базовим) є той, в якому відбулось підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі - Постанова №1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців Держприкордонслужби, які визначені Додатком № 3 до Постанови №1294.

Таким чином, у зв'язку із прийняттям вказаної постанови, базовим місцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів осіб за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року - січень 2008 року.

Відповідно до статті 1 Протоколу N 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1952 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відсутність механізму виплати індексації за минулі періоди не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання належних йому сум індексації грошових доходів, виплата яких гарантована статтею 1 Протоколу N 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.

Абзацом 5 п.5 Порядку №1078 передбачено, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Суд також звертає увагу, що згідно Порядку № 1078 в редакції до 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін розпочиналося з місяця прийняття на роботу, тому умовно базовим місяцем слід було вважати місяць, що передує місяцю прийняття на роботу. В той же час після внесення змін до Порядку № 1078 згідно новими правилами виплати індексації, що закріплені в п. 10-2 цього Порядку, орієнтиром для індексації заробітної плати (грошового забезпечення військовослужбовця) слід вважати місяць останнього підвищення посадового окладу за займаною посадою та не залежить від часу прийняття на роботу (зарахування до списків військової частини).

Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду посадового окладу за посадою, яку займає працівник на момент проведення індексації.

З огляду на викладене, при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року базовим місяцем має бути січень 2008 року.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 10.09.2020 року у справі № 200/9297/19-а, де судом вказано, що як базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення з 01.12.2015 р. має застосовуватися січень 2008 року.

При цьому, відповідач, здійснюючи нарахування індексації не має дискреційних повноважень щодо визначення базового місяця індексації, оскільки не вправі обирати його на власний розсуд, а має діяти у чітко визначених межах закону.

Наявність саме у роботодавця, яким у даному випадку є відповідач, повноважень щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з урахуванням, окрім іншого, певного базового місяця індексації, не скасовує компетенції суду щодо можливості зобов'язання відповідача враховувати при обчисленні індексації конкретний базовий місяць, за наявності про це відповідного спору між сторонами.

Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 26.01.2022 у справі № 400/1118/21, від 12.05.2022 у справі №200/7006/21, від 28.06.2022 у справі №420/4841/21, від 28.06.2022 у справі № 640/8991/21, від 21 березня 2023 року по справі № 620/7687/21.

Відповідачами не надано доказів нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період із урахуванням базового місяця - січень 2008.

Натомість, як вбачається з довідки - розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19.11.2021 № 832, яка видана Харкiвським Нацiональним Університетом Повiтряних Сил Iменi Iвана Кожедуба (а.с. 16), позивачу проведено нарахування індексації за період з 06.05.2016 по 28.12.2017 із застосуванням базового місяця - травень 2016 року (а.с. 45).

01 березня 2018 року вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, якою було затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців.

Після прийняття Постанови №704, якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 визначено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 р. відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078

За таких обставин, відповідачами порушено право позивача на отримання сум індексації грошового забезпечення із застосуванням для обчислення такої індексації базового місяця січень 2008 року з 01.01.2016 по 04.05.2016 та 06.05.2016 по 28.12.2017.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Окремо слід зазначити, що посилання відповідачів на розпорядження директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04 січня 2016 року №248/3/9/1/2, роз'яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 № 48/0/66-17, роз'яснення директора Департаменту фінансів від 26.03.2018 № 248/1485, роз'яснення директора Департаменту фінансів від 24.09.2018 № 248/8294 як підставу для невиплати індексації грошового забезпечення позивачу, суд вважає безпідставними, оскільки відповідач має діяти відповідно до норм чинного законодавства, а вказані розпорядження не є нормативно-правовими актами.

Крім того статтею 18 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії встановлена державна гарантія, яка полягає в індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до статті 16 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.

Державні соціальні гарантії, згідно статті 19 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання (стаття 20 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Тобто, індексація грошового забезпечення військовослужбовців здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, з яких здійснюється виплата грошового забезпечення.

Стосовно посилання відповідача 1 у відзиві на позов (а.с. 67-68) на дикреційність повноважень щодо проведення індексації грошового забезпечення військовослужбовців із визначенням певного базового місяця, то суд зазначає, що такі виключні повноваження відповідача 1 обмежуються випадком, коли військовослужбовцю взагалі не було проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення.

Однак, у даному випадку, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 по справі № 520/10562/2020 (яке набрало законної сили) було покладено обов'язок на Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 по 04.05.2016.

При цьому, відповідач 1 у листі від 26.10.2021 № 350/488/73/1794 (а.с. 31) посилався на те, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2021 по справі № 520/10562/2020 скасовано рішення суду першої інстанції та задоволено позовні вимоги, які стосуються виключно Харківського Національного Університету Повітряних Сил Імені Івана Кожедуба.

Суд не приймає до уваги вказану позицію відповідача 1, оскільки рішенням суду апеляційної інстанції залишено без змін рішення суду першої інстанції щодо обов'язку Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 по 04.05.2016, а тому таку позицію відповідача 1 суд розцінює як надмірний формалізм та трактування рішення суду по справі № 520/10562/2020 на власну користь з метою уникнення його виконання.

При цьому, суд зазначає, що посилання представника відповідача 1 у листі від 18.11.2021 (а.с. 22) на обставини неможливості надання інформації щодо нарахованої позивачу індексації за період з 01.01.2016 по 04.05.2016 із зазначенням базового місяця, у зв'язку із здачею документів до Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, не можуть вважатися судом належними, оскільки саме на відповідача 1 приписами ч.2 ст. 77 КАС України покладено обов'язок доведення суду правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень.

Відтак, обираючи найбільш ефективний спосіб відновлення порушених прав позивача, з метою уникнення повторного звернення позивача до суду, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, звернуті до Військової частини НОМЕР_1 , у повному обсязі, зобов'язавши військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 по 04.05.2016 року, застосувавши для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 04.05.2016 року з встановленням базового місяця - січень 2008 року.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 по 04.05.2016 року, застосувавши для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 06.05.2016 по 28.12.2017 року з встановленням базового місяця - січень 2008 року.

Зобов'язати Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (код ЄДРПОУ 24980799) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення з 06.05.2016 по 28.12.2017 року, застосувавши для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.С.Мороко