про передачу справи за підсудністю
09 серпня 2023 року Справа № 480/8336/23
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Шевченко І.Г., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до ОСОБА_1 , третя особа: Головне управління ДПС у Сумській області про зобов'язання вчинити дії,
Позивач, Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа: Головне управління ДПС у Сумській області про зобов'язання відповідача перерахувати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Сумській області як податковому агенту 6504,70грн. для подальшої сплати до бюджету податкових зобов'язань.
Відповідно доп.4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Перевіривши матеріали позовної заяви, вбачається необхідним передати її для розгляду іншому суду за підсудністю, приймаючи до уваги наступне.
Згідно з ч.4 ст.5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч.1 ст.26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
У цій справі позивачем вимоги звернені до відповідача - фізичної особи ОСОБА_1 , зареєстрованим місцем проживання якого, як вбачається з позову, є АДРЕСА_1 .
Враховуючи факт реєстрації місця проживання відповідача у м. Севастополь, дана адміністративна справа підсудна окружному адміністративному суду територіальна юрисдикція якого поширюється на м. Севастополь, а саме Окружному адміністративному суду міста Севастополя.
У той же час позивач звернувся із цим позовом до Сумського окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" розповсюджується на територію Сумської області.
Отже, у випадку розгляду цього позову саме Сумським окружним адміністративним судом, як судом першої інстанції, буде порушено принцип розгляду справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, гарантування якого визначено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином дана справа не підсудна Сумському окружному адміністративному суду, оскільки зазначений спір повинен вирішуватися Окружним адміністративним судом міста Севастополя.
Втім відповідно до Розпорядження Голови Верховного Суду від 5 липня 2022 року № 36/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (суди Автономної Республіки Крим та м. Севастополя)», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Окружного адміністративного суду міста Севастополя на Одеський окружний адміністративний суд.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, з урахуванням ч. 1 ст. 26, п. 2 ч. 1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне передати цю справу на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду за місцем реєстрації відповідача.
Відповідно до частини 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. ст. 19, 20, 29, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Матеріали адміністративної справи № 480/8336/23 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до ОСОБА_1 , третя особа: Головне управління ДПС у Сумській області про зобов'язання вчинити дії передати на розгляд Одеського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Г. Шевченко