Справа № 560/364/22
08 серпня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши заяву в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі №560/364/22, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2022, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 07.12.2021 пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках від 07.12.2021р. №1386, №1387 виданих Управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської РДА.
З метою примусового виконання рішення суду позивач звернулася до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області.
Державним виконавцем позивачу направлено лист від 22.05.2023, у додатку до якого надано копію листа від 17.05.2023, яким боржник повідомив про те, що рішення суду виконав та розмір призначеної пенсії становить 5 850 грн.
ОСОБА_1 подала до суду заяву у порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої просить суд:
1.Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, вчинені на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2022 у справі №560/364/22 щодо обчислення пенсії із розрахунку 60% суми заробітної плати, зазначеної лише в одній довідці - від 07.12.2021 №1387 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а саме, окладу - 6100,00 грн, надбавка за ранг - 600,00 грн, 3050,00 грн - надбавка за вислугу років.
2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області обчислити розмір пенсії, призначеної на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2022 у справі №560/364/22 із розрахунку 60% суми заробітної плати зазначеної у довідках від 07.12.2021 № 1386 та №1387, а саме: посадовий оклад - 6100,00 грн, надбавку за ранг - 600,00 грн, надбавку за вислугу років - 3050,00 грн надбавку за інтенсивність праці - 3050,00 грн., місячну премію - 12200,00 грн., матеріальну допомогу у розмірі 1/12 - 1090,00 грн.
Заява мотивована тим, що всупереч рішенню суду відповідач розрахував розмір пенсії на свій розсуд, а саме врахував для обчислення пенсії лише довідку №1387.
Враховуючи вимоги ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом вирішено розглянути подану заяву у письмовому провадженні.
Відповідач на виконання ухвали суду від 12.06.2023 надав письмові пояснення, в яких вказав, що відповідно до частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» орган, що призначає пенсію, має право перевіряти обґрунтованість видачі підприємствами, установами та організаціями поданих для призначення пенсії документів та достовірність поданих відомостей про особу.
У разі виявлення розбіжностей між сумами заробітної плати, зазначеними в раніше виданих довідках, та первинними документами, пенсійні справи переглядаються і розмір пенсійних виплат приводиться у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства.
Зазначено, що за результатами перевірки особових рахунків встановлено, що при видачі довідки від 07.12.2021 №1386 невірно визначено середні розміри надбавки за інтенсивність праці, місячної премії, індексації та матеріальної допомоги за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії (без урахування кількості відповідних (прирівняних) посад управління соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації та не враховано, що матеріальна допомога за відповідною посадою в листопаді 2021 року не виплачувалась).
Оскільки довідка від 07.12.2021 №1386 видана з порушенням норм чинного законодавства, на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі №560/364/22 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 07.12.2021 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати від 07.12.2021 №1387.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 07.12.2021 становить 5850,00 грн і її розрахунок наступний: 6100,00 грн (посадовий оклад) + 600,00 грн (надбавка за ранг) + 3050,00 грн (надбавка за вислугу років) = 9750,00 грн (заробіток для обчислення пенсії) х 60 % = 5850,00 грн.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно із ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням суду, яке набрало законної сили, підтверджено право позивача на призначення, нарахування та виплату з 07.12.2021 пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 07.12.2021р. №1386, №1387 виданих управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської РДА.
Враховуючи вищезазначене, у відповідача були відсутні підстави для призначення пенсії без урахування двох довідок.
Суд враховує, що згідно з ч.3 ст.44 Закону Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-VI органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
За приписами частини 18 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-VI посадові особи суб'єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Отже, відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, покладено на роботодавця (страхувальника).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №712/9936/17.
Однак відповідач будь-яких додаткових документів у заявника чи її роботодавця не вимагав, жодних дій по їх самостійному отриманню не вчинив.
В той же час, повноваження щодо проведення таких дій передбачені Законом №1058-IV.
При цьому відповідач при неврахуванні даних, зазначених у довідці від 07.12.2021 №1386, вказуючи на недостовірність вказаних у ній відомостей, не зазначив, якими первинними документами стверджено зазначену недостовірність, як того вимагає ч.3 статті 44 Закону №1058-VI.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, відповідачем не надано жодного доказу правомірності обчислення пенсії позивача, виходячи із відомостей лише однієї довідки, зокрема: акту перевірки, протоколу, наказу керівника органу Пенсійного фонду України, тощо.
При цьому Верховний Суд у п.33 постанови від 08 лютого 2021 року у справі № 487/68/17 вказав, що особа, яка звертається за отриманням пенсії, не може нести відповідальність за неналежне оформлення роботодавцем особових справ працівників, відсутність у них певних документів, їх умисне ненадання на запити уповноважених органів, зокрема під час проведення пенсійним органом зустрічних перевірок на предмет достовірності поданих йому на розгляд документів (в тому числі уточнюючих довідок) і обґрунтованості їх видачі, й так само за неналежне, неповне проведення пенсійним органом таких перевірок.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що дії відповідача, вчинені на виконання рішення суду, щодо обчислення пенсії із розрахунку 60% суми заробітної плати, зазначеної лише в одній довідці - від 07.12.2021 №1387, є протиправними.
Відповідно до частин першої, шостої статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
В свою чергу, статтею 249 КАС України передбачено постановлення окремих ухвал при виявленні під час розгляду справи порушення закону.
Тому суд з урахуванням приписів статті 249 КАС України дійшов до висновку, що відповідачем порушено положення ст.129-1 Конституції України та частини першої статті 370 КАС України, а саме: не виконано у повному обсязі судове рішення, яке набрало законної сили, що зумовлює необхідність постановлення окремої ухвали і направлення її для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Керуючись статтями 248, 254, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, вчинені на виконання рішення суду, в частині обчислення пенсії із розрахунку 60% суми заробітної плати, зазначеної лише в одній довідці - від 07.12.2021 №1387.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення шляхом обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 , призначеної на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі №560/364/22, із розрахунку 60% суми заробітної плати, зазначеної у довідках від 07.12.2021 № 1386 та №1387.
Установити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 30-денний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Повне судове рішення складене 08 серпня 2023 року
Головуючий суддя Д.А. Божук