Рішення від 31.07.2023 по справі 560/10852/23

Копія

Справа № 560/10852/23

РІШЕННЯ

іменем України

31 липня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

за участю:секретаря судового засідання - Бачок О.В., представника позивача - Смішна І.В., представника відповідача - Лукашука В.С.

розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністюю "ПРОСКУРІВІНВЕСТ" до Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати наказ Управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА від 15.09.2010 №242 "Про затвердження переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування" в частині пункту 112 Додатку до наказу Управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА від 15.09.2010 №242 "Про затвердження переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування", яким до Переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування Хмельницького занесено Будинок, розташований за адресою: вул. Проскурівська, 79 в м. Хмельницькому.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що набув право приватної власності на нежитлову будівлю, загальною площею 1417,7 м. кв., за адресою вул. Проскурівська, 79 у м. Хмельницький, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.01.2022р індексний номер 294548803. Підставою набуття права приватної власності на Будинок є Договір купівлі-продажу об'єкта комунальної власності малої приватизації, укладеного з Хмельницькою обласною радою, від 29.11.2021р., посвідчений Бережною Л.П. приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Хмельницької області, зареєстрованого в реєстрі за №2050, далі Договір. Вказаний договір було укладено за результатами електронного аукціону UA-PS-2021-10-22-000011-1 від 19.11.2021 року з продажу об'єкту малої приватизації. Покупцем, до укладення Договору купівлі-продажу Будинку, на виконання вимог аукціону було укладено з Департаментом інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації Попередній договір про укладення в майбутньому охоронного договору на пам'ятку історії місцевого значення від 26.11.2021 №5, Предметом попереднього договору є частина нежитлової будівлі, загальною площею 1417,7 кв. м, розташована за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 79. Умовами аукціону та умовами Договору купівлі-продажу не було передбачено укладення охоронного договору на щойно виявлений об'єкт архітектури та містобудування. Охоронний договір на пам'ятку не укладався, так як, Хмельницькою обласною військовою адміністрацією листом від 15.07.2022 року №58/35-30-4458/2022 подано до Міністерства культури та інформаційної політики України перелік пам'яток культурної спадщини, які підпадають під дію п. 2 розділу IX Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженим наказом Міністерства культури України від 11.03.2013р. №158. "Будинок, де розміщувався штаб 1-ого кінного корпусу Червоного козацтва" підлягає зняттю статусу Пам'ятки у зв'язку з тим, що підпадає під дію Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборони пропаганди їхньої символіки", та значиться у переліку поданим Хмельницькою обласною військовою адміністрацією листом від 15.07.2022 року №58/35-30-4458/2022. Статус щойно виявленого об'єкта культурної спадщини присвоєно Будинку відповідно до Наказу Управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА від 15.09.2010 №242 "Про затвердження переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування", а саме у п. 112 Додатку до наказу - Перелік щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування Хмельницької області.

Зважаючи на те, що охоронні номери об'єктам культурної спадщини не присвоєно, у державний реєстр пам'яток об'єкт не внесено позивач звернувся до суду за захистом своїх прав на нерухоме майно.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.06.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Представником відповідача подано до суду відзив, в якому останній зазначив про безпідставність позовних вимог, посилаючись на те, що п. 112 Наказу Управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА від 15.09.2010 №242 "Про затвердження переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування" було прийнято правомірно в межах наданих повноважень з дотриманням норм та порядку його прийняття. Відтак, у задоволенні позову слід відмовити.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 суд продовжив розгляд справи №560/10852/23 за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 19.07.2023 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду.

Представником позивача подано до суду відповідь на відзив в якому зазначено, що у різних державних органах відсутні документи, які б підтверджували можливі історичні події, які відбувалися у вказаній будівлі, та/або пов'язані з віруваннями, життям і діяльністю відомих людей, відомості про архітекторів та/або будівельників цієї будівлі інші відомості, що стосуються історичного минулого зазначеної будівлі та її можливої історичної чи архітектурної цінності. Відтак, позов слід задоволити.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, які у ньому викладені.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до пункту 2 частини 1 Положення про Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації, який затверджений розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 06.12.2022 №515/2022- р, департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації є правонаступником управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Хмельницької обласної державної адміністрації.

Згідно з договором купівлі-продажу об'єкта комунальної власності малої приватизації від 29 листопада 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОСКУРІВІНВЕСТ" набуло право приватної власності на нежитлову будівлю та майно невід'ємне від об'єкта: лічильник газовий №12382 РЛ-25, лічильник холодної води НІК 2102 1-Ф 5-60 А, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький , вул. Проскурівська, будинок 79.

Придбаний об'єкт складається з нежитлової будівлі площею 1417,7 кв.м.

Договір купівлі - продажу об'єкта комунальної власності малої приватизації від 29.11.2021 було укладено за результатами електронного аукціону UA-PS-2021-10-22-0000111 від 19.11.2021 року з продажу об'єкту малої приватизації.

Оголошення про проведення аукціону, містило наступну інформацію про Будинок, що була предметом аукціону - "Частина конструкцій та оздоблювального покриття потребує капітального ремонту. Будівля має статус пам'ятки історії та перебуває на державному обліку як щойно виявлений об'єкт культурної спадщини за видом "архітектура та містобудування" згідно наказу управління культури, туризму і курортів облдержадміністрації від 15.09.2010 року №242. Аукціон з умовами: майбутній власник перед підписанням договору купівлі-продажу укладає з відповідним органом охорони культурної спадщини попередній договір про укладення у майбутньому охоронного договору на пам'ятку з викладенням його істотних умов, у тому числі щодо цільового використання пам'ятки, робіт, які майбутній власник зобов'язується провести на пам'ятці з метою утримання її в належному стані.

Позивачем укладено попередній договір про укладення в майбутньому охоронного договору на пам'ятку історії місцевого значення від 26.11.2021 №5, Предметом попереднього договору є частина нежитлової будівлі, загальною площею 1417,7 кв. м, розташована за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 79.

Будинок, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 заблокована з двох окремих будівель та має два окремі статуси:

- щойно виявлений об'єкт архітектури міста Хмельницького - не відноситься до пам'яток;

- пам'ятка історії місцевого значення міста Хмельницького - Будинок, де розміщувався штаб 1-ого кінного корпусу Червоного козацтва" - відноситься до пам'яток - такий статус має лише частина будівлі.

Позивачем після вивчення проекту облікової документації було виявлено невідповідність облікової документації фактичним обставинам.

Так, в частині пункту 112 додатку до наказу Управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА від 15.09.2010 №242 "Про затвердження переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування" до переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування Хмельницького занесено Будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник позивача звернувся із запитом до КЗК "Хмельницького обласного краєзнавчого музею" на що листом від 29.09.2022 №02-07/82 отримав відповідь у якій зазначено, що будь-яких відомостей щодо історичної та архітектурної значущості будівлі по АДРЕСА_1 музей у своєму розпорядженні не має.

Листом від 08.09.2022 №589/01.01-12/2022 Державний архів Хмельницької області, повідомив, що документи які містять історичну інформацію інформацію про АДРЕСА_1 та відомості про забудовників, архітекторів вказаної будівлі на державне зберігання не надходили.

Листом від 06.10.2022 №01-17-56 Управління культури і туризму Хмельницької міської ради, повідомило, що в Управлінні відсутні відомості щодо можливих історичних подій, які відбувались у нежитловій будівлі на АДРЕСА_1 , та/або пов'язані з віруваннями, життям і діяльністю видатних людей, відомості про архітекторів та/або будівельників цієї будівлі, інші відомості що стосуються історичного минулого зазначеної будівлі та її можливої історичної чи архітектурної цінності.

Листом від 06.12.2022 №1-02-1546 Управління архітектури та містобудування зазначило, що Будівля по АДРЕСА_1 не несе особливої архітектурної цінності, побудована в типовому стилі радянських часів (розпочато будівництво 1937 рік) на Будівлі відсутня ліпнина та особливі елементи, які вирізняють її з поміж інших. Крім того, дана будівля не являється твором відомих архітекторів та митців. Будівля розташована біля багатоповерхових житлових будинків, стадіону і готелю "Поділля", тобто, поряд не має “ансамблю аналогічних будівель”, тому можна зробити висновок, що вигляд будівлі не впливає на формування та розвиток архітектури та містобудівної діяльності м. Хмельницького. Хоч будівля по вул. Проскурівській, 79 і зберегла свою форму, але знаходиться в аварійному стані, через втрачання несучої здатності фундаментів. Історичні й культурні нашарування відсутні, окрім того, що в даній будівлі розміщувався “Штаб 1-го кінного корпусу Червоного козацтва” (початок XX століття). Враховуючи Закон України “Про засудження комуністичного та націонал соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборони пропаганди їхньої символіки” дана будівля збереженню та охороні не підлягає Зважаючи на вище викладене, можна прийти до висновку, щодо необхідності демонтажу будівлі по вул. Проскурівській, 79.

Листом від 17.10.2022 №244 Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва повідомило, що згідно переліків пам'яток та об'єктів культурної спадщини Хмельницької області за вказаною адресою знаходиться пам'ятка історії місцевого значення - Будинок, де знаходився у 1923-1930 рр. штаб 1-ого кінного корпусу Червонного козацтва яким у 1925-1930 рр. командував ОСОБА_1 , взято на облік і під охорону держави рішенням виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів №31 від 19.01.1983. Крім того, наказом управління культури, туризму і курортів Хмельницької облдержадміністрації №242 від 15.09.2010 будівля взята на облік як щойно виявлений об'єкт за видом архітектура та містобудування.

У технічному звіті про проведення обстеження технічного стану конструкцій нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 від 2022 зазначено, що будівля знаходиться в аварійному стані. Фізична зношеність будівлі становить 85%, що унеможливлює її подальшу експлуатацію. Будівля потребує повного демонтажу. реконструкція та реставрація не можливі, оскільки фундаменти не мають несучої здатності.

13.06.2023 представником позивача надіслано заяву начальнику Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації про скасування пункту 112 Додатку до наказу управління культури, туризму і курортів облдержадміністрації від 15.09.2010 №242.

На вказану заяву 15.06.2023 за №02-932 директором Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА надано відповідь про відсутність правових підстав для виключення з Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини "Будівлі" по вул. Проскурівській 79, у м. Хмельницькому скасувавши пункт 112 наказу управління культури, туризму і курортів облдержадміністрації від 15.09.2010 №242.

Позивач вважаючи, що оскаржуваний наказ є протиправним звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини в суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і прийдешніх поколінь регулює Закон України "Про охорону культурної спадщини" від 8 червня 2000 року №1805-111 в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного наказу (далі Закон №1805-111).

Згідно зі статтею 1 Закону №1805-111 культурна спадщина - сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об'єктів культурної спадщини; об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність; охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини; щойно виявлений об'єкт культурної спадщини - об'єкт культурної спадщини, який занесено до Переліку об'єктів культурної спадщини відповідно до цього Закону.

Частиною 2 статті 2 Закону №1805-111 визначено, що за видами об'єкти культурної спадщини поділяються на, зокрема, об'єкти архітектури - окремі будівлі, архітектурні споруди, що повністю або частково збереглися в автентичному стані і характеризуються відзнаками певної культури, епохи, певних стилів, традицій, будівельних технологій або є творами відомих авторів; об'єкти містобудування - історично сформовані центри населених місць, вулиці, квартали, площі, комплекси (ансамблі) із збереженою планувальною і просторовою структурою та історичною забудовою, у тому числі поєднаною з ландшафтом, залишки давнього розпланування та забудови, що є носіями певних містобудівних ідей.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №1805-111 об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки. Порядок визначення категорій пам'яток встановлюється Кабінетом Міністрів України. Із занесенням до Реєстру на об'єкт культурної спадщини, на всі його складові елементи, що становлять предмет його охорони, поширюється правовий статус пам'ятки.

Згідно з підпунктом б частини 1 статті 14 Закону №1805-111 занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з Реєстру, зміна категорії пам'ятки) провадяться відповідно до категорії пам'ятки, пам'ятки місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або за поданням Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, інших громадських організацій, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини, протягом одного місяця з дня одержання подання.

Частиною 2 вказаної статті визначено, що об'єкт культурної спадщини до вирішення питання про його реєстрацію як пам'ятки вноситься до Переліку об'єктів культурної спадщини і набуває правового статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини, про що відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власника цього об'єкта або уповноважений ним орган (особу).

Переліки об'єктів культурної спадщини затверджуються рішеннями відповідних органів охорони культурної спадщини.

Порядок обліку об'єктів культурної спадщини визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини.

Таким чином, об'єкт архітектури включається до Переліку щойно виявленого об'єкта культурної спадщини за умови, що відповідає ознакам та вимогам до об'єкту культурної спадщини для включення об'єкту до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Станом на час прийняття спірного наказу процедуру обліку об'єктів культурної спадщини визначав Порядок визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1760 (далі Порядок №1760).

Пунктом 1 Порядку №1760 передбачено, що об'єкти культурної спадщини заносяться до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за рішенням Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів національного значення або за рішенням відповідного центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини - щодо об'єктів місцевого значення.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1760 об'єкти культурної спадщини місцевого значення повинні відповідати критерію автентичності, а також принаймні одному з таких і критеріїв: вплинули на розвиток культури, архітектури, містобудування, мистецтва певного населеного пункту чи регіону; пов'язані з історичними подіями, віруваннями, життям і діяльністю видатних людей певного населеного пункту чи регіону; є творами відомих архітекторів або інших митців; є культурною спадщиною національної меншини чи регіональної етнічної групи.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1760 відповідність кожного об'єкта культурної спадщини критеріям, зазначеним у пунктах 10 і 11 цього Порядку, оцінюється науковими (вченими) радами установ та організацій, діяльність яких пов'язана з охороною культурної спадщини. За результатами оцінки оформляється протокол, де зазначається, яким саме критеріям відповідає кожен об'єкт культурної спадщини. Протокол надсилається центральному органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини.

Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України №1805-111 для погодженого вирішення питань щодо охорони культурної спадщини на територіях областей, міст Києва та Севастополя, інших населених пунктів органи охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій можуть створювати консультативні ради з провідних учених і висококваліфікованих фахівців-практиків.

Отже, з урахуванням положень Порядку №1760, Положення №42/94 консультативна рада приймає рішення про включення об'єкта архітектури до Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини за результатами дослідження документів, які підтверджують наявність ознак, передбачених пунктом 11 Порядку №1760.

Водночас, наказ управління культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА від 15.09.2010 № 242 не містить посилання та обґрунтування засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Хмельницької області "Про затвердження переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини Хмельницької області з видом "архітектура та містобудування" щодо дослідження документів та яким критеріям зазначеним у пункті 11 Порядку №1760 відповідає Будинок, що розташований за адресою: вул. Проскурівська,79 в м. Хмельницькому, як об'єкт культурної спадщини.

Суд враховує, що протокол консультативної ради, в порушення зазначених вище норм законодавства, не містить обговорення кожного конкретного об'єкта, а також документів, які б свідчили про їх культурну цінність та експертних досліджень об'єкту визначеному в оскаржуваному наказі.

Згідно з пунктами 3, 4 Порядку №1760 облікова документація на об'єкт культурної спадщини включає облікову картку, його паспорт, коротку історичну довідку, акт технічного стану, довідку про майнову цінність об'єкта. Облікова документація, що передбачає виконання роботи з метою виявлення, дослідження, фіксації об'єкта культурної спадщини, визначення його антропологічної, археологічної, естетичної, етнографічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності, складається органами охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, органами охорони культурної спадщини місцевого самоврядування згідно з їх компетенцією або І уповноваженими ними установами та організаціями.

Суд зазначає, що у відповіді директора Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА від 16.06.2023 за №02-932 зазначено про відсутність правових підстав для виключення з Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини "Будівлі" по вул. Проскурівській 79, у м. Хмельницькому скасувавши пункт 112 наказу управління культури, туризму і курортів облдержадміністрації від 15.09.2010 №242.

Також відповідачем не доведено, а судом не встановлено, що Будівля по вул. Проскурівській 79, у м. Хмельницькому, як пам'ятка місцевого значення мав вплив на розвиток культури певного населеного пункту чи регіону, а також, що він зберіг автентичність та первісне призначення. Історичні довідки не містять відомості про вплив Будівлі на розвиток культури, архітектури, містобудування, мистецтва населеного пункту чи регіону, відомості, які б були пов'язані з історичними подіями, віруваннями, життям і діяльністю видатних людей певного населеного пункту чи регіону, відомостей, що Будівля є твором відомих архітекторів або інших митців чи є культурною спадщиною національної меншини чи регіональної етнічної групи.

Враховуючи встановлені обставини суд зазначає, що затверджений пункт 112 до наказу Хмельницької обласної адміністрації управління культури, туризму і курортів прийняте відповідачем з порушенням Закону України "Про охорону культурної спадщини" та без дотримання вимог Порядку №1760, що має наслідком втручання у право приватної власності позивача.

Статтею 17 закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно з частинами 1, 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово нагадував, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення пункту 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункт 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів" (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та інші проти Греції" та "Малама проти Греції"). "Легітимні сподівання" за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копецький проти Словаччини").

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Христов проти України" (Khristov v. Ukraine, заява № 24465/04, рішення від 19.02.2009 року, п. 33) повторює, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, в результаті включення Будинку, розташованого за адресою: вул. Проскурівська,79 в м. Хмельницькому до Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини спірним наказом, без достатніх на те підстав, що є втручанням у право приватної власності позивача, яке суперечить Закону України "Про охорону культурної спадщини" та Порядку № 1760.

Суд дійшов до висновку, що пункт 112 наказу Управління культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації від 15.09.2010 року №242 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині включення до Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини за видом "архітектура" Будинку, розташованого за адресою: вул. Проскурівська,79 в м. Хмельницькому.

Способом відновлення порушеного права позивача є принцип верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З врахуванням встановленого, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА від 15.09.2010 № 242 "Про затвердження переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування" в частині пункту 112 Додатку до наказу № 242 від 15.09.2010, яким до Переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування занесено Будинок, розташований за адресою: вул. Проскурівська, 79 в м. Хмельницькому.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОСКУРІВІНВЕСТ" судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 серпня 2023 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністюю "ПРОСКУРІВІНВЕСТ" (вул. Грушевського, 87/3, кв. 2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , ідентифікаційний номер - 44563865)

Відповідач:Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації (Майдан Незалежності, Будинок Рад, Хмельницький, Хмельницька область, 29005 , код ЄДРПОУ - 33902378)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький