Рішення від 07.08.2023 по справі 520/13669/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2023 р. № 520/13669/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Шевченківської окружної прокуратури м. Харкова (61072, м. Харків, вул. Тобольська, 55-а) в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,61013) до Харківського національного університету радіоелектроніки (просп. Науки, буд. 14, м. Харків,61166) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Керівник Шевченківського окружної прокуратури м. Харкова в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Харківського національного університету радіоелектроніки, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Харківського національного університету радіоелектроніки (код ЄДРПОУ 02071197) та зобов'язати його привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту № 76018, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пр. Науки, 14, з метою використання її за призначенням у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018, а саме:

- замінити фільтри поглиначі (ФП) захисної споруди відповідно до розділу IV Вимог;

- провести ремонт захисних пристроїв захисної споруди відповідно до розділу ІІІ Вимог.

В обґрунтування позову зазначено, що на балансі відповідача перебуває захисна споруда цивільного захисту № 76018, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пр. Науки, 14, стан якої - обмежено готова до укриття населення. Невжиття відповідачем визначених законодавством заходів з метою приведення захисної споруди цивільного захисту № 76018, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пр. Науки, 14, до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.

Ухвалою суду від 08.06.2023 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представником відповідача 06.07.2023 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що відповідачем було самостійно усунуто порушення законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки захисної споруди цивільного захисту № 76018, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пр. Науки, 14.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Шевченківською окружною прокуратурою м. Харкова здійснено вивчення стану додержання вимог законодавства України в сфері використання та забезпечення функціонування об'єктів цивільного захисту (захисних споруд), розміщених на території Шевченківського району м. Харкова.

Згідно інформацій ГУ ДСНС у Харківській області та Харківської міської ради встановлено, що на території району наявна захисна споруда цивільного захисту № 76018.

Згідно паспорту вказаної захисної споруди, сховище розташоване за адресою: м. Харків, пр. Науки, 14, прийнята в експлуатацію захисна споруда у 1976 році, розрахована на укриття 250 осіб.

Балансоутримувач захисної споруди - Харківський національний університет радіоелектроніки.

У лютому 2022 року відділом запобігання надзвичайних ситуацій по Шевченківському району Харківської міської територіальної громади ГУ ДСНС у Харківській області проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання (виконання) Харківським національним університетом радіоелектроніки вимог нормативно-правових документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

За результатами вказаного заходу 09.02.2022 складено акт № 43 та припис від 09.02.2022 № 42 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної небезпеки.

Згідно з наступними пунктами вказаного припису необхідно було усунути порушення, що стосуються безпосередньо захисної споруди цивільного захисту (далі-ЗСЦЗ), а саме: п. 25 - замінити фільтри поглиначі (ФП) захисної споруди; п. 26 - провести ремонт захисних пристроїв захисної споруди; Вказаций припис 09.02.2022 поштовим зв'язком направлено ректору Харківського національного університету радіоелектроніки. У подальшому вказаний припис оскаржено не було.

За допущені порушення вимог законодавства 10.02.2022 відносно відповідальної особи Харківського національного університету радіоелектроніки Кушиліна О.П. складено протокол про адміністративне правопорушення ХА 040236 за ст. 188-8 КУпАП та винесено постанову ХА 040236 від 10.02.2022 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення (штрафу) в розмірі 1700 грн.

Строк виконання припису встановлено до 01.05.2022.

З набранням чинності Наказу МВС № 579 від 09.07.2018 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.07.2018 за № 879/32331, відповідно пункту 1 глави 2 розділу 6 якого, оцінку стану готовності захисної споруди цивільного захисту здійснює балансоутримувач. Відповідно до пункту 7 глави 2 розділу 6 Вимог про результати щорічних оцінок стану готовності ЗС ЦЗ балансоутримувач інформує підрозділ ДСНС з наданням копії акту складеного за їх результатами.

Згідно з Актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту № 76018 від 07.12.2022, складеного уповноваженими представниками Харківського національного університету радіоелектроніки, вимоги припису не виконані та порушення не усунуті.

Згідно з інформацією Відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Шевченківському району Харківської міської територіальної громади від 20.04.2023 захисна споруда цивільного захисту № 76018 обмежено готова до укриття населення, тобто порушення балансоутримувачем не усунені, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.

Під час розгляду справи судом також встановлено, що відповідачем було приведено захисну споруда цивільного захисту № 76018, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пр. Науки, 14, у стан готовності та виконано вимоги припису від 09.02.2022 № 42 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної небезпеки, а саме: п. 25 - замінити фільтри поглиначі (ФП) захисної споруди; п. 26 - провести ремонт захисних пристроїв захисної споруди; Вказаций припис 09.02.2022 поштовим зв'язком направлено ректору Харківського національного університету радіоелектроніки.

Позивач здійснив заміну фільтрів поглиначів, що підтверджується Актом перевірки № 3 від 23.06.2023 року, затвердженим Начальником АРЧ АРЗ СП ГУ ДСНС України в Харківській області Сергієм Пігульським, копія якого міститься в матеріалах справи та здійснив ремонт захисних пристроїв захисної споруди №1, що підтверджується Актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту (сховища, протирадіаційного укриття) № 76018 від 23.06.2023 року, копія якого також міститься в матеріалах справи.

Згідно загального висновку про стан готовності в Акті споруда № 76018 готова до використання за призначенням згідно вимог Наказу №589 від 09.07.2018 року.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Статтею 27 Конституції України визначено, що кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 на території України з 24.02.2022 введено воєнний стан, який на даний час діє.

Відповідно до норм ст. 2 Закону України «Про оборону України» оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.

Згідно з нормами ст. 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. До захисних споруд цивільного захисту належать сховища та протирадіаційні укриття, а також споруди подвійного призначення.

Цивільним захистом, відповідно до ст. 4 Кодексу цивільного захисту України, є функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 Кодексу цивільного захисту України громадяни України мають право на забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання.

Відповідно до ч. 4 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд.

Відповідно до ч. 5 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 (надалі - Порядок) визначено, що утримання захисних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням.

Відповідно до ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.

У відповідності до п. 3 Порядку балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.

Згідно пункту 10 Порядку балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.

Частиною 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до завдань та обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, серед інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд; здійснення контролю за утриманням та станом їх готовності; проведення їх технічної інвентаризації, тощо.

Згідно з пунктом 11 Порядку вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.

Відповідно до п. 1 Розділу І «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 №579, споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.

Балансоутримувач відповідно до норм цих Вимог забезпечує утримання, контроль за станом, проведення перевірок, технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів конструктивних елементів, спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисних споруд під час усього періоду використання сховищ у режимі ПРУ (п. 6 Розділу VIII Вимоги).

Відповідно підпункту 1 пункту 2 розділу VI Вимоги, для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувач і здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.

Оцінка стану готовності захисних споруд (далі - оцінка стану готовності) здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. Крім того, оцінка стану готовності здійснюється в таких випадках: у разі проведення технічної інвентаризації захисної споруди як об'єкта нерухомого майна; у разі підготовки пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди; після пожеж, аварій, катастроф та інших надзвичайних ситуацій, що могли негативно вплинути на технічний стан захисної споруди; у разі здійснення ДСНС заходів державного нагляду (контролю) за станом готовності захисних споруд відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до цих Вимог.

Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами (підпункт 4 пункту 2 Розділу VI Вимоги).

Підпунктами 5, 6 пункту 2 розділу VI Вимоги визначено, що залучення фахівців структурних підрозділів із питань цивільного захисту міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, органів і підрозділів ДСНС до оцінки стану готовності, проведення інших обстежень захисних споруд (за винятком оцінки стану готовності під час нагляду) здійснюється за зверненням бапансоутримувача.

Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Розділу VI Вимоги під час оцінки стану готовності перевіряються: загальний стан приміщень, входів, оголовків аварійних виходів, гідроізоляції, повітрозабірних і витяжних каналів, обвалування окремо розташованих і підсипки покриття у вбудованих захисних спорудах, покрівлі та бічних поверхонь гірничих виробок, кріплень і захисно-герметичних перемичок (зовнішнім оглядом); двері (ворота, ставні), механізми задраювання, захисні пристрої, системи вентиляції, водопостачання, каналізації, електропостачання, зв'язку, автоматики та іншого інженерного обладнання (випробуванням на працездатність); температура і відносна вологість повітря всередині захисної споруди; наявність і стан засобів пожежогасіння; герметичність захисної споруди.

За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням. Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до цих Вимог.

У разі відсутності таких недоліків захисна споруда вважається готовою до використання за призначенням (підпункт 8 пункту 2 Розділу VI Вимоги).

Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено п. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України та п. 9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138.

З матеріалів справи встановлено факт заміни позивачем фільтрів поглиначів, що підтверджується Актом перевірки № 3 від 23.06.2023 року, затвердженим Начальником АРЧ АРЗ СП ГУ ДСНС України в Харківській області Сергієм Пігульським, та здійснив ремонт захисних пристроїв захисної споруди №1, що підтверджується Актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту (сховища, протирадіаційного укриття) № 76018 від 23.06.2023 року, а отже захисна споруда цивільного захисту № 76018, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пр. Науки, 14, відповідачем приведена у стан готовності для використання її за призначенням у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необгрунтованими.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Керівника Шевченківської окружної прокуратури м. Харкова (61072, м. Харків, вул. Тобольська, 55-а) в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,61013) до Харківського національного університету радіоелектроніки (просп. Науки, буд. 14, м. Харків,61166) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.