Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 серпня 2023 року Справа№200/2336/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року та скасувати рішення лист № 5539-4737/У-02/8-0500/23 від 05.04.2023 року, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року з 18.01.2022 року з першого звернення до Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП Шахта “ 1-3 Новогродівська” ДП “Селидіввугілля”.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року та скасувати рішення лист № 5539-4737/У-02/8-0500/23 від 05.04.2023 року, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року з 18.01.2022 року з першого звернення до Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП Шахта “ 1-3 Новогродівська” ДП “Селидіввугілля”.
31.07.2023 року позивач надав до суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року та скасувати рішення лист № 5539-4737/У-02/8-0500/23 від 05.04.2023 року, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року з 18.01.2022 року з першого звернення до Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП Шахта “ 1-3 Новогродівська” ДП “Селидіввугілля”.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 09.03.2023 року він звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про виконання рішення суду від 01.09.2022 року у справі № 200/4070/22. Позивач зазначає, що 05.04.2023 року відповідач надав лист № 5539/4737/У-02/8-0500/23 в якому повідомило, що рішення суду опрацьовано, однак, у зв'язку з несплатою страхових внесків ВП «Шахта «1-3 Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року при перерахунку пенсії згідно рішення суду не була врахована заробітна плата за цей період та не зараховано цей період до пільгового стажу. Позивач вважає зазначене рішення таким, що порушує його право на отримання належної пенсії. Позивач звертає увагу на те, що відповідно до ст. 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не у повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Позивач наголошує, що станом на 31.12.2021 року страхові внески по ВП «Шахта «1-3 Новогродівка» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року з його заробітної плати утримувалось, сам факт не нарахування сум єдиного внеску, сплачених з його заробітної плати, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності вини позивача, не є підставою для відмови у зарахуванні певних періодів роботи до його стажу. Позивач вказує, що відповідач не врахувавши до страхового та пільгового стажу періоди його роботи на ВП «Шахта «1-3 Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законом України, не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
З огляду на зазначені обставини, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач не погодившись з доводами позивача викладеними у позовній заяві надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
18.01.2022 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкоіе державне пенсійне страхуання». 31.07.2022 року було надано запит до управління щодо врахованого стажу при призначенні пенсії. Листом від 04.08.2022 року управління повідомило, що страховий стаж обчислений відповідно до вимог ст. 24 Закону № 1058, який врахований по 31.08.2019 та складає 29 років 1 місяць 5 днів, в тому числі стаж на підземних роботах за Списком № 1 - 13 років 2 місяці 9 днів, з них військова строкова служба - 1 рік 10 місяців 14 днів. Не погодившись с наданою відповіддю позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду, та рішенням суду від 01.09.2022 року по справі №200/4070/22 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 18.01.2022 року відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до його страхового та пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею за Списком № 1 період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля». Відповідач вказує, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.09.2022 по справі №200/4070/22 виконано управлінням в повному обсязі. 09.03.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.09.2022 по справі № 200/4070/22. 05.04.2023 року за вих. № 5539-4737/У-02/В-0500/23 управлінням надано відповідь про те, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.09.2022 по справі №200/4070/22 виконано, заробітна плата не може бути врахована за період з 01.09.2019 по 31.12.2021 на ВП «Шахта «1-3 Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», оскільки не сплачені страхові внески.
Щодо визнання протиправними дії Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 по 31.12.2021 та скасувати рішення лист № 5539-4737/У-02/8-0500/23 від 05.04.2023 року, відповідач зазначає, що в березні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.09.2022 по справі №200/4070/22 та зобов'язання врахувати заробітну плату за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», яка не відповідає формі та змісту заяви передбаченої "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій". На зазначену заяву, управлінням була надана відповідь від 05.04.2023 за № 5539-4737/У-02/В-0500/23 у відповідності до Закону України «Про звернення громадян». Згідно з ст. 2 ч. 22 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень. Тобто, оскарженню підлягають дії на яких наполягав позивач, а відповідач їх не вчинив. Відповідач зазначає, що позивач в березні 2023 року звернувся з заявою не встановленого зразку, яка була розглянута управлінням відповідно до Закону України «Про звернення громадян», отже, рішення про відмову у перерахунку пенсії в розумінні вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" управлінням не приймалося. З огляду на зазначене управління вважає, що не порушувало норм матеріального та процесуального права позивача, щодо відмови в здійсненні обчислення пенсії у відповідності до ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» шляхом надання відповіді у відповідності до ЗУ «Про звернення громадян» від 05.04.2023. Таким чином, управління вважає, що позивач передчасно звернувся до суду за захистом своїх прав, а отже, відсутній предмет спору, у зв'язку з чим, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта «1-3 Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», управління зазначає, що згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» (Форма ОК-5) ОСОБА_1 встановлено, що за періоди роботи з 01.09.2019 року по31.12.2021 року на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» страхові внески не сплачувалися, отже, управління приходить до висновку, що єдиний внесок роботодавцем на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.09.2019 по 31.12.2021 за позивача не сплачений.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 по 31.12.2021 року відповідач зазначає, що оскільки у позивача відсутні 15 років стажу на підземних роботах за Списком №1, то у управління відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням положень ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Крім того, управління звертає увагу суду, що до дискреційних повноважень Пенсійного фонду належить обчислення розрахунку стажу. Тому, на час прийняття судового рішення, не можливо встановити наявність у позивача 15 років стажу на підземних роботах за Списком №1, а отже ці вимоги є передчасними та задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, управління зазначає, що у позивача відсутній необхідний пільговий стаж. Відтак, відповідач вважає, що дії управління не суперечать чинному законодавству, а тому, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року та ухвалою від 20 липня 2023 року суд витребував додаткові пояснення та докази у справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2023 року закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП Шахта “ 1-3 Новогродівська” ДП “Селидіввугілля”.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
У зв'язку з перебуванням судді Олішевської В.В. у відпустці з 24.07.2023 року по 07.08.2023 року, справа розглядається судом 08 серпня 2023 року.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
18 січня 2022 року позивачу призначено пенсію на пільгових умовах згідно з п. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що не спростовується сторонами.
У квітні 2022 року адвокат позивача звернувся до відповідача з заявою про надання інформації стосовно зарахування до пільгового та страхового стажу спірних періодів роботи та навчання позивача.
Листом від 20 квітня 2021 року відповідач зазначив, що з 18 січня 2022 року позивачу призначено пенсію на пільгових умовах згідно з п. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Крім того, відповідач зазначив, що страховий стаж позивача згідно статті 24 Закону №1058-IV складає 39 років 10 місяців 5 дні, у тому числі, додаткові 11 років за списком №1. Стаж роботи за списком №1 складає 12 років 11 місяців 9 днів.
Адвокатом позивача 31.07.2022 року було надано повторний запит на адресу відповідача.
Листом від 04.08.2022 року управління повідомило, що страховий стаж обчислений відповідно до вимог ст. 24 Закону № 1058, який врахований по 31.08.2019 та складає 29 років 1 місяць 5 днів, в тому числі стаж на підземних роботах за Списком № 1 - 13 років 2 місяці 9 днів, з них військова строкова служба - 1 рік 10 місяців 14 днів (розрахунок стажу ОСОБА_2 додається).
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо розрахунку розміру пенсії, а також не зарахування до пільгового та страхового стажу періоду роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на підприємстві ВП “Шахта 1-3 “Новогродівська” ДП “Селидіввугілля”, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду позовом.
Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2022 року у справі № 200/4070/22 позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на підприємстві ВП “Шахта 1-3 “Новогродівська” ДП “Селидіввугілля”.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 18.01.2022 року відповідно до вимог ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” в розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зарахувавши до його страхового та пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею за Списком № 1 період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на підприємстві ВП “Шахта 1-3 “Новогродівська” ДП “Селидіввугілля”.
В решті позовних вимог - відмовлено.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2022 року у справі № 200/4070/22 набрало законної сили 21 лютого 2023 року на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/4070/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 з 18.01.2022 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується протоколом від 23.02.2023 року.
Згідно протоколу від 23.02.2023 року встановлено, що страховий стаж позивача становить - 44 роки 05 місяців 5 днів, , в тому числі роботи за списком № 1 - 15 років 6 місяців 9 днів, додаткові роки за списком № 1 - 13 років 0 місяців 0 днів. Також визначено, що коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (533/100*12)*1) - 0,44417, розмір пенсії за віком (ст. 27) (9917,92*0,44417) - 4405,24 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років) - 174,06, загальний розмір пенсії - 4579,30 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3355,04 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 9917,92 грн.) - 7934,34 грн., розмір пенсії з надбавками - 7934,34 грн.
Згідно розрахунку стажу долученого до матеріалів справи встановлено, що до страхового та пільгового стажу за списком № 1 ( ст. 14, пост. 202 підземн., сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-е) позивача зараховано період його роботи на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року, та відповідно пільговий стаж позивача складає 15 років 6 місяців 9 днів.
З матеріалів справи встановлено, що 09.03.2023 року позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою до Головного управління Пенсійної фонду України в Донецькій області, відповідно до якої просив надати інформацію яким чином був розрахований коефіцієнт його заробітку, а також просив усунути порушення в розрахунку його середнього заробітку, а саме внести заробітну плату за період з 01.07.2000 року по 31.03.2001 року, з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року з реально отриманого мною заробітку, та відомостей які містяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Листом від 05.04.2023 року № 5539-4737/У-02/8-0500/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецька область та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію обраховано з урахуванням страхового стажу 44 років 5 місяців 5 днів та враховано, в тому числі додаткові роки за списком № 1 - 13 років. На підставі записів трудової книжки позивачу враховано страховий стаж з 03.04.2000 року по 31.03.2011 року з ТОВ «Весна». За даними форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу», наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за вказаний період відсутні дані про заробітну плату та оплату страхових внесків. Тому при розрахунку заробітку для обчислення пенсії період з 01.07.2000 року по 31.03.2021 року внесено з нульовими показниками заробітної плати. Період страхового стажу з 01.09.2019 року по 31.12.20211 року враховано за рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/4070/22. За даними Форми ОК-5 за вказаний період по страхувальнику ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» наявні суми заробітку для нарахування пенсії, але відсутні позначки про сплату страхових внесків. Оскільки в реєстрі відсутні дані про сплату єдиного соціального внеску, то вказаний період враховано до страхового стажу (за рішенням суду), а заробітна плата внесена з нульовими показниками. Пенсія розрахована та виплачується згідно діючого законодавства.
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо розрахунку розміру пенсії та відмовою здійснити перерахунок пенсії, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 16 Закону № 1058 застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Частиною 1 статті 27 Закону № 1058 визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно частини першої статті 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Як вбачається з матеріалів справи спірним питанням в межах даної справи є дії відповідача щодо не врахування при розрахунку розміру пенсії позивача заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року через не сплату ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля».
З цього приводу суд зазначає, що абз. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України № 1058-IV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Відповідно до положень ч. 2 зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з приписами ч. 10 цієї ж статті якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суд зазначає, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами. Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних справ.
Так, зокрема статтею 113 Закону № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону № 1058, застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 частини другої статті 17 Закону № 1058) незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята статті 20 Закону № 1058).
Статтею 106 Закону України № 1058-IV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
З аналізу зазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату внесків законом покладено на страхувальника, тобто у даному випадку на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська».
За даними форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу», наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ОСОБА_1 встановлено, що позивачу за період з вересня 2019 року по грудень 2020 року нараховувалась заробітна плата, проте, ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» не здійснювало сплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне страхування.
Враховуючи те, що відповідно до вимог чинного законодавства, відповідальність за несплату єдиного соціального внеску несе страхувальник, а також з огляду на те, що заробітна плата позивачу за період з 01.09.2019 року по 31.12.2019 року нараховувалась та з неї були зроблені відрахування податків, зборів та обов'язкових платежів, суд приходить висновку, що відповідач безпідставно при розрахунку розміру пенсії не врахував заробітну плату за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська».
При цьому суд звертає увагу на те, що з матеріалів справи встановлено, що пенсія позивача розрахована на підставі вимог частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тобто із розрахунку 80% заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, однак не врахування заробітної плати позивача за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року призвело до зменшення показника середнього заробітку для обчислення пенсії та відповідно до зменшення розміру пенсії.
З огляду на зазначені обставини, суд приходить висновку, що відповідач при призначенні пенсії з 18.01.2022 року вчинив протиправні дії щодо не врахування при розрахунку розміру пенсії позивача заробітної плати за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля».
Також, суд приходить висновку, що вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про підвищення престижність шахтарської праці” задоволенню не підлягаю, оскільки, матеріалами справи підтверджено, що розмір пенсії проведений з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижність шахтарської праці”
Стосовно вимоги позивача визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року та скасувати рішення лист № 5539-4737/У-02/8-0500/23 від 05.04.2023 року, суд зазначає наступне.
Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюється "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій" затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 N 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.
Згідно з частиною 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 37 "Порядку", орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, при наявності в особи всіх необхідних документів.
Матеріалами справи підтверджено, що 09.03.2023 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою відповідно до якого просив надати інформацію яким чином був розрахований коефіцієнт його заробітку, а також просив усунути порушення в розрахунку його середнього заробітку, а саме внести заробітну плату за період з 01.07.2000 року по 31.03.2001 року, з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року з реально отриманого мною заробітку, та відомостей які містяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування індивідуальних відомостей про застраховану особу.
З аналізу заяви позивача від 09.03.2023 року встановлено, що останні не відповідає формі та змісту заяви про перерахунок пенсії, відповідно до зазначеної заяви фактично просив надати інформацію щодо виконання рішення суду від 01.09.2022 року у справі № 200/4070/22 та просив усунути порушення при розрахунку середньої заробітної плати.
Відповідно з результатами розгляду зазначеної заяви позивача, відповідач надав лист - відповідь від 05.04.2023 року № 5539-4737/У-02/8-0500/23 відповідно до якого повідомив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецька область та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію обраховано з урахуванням страхового стажу 44 років 5 місяців 5 днів та враховано, в тому числі додаткові роки за списком № 1 - 13 років. На підставі записів трудової книжки позивачу враховано страховий стаж з 03.04.2000 року по 31.03.2011 року з ТОВ «Весна». За даними форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу», наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за вказаний період відсутні дані про заробітну плату та оплату страхових внесків. Тому при розрахунку заробітку для обчислення пенсії період з 01.07.2000 року по 31.03.2021 року внесено з нульовими показниками заробітної плати. Період страхового стажу з 01.09.2019 року по 31.12.20211 року враховано за рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/4070/22. За даними Форми ОК-5 за вказаний період по страхувальнику ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» наявні суми заробітку для нарахування пенсії, але відсутні позначки про сплату страхових внесків. Оскільки в реєстрі відсутні дані про сплату єдиного соціального внеску, то вказаний період враховано до страхового стажу (за рішенням суду), а заробітна плата внесена з нульовими показниками. Пенсія розрахована та виплачується згідно діючого законодавства.
Суд звертає увагу на те, що позивач звертаючись із заявою від 09.03.2023 року не просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року.
Суд наголошує, що відповідач у встановлений строк згідно з Законом України «Про звернення громадян» листом надало позивачу відповідь на порушені у заяві питання.
Суд зазначає, що лист є відповіддю, наданою державним органом відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян", та не містить в собі ознак ані нормативного акта, ані акта індивідуальної дії, а тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке б породжувало певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і мало б обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
З огляду на зазначені обставини, суд вважає, що відповідач не вчиняв дії щодо відмови в перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року, оскільки відповідач з відповідною заявою про перерахунок пенсії не звертався, а наданий останнім лист № 5539-4737/У-02/8-0500/23 від 05.04.2023 року не є рішенням яке б породжувало певні правові наслідки, отже позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають у визначений позивачем спосіб.
В зв'язку з чим, суд наголошує, що відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Суд наголошує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Отже суд повинен відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах “Пономарьов проти України”, “Рябих проти Росії”, “Нєлюбін проти Росії”), повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду, перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Повноваження вищих судів щодо скасування чи зміни тих судових рішень, які вступили в законну силу та підлягають виконанню, мають використовуватися для виправлення фундаментальних порушень.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі “Серявін та інші проти України” зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
З огляду на те, що спосіб захисту порушених прав позивача повинен бути ефективний, а також оскільки відповідач протиправно при призначенні пенсії позивачу з 18.01.2022 року не врахував заробітну плату за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року, суд приходить висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування з 18.01.2022 року при призначенні пенсії та розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду здійснити з 18.01.2022 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування з 18.01.2022 року при призначенні пенсії та розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 18.01.2022 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а також враховуючи те, що підставою звернення до суду стало прийняття протиправного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судовий збір в розмірі 805,20 грн.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року та скасувати рішення лист № 5539-4737/У-02/8-0500/23 від 05.04.2023 року, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зробити перерахунок призначеної пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року з 18.01.2022 року з першого звернення до Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП Шахта “ 1-3 Новогродівська” ДП “Селидіввугілля” - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не врахування з 18.01.2022 року при призначенні пенсії та розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) здійснити з 18.01.2022 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.09.2019 року по 31.12.2021 року на ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 805 (вісімсот п'ять) гривень 20 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 08 серпня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська