Рішення від 07.08.2023 по справі 200/3006/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2023 року Справа№200/3006/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

27 червня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 26 червня 2023 року, в якому позивач просив:

1. визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 01 травня 2023 року № 05720002692 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

2. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22 березня 2021 року та здійснити її розрахунок відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

28 червня 2023 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 07 травня 2023 року № 3057-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, де отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Позивач стверджував, що 22 березня 2021 року звернувся з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, однак рішенням Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Селидовське ОУ ПФУ) від 26 березня 2021 року № 0572-04-8/5478 йому відмовлено в цьому через відсутність необхідного пільгового стажу.

В подальшому рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі № 200/3803/21 рішення Селидовського ОУ ПФУ від 26 березня 2021 року № 0572-04-8/5478 визнано протиправним і скасовано, а на Селидовське ОУ ПФУ покладений обов'язок повторно розглянути заяву від 22 березня 2021 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058 із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року.

01 травня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання рішення суду у справі № 200/3803/21 прийняло рішення № 05720002692, яким відмовило в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058 через недоцільність, оскільки при перерахунку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшується до 1.57128, що має наслідком зменшення розміру пенсії до 6 016,51 грн.

Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 01 травня 2023 року № 05720002692 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач наголошував, що новий позов не є тотожним тому, що був розглянутий у справі № 200/3803/21, через відмінність його предмета і підстав.

Зауважив, що рішенням від 26 березня 2021 року йому відмовлено в перерахунку пенсії через відсутність необхідного стажу, натомість рішенням від 01 травня 2023 року - через недоцільність, яка полягає у зменшенні розміру пенсії.

Позивач доводив, що розмір його пенсії не може зменшитись внаслідок перерахунку, оскільки за наявності пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 - 15 років 04 місяці 21 день, розмір пенсії має визначатися із застосовуванням норм абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345), тобто позивач має право на пенсію за віком у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

За цих обставин, навіть при зменшенні індивідуального коефіцієнту заробітної плати до 1.57128, розмір пенсії за віком має становити 9 758,49 грн із розрахунку 80% від середнього заробітку 12 198,11 грн, що свідчить про незаконність оскаржуваного рішення.

Просив задовольнити позов.

Відповідач - ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що з 20 травня 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058.

22 березня 2021 року позивач звернувся з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Рішенням від 25 березня 2021 року в перерахунку пенсії відмовлено.

Рішенням суду у справі № 200/3803/21 ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 березня 2021 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058 із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року.

Відповідач доводив, що виконав рішення суду у справі № 200/3803/21 відповідно до покладених судом зобов'язань в межах своєї компетенції в повному обсязі.

Так, 01 травня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/3803/21 ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 05720002692, яким відмовило ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058.

ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві до страхового та пільгового стажу роботи період роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року, внаслідок чого загальний стаж заявника склав 47 років 07 місяців 12 днів, в тому числі пільговий стаж - 15 років 04 місяці 21 день. Заробітна плата обчислена за період з 01 січня 2000 року по 31 липня 2020 року.

Пенсійний орган доводив, що при перерахунку пенсії позивача індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшується до 1.57128, у зв'язку з чим зменшується розмір пенсії до 6 016,51 грн.

Наголошував, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. Зміст мотивувальної і резолютивної частин рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів.

В рішенні суду у справі № 200/3803/21 відсутні зобов'язання щодо зарахування спірних періодів роботи до ст. 8 Закону № 345, а тому це рішення виконано в межах покладених судом зобов'язань.

Відповідач не вбачав підстав для застосування до спірних правовідносин норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, оскільки це не було передбачено рішенням суду у справі № 200/3803/21.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 30 листопада 2012 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону № 1058.

22 березня 2021 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший.

Разом з цією заявою позивач надав паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, трудову книжку серії НОМЕР_3 , диплом серії НОМЕР_4 , військовий квиток серії НОМЕР_5 та пільгову довідку від 01 березня 2021 року № 26/75.

25 березня 2021 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 березня 2021 року, яка зареєстрована за № 1043, та поданих ним документів Селидовське ОУ ПФУ прийняло рішення «Про відмову в перерахунку пенсії» (вихідний номер № 0572-04-8/5478 від 26 березня 2021 року).

В обґрунтування цього рішення пенсійний орган навів норму ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 в частині, яка стосується призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, і зазначив, що відповідно до наданих документів, матеріалів пенсійної справи та індивідуальних відомостей про застраховану особу розмір пенсії, обчислений згідно з п. 2 ст. 114 Закону № 1058 та п. 2 розділу ХV Закону № 1058, менший, ніж розмір пенсії, обчислений згідно зі ст. 30 цього Закону (5 678,79 грн ? 6 542,69 грн).

Пенсійний орган вказав на те, що страховий стаж заявника зарахований по 30 червня 2018 року і складає 30 років 03 місяці 13 днів, пільговий стаж - 13 років 06 місяців 19 днів.

До страхового та пільгового стажу не зарахований період роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року у зв'язку з несплатою єдиного внеску відокремленим підрозділом «Шахта 1/3 Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» (форма ОК-5 від 22 березня 2021 року).

З огляду на викладене, Селидовське ОУ ПФУ відмовило ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Позивач не погодився з рішенням Селидовського ОУ ПФУ і оскаржив його в судовому порядку.

17 травня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/3803/21, яким позов ОСОБА_1 задовольнив, а саме:

- визнав протиправним та скасував рішення Селидовського ОУ ПФУ від 26 березня 2021 року № 0572-04-8/5478;

- зобов'язав Селидовське ОУ ПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 березня 2021 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058 із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року на підприємстві - відокремлений підрозділ «Шахта 1/3 Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля».

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі № 200/3803/21 набрало законної сили 17 червня 2021 року.

28 березня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд постановив ухвалу, якою замінив сторону виконавчого провадження (боржника) з примусового виконання рішення суду у справі № 200/3803/21 з Селидовського ОУ ПФУ на його правонаступника - ГУ ПФУ в Донецькій області.

Суд встановив, що до того, як пенсійний орган розпочав вчиняти дії (приймати рішення) на виконання рішення суду у справі № 200/3803/21, ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності, розмір якої обчислений таким чином:

шифр та вид пенсії: 421 пенсія по інвалідності;

умови призначення: Закон № 1058;

середньомісячний заробіток: 12 820,18000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи: 19 квітня 2023 року, 52 роки 01 місяць 13 днів, працює;

вид перерахунку: продовження інвалідності (без зміни групи);

особливості: був пенсіонером з 25 лютого 1999 року по 28 лютого 2006 року;

інвалідність:

група інвалідності, причина: друга група, загальне захворювання;

серія та номер МСЕК: 12ААВ № 362277;

дата встановлення інвалідності: 24 червня 2021 року;

період встановлення інвалідності: з 01 червня 2021 року по 20 листопада 2023 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний): 54 роки 01 місяць 10 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року: 16 років 08 місяців 12 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року: 13 років 07 місяців 00 днів;

додаткові роки за список 1: 13 років 00 місяців 00 днів;

додатковий стаж: 10 років 09 місяців 28 днів;

в тому числі робота за списком 1: 13 років 03 місяці 21 день;

коефіцієнт стажу без урахування кратності: 0,54083;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((649/100*12)*1): 0,54083;

01 травня 2023 року - 20 листопада 2023 року:

% для обчислення пенсії по інвалідності: 90;

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12820,18*0,54083): 6 933,54;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 19 років): 367,46;

загальний розмір пенсії: 7 301,00;

розмір пенсії по інвалідності: 6 570,90;

надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року: 135,00;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року: 100,00;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 березня 2023 року;

розмір пенсії з набавками: 6 805,90;

призначено з 01 травня 2023 року по 20 листопада 2023 року щомісячно в сумі 6 805,90 грн, про що свідчить рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 21 квітня 2023 року № 057250002692 про перерахунок пенсії.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення від 21 квітня 2023 року № 057250002692 свідчить про те, що пенсійний орган зарахував позивачеві періоди:

з 01 вересня 1986 року по 28 червня 1989 року - навчання у вищих/середніх навчальних закладах - 02 роки 09 місяців 28 днів - до страхового стажу;

з 01 грудня 1989 року по 20 листопада 1991 року - військова служба строкова - 01 рік 11 місяців 20 днів - до страхового стажу;

з 27 січня 1992 року по 21 лютого 1997 року - 05 років 00 місяців 25 днів - до страхового стажу;

з 22 лютого 1997 року по 19 березня 1999 року - 02 роки 00 місяців 28 днів - до страхового та до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 20 березня 1999 року по 03 квітня 2002 року - 03 роки 00 місяців 14 днів - до страхового стажу;

з 15 квітня 2002 року по 31 грудня 2003 року - 01 рік 08 місяців 17 днів - до страхового стажу;

з 01 січня 2004 року по 31 березня 2006 року - 02 роки 03 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 квітня 2006 року по 02 квітня 2006 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 03 квітня 2006 року по 31 грудня 2006 року - 00 років 09 місяців 00 днів - до страхового та до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 01 січня 2007 року по 04 лютого 2007 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 05 лютого 2007 року по 30 квітня 2010 року - 03 роки 03 місяці 00 днів - до страхового та до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;

з 01 січня 2011 року по 31 березня 2018 року - 07 років 03 місяці 00 днів - до страхового та до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші.

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії по інвалідності пенсійний орган провів таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 30 років 03 місяці 12 днів - 363 місяці;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року: 17 років 00 місяців 20 днів - 204 місяці;

дата вводу заробітку: 10 серпня 2020 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки): 7 763,17;

останній місяць врахованої заробітної плати: 31 березня 2018 року;

максимальна дата оптимізації: 31 березня 2018 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації): 308,95304;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації): 279,08818;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації): 205;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%): 36;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%): 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації): 169;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації): 1,50709;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати: 169,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації): 1,65141;

середньомісячний заробіток для обчислення: 12 820,18000.

На виконання рішення суду у справі № 200/3803/21 ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило позивачеві розрахунок пенсії за віком.

Рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 01 травня 2023 року № 057250002692 про перерахунок пенсії свідчить, що пенсія за віком була обчислена наступним чином:

шифр та вид пенсії: 103 пенсія за віком;

умови призначення: Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13 а) (Робота за списком № 1);

середньомісячний заробіток: 12 198,1100;

дата перерахунку, вік та ознака роботи: 01 травня 2023 року, 52 роки 01 місяць 25 днів, не працює;

вид перерахунку: згідно з рішенням суду;

підстава: згідно з рішенням суду від 17 травня 2021 року у справі № 200/3803/21;

особливості: був пенсіонером - з 25 лютого 1999 року по довічно; призначення за рішенням суду - з 22 березня 2021 року по довічно;

інвалідність:

група інвалідності, причина: друга група, загальне захворювання;

серія та номер МСЕК: 12ААБ № 854243;

дата встановлення інвалідності: 20 травня 2020 року;

період встановлення інвалідності: з 20 травня 2020 року по 31 травня 2021 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний): 47 років 07 місяців 12 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року: 16 років 08 місяців 12 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року: 15 років 11 місяців 00 днів;

додаткові роки за список 1: 15 років 00 місяців 00 днів;

в тому числі робота за списком № 1: 15 років 04 місяці 21 день;

коефіцієнт стажу без урахування кратності: 0,47583;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((571/100*12)*1): 0,47583;

22 березня 2021 року - 31 травня 2021 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12 198,11*0,47583): 5 804,23;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років): 212,28;

загальний розмір пенсії: 6 016,51;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 грудня 2020 року;

розмір пенсії з надбавками: 6 016,51;

01 червня 2021 року - 30 червня 2021 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12 198,11*0,47583): 5 804,23;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років): 212,28;

загальний розмір пенсії: 6 016,51;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 грудня 2020 року;

розмір пенсії з надбавками: 6 016,51;

01 липня 2021 року - 30 листопада 2021 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12 198,11*0,47583): 5 804,23;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років): 222,48;

загальний розмір пенсії: 6 026,71;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 липня 2021 року;

розмір пенсії з надбавками: 6 026,71;

01 грудня 2021 року - 30 червня 2022 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12 198,11*0,47583): 5 804,23;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років): 232,08;

загальний розмір пенсії: 6 036,31;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 грудня 2021 року;

розмір пенсії з надбавками: 6 036,31;

01 липня 2022 року - 30 вересня 2022 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12 198,11*0,47583): 5 804,23;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років): 243,24;

загальний розмір пенсії: 6 047,47;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 липня 2022 року;

розмір пенсії з надбавками: 6 047,47;

01 жовтня 2022 року - 30 листопада 2022 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12 198,11*0,47583): 5 804,23;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років): 243,24;

загальний розмір пенсії: 6 047,47;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 липня 2022 року;

розмір пенсії з надбавками: 6 047,47;

01 грудня 2022 року - 31 грудня 2022 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12 198,11*0,47583): 5 804,23;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років): 251,16;

загальний розмір пенсії: 6 055,39;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 грудня 2022 року;

розмір пенсії з надбавками: 6 055,39;

01 січня 2023 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12 198,11*0,47583): 5 804,23;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років): 251,16;

загальний розмір пенсії: 6 055,39;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 грудня 2022 року;

розмір пенсії з надбавками: 6 055,39.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення від 01 травня 2023 року № 057250002692 свідчить, що пенсійний орган зарахував позивачеві періоди:

з 01 вересня 1986 року по 28 червня 1989 року - навчання у вищих/середніх навчальних закладах - 02 роки 09 місяців 28 днів - до страхового стажу;

з 01 грудня 1989 року по 20 листопада 1991 року - військова служба строкова - 01 рік 11 місяців 20 днів - до страхового стажу;

з 27 січня 1992 року по 21 лютого 1997 року - 05 років 00 місяців 25 днів - до страхового стажу;

з 22 лютого 1997 року по 19 березня 1999 року - 02 роки 00 місяців 28 днів - до страхового та до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1 р. 1 п-р 1 п. а-в;

з 20 березня 1999 року по 03 квітня 2002 року - 03 роки 00 місяців 14 днів - до страхового стажу;

з 15 квітня 2002 року по 31 грудня 2003 року - 01 рік 08 місяців 17 днів - до страхового стажу;

з 01 січня 2004 року по 31 березня 2006 року - 02 роки 03 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 01 квітня 2006 року по 02 квітня 2006 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 03 квітня 2006 року по 31 грудня 2006 року - 00 років 09 місяців 00 днів - до страхового та до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1 р. 1 п-р 1 п. а-в;

з 01 січня 2007 року по 04 лютого 2007 року - 00 років 02 місяці 00 днів - до страхового стажу;

з 05 лютого 2007 року по 30 квітня 2010 року - 03 роки 03 місяці 00 днів - до страхового та до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1 р. 1 п-р 1 п. а-в;

з 01 січня 2011 року по 31 березня 2018 року - 07 років 03 місяці 00 днів - до страхового та до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1 р. 1 п-р 1 п. а-в;

01 квітня 2018 року по 30 червня 2018 року - 00 років 03 місяці 00 днів - до страхового стажу;

01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року - 02 роки 01 місяць 00 днів - до страхового стажу та до спеціального (пільгового) стажу - Список № 1.

Всього, за розрахунком пенсійного органу, страховий стаж позивача, врахований по 31 липня 2020 року, склав 32 роки 07 місяців 10 днів; робота за Списком № 1 - 15 років 04 місяці 21 день, в тому числі роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 13 років 03 місяці 21 день, робота за Списком № 1 - 02 роки 01 місяць 00 днів.

При цьому період з 01 липня 2018 року по 25 липня 2020 року не зарахований до спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах за Списком № 1 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1 р. 1 п-р 1 п. а-в).

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії за віком проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 32 років 07 місяців 12 днів - 391 місяці;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року: 19 років 04 місяці 20 днів - 232 місяці;

дата вводу заробітку: 10 серпня 2020 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки): 7 763,17;

останній місяць врахованої заробітної плати: 31 липня 2020 року;

максимальна дата оптимізації: 31 липня 2020 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації): 337,65197;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації): 306,39910;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації): 233;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%): 36;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%): 2;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації): 195;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації): 1,44915;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати: 195,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації): 1,57128;

середньомісячний заробіток для обчислення: 12 820,18000.

Норми абз. 3 ч. 2 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 для визначення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком ГУ ПФУ в Донецькій області не застосовувало, про що свідчить зміст рішення про перерахунок пенсії від 01 травня 2023 року № 057250002692.

01 травня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 057250002692 «Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду».

ГУ ПФУ в Донецькій області вказало на те, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі № 200/3803/21 його зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 березня 2021 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058 із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року на підприємстві - відокремлений підрозділ «Шахта «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля».

Пенсійний орган навів норму п. 2 ст. 114 Закону № 1058 в частині, що стосується призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Зазначив, що на виконання рішення суду повторно розглянув заяву ОСОБА_1 від 22 березня 2021 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058 і зарахував до його страхового та пільгового стажу період роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року.

Загальний стаж позивача складає 47 років 07 місяців 12 днів, в тому числі пільговий стаж - 15 років 04 місяці 21 день. Заробітна плата обчислена за період з 01 січня 2000 року по 31 липня 2020 року.

Пенсійний орган вказав на те, що при здійсненні перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшується і складає 1,57128, у зв'язку з чим розмір пенсії зменшується і становить 6 016,51 грн.

З цих міркувань ГУ ПФУ в Донецькій області відмовило ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з недоцільністю.

Позивачу роз'яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 01 травня 2023 року № 057250002692 «Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду» надіслане позивачеві разом із супровідним листом (без вихідних дати і номера).

23 травня 2023 року представник позивача - адвокат Верченко О.О. звернулася до суду з заявою, поданою в порядку, визначеному ст. 383 КАС, в якій просила визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 01 травня 2023 року № 05720002692, прийняте на виконання рішення суду у справі № 200/3803/21, та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області окрему ухвалу для реагування і вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

31 травня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд у справі № 200/3803/21 постановив ухвалу, якою заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, повернув заявнику на підставі ч. 5 ст. 383 КАС.

З приводу періодів роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі «Шахта 1/3 Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля», впродовж яких позивач повний робочий день виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією, що передбачена Списком № 1, суд встановив таке.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи:

[…]

запис 4 - 27 січня 1992 року на підставі наказу від 29 січня 1992 року № 19к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до Шахтоуправління «Новогродівське» Селидовського виробничого об'єднання по видобутку вугілля трактористом до автотранспортного парку;

запис 5 - 01 січня 1992 року на підставі наказу від 15 січня 1992 року № 6 Шахтоуправління «Новогродівське» було перейменовано в Шахту «1/3 Новогродівська»;

запис 6 - 21 лютого 1997 року на підставі наказу від 28 лютого 1997 року № 31к позивач був переведений учнем гірничого робочого підземного;

запис 7 - 03 березня 1997 року на підставі наказу від 04 квітня 1997 року № 681 направлений на курсове навчання з відривом від виробництва за професією гірничого робочого підземного;

запис 8 - 25 березня 1997 року - практика за професією;

запис 9 - 09 квітня 1997 року на підставі наказу від 06 травня 1997 року № 897 позивач переведений гірничим робочим підземним з повним робочим днем в шахті;

запис 10 - 19 березня 1999 року на підставі наказу від 22 березня 1999 року № 45к переведений учнем гірничого робочого поверхні;

[…]

запис 17 - 03 квітня 2006 року на підставі наказу від 06 квітня 2006 року № 54к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Шахта 1/3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» гірничим робочим підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті;

[…]

запис 20 - 25 липня 2020 року на підставі наказу від 24 липня 2020 року № 2245 позивач звільнений за ст. 40 п. 2 Кодексу законів про працю України (за станом здоров'я - інвалідність 2 групи, загальне захворювання).

[…]

Згідно з довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27 липня 2020 року № 26/375 та від 01 травня 2021 року № 26/75, ОСОБА_1 працював повний робочий день у відокремленому підрозділі «Шахта 1/3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» і за період

[…]

з 21 лютого 1997 року по 03 березня 1997 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією підземний учень гірника на дільниці ШТ-1 з оплатою за тарифною ставкою підземного робітника, що передбачено Списком № 1, р. 1, п-р 1, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162;

з 03 березня 1997 року по 25 березня 1997 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля - курсове навчання за професією гірник підземний з оплатою за тарифною ставкою підземного робітника, що передбачено Списком № 1, р. 1, п-р 10101000а, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162;

з 25 березня 1997 року по 09 квітня 1997 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля - практика за професією гірник підземний на дільниці ШТ-1 з оплатою за тарифною ставкою підземного робітника, що передбачено Списком № 1, р. 1, п-р 1010100а, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; (спуски в шахту: практика 1997 рік - березень 4 дні, квітень 6 днів, 1 день в навчальному пункті);

з 09 квітня 1997 року по 19 березня 1999 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією гірник підземний на дільниці ШТ-1, що передбачено Списком № 1, р. 1, п-р 10101000а, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162;

[…]

з 03 квітня 2006 року по 25 липня 2020 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією гірник підземний на дільниці ШТ-1, що передбачено Списком № 1, р. 1, постанова Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2016 року № 461.

Відпустки без збереження заробітної плати: 2013 рік - 1 день в січні, 2 дні в травні, 1 день в червні; 2014 рік - 1 день в квітні, 1 день в червні, 6 днів в липні, 5 днів у вересні, 1 день в грудні; 2015 рік - 2 дні в січні, 3 дні в лютому, 2 дні в березні, 1 день в квітні, 1 день в травні, 1 день в серпні; 2016 рік - 1 день в лютому, 1 день в квітні, 1 день у вересні, 1 день в грудні; 2017 рік - 1 день в червні, 1 день в серпні, 1 день в грудні; 2018 рік - 1 день в квітні, 1 день в травні, 1 день в жовтні.

Допоміжна гірничорятувальна команда - 1 день в листопаді 2018 року, 1 день у серпні 2019 року.

Страйк - 1 день в травні 2018 року.

Довідки видані на підставі особової архівної картки ф. Т-2, розрахункової відомості, наказів, контрольних табелів спуску-виїзду в шахту.

За підсумками атестації робочих місць за умовами праці у відокремленому підрозділі «Шахта 1/3 Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 за професіями «гірник», «гірник підземний», що підтверджено наказами від 29 грудня 1995 року № 77-ТБ, від 28 квітня 2005 року № 2/33-ОТ, від 23 квітня 2010 року № 2/44-ОТ, від 06 березня 2014 року № 2/35-ОП, від 05 березня 2019 року № 2/36-ОП та виписками з них.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

На час звернення позивача з заявою про переведення на інший вид пенсії, тобто станом на 22 березня 2021 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 10 грудня 2020 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Ст. 10 Закону № 1058 гарантує право вибору пенсійних виплат.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

[…].

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. […].

При цьому за правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:

Працівники:

зайняті повний робочий день на підземних роботах;

які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).

[…]

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі - Постанова КМУ № 202).

До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Порядок № 637 також визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок звернення за перерахунком пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена ч. 2 ст. 40 цього Закону для призначення пенсії.

За правилами ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший Порядок № 22-1 діяв в редакції від 10 грудня 2020 року.

Відповідно до п. 1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, […], подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів російської федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. […]

Згідно з абз. 5 п. 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за […], переведенням з одного виду пенсії на інший, […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно до п. 2.8 Порядку № 22-1 […], переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

[…]

При […] та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:

1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, відділ персоніфікованого обліку подає довідку із бази даних реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до до Положення;

2) довідку про заробітну плату відповідно до абз. абз. 2 і 3 пп. 3 п. 2.1 цього розділу;

3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

[…].

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про […], а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, […] приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про […], переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

П. 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для […], переведення з одного виду пенсії на інший […], орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо […], переведення з одного виду пенсії на інший, […].

[…]

Рішення органу про […], а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

П. 4.7 Порядку № 22-1 установлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в […], переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з прийняттям ГУ ПФУ в Донецькій області рішення від 01 травня 2023 року № 057250002692 «Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду».

Цим рішенням ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з недоцільністю.

За висновком пенсійного органу, недоцільність полягає в тому, що переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком матиме наслідком зменшення розміру отримуваної ним пенсії через зменшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати.

Суд вважає за необхідне відзначити, що предмет та підстави позову ОСОБА_1 , який розглядається у цій справі, не є тотожним предмету та підставам позову, розглянутому у справі № 200/3803/21.

Заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги не можна вважати такими, що стосуються саме виконання рішення суду у справі № 200/3803/21, а тому норми ст. 383 КАС в даному випадку не підлягають застосуванню.

Розглядаючи цю справу, суд не дає оцінку виконанню пенсійним органом рішення суду у справі № 200/3803/21.

Між позивачем та відповідачем існує новий публічно-правовий спір, зокрема, щодо наявності підстав для застосування норм абз. 3 ч. 2 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 під час обчислення розміру пенсії за віком.

Для вирішення публічно-правого спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 01 травня 2023 року № 057250002692 належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Надаючи оцінку правомірності відмови в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів в рішенні, що є предметом спору.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд встановив, що 22 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про переведення на інший вид пенсії.

При цьому заявник не конкретизував, на який саме вид пенсії він претендує, а пенсійний орган як при первісному, так і при повторному розгляді заяви від 22 березня 2021 року вирішував питання про наявність підстав для переведення позивача з пенсії по інвалідності на «пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058».

Між тим, варто відзначити, що п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 визначені умови набуття особою права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 - за Списком № 2.

Зміст поданих сторонами заяв по суті справи, а також матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 зумовлюють висновок, що, звертаючись до пенсійного органу з заявою від 22 березня 2021 року про переведення на іншій вид пенсії, позивач по суті претендував на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Суд відзначає, що станом на 22 березня 2021 року, тобто на день звернення з заявою про переведення на інший вид пенсії, ОСОБА_1 досяг 50 років, мав більше 25 років страхового стажу та більше 10 років пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1, тобто набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закон № 1058.

Таким чином, у пенсійного органу не було правових підстав для відмови ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Ні Закон № 1058, ні інші нормативно-правові акти у сфері пенсійного забезпечення, не передбачають такої підстави для відмови в переведенні з одного виду пенсії на інший як «недоцільність переведення за висновком пенсійного органу».

Тим більш, що в силу положень ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 не пенсійному органу, а позивачу як особі, яка одночасно має право на різні види пенсії (по інвалідності та за віком), належить право вибору виду пенсії, що має бути призначений.

Перш ніж перейти до оцінки доводів і заперечень сторін, які стосуються обчислення розміру пенсії, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Спеціальний (пільговий) стаж працівників, зайнятих повний робочий день на виробництвах, роботах, професіях, посадах на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, не обмежується лише категорією «Список № 1».

Навіть в межах Списку № 1 роботи різняться між собою за важкістю і шкідливістю для здоров'я. Характер робіт за Списком № 1, які виконує працівник, в подальшому випливає на його соціальний захист та пенсійне забезпечення.

Аналіз пенсійного законодавства, зокрема норм п. 1 ч. 2, ч. ч. 3, 5 ст. 114 Закону № 1058, свідчить, що для працівників, які працювали на роботах за Списком № 1, визначені різні умови призначення пенсії, що різняться за віковим цензом, тривалістю страхового і спеціального (пільгового) стажу. Характер робіт за Списком № 1, які виконував працівник також впливає на розмір пенсії (абз. 3 ч. 2 ст. 28 Закону № 1058, ст. 8 Закону № 345).

До того ж згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства працівникам, зайнятим на роботах за Списком № 1, в залежності від їх важкості і шкідливості проставляються різні коди підстав обліку спеціального стажу.

Так, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам - проставляється код підстави - ЗП3013А1.

Працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років - проставляється код підстави - ЗП3014А1.

Працівникам провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років - проставляється код підстави - ЗП3014А2.

Працівникам провідних професій: сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, які безпосередньо зайняті повний робочий день в металургії за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років - проставляється код підстави - ЗП3014А3.

Аналіз структури спеціального (пільгового) стажу ОСОБА_1 свідчить, що пенсійний орган зарахував позивачеві до пільгового стажу за Списком № 1 - 15 років 04 місяці 21 день, в тому числі роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 13 років 03 місяці 21 день, робота за Списком № 1 - 02 роки 01 місяць 00 днів.

При цьому періоди роботи з 22 лютого 1997 року по 19 березня 1999 року, з 03 квітня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 05 лютого 2007 року по 30 квітня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 31 березня 2018 року зараховані до спеціального (пільгового) стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1 р. 1 п-р 1 п. а-в, тобто як підземні роботи.

Водночас період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року зарахований до спеціального (пільгового) стажу - Список № 1.

Між тим, в період з 01 липня 2018 року по 25 липня 2020 року ОСОБА_1 працював у відокремленому підрозділі «Шахта 1/3 Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» гірничим робочим підземним з повним робочим днем в шахті та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією гірник підземний на дільниці ШТ-1, що підтверджено записами №№ 17-20 в трудовій книжці та довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01 травня 2021 року № 26/75.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду роботи з 01 липня 2018 року по 25 липня 2020 року (день звільнення) до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1 п-р 1, п. а-в).

Крім того, період роботи з 01 квітня 2018 року по 30 червня 2018 року, впродовж якого ОСОБА_1 працював на тому ж підприємстві гірничим робочим підземним з повним робочим днем в шахті та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією гірник підземний на дільниці ШТ-1, що підтверджено записами №№ 17-20 в трудовій книжці та довідкою від 01 травня 2021 року № 26/75, без будь-якого обґрунтування пенсійний орган взагалі не зарахував до спеціального (пільгового) стажу.

В рішенні від 01 травня 2023 року № 057250002692 «Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду» ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що зарахувало період роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року до страхового і пільгового стажу ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/3803/21.

У зв'язку з цим варто зауважити, що у справі № 200/3803/21 не поставало питання про те, до якого саме виду спеціального (пільгового) стажу належить зарахувати період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року.

У справі № 200/3803/21 суд надав правову оцінку поведінці пенсійного органу, яка полягала у відмові зарахувати період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року до страхового та, як наслідок, і до пільгового стажу, з причини несплати єдиного внеску.

Водночас, здійснюючи повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 22 березня 2021 року та зараховуючи до страхового і пільгового стажу період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року, ГУ ПФУ в Донецькій області мало забезпечити також дотримання вимог п. 4.7 Порядку № 22-1, тобто установити право позивача на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, однак цього не зробило.

Щодо наявності підстав для обчислення розміру пенсії за віком із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Закон № 345 спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.

Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях.

Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В, де:

ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св - сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;

В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

При цьому, згідно з абз. 9 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом, а відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Верховний Суд в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а навів такі висновки:

«[…]

24. Аналізуючи згадані вище положення законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. При цьому додаткове зарахування по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах здійснюється лише для обчислення розміру пенсії за віком за Списком № 1, а не при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

25. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

[…]».

Суд встановив, що під час обчислення розміру пенсії за віком ГУ ПФУ в Донецькій області не застосовувало норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058, незважаючи на наявність у позивача спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах за Списком № 1 понад 15 років (13 років 03 місяці 21 день, які пенсійний орган правомірно зарахував до пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р, п. а-в, + період з 01 липня 2018 року по 25 липня 2020 року, який пенсійний орган безпідставно не зарахував до пільгового стажу на підземних роботах - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р, п. а-в, обмежившись його врахуванням лише до пільгового стажу за Списком № 1).

Суд критично оцінює твердження відповідача про те, що під час прийняття рішення, яке є предметом спору, він не застосовував норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058, оскільки такий обов'язок не був покладений на нього рішенням суду у справі № 200/3803/21.

Суд звертає увагу ГУ ПФУ в Донецькій області на те, що його обов'язок дотримуватися вимог закону, в тому числі застосовувати норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058 за наявності відповідних підстав, не потребує додаткового підтвердження рішенням суду.

Отже, ОСОБА_1 має право право на обчислення розміру пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 із застосуванням ст. 8 Закону № 345 та абз. 1 ч. 3 ст. 28 Закону № 1058.

Суд вважає слушним і доречним аргумент позивач про те, що за умови визначення розміру пенсії за віком з дотриманням вимог пенсійного законодавства, зокрема із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 1 ч. 3 ст. 28 Закону № 1058, розмір пенсії за віком не буде меншим за розмір пенсії по інвалідності, яку він отримує, навіть у разі зменшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати.

Крім того, вище суд вже надав оцінку такій підставі відмови в переведенні з одного видку пенсії на інший як недоцільність.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 01 травня 2023 року № 057250002692 «Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду» підлягає визнанню протиправним і скасуванню.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та застосувати такі способи захисту як зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області

1. зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) період роботи з 01 липня 2018 року по 25 липня 2020 року;

2. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області з 22 березня 2021 року перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, визначивши її розмір із застосуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073,60 грн (квитанція від 26 червня 2023 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Донецькій області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073,60 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01 травня 2023 року № 057250002692 «Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), період роботи з 01 липня 2018 року по 25 липня 2020 року.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 22 березня 2021 року перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначивши її розмір із застосуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повне судове рішення складено 07 серпня 2023 року.

Суддя Т.О. Кравченко