Рішення від 27.07.2023 по справі 346/2776/23

Справа №346/2776/23

Провадження №2/346/1159/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2023 р.м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді: Валігурської Л.В.

за участю секретаря: Вербіщук О.Д.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Коломия позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Коломийської міської ради Івано-Франківської області про перехід права забудовника в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

І. Виклад позиції позивачів та відповідача.

29.05.2023 позивачі звернулися із позовом до суду, в якому просять визнати за ними по 1/2 частці прав забудівників щодо 34/100 частки незакінченого будівництва житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з правом здачі житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами в експлуатацію та отримання документів на їхнє ім'я, що посвідчують право власності.

В обґрунтування заявлених вимог зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їхній батько ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина за законом, а вони прийняли спадщину, подавши заяву про прийняття спадщини, а їхня мати ОСОБА_4 подала заяву про відмову від спадщини на їхню користь. Вказують на те, що інших спадкоємців, які б прийняти спадщину немає, а тому у випадку неприйняття спадщини, спадкове майно перейшло б у власність територіальної громади в особі Коломийської міської ради. Так як вони прийняли спадщину, то стали власниками спадкового майна з дня відкриття спадщини, а тому вирішили одержати свідоцтво про право на спадщину і звернулися із заявам про видачу свідоцтва про право на спадщину, проте нотаріус 14.04.2023 видала їм свідоцтво про право на спадщину за законом лише на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 , площею 0,0729 га. 01.03.2023 нотаріус винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії з підстав, що для видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно необхідно представити нотаріусу правовстановлюючий документ та витяг з реєстру прав власності, проте вони не можуть представити правовстановлюючий документ та витяг з реєстру прав власності, оскільки за ОСОБА_3 на підставі рішення суду визнано право власності на незавершений будівництвом житловий будинок по АДРЕСА_2 часток якого він подарував позивачу ОСОБА_2 , отже у власності ОСОБА_3 залишилося 34/100 частки незавершеного будівництвом житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що і є спадковим майном.

На обґрунтування заявлених позовних вимог позивачі посилаються на норми ст. ст. 331, 1261, 1267, 1268 ЦК України.

Коломийська міська рада відзиву на позов не подавала.

ІІ. Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 30.05.2023 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Коломийської міської ради про перехід права забудовника в порядку спадкування та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження. За клопотанням позивачів витребувано у Третьої Коломийської державної нотаріальної контори належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , крім того з власної ініціативи з ОКП «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» матеріали інвентарної справи відносно домоволодіння АДРЕСА_1 .

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22.06.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду, а також за клопотанням представника позивачів витребувано у Коломийської державної нотаріальної контори належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_5 , яка померла у 1980 році.

Ухвалою суду від 11.07.2023 витребувано у Коломийської державної нотаріальної контори належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та їхній представник адвокат Романчич М.В. в судове засідання не зявились, про день, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, представник позивача надала суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без їх, позовні вимоги підтримує повністю, просить їх задовольнити.

Представник Коломийської міської ради для участі в судовому засіданні не прибув, подав заяву про розгляд справи за їх відсутності. Просить винести рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.

Суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності учасників справи, які не з'явились, на підставі наявних у суду матеріалів відповідно до положень ч. 3 ст. 211 та ст. 223 ЦПК України.

За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши заяви сторін про розгляд справи у їх відсутність, постановив: розглядати справу у відсутність сторін.

ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст правовідносин.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Коломия, Івано-Франківська область, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 21.02.2022, видане Коломийським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), актовий запис №313.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Коломия Івано-Франківської області, що підтверджується свідоцтвом про народження від 08.05.1968 серії НОМЕР_2 . ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Коломия Івано-Франківської області, що підтверджується свідоцтвом про народження від 12.07.1969 серії НОМЕР_3 . Їхніми батьками зазначені: батьком ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Згідно рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 01.11.2004 визнано за ОСОБА_3 право власності на нерухоме майно - незавершений будівництвом житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1 .

Відповідно до договору дарування 66/100 частин незавершеного будівництвом житлового будинку від 20.12.2004, зареєстрованого в реєстрі за №1164, ОСОБА_3 подарував позивачу ОСОБА_2 66/100 частин незавершеного будівництвом житлового будинку без надвірних господарських будівель і споруд, що знаходяться в АДРЕСА_1 .

Згідно свідоцтв про право на спадщину за законом від 14.03.2023, зареєстрованих в реєстрі за №100 та №101, Витягів з Державного реєстру речових прав від 14.03.2023 №№325695063, 325699328 та Витягів про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 14.03.2023 №№71784755, 71784803 ОСОБА_6 та ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності, з урахуванням 1/3 частки спадщини від якої відмовилась дружина померлого ОСОБА_4 , належить частка земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться в АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0729 га, що належала померлому ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , кадастровий номер 2610600000:24:001:0033.

Згідно виписки з інвентаризаційних матеріалів від 23.11.2022 за вих. №74710 станом на 31.12.2012 в Коломийському міжрайонному бюро технічної інвентаризації право спільної часткової власності зареєстровано в реєстровій книзі №5 під реєстровим №638 за ОСОБА_3 на 9/10 та за ОСОБА_5 на 1/10 частки і складається із незавершеного будівництвом житлового будинку літера «А», літньої кухні літера «Б», гаражу літера «В», навісу літера «Г», сараю літера «Д», гаражу літера «Е1», вбиральні літера «Е», вимощення, криниці «І-ІІ, №3», огорожі «№1-2». За змістом примітки житловий будинок літера «А» знаходиться в стані незавершеного будівництва в зв'язку з тим, що проведено реконструкцію житлового будинку з добудовою до нього незавершеної будівництвом частини будинку. Відсоток готовності незавершеного будівництва житлового будинку становить 72,5%.

09.12.2022 ОКП «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» було виготовлено технічний паспорт на житловий будинок по АДРЕСА_1 та Витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, які містять відомості аналогічні відомостям з вищезазначеної Виписки.

Відповідно до довідки №627 від 28.12.2022, виданої державним нотаріусом Третьої Коломийської державної нотаріальної контори після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцями, які прийняли спадщину у встановлений законом термін є його сини ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які зареєстровані та проживають в АДРЕСА_1 , про що свідчить і відповідь Управління «Центр надання адміністративних послуг» про те, що станом на 20.02.2022 за адресою: АДРЕСА_1 були зареєстрований в тому числі і позивач ОСОБА_1 .

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.03.2023 державний нотаріус Третьої Коломийської державної нотаріальної контори Мануляк І.В. відмовила ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на підставі п. 4.18 глави 10 Розділу ІІ «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», оскільки право власності на будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 не зареєстровано.

З дослідженої під час судового розгляду копії спадкової справи №65/2022 після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що із заявами про прийняття спадщини після смерті останнього звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , тоді як дружина померлого ОСОБА_4 відмовилася від права на прийняття належної їй спадщини за законом на користь позивачів.

Згідно повідомлення Коломийської державної нотаріальної контори від 22.07.2023 №697/01-16, згідно даних Спадкового реєстру (інформаційна довідка зі Спадкового реєстру №73299132) після смерті ОСОБА_5 померлої, ІНФОРМАЦІЯ_3 спадкова справа відсутня.

ІV. Оцінка Суду.

Згідно із ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов?язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом ( ст. 1217 ЦК України). Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов?язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (ч. ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України).

За правилами ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово (ч. 1 ст. 1258 ЦК України). У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч. 1 ст. 1261 ЦК України). Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними (ч. 1 ст. 1267 ЦК України). Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1273 ЦК України). Якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну (ч. 2 ст. 1275 ЦК України).

Спадкоємець, який отримав спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, що передбачено ч. 1 ст. 1296 ЦК України. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ч. 3 ст. 1296 ЦК України).

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно (ч. 1 ст. 1297 ЦК України).

Згідно з п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов?язки як забудовника входять до складу спадщини. Якщо об?єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов?язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об?єкт; право одержати на своє ім?я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності. Таким чином, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постанові Верховного Суду від 01.04.2020 у справі №707/1803/16-ц (провадження №61-1132св17), у постановах від 12.08.2019 у справі №607/9408/16-ц (провадження №61-27922св18) та від 28.05.2020 у справі №2-2317/11 (провадження №61-13194св18).

Так, з досліджених судом матеріалів вбачається, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулись до нотаріуса із відповідними заявами про прийняття спадщини у строки визначені діючим ЦК України та отримали свідоцтва про прийняття спадщини на земельну ділянку під спірним будинковолодінням незавершеним будівництвом.

Інший спадкоємець за законом після смерті ОСОБА_3 - ОСОБА_4 від прийняття спадщини відмовилась на користь позивачів, а тому з урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що позивачі обґрунтовано ставлять питання щодо визнання саме за ними прав забудовників в порядку спадкування за законом після смерті батька.

З огляду на ту обставину, що спадщина після смерті ОСОБА_3 відкрилась на 34/100 частин незавершеного будівництвом будинковолодіння, а частки спадкоємців у разі спадкування за законом є рівними, право власності на будинок за померлим зареєстровано не було, проте останній набув право власності на об'єкт незавершеного будівництва, тому позивачі обґрунтовано ставлять питання про визнання за ними саме прав забудовників в порядку спадкування в рівних частинах.

V. Розподіл судових витрат між сторонами.

Позивачами не заявлено вимогу про стягнення судових витрат з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 19,76-81, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Коломийської міської ради Івано-Франківської області про перехід права забудовника в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , права і обов?язки забудовника на 17/100 частин житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , права і обов?язки забудовника на 17/100 частин житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 цього Кодексу.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційну скаргу може бути подано до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області.

Повний текст рішення виготовлено «07» серпня 2023 року

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 , останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Коломийська міська рада, зареєстроване місце знаходження пр. Михайла Грушевського, 1, м. Коломия, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04054334.

Суддя: Людмила ВАЛІГУРСЬКА

Попередній документ
112645494
Наступний документ
112645496
Інформація про рішення:
№ рішення: 112645495
№ справи: 346/2776/23
Дата рішення: 27.07.2023
Дата публікації: 08.08.2023
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за законом.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (27.07.2023)
Дата надходження: 29.05.2023
Предмет позову: перехід права забудовника
Розклад засідань:
22.06.2023 09:30 Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
11.07.2023 10:00 Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
27.07.2023 11:00 Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області