Справа: № 2-а-9708/09/0617 Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
"07" вересня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Горяйнова А.М., Безименної Н.В.
розглянувши в порядку ст. ст. 41, 197 КАС України апеляційну скаргу відповідача - Овруцької міської ради Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 11 листопада 2009 року у справі за позовом Овруцького міжрайонного прокурора до Овруцької міської ради Житомирської області про скасування рішення 23 сесії V скликання Овруцької міської ради від 22.01.09р. № 7 «Про затвердження «Програми сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально-культурної сфери м. Овруча на 2009-2012 роки»,-
Позивач звернувся до Овруцького районного суду Житомирської області з позовом до Овруцької міської ради Житомирської області про скасування рішення 23 сесії V скликання Овруцької міської ради від 22.01.09р. № 7 «Про затвердження «Програми сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально-культурної сфери м. Овруча на 2009-2012 роки».
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 11 листопада 2009 року - позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить прийняти рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, Овруцькою міжрайонною прокуратурою 09.04.2009 року сесії Овруцької міської ради було внесено протест на рішення 23 сесії V скликання Овруцької міської ради від 22.01.2009 року №7 «Про затвердження «Програми сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально-культурної сфери м. Овруча на 2009-2012 роки», оскільки вказана Програма сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально-культурної сфери м. Овруча на 2009 -2012 роки суперечить вимогам ряду актів законодавства України та порушує права споживачів житлово-комунальних послуг на отримання централізованого опалення. Однак, на засіданні 25 сесії V скликання Овруцької міської ради від 28.04.2009 року було розглянуто вказаний протест Овруцької міжрайонної прокуратури від 09.04.2009 року та прийнято рішення про відхилення протесту, а саме: зазначено, що протест прийнято до відома.
Розглядаючи апеляційну скаргу колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про теплопостачання»Проектування, будівництво, реконструкція, ремонт, експлуатація об'єктів теплопостачання, виробництво, постачання теплової енергії регламентуються нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання.
Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 від 21.07.2005 року із змінами та доповненнями «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Пунктами 25, 26 вказаних Правил передбачено, що відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Причому, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України наказом №4 від 22.11.2005 року затвердило Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Згідно п.1.2 вказаного Порядку передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць.
Розділом 2 зазначеного Порядку із змінами та доповненнями передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленному порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.
Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.
При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія може запропонувати перенести розгляд його заяви на погоджений термін у зв'язку з підготовкою рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
Рішенням виконавчого комітету Овруцької міської ради від 23.12.2005 року №352 «Про порядок влаштування автономного опалення у квартирах багатоповерхових будинків»було затверджено склад постійно-діючої дорадчої комісії з питань встановлення автономного опалення та відключення окремих приміщень (квартир) житлових будинків від мереж центрального опалення, що підтверджується копією вказаного рішення.
Однак, як було встановлено судом, письмових заяв власників про відключення від мереж централізованого опалення до Комісії не надходило. Відповідно не дотримано Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 року із змінами та доповненнями.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Питання затвердження Програми сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально-культурної сфери м. Овруча на 2009 -2012 роки вивчалося і Житомирським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, яке в своєму листі №1.20/5 - 1293 від 16.04.2009 року також зазначає, що дії Овруцької міської ради щодо прийняття рішення від 22.01.2009 року №7 стосовно затвердження вказаної Програми порушують вимоги чинного законодавства зокрема також положення Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 року із змінами та доповненнями та на їх думку потребують заходів прокурорського реагування.
Зокрема, Міністерство з питань житлово-комунального господарства в листі №8/14-1932 від 27.02.2009 року зазначило також, що питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, що підтверджується копією вказаного листа.
Крім того, в даному листі зазначено, що якщо ініціатором відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення є органи місцевого самоврядування або теплопостачальна організація, вони зобов'язані забезпечити споживачів альтернативним опаленням, шляхом встановлення індивідуального опалення за рахунок коштів місцевого бюджету або коштів теплопостачальної організації.
Так, з копії листа Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА №16/260 від 03.03.2009 року вбачається, що встановлення в квартирах пільгових категорій громадян автономного індивідуального опалення не віднесено до робіт, які виконуються під час капітального ремонту житлової квартири, проведення якого затверджено наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.09.1994 року №73.
Отже, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що при затвердженні оскаржуваної Програми не дотримано вимог всіх законодавчих та підзаконних нормативних актів, які регулюють правові відносини у сфері теплопостачання.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення 23 сесії V скликання овруцької міської ради від 22.01.2009 року №7 «Про затвердження «Програми сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально-культурної сфери м. Овруча на 2009 -2012 роки », суперечить нормам Конституції України, Закону України «Про теплопостачання», а також Правилам надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженому наказом Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.1 1.2005 року із змінами та доповненнями, які є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання відповідно до ст. 4 Закону України «Про теплопостачання»і порушує права та інтереси громадян - споживачів централізованого опалення, на отримання послуг, спрямованих на задоволенні потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку), яка надається з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, якщо він заперечує проти адміністративного позову покладається на відповідача, чого ним не було зроблено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
Апеляційну скаргу відповідача -Овруцької міської ради Житомирської області - залишити без задоволення.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 11 листопада 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий -суддя: Я.С. Мамчур
Судді: А.М. Горяйнов
Н.В. Безименна
Ухвалу складено у повному обсязі 10.09.2010.