Постанова від 01.07.2008 по справі 2/1358-16/119А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.08 Справа№ 2/1358-16/119А

01.07.08 р. Справа № 2/1358-16/119А

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В. при секретарі судових засідань Шереметі О.П.., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області

до відповідача Стрийської міської Санітарно - епідеміологічної станції ,м.Стрий

про стягнення 6807,06грн.

За участю представників:

від позивача - Грицак О.О.-представник,

від відповідача - Зубрицька М.Й.- представник

Права і обов”язки передбачені ст.ст.49,51 КАС України присутнім представникам сторін роз”яснено. Згідно клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Суть спору: Позов заявлено Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області до Стрийської міської Санітарно - епідеміологічної станції. про стягнення 6807,06грн. економічних санкцій.

Ухвалою суду від 29.09.06р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду.

Розгляд справи відкладався з причин викладених в ухвалі суду від 21.11.06р.Ухвалою суду від 24.10.06р.. зупинено провадження у справі до вирішення в суді апеляційної інстанції аналогічної справи. 02.06.08р. ухвалою суду поновлено провадження у справі та призначено до судового розгляду на 17.06.08р. У зв”язку із неявкою представника відповідача в судове засідання та неподання витребуваних доказів розгляд справи відкладався до 01.07.08р.

Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, подали суду докази витребувані судом. Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Держінспекцією цін було проведено перевірку правильності формування та застосування тарифів на роботи і послуги, що надаються і виконуються за плату відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, в результаті чого виявлено порушення державної дисципліни цін, в зв'язку з чим прийнято рішення про застосування економічних санкцій, яке на даний час самостійно не виконано. Перевіркою встановлено, що за період з 07.07.04р. по 14.10.04р. Стрийська МСЕС при наданні суб'єктам господарювання платних послуг застосовувала завищені тарифи за рахунок безпідставного включення в тариф на послуги податку на додану вартість, чим було порушено постанову Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351. Всього, додатково нараховано націнку у вигляді ПДВ до фіксованих тарифів у розмірі 2269,02 (розрахунок подано в додатку №5 до акту перевірки). Згідно із п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Мінекономіки України та Міністерства фінансів України від 03.12.01 р. № 298/519, (надалі -Інструкція) включення непередбачених законодавством націнок до регульованих тарифів є порушенням порядку встановлення і застосування тарифів, за які накладаються економічні санкції. Відповідно, додатково нарахований ПДВ Стрийської МСЕС є необґрунтовано - отриманою виручкою.

Відповідач подав письмові заперечення на позов №1637/05 від 20.10.06р., в яких заперечив позовні вимоги з наступних підстав. Згідно до змісту листа від 15.09.2003 р. №8101/5/15-2416 Державної податкової адміністрації України при здійсненні операцій що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. №1351 до ціни у (прейскуранти) на роботи необхідно додавати ПДВ. Відповідач зазначає, що оскільки в постанові КМУ від 27.08.2003р. №1351 „Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної Санітарно-епідеміологічної служби" не зазначено чи є ціна зазначена в постанові фіксованою та чи включає вона в себе податки та інші податкові платежі Державна податкова адміністрація надала роз”яснення від 15.09.2003 р. №8101/5/15-2416 та від 18.11.2004р. за №12895/5/15-2416 щодо порядку оподаткування податком на додану вартість робіт і послуг, що виконуються і надаються закладами державної Санітарно-епідеміологічної служби за тарифами затвердженими постановою КМУ №1351 від 27.08.2003р., згідно до якого тарифи (прейскуранти) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної Санітарно-епідеміологічної служби, затвердженими постановою КМУ №1351 від 27.08.2003р. без врахування податку на додану вартість, і при здійсненні зазначених операцій до ціни необхідно додавати цей податок у відповідності до вимог Закону України „Про податок на додану вартість".

Дослідивши матеріали справи, подані докази, заслухавши пояснення представників сторін господарський суд Львівської області в с т а н о в и в:

Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області було проведено перевірку Стрийської Санітарно-епідеміологічної станції щодо правильності формування та застосування тарифів на платні роботи і послуги, що встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 “Про затвердження тарифів на роботи та послуги, що виконуються та надаються за плату установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби” .

Проведеною перевіркою, результати якої зафіксовані в акті від 06.10.04р. №0012221 встановлено порушення порядку застосування тарифів, що полягали в безпідставному додатковому нарахуванні податку на додану вартість до тарифів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 в період з 07.07.04р. по 14.10.04р. на суму 2269,02грн.

На підставі акту перевірки від 06.10.04р. №0012221 прийнято рішення №11 від 27.12.04р. про застосування до Стрийської МСЕС економічних санкцій на суму 6807,06грн.. Дане рішення відповідачем оскаржувалось та постановою Господарського суду Львівської області від 26.02.08р. у справі № 2/1801-22/405 а відмовлено у позові Стрийської міської санітарно-епідеміологічної станції до відповідача Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області № 11 від 27.12.04р. Дана постанова Господарського суду Львівської області від 26.02.08р. у справі № 2/1801-22/405 а вступила в закону силу та не оскаржувалась до суду апеляційної чи касаційної інстанції.

Відповідно до п.3 ст.116 Конституції України до повноважень Кабінету Міністрів України належить проведення цінової політики, яке в свою чергу реалізовано в Законі України „Про ціни та ціноутворення”, згідно із яким Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін, визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни (тарифи), на які затверджуються відповідними органами державного управління.

У відповідності до ст.8 Закону України „Про ціни та ціноутворення” державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) або граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін (тарифів).

Законом України „Про забезпечення Санітарного та епідеміологічного благополуччя населення” Кабінету Міністрів України надано право визначати перелік та тарифи на платні послуги, які надаються закладами Санітарно-епідеміологічної служби.

Саттею 35 Закону України „Про забезпечення Санітарного та епідеміологічного благополуччя населення” з метою забезпечення фінансування установ, закладів, частин і підрозділів Стриської Санітарно-епідеміологічної служби за рахунок спеціального фонду державного бюджету, кошти до якого відраховуються за виконання робіт і надання послуг у сфері забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя, що не відноситься до медичної допомоги населенню, Кабінету Міністрів України надано право визначати перелік та тарифи на платні послуги, які надаються закладами Санітарно-епідеміологічної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 '' Про затвердження тарифів на роботи та послуги, що виконуються та надаються за плату установами і закладами державної Санітарно-епідеміологічної служби", заклади Санітарно-епідеміологічної служби зобов”язано надавати послуги по конкретно визначених розмірах тарифів.

Згідно із ст. 189 ГК України ціна (тариф) є формою грошового визначення вартості продукції (робіт, послуг), яку реалізовують суб'єкти господарювання.

Відповідно до ст. 4.1 Закону України „Про податок на додану вартість” (у редакції чинній на час існування спірних правовідносин) передбачено, що база оподаткування операцій з продажу товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами) з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів (робіт, послуг) згідно із законами України з питань оподаткування.

Відповідно до затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03 № 1351 фіксованих тарифів на послуги, що надаються за плату закладами Санітарно-епідеміологічної служби, податок на додану вартість в розмірі 20% окремим рядком понад тариф не виділено.

Таким чином, оскільки згідно діючого порядку ціноутворення фіксовані тарифи встановлюються з урахуванням кінцевої вартості послуг для споживача, тому встановлені постановою Кабінету Міністрів України тарифи на платні послуги включали ПДВ, оскільки в постанові не було зазначено протилежне. Такий висновок суду відповідає позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 11.09.2007р. у справі № 21-1518 во06.

Крім цього, як вбачається із поданих відповідачем листа Міністерства економіки України 18.03.2005р. № 05-20/306 та додатків до нього, які стосуються питань узгодження проекту постанови № 1352 та розрахунків до неї, на обґрунтування зазначених тарифів було зазначено про включення до їх розміру поряд з прямими і непрямими витратами і податку на додану вартість.

Суд вважає помилковим посилання відповідача на лист Державної податкової адміністрації України від 15.09.2003р. № 8101/5/15-2416, надісланий на адресу Міністерства охорони здоров'я України, як офіційне податкове роз'яснення в частині нарахування ПДВ та на підставу застосування 20 % націнки до встановлених постановою від 27.08.03 № 1351 тарифів, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу України»завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків. Роз'яснення ДПА України, яким фактично визначена структура тарифу на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату закладами Санітарно-епідеміологічної служби, видані поза межами повноважень Державної податкової адміністрації України, оскільки повноваження по затвердженню цих тарифів надані виключно Кабінету Міністрів України. Крім того, відповідно до підпункту «г»підпункту 4.4.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обгрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. У даному випадку відповідачем допущено порушення правил здійснення господарської діяльності, що полягає у завищенні плати на послуги, вартість яких встановлено згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, а тому згадана відповідь ДПА України на спірні правовідносини не поширюється.

Крім цього слід зауважити на тому, що згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за № 1047/6238) факти завищення цін і тарифів суб'єктами господарювання, які встановлені самостійно, у разі повернення суб'єктами господарювання суми необгрунтовано отриманої виручки споживачам або перерахування її в дохід відповідного бюджету до початку перевірки, як порушення державної дисципліни цін, не розглядаються .Однак, відповідач не вжив жодних заходів для повернення замовникам їх платних послуг зайво стягнутих коштів або самостійного перерахунку цих коштів до відповідного бюджету до початку перевірки .

Враховуючи вищевикладене, факт завищення тарифів на платні послуги є доведеним, а тому до СЕС. правомірно застосовано економічні санкції за одержання необґрунтованої виручки .

За умовами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Однак, відповідач не подав доказів які б спростовували наведені обставини, доказів оскарження прийнятого інспекцією рішення чи доказів які б підтверджували сплату штрафних санкцій. На день розгляду справи в суді заборгованість відповідача перед позивачем не погашена.

З огляду на вищевикладене, встановлений факт завищення тарифів на платні послуги, які надавались Стрийською Санітарно-епідеміологічною станцією, що є порушенням вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351, із змінами, та згідно із п. 1.4 “Інструкції про порядок застосування економічних та штрафних (фінансових) санкцій органами державного контролю за цінами” є порушенням порядку застосування регульованих тарифів, тому вимоги Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області щодо стягнення 6807,06грн. є обґрунтованими, не спростованими та підлягають до задоволення.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 51, 71, 86, 94, 158, 160- 163, 167, 186 КАС України, суд П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити .

Стягнути з Стрийської Санітарно-епідеміологічної станції ( Львівська область, м.Стрий, вул. Крушельницької 1 ) в дохід Державного бюджету м.Стрия р/р 31118101800017 в УДК у Львівській області, МФО 825014 код ЄДРПОУ 25260601) 6807,06грн. економічних санкцій. Виконавчий лист видати за заявою позивача, після набрання постановою законної сили.

Стягнути з Стрийської Санітарно-епідеміологічної станції . (Львівська область, м.Стрий, вул. Крушельницької 1 ) в доход державного бюджету 68,07грн. судового збору. Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили.

Постанова набирає законної сили у відповідності до вимог ст.186 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя