Постанова від 08.09.2010 по справі 2а-169/10

№ 2а-169/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2010 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд міста Запоріжжя у складі:

головуючого - судді Дзярук М.П.

при секретарі Бабенко Г.В.

за участю представника відповідача Малиш Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради, про визнання дій відповідача неправомірними щодо виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2009 року позивач ОСОБА_2 звернулася з вищевказаними вимогами. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що вона має доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, тому вона згідно Закону України „Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням та похованням», має право на державну допомогу, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач всупереч Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року та №10-рп/2008 року, яким визнані неконституційними окремі положення Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, в тому числі й щодо зупинення дії частини 1 статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, виплачував їй допомогу по догляду за дитиною в меншому розмірі ніж визначено Законом. Тому просила суд визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати його нарахувати та виплатити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 14.06.2008р. по 14.09.2009р.

У судове засідання позивач не з»явилася, до суду надала заяву про розгляду справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача Малиш Ю.М. заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити в їх задоволені з наступних підстав: ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПСЗН та з 14.08.2008р. отримує допомогу по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. до досягнення нею трирічного віку, як застрахована особа в системі загальнообов”язкового державного соціального страхування. Допомога була призначена позивачу відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2002р. №1751 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, а також згідно з законом України про державний бюджет на відповідний рік. У 2008 році допомога була призначена відповідно до статті 15 та п. 3 розділу VІІІ Прикінцеві положення Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції пункту 23 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який не визнавався неконституційним.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи вважає, що заявлений позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 народила доньку - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження. З серпня 2008 року знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Позивач є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Крім того статтею 2 Закону України „Про прожитковий мінімум” від 15 липня 1999 року, передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми , допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.

Статтею 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України від 28 грудня 2007 року N 107-VI “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” статтю 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” виключено. Одночасно внесено зміни , які набрали чинності з 1 січня 2008 року, до ст. 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, відповідно до яких встановлено, що допомога по догляду за дитиною до 3 років, виплачується згідно із ст. 15 цього Закону застрахованим і незастрахованим особам в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (до 01.01.2008 року відповідно до ст. 13 цього ж Закону зазначена допомога призначалась лише незастрахованим особам в системі загальнообов'язкового відповідно до вимог Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, а застрахованим (працюючим) особам така допомога призначалась відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”).

Цим же Законом було внесено зміни до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та викладена в такій редакції - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Підпункт 7 п. 23 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” викладено в новій редакції, рішеннями Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року та від 27 листопада 2008 року неконституційним не визнавався, в зв'язку з чим відсутні підстави для незастосування вказаних положень при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що в 2008-2009 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обґрунтовано нарахована у відповідності до нової редакції ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, в зв'язку з чим підстав для її перерахунку, а відтак й до задоволення позовних вимог, немає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 87, 88, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради, про визнання дій відповідача неправомірними щодо виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Комунарський районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 13.09.2010 року.

Суддя М.П. Дзярук

№ 2а-169/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(резолютивна частина)

08 вересня 2010 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд міста Запоріжжя у складі:

головуючого - судді Дзярук М.П.

при секретарі Бабенко Г.В.

за участю представника відповідача Малиш Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради, про визнання дій відповідача неправомірними щодо виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради, про визнання дій відповідача неправомірними щодо виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Комунарський районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови буде складений 13.09.2010 року.

Суддя М.П. Дзярук