Рішення від 02.08.2023 по справі 160/11624/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2023 року Справа № 160/11624/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сидоренко Д.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

Обставини справи: 29.03.2023 року за допомогою системи "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 25.10.2021 року по 30.06.2022 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсійних виплат за період з 25.10.2021 року по 30.06.2022 року в розмірі 231056,49 (двісті тридцять одна тисяч п'ятдесят шість грн. 49 коп.) грн., з яких: 158106,49 грн. - сума заборгованості невиплаченої пенсії, 40573,50 грн. - інфляційні, 6106,48 грн. - 3% річних згідно із ст. 625 ЦК України, 26270,06 грн. - пеня.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що звернувшись до відповідача з питання виплати пенсії за період з 25.10.2021 р. по 30.06.2022 року мені було повідомлено наступне: Згідно ст. 10 «Прикінцевих положень» Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до ст. 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Таким чином, належні пенсійні кошти, нараховані за рішенням суду за період з 25.10.2021 по 30.06.2022, будуть виплачені після виділення додаткових бюджетних призначень Пенсійному фонду України для виплати сум, нарахованих за рішенням суду. Згідно до відповіді на адвокатський запит ОСОБА_2 (вх. №29642/8 від 09.05.2023) розмір заборгованості складає за период з 25.10.2021 по 30.06.2022 в сумі 158106,45 грн.

Ухвалою суду від 01.06.2023 року відкрито провадження у справі та зазначено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

06.07.2023 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач не погоджується з поданою позовною заявою і просить звернути увагу на наступні обставини справи. На виконання рішення суду, з 25.10.2021 року Головним управлінням проведено призначення та розрахунок пенсії, з урахування норм ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ст.10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Доплата ОСОБА_1 за період з 25.10.2021 по 30.06.2022 у розмірі 158106,45 грн, буде здійснена при надходженні відповідного фінансування для виплати сум, нарахованих за рішеннями суду, в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.

Станом на 02.08.2023 року відповідь на відзив від позивача на адресу суду не надходила.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 року у справі №160/22507/21 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/103189300) позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області задоволено частково, а саме:

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» лише 00 років 08 місяців 15 днів строкової військової служби.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути питання щодо зарахування періоду проходження позивачем строкової військової служби з 01.01.2004 по 09.11.2004 до пільгового стажу позивача.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зарахування до стажу ОСОБА_1 періодів роботи: з 08.10.2007 року до 24.12.2012 року на посаді машиніста гірничих виїмкових машин підземного 5 розряду з повним робочим днем в шахті в Філії ВАТ «Павлоградвугілля» «Шахта «Самарська»; з 24.12.2012 року до 01.01.2013 року на посаді машиніста гірничих виїмкових машин підземного 6 розряду з повним робочим днем в шахті у ВСП «Шахтоуправління «Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»; з 08.10.2007 року і на час його звернення до відповідача 25.10.2021 року на посаді машиніста гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем у шахті у ВСП «Шахтоуправління «Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» кожного повного року роботи - за 1 рік

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 08.10.2007 року до 24.12.2012 року на посаді машиніста гірничих виїмкових машин підземного 5 розряду з повним робочим днем в шахті в Філії ВАТ «Павлоградвугілля» «Шахта «Самарська»; з 24.12.2012 року до 01.01.2013 року на посаді машиніста гірничих виїмкових машин підземного 6 розряду з повним робочим днем в шахті у ВСП «Шахтоуправління «Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»; 08.10.2007 року і на час його звернення до відповідача 25.10.2021 року на посаді машиніста гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем у шахті у ВСП «Шахтоуправління «Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» кожного повного року роботи - за 1 рік 3 місяці.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.10.2021 року «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 », яким ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.10.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду та прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства України.

В решті позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Листом від 16.05.2023 року №0400-010506-8/66429 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянуло запит адвоката Ножніна Є.Ю. з питання пенсійного забезпечення від 09.05.2023 року та повідомило зокрема наступне.

На виконання рішення суду від 24.01.2022 по справі № 160/22507/21 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 25.10.2021 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, застосовуючи статтю 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та нараховано доплату за період з 25.10.2021 по 30.06.2022.

Згідно статті 10 “Прикінцевих положень” Закону України “Про престижність шахтарської праці” фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, належні пенсійні кошти, нараховані за рішенням суду за період з 25.10.2021 по 30.06.2022 в сумі 158106,45 будуть виплачені після виділення додаткових бюджетних призначень ПФУ для виплати сум, нарахованих за рішеннями суду.

Зазначені обставини сталі підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

За приписами пп.4, 5 п.4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Виплата пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Як передбачено положеннями ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

Згідно ч.2 ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Статтями 71, 73 Закону № 1058-ІV визначено, що бюджет Пенсійного фонду - план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом.

Кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом: надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

За приписами ч.2 ст.73 Закону № 1058-ІV забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

З матеріалів справи слідує та не заперечується сторонами, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 року у справі №160/22507/22 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 25.10.2021 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, застосовуючи статтю 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та нараховано доплату за період з 25.10.2021 по 30.06.2022 в сумі 158106,45 грн.

Невиплата доплати у розмірі 158106,45 грн. пов'язана з відсутністю виділених коштів на її погашення.

Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волевиявлення територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відсутні ознаки бездіяльності щодо невиплати вказаної суми заборгованості.

Крім того, нарахована сума доплати до пенсії за період з 25.10.2021 по 30.06.2022 в сумі 158106,45 грн. вже обліковується в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, вона є не виплаченою у зв'язку з тим, що кошти передбачені відповідною бюджетною програмою на дані цілі до територіального управління Пенсійного фонду України не надходили, а стягнення коштів з відповідача призведе до повторного стягнення тієї ж суми заборгованості.

У свою чергу, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не наділене повноваженнями щодо самостійного розпорядження коштами фонду, а виплати пенсійної заборгованості стане можливим в разі виділення коштів з Державного бюджету.

Окрім цього, позивачем не вказано яких дій слід вжити відповідачу для проведення вказаних виплат, позаяк обсяг виділених бюджетних асигнувань не залежить від відповідача, що вказує на відсутність підстав для стягнення вищевказаної суми.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на вказане, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко