Рішення від 02.08.2023 по справі 160/12035/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2023 року Справа № 160/12035/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сидоренко Д.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

Обставини справи: 01.06.2023 року за допомогою системи "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 16.01.2020 року по 28.02.2022 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсійних виплат за період з 16.01.2020 року по 28.02.2022 року в розмірі 554986,44 грн. з яких: 356107,94 грн. - сума заборгованості невиплаченої пенсії, 144854,52 грн. - інфляційні, 24298,38 грн. - 3% річних згідно із ст.625 ЦК України, 29725,6 грн. - пеня.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що звернувшись до «Урядового контактного центру» з питання виплати пенсії №ВЛ-13801849 від 22.02.2022р. за період з 16.01.2020 р. по 28.02.2022 року в сумі 356107,94 грн. йому було повідомлено, що З 01. Березня 2022 року пенсія виплачується у розмірі згідно з рішенням суду. Згідно ст. 10 «Прикінцевих положень» Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до ст. 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Таким чином, заборгованість за рішенням суду буде виплачена після додатковихбюджетних призначень. На теперішній час заборгованість в розмірі 356107,94 грн. не виплачена.

Ухвалою суду від 05.06.2023 року відкрито провадження у справі та зазначено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

06.07.2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач не погоджується з поданою позовною заявою і просить звернути увагу на наступні обставини справи. На виконання рішення суду, з 16.01.2020 року Головним управлінням проведено призначення та розрахунок пенсії, з урахування норм ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ст.10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Згідно ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Доплата ОСОБА_1 за період з 16.01.2020 по 28.02.2022 у розмірі 356107,94 грн., буде здійснена при надходженні відповідного фінансування для виплати сум, нарахованих за рішеннями суду, в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.

Станом на 02.08.2023 року відповідь на відзив від позивача на адресу суду не надходила.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року у справі №160/12793/22 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/100645502) позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області задоволено частково, а саме:

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 15.07.2021р. №22927-17693/В-01/8-0400/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового трудового стажу наступні періоди роботи ОСОБА_1 :

Шахта Слов'яносербська ВО Луганськвугілля

- з 15.11.1993 по 23.11.1993р. - електрослюсар підземний 3 розряду з повним робочим днем під землею;

- з 01.12.1993 по 02.03.1994р. - служба в Радянській Армії;

- з 25.04.1994 по 14.06.1995р. - підземний електрослюсар 3 розряду з повним робочим днем під землею;

- з 15.06.1995 по 22.06.1996р.- підземний гірничий майстер з повним робочим днем під землею;

- з 03.02.1997 по 28.05.1997р. - підземний електрослюсар 3 розряду з повним робочим днем під землею;

- з 29.05.1997 по 14.03.2001р. - підземний гірничий майстер з повним робочим днем під землею.

ВСП Шахта Степова ДПДХК Павлоградвугілля

- з 21.05.2001 по 31.08.2003р. - електрослюсар підземний III розряду з повним робочим днем в шахті ДРСО;

- з 01.09.2003 по 07.09.2005р. підземний гірничий майстер з повним робочим днем під землею;

- з 08.09.2005 по 31.03.2007р. - електрослюсар підземний IV розряду з повним робочим днем в шахті ДРСО;

- з 01.04.2007 по 01.07.2012р. - електрослюсар підземний V розряду з повним робочим днем в шахті ДРСО з повним робочим днем в шахті;

- з 02.07.2012 по 14.05.2020р. - електрослюсар підземний V розряду з повним робочим днем в шахті дільниці стаціонарного обладнання №1 з повним робочим днем в шахті;

- з 19.10.2020 по теперішній час електрослюсар підземний V розряду з повним робочим днем в шахті.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 16.01.2020 про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків суду у даній справі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 454 грн. 00 коп.

Листом від 28.04.2023 року №0400-010304-8/56916 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянуло запит адвоката Власенко М.П. з питання пенсійного забезпечення від 26.04.2023 року та повідомило зокрема наступне.

Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сини, виковуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з

урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 по страві № 160/12793/21 (набрало законної сипи 09.11.2021) призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 16.01.2020 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, застосовуючи статтю 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та нараховано доплату пенсії за період з 16.01.2020 по 28.02.2022 року в сумі 356107,94 грн.

З 01.03.2022 пенсія виплачується у розмірі згідно рішення суду. Згідно статті 10 "Прикінцевих положень" Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”

фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України “Про загальнообов'язкове Державне пенсійне страхування” кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік було затверджено постановою Кабінету

Міністрів України від 14.10.2022 № 116. В 2022 році в межах бюджетних асигнувань проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями судів, в порядку черговості за датою набрання ними законної сили по 07.07.2020 включно. Бюджет ПФУ на 2023 рік на сьогодні не затверджено.

Враховуючи зазначене, належні пенсійні кошти, нараховані на виконання рішення суду будуть виплачені при надходженні відповідного фінансування для виплати сум, нарахованих за рішеннями суду, в порядку черговості за датою набрання ними законної сили.

Зазначені обставини сталі підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

За приписами пп.4, 5 п.4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Виплата пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Як передбачено положеннями ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

Згідно ч.2 ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Статтями 71, 73 Закону № 1058-ІV визначено, що бюджет Пенсійного фонду - план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом.

Кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом: надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

За приписами ч.2 ст.73 Закону № 1058-ІV забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

З матеріалів справи слідує та не заперечується сторонами, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року у справі №160/12793/21 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 16.01.2020 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, застосовуючи статтю 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та нараховано доплату пенсії за період з 16.01.2020 по 28.02.2022 року в сумі 356107,94 грн.

Невиплата доплати у розмірі 356107,94 грн. пов'язана з відсутністю виділених коштів на її погашення.

Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волевиявлення територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відсутні ознаки бездіяльності щодо невиплати вказаної суми заборгованості.

Крім того, нарахована сума доплати до пенсії за період з 16.01.2020 по 28.02.2022 у сумі 356107,94 грн. вже обліковується в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, вона є не виплаченою у зв'язку з тим, що кошти передбачені відповідною бюджетною програмою на дані цілі до територіального управління Пенсійного фонду України не надходили, а стягнення коштів з відповідача призведе до повторного стягнення тієї ж суми заборгованості.

У свою чергу, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не наділене повноваженнями щодо самостійного розпорядження коштами фонду, а виплати пенсійної заборгованості стане можливим в разі виділення коштів з Державного бюджету.

Окрім цього, позивачем не вказано яких дій слід вжити відповідачу для проведення вказаних виплат, позаяк обсяг виділених бюджетних асигнувань не залежить від відповідача, що вказує на відсутність підстав для стягнення вищевказаної суми.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на вказане, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко