Постанова від 13.07.2023 по справі 918/1133/22

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2023 року Справа № 918/1133/22

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Маціщук А.В., суддя Грязнов В.В. , суддя Петухов М.Г.

секретар судового засідання Гончарук Б.О.

за участю представників сторін:

прокурора - не з'явився

відповідача Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області - представники Овдійчук О.О., Накопалов Є.О.

відповідача Городецька сільська рада Рівненського району Рівненської області - не з'явився

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації - представник Савісько І.Т.

розглянувши апеляційну скаргу відповідача Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області

на рішення Господарського суду Рівненської області від 28.03.2023 р.

ухвалене у м. Рівне, повний текст складено 06.04.2023 р.

у справі № 918/1133/22 (суддя Романюк Р.В.)

за позовом Керівника Рівненської окружної прокуратури в інтересах держави

до відповідачів:

1. Городецька сільська рада Рівненського району Рівненської області

2. Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Департамент екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації

про визнання недійсним наказу, визнання недійсним рішень та скасування державної реєстрації

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення Господарського суду Рівненської області від 28.03.2023 р. у справі № 918/1133/22 задоволено позов Рівненської обласної прокуратури до Городецької сільської ради Рівненського району Рівненської області, Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, за участі третьї особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації про визнання недійсним наказу, визнання недійсним рішення та скасування державної реєстрації.

Визнано незаконним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області № 17-41 ОТГ від 14.12.2020 р. в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га у власність Городоцької сільської ради.

Визнано незаконним та скасовано рішення сесії Городоцької сільської ради № 87 від 22.01.2021 р. в частині прийняття земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га у комунальну власність Городоцької територіальної громади.

Скасовано запис № 40465331 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 8,2595 га, кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 за Городоцькою сільською радою з одночасним припиненням права комунальної власності на вказану земельну ділянку.

Скасовано запис у державному земельному кадастрі щодо віднесення земельної ділянки площею 8,2595 га, кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 до земель сільськогосподарського призначення.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати оскаржуване рішення та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В апеляційній скарзі Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області вважає, що суд першої інстанції при ухваленні рішення не з'ясував обставини, що мають значення для справи; не довів обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; висновки, які викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають встановленим обставинам справи; а також допустив порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до прийняття незаконного та необгрунтованого рішення, що відповідно до п.1 - п.4 ч.І, ч.2 ст. 277 ГПК України є підставами для скасування судового рішення повністю та ухвалення нового рішення у справі про відмову у позові, виходячи з наступного.

Суд першої інстанції не дав належної оцінки доводам Головного управління про те, що у прокурора були відсутні повноваження на звернення до суду з позовом у даній справі, оскільки в частині позовної вимоги про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 14.12.2020 р. № 17-41 ОТГ позов фактично пред'явлений державою в особі прокурора до неї самої в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області. Зазначене не відповідає частині першій статті 45 ГПК України, оскільки позивач і відповідач не можуть збігатися.

Крім цього, суд першої інстанції залишив поза увагою доводи Головного управління щодо обрання прокурором неефективного способу захисту, тоді як Верховний Суд в особі Касаційного цивільного суду в постанові від 05.10.2022 р. по справі № 557/303/21 вказав, що ефективним способом захисту порушеного права держави є саме вимога про повернення земельної ділянки.

Звертає увагу, що відповідно до графічної частини Проекту роздержавлення та приватизації земель КСГП "Нива" Городоцької сільської ради, розробленого у 1992 році Рівненським філіалом Інституту землеустрою, на території Городоцької сільської ради землі природоохоронного призначення відсутні. Пояснює, що ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Острів» відповідно до охоронного зобов'язання від 06.08.2012 входить до складу природно-заповідного фонду України та передана під охорону Городоцькій сільській раді.

Посилається на статтю 20 Земельного кодексу України (в редакції станом на 30.12.2010 р.) і пояснює, що жодним рішенням органу місцевого самоврядування категорію земель із сільськогосподарського призначення не було змінено на землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Пояснює, що ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Острів» створена на землях сільськогосподарського призначення за рішенням Рівненської обласної ради народних депутатів від 28.02.1995 № 33, додаток № 4 та те, що розпорядженням Рівненської обласної державної адміністрації № 631 від 30.12.2010 рішення про зміну категорії земель не приймалося, зазначена земельна ділянка відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення.

Доводить, що в даному випадку згідно зі ст.ст. 25, 27 Закону України “Про природно-зіповідний фонд України” створення об'єкта ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Острів» не передбачає вилучення земельної ділянки у власників землі та землекористувачів, на яких пам'ятка створена, та зміни її цільового призначення.

Також звертає увагу, що земельна ділянка площею 8,2595 га, кадастровий номер 5624683300:05:024:0151, має зону обмеження природно-заповідного фонду (заказники місцевого значення) площею 8,2595 га, що відповідає вимогам чинного земельного законодавства

Задоволення судом першої інстанції позовної вимоги прокурора про визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 14.12.2020 №17-41 ОТГ в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151, площею 8,2595 га, у комунальну власність Городоцької територіальної громади не змінює того факту, що вказана земельна ділянка в силу вимог Земельного кодексу України все одно належить на праві комунальної власності Городоцькій територіальній громаді. Вказане також підтверджує, що обраний позивачем спосіб захисту не відповідає вимогам закону та не є ефективним, що залишено поза увагою суду першої інстанції.

Рівненська окружна прокуратура Рівненської області подала до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, в якому вважає рішення суду першої інстанції законним, з доводами апеляційної скарги не погоджується і зазначає, що подання прокуратурою даної позовної заяви обумовлено необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природно-заповідного фонду.

У даному випадку відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області № 17-41 ОТГ від 14.12.2020 в частині передачі земельної ділянки кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га зроблено передумови для можливого незаконного відчуження земель природно-заповідного фонду, оскільки таким наказом землі природно-заповідного фонду de-jure зараховані до земель сільськогосподарського призначення, які відповідно до норм ст.118 ЗК України можуть передаватися у приватну власність громадян на відміну від земель природно - заповідного фонду з особливим режимом охорони, які повністю або частково вилучені із господарського обороту.

Ураховуючи викладене, відповідно до ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» наявні підстави для пред'явлення цього позову в інтересах держави.

Зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області достовірно володіло інформацією про знаходження земельної ділянки в межах ботанічної пам'ятки, у викопіюванні з плану території Городоцької сільської ради з нанесеними межами території ботанічної пам'ятки «Острів» наявний підпис про затвердження вказаної документації начальником управління Держкомзему у Рівненському районі про її погодження. Крім того, відповідне розпорядження про затвердження проекту землеустрою та встановлення меж території природно-заповідного фонду прийнято 30.12.2010 р. Доводить, що з моменту прийняття розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 30.12.2010 № 631 затверджено проект землеустрою з організації та встановлення меж території ботанічної пам'ятки місцевого значення «Острів» площею 15 га на території Городоцької сільської ради Рівненського району, землі загальною площею 15 га, у тому числі земельна ділянка площею 8,2595 га, к.н. 5624683300:05:024:0151 в силу вимог ст. 43 ЗК України почала відноситися до земель природно - заповідного фонду.

Отже, визнання незаконним та скасування наказу Держгеокадастру є необхідним елементом щодо забезпечення належної охорони і збереження земель природно-заповідного фонду. Оскільки будь яким іншим способом досягти вказаних цілей неможливо, органи прокуратури обрали вказаний спосіб захисту як єдиний належний.

Пояснює також, що Держгеокадастром не сформовано земельну ділянку у межах всього об'єкту природно-заповідного фонду площею 15 га, а виділено окрему частину площею 8,2595 га, яку за категорією віднесено до земель сільськогосподарського призначення : з території ботанічної пам'ятки виділено земельну ділянку з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га, яку віднесено до земель сільськогосподарського призначення та передано у власність територіальної громади, тоді як решту земельної ділянки природо-заповідного об'єкту залишено на території Городоцької сільської ради без закріплення їх види та статусу. Такий поділ та розмежування земель в межах одного об'єкту природно-заповідного фонду може призвести до порушень порядку їх використання і охорони відповідно до вимог чинного законодавства.

Відтак, вважає рішення Господарського суду Рівненської області у даній справі законним та обґрунтованим, прийняте з додержанням норм матеріального і процесуального права та на підставі з'ясованих обставин справи.

У додаткових поясненнях Рівненської окружної прокуратури Рівненської області з посиланням на п. 1.3, 2.2, 3.4 Інструкції щодо оформлення охоронних зобов'язань, затвердженої наказом Міністерства екології і природних ресурсів України від 25.02.2013 р. № 65 звертається увага, що охоронне зобов'язання та правовий режим земель природно-заповідного фонду мають різні рівні захисту земель, зважаючи на норми, яким вони регулюються.

Звертає увагу, що наказом Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 14.12.2020 №17-41-ОТГ ботанічну пам'ятку місцевого значення «Острів» фактично поділено на дві земельні ділянки та частину її, а саме ділянку площею 8,2595 га віднесено до земель сільськогосподарського призначення та передано у комунальну власність Городоцької територіальної громади.

При цьому, охоронне зобов'язання від 06.08.2012 № 43 ППМЗ видне на основі розпорядження голови Рівненської ОДА від 30.12.2010 р. про створення відповідного об'єкту природно-заповідного фонду на ділянці площею 15 га. У зв'язку із цим вважає хибним твердження відповідача про те, що охоронне зобов'язання у повній мірі забезпечує охорону ботанічної пам'ятки місцевого значення «Острів» та вказана земельна ділянка не потребує визнання її як земель природно-заповідного фонду.

Відповідач Головне управління Держгеокадастру в Рівненській області подав до апеляційного суду заперечення на додаткові пояснення прокурора та просить суд їх залишити поза увагою як безпідставні.

Відповідач не погоджується із твердженнями прокурора про те, що подання позовної заяви у даній справі направлене на відновлення та захист порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природно-заповідного фонду. Вважає, що прокурор помилково вказує на те, що режим охорони та використання ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Острів» порушений, оскільки щодо вказаної пам'ятки природи діє охоронне зобов'язання, а щодо спірної земельної ділянки встановленні обмеження у використанні. Звертає увагу, що обґрунтування необхідності скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки прокурором не надані.

Не заслуговують на увагу доводи прокурора про те, що охоронне зобов'язання підлягає переоформленню у разі зміни форм власності на землю, на якій розташований об'єкт природно-заповідного фонду, зміни землекористувача в межах території чи об'єкта природно-заповідного фонду, внесення змін до положення про територію чи об'єкт природно-заповідного фонду стосовно режиму охорони та збереження, оскільки Рівненська обласна військова адміністрація, а не Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області, наділена повноваження щодо здійснення такого переоформлення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Департамент екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації подала до апеляційного суду пояснення, в яких не погоджується з рішенням суду першої інстанції.

Пояснює, що ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Острів» відповідно до охоронного зобов'язання від 06.08.2012 р. входить до складу природно-заповідного фонду України та передана під охорону Городоцькій сільській раді.

Посилаючись на пункт п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, пояснює, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.

Доводить, що землі ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Острів» розташовані за межами населених пунктів є землями комунальної власності територіальних громад, передані під охорону Городоцькій сільській раді. При цьому умови та обмеження щодо її використання встановлені у „Положенні про ботанічну пам 'ятку природи місцевого значення «Острів»” не змінюються незалежно від форми власності та цільового призначення земель, на яких розташована пам'ятка природи.

На переконання Департаменту задоволення судом позовної вимоги прокурора про визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 14.12.2020 № 17-41 ОТГ в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151, площею 8,2595 га, у комунальну власність Городоцької територіальної громади не змінить того, що вказана земельна ділянка в силу вимог Земельного кодексу України буде належати на праві комунальної власності Городоцькій територіальній громаді, але процедура її державної реєстрації, враховуючи наявність вищезазначеного судового рішення, стає незрозумілою.

Відповідач Городецька сільська рада Рівненського району Рівненської області не забезпечила явку представника у судові засідання, тоді як була повідомлена судом про дату, час і місце розгляду справи в установленому порядку.

В судове засідання 13.07.2023 р. відповідач Городецька сільська рада Рівненського району Рівненської області та прокурор не забезпечили явку представників у судове засідання, тоді як були повідомленні судом про дату, час і місце розгляду справи в установленому порядку.

Відповідач Головне управління Держгеокадастру в Рівненській області надав суду для огляду оригінал технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Городецької сільської ради Рівненського району Рівненської області інв. № 367 від 24.12.2019 р. 2020 МФ 22 РВРН 000005 /а.с. 150 у т.2/. Наданому оргиніналу відповідають копіі залучені до справи, зокрема, на а.с.84-93 у т.1.

Оригінал технічної документації повернуто судом після огляду представникам відповідача Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області пвід розписку /а.с. 149 у т.2/.

Відповідно до ч.12 ст.270 ГПК України неявка учасників справи, повідомлених в установленому порядку про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи. Визначальним з урахуванням наведених норм є можливість розгляду справи в даному судовому засіданні, а не явка в судове засідання представників сторін/учасників.

Зважаючи, що судом вжито необхідних заходів для завчасного повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи, явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась, колегія суддів дійшла висновку про можливість завершення розгляду апеляційної скарги без участі представника відповідача Городецької сільської ради Рівненського району Рівненської області та прокурора.

Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши у судових засіданнях пояснення прокурора і представників сторін, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.

Рішенням Рівненської обласної Ради народних депутатів № 33 від 28.02.1995 р. “Про розширення та впорядкування мережі природно - заповідного фонду області” вирішено створити на території Рівненської області: регіонального ландшафтного парку “Прип'ть-Стохід” згідно з додатком № 1; державних заказників місцевого значення згідно з додатком № 2; державних заповідних урочищ згідно з додатком № 3; державних пам'яток природи місцевого значення згідно з додатком № 4; парків - пам'яток садово - паркового мистецтва місцевого значення згідно з додатком № 5 /а.с. 44-45 у т.1/. Зокрема, на території Городоцької сільської ради створена ботанічна пам'ятка місцевого значення “Острів”.

Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації № 631 від 30.12.2010 р. затверджено проект землеустрою з організації та встановлення межі території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення “Острів” площею 15 га на території Городоцької сільської ради Рівненського району із складом угідь та землекористувачів згідно з додатком; на території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення “Острів” відповідно до статті 28 Закону України “Про природно заповідний фонд України”, забороняється будь - яка діяльність, що загрожує збереженню або призводить до деградації та зміни її первісного стану /а.с. 43 у т.1/.

За змістом п. 1.2. - п. 1.4. Положення про ботанічну пам'ятку природи місцевого значения “Острів” ботанічна пам'ятка природи місцевого значення “Острів” входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якої встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Пам'ятка природи загальною площею 15,0 га розташована на території Рівненського району Рівненської області. Територія Пам'ятки природи, разом з усіма об'єктами природи, що на ній знаходяться, є у землекористуванні Городоцької сільської ради Рівненського району.

Відповідно до ст.53 Закону України “Про природно заповідний фонд України” Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області на підставі охоронного зобов'язання від 06.08.2012 р. (зареєстрованого за № 43ППМЗ) передало під охорону Городоцькій сільській раді заповідний об'єкт - ботанічна пам'ятка природи місцевого значення “Острів” площею 15 га з метою збереження заболоченої ділянки з наявністю рідкісних видів рослин, що розташований в с. Городок Рівненського району і входить до складу природно - заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій і об'єктів, що перебувають під особливою охороною. Городоцька сільська рада зобов'язується згідно з даними охоронним зобов'язанням провести відмежування заповідного об'єкта в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали /а.с.99 у т.1/.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 2083 від 30.08.2019 р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (поза межами населених пунктів) на територіі Городоцької сільської ради. Додатком до цього наказу підтверджено сформування земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га, до складу якої увійшла частина ділянки природо-заповідного фонду - ботанічної пам'ятки природи місцевого значення “Острів”/а.с. 91, 92-93 у т.1/.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-41-ОТГ від 14.12.2020 р. “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” вирішено передати у комунальну власність Городоцькій територіальній громаді в особі Городоцької сільської ради земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 515,5175 гектара, які розташовані на території Городоцької та колишніх Бронниківської та Обарівської сільських рад Рівненського району Рівненської області, згідно з додатком.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-41-ОТГ від 14.12.2020 р. та акту приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 14.12.2020 р. Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області передало із державної власності, а Городоцька територіальна громада в особі Городоцької сільської ради прийняла у комунальну власність земельні ділянки згідно з додатком, зокрема - земельну ділянку з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га, цільове призначення - землі запасу, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки - заказник площею 8,2595 га. Цей акт разом з вищевказаним наказом стали підставою для державної реєстрації права комунальної власності Городоцької територіальної громади в особі Городоцької сільської ради на зазначені у додатку земельні ділянки, зокрема, земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га.

Відповідно до рішення № 87 від 22.01.2021 р. Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області “Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність” вирішено прийняти в комунальну власність Городоцької сільської ради земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею - 589,0281 га, які розташовані за межами населених пунктів Городоцької сільської ради.

04.02.2021 р. прийнято рішення № 40465331 про державну реєстрацію права комунальної власності за Городоцькою сільською радою на земельну ділянку, площею 8,2595 га, з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 /а.с. 34-35 у т.1/.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, вищевказані рішення про державну реєстрацію права комунальної власності прийняте на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області №17-41-ОТГ від 14.12.2020 р.

У позові Рівненської окружної прокуратури, поданому до Господарського суду Рівненської області, прокурор просить визнати незаконними та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області № 17-41 ОТГ від 14.12.2020 р. в частині передачі земельної ділянки кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га у власність Городоцької сільської ради та рішення сесії Городоцької сільської ради № 87 від 22.01.2021 р. в частині прийняття земельної ділянки кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га та вартістю 51042517,58 грн. у комунальну власність Городоцької територіальної громади. Прокурор доводить, що такі рішення Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області та Городоцької сільської ради суперечать природоохоронному законодавству, і земельна длянка неправомірно передана з державної до комунальної власності.

Похідними від вимог про визнання незаконним та скасування наказу відповідача Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області та рішення Городецької сільської ради прокурором заявлені вимоги про скасування запису № 40465331 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 8,2595 га, кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 за Городоцькою сільською радою з одночасним припиненням права комунальної власності на вказану земельну ділянку та про скасування запису у державному земельному кадастрі щодо віднесення земельної ділянки площею 8,2595 га, кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 до земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 309003914 вбачається реєстрація за територіальною громадою Городецької сільської ради права власності на земельну ділянку кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 загальною площею 8,2595 га. /а.с. 34-35 у т.1/.

За змістом ч. 1, ч. 3, ч. 4 та ч. 7 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Прокурор у позові доводить про порушення Головним управлінням Держгеокадастру в Рівненській області та Городоцькою сільською радою інтересу держави, який полягає у необхідності неухильного дотримання вимог законодавства у сфері охорони об'єктів природно - заповідного фонду. Прокурор у позові стверджує, що зазначеними органами безпідставно віднесено спірну земельну ділянку до земель сільськогосподарського призначення та передано до комунальної власності. Шляхом заявлених позовних вимог земельна ділянка має бути повернута до державної власності як землі природно=заповідного фонду.

Господарський суд Рівненської області відповідно до оскаржуваного рішення позовні вимоги задоволив, проте колегія суддів з таким рішенням суду першої інстанції не погоджується, враховуючи наступне.

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси (ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Відносини у галузі охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів в Україні регулюються, зокрема, Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про природно-заповідний фонд України», а також іншим спеціальним законодавством.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ч.1-2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до п. а) та п. в) ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), за основним цільовим призначенням землі України поділяються на окремі категорії, зокрема, а) землі сільськогосподарського призначення; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим (ч. 3 ст. 19 ЗК України).

За змістом статті 20 ЗК України визначено, що при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. Встановлення цільового призначення земельної ділянки може здійснюватися без додержання вимог, передбачених абзацом першим цієї частини, у випадках: віднесення земельної ділянки до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення. При внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру. Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру. Зміна цільового призначення земельних ділянок погоджується у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, внаслідок якої земельні ділянки виводяться із складу таких категорій, а також зміни цільового призначення земель, визначених пунктом "б" частини першої статті 150 цього Кодексу, - з Кабінетом Міністрів України. Зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, внаслідок яких земельні ділянки виводяться із складу таких категорій (крім зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення для розміщення на них лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури), а також зміни цільового призначення земель, визначених пунктом "б" частини першої статті 150 цього Кодексу, здійснюються за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Згідно зі ст. 43 ЗК України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Матеріалами справи підтверджено, що наказом Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 30.08.2019 р. № 17-2083-16-19-СГ «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації сільськогосподарських земель (за межами наседених пунктів) на територіі Городоцької сільської ради Рівненського району /а.с.91 у т.1/, і саме відповідно до цього наказу підтверджено сформування земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га, до складу якої увійшла частина ділянки природо-заповідного фонду - ботанічної пам'ятки природи місцевого значення “Острів”. З додатку до наказу вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 включає в себе ріллю, сіножаті, а також - 3,1 га чагарникової рослинності природного походження /а.с. 91, 92-93 у т.1/.

Саме наказом Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 30.08.2019 р. № 17-2083-16-19-СГ затверджено створення спірної земельної ділянки як земельної ділянки сільськогосподарського призначення, а не оспорюваним прокурором у даній справі наказом Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області № 17-41-ОТГ від 14.12.2020 р.

Натомість прокурор не оспорює правомірність наказу Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 30.08.2019 р. № 17-2083-16-19-СГ «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель».

Разом з тим, відповідач Головне управління Держгеокадастру в Рівненській області, посилаючись на матеріали технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Городецької сільської ради Рівненського району Рівненської області інв. № 367 від 24.12.2019 р. 2020 МФ 22 РВРН 000005 Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» Рівненської регіональної філії /а.с. 150 у т.2/ та довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) станом на 01.01.2016 р. Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області /а.с. 86 у т.1/, доводить, що з 2016 року і на час наказу Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 30.08.2019 р. № 17-2083-16-19-СГ «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель» та оспорюваного наказу № 17-41-ОТГ від 14.12.2020 р. цільове призначення земельних ділянок не змінювалось.

Технічна документація в оригіналі оглянута колегією суддів в судовому засіданні 13.07.2023 р.

Висновком № 232 від 23.08.2019 р. /а.с. 87 у т.1/ Департамент екології та природних ресурсів у листі № 2388/05/1.2-03/19 погодив технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) загальною площею 219,0995 гектара, розміщених на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області за умови дотримання вимог статей 60, 111 Земельного кодексу України та статей 21, 23, 24 Закону України «Про природно-заповідний фонду України» /а.с. 87 у т. 1/. Зазначено у висновку, що частина земельної ділянки площею 8,2595 га входить в межі пам'ятки природи місцевого значення «Острів», утвореного рішенням Рівненської обласної ради від 28.02.1995 № 33.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 га як земельна ділянка сільськогосподарського призначення у складі якої частина ділянки природо-заповідного фонду - ботанічної пам'ятки природи місцевого значення “Острів”, сформована згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 30.08.2019 р. № 17-2083-16-19-СГ «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель», і такий акт є чинним, ніким не оспорювався, в т.ч. в судовому порядку.

Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5600017412023 від 16.01.2023 р. підтверджено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5624683300:05:024:0151 площею 8,2595 сільськогосподарського призначення належить до комунальної власності /а.с. 81-82 у т.1/. Відомості про державну реєстрацію земельної ділянки вчинені на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель 21.02.2019 р. Документом, який є підставою для виникнення права територіальної громади Городецької сільської ради, визначено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 № 5245-VI; акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність, укладений Головним управлінням Держегокадастру у Рівненській області та Городоцькою сільською радою 14.12.2020 б/н; наказ Головного управління Держегеокадастру у Рівненській області 14.12.2020 № 17-41-ОТГ; витяг з рішення з додатком Городецької сільської ради Рівненської області 22.01.2021 № 87. Визначені також відомості про обмеження, зокрема, - «заказники» на всю площу земельної ділянки 8,2595 га безстроково на підставі Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

Таким чином, прокурор, звертаючись із позовом у даній справі доводить про неправомірне віднесення ботанічної пам'ятки «Острів» до земель сільськогосподарського призначення як неправомірну зміну цільового призначення земель, однак просить про визнання незаконними та скасування актів про передачу земельної ділянки до комунальної власності. Натомість ні матеріали інвентаризації, ні відповідний наказ Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області про формування земельної ділянки кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 не оспорює.

Згідно з ч. 9 та ч. 10 ст. 47 Закону України “Про землеустрій” рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.

Дослідження предмету і підстав позову у даному випадку вимагає розмежування процедури зміни цільового призначення земельної ділянки, передбаченої ст. 20 ЗК України, та процедури переходу права власності на землі на підставі ст. 24 Прикінцевих та перехідних положень ЗК України (в редакції Закону України №1423-IX від 28.04.2021, який набрав чинності 27.05.2021). Дослідження таких процедур визначає різні предмети і підстави позову, в т.ч. застосування різних норм законодавства та кола доказів.

Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстав позову. Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.

На підставі матеріалів справи колегія суддів констатує, що на час оспорюваних прокурором актів спірна земельна ділянка була віднесена до категоріі земель сільськогосподарського призначення, і внаслідок скасування рішення та наказу, які є предметом позову, не зміниться чинність наказу Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 30.08.2019 №17-2083-16-19-СГ «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель», тобто - спірна земельна ділянка залишається земельною ділянкою сільськогосподарського призначення. Таким чином, заявлена прокурором підстава позову не відповідає предмету - визнанню недійсними актів про передачу земельної ділянки до комунальної власності.

Суд першої інстанції не надав належної оцінки наведеним вище обставинам, тому висновки суду не відповідають обставинам у справі, що обумовлює скасування рішення суду першої інстанції відповідно до п.3 ч.1 ст.277 ГПК України.

В апеляційній скарзі прокурор доводить, що наказом Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області від 14.12.2020 №17-41-ОТГ ботанічну пам'ятку місцевого значення «Острів» фактично поділено на дві земельні ділянки та частину її, а саме ділянку площею 8,2595 га віднесено до земель сільськогосподарського призначення та передано у комунальну власність Городоцької територіальної громади, що створює передумови для можливого незаконного відчуження земель природно-заповідного фонду, оскільки таким наказом землі природно-заповідного фонду de-jure зараховані до земель сільськогосподарського призначення, які відповідно до норм ст.118 ЗК України можуть передаватися у приватну власність громадян на відміну від земель природно - заповідного фонду з особливим режимом охорони, які повністю або частково вилучені із господарського обороту. Такі твердження не знайшли належного обґрунтування доказами і не відповідають матеріалам справи з урахуванням вищенаведеного.

Разом з тим, колегія суддів за встановлених у справі обставин не вбачає порушення норм чинного законодавства при визначенні належності ботанічної пам'ятки місцевого значення «Острів» до земель комунальної власності Городецької сільської ради.

Враховано, що відповідно до п. 24 розділу Х “Перехідні положення” Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до наведених норм не підлягають передачі до комунальної власності природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, тоді як прокурор стверджує про порушення природоохоронного законодавства внаслідок передачі до комунальної власності об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення, якою є ботанічна пам'ятка «Острів».

Тому та обставина, що частина земельної ділянки кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 входить в межі ботанічної пам'ятки місцевого значення «Острів» не впливає на визначення іі належності саме до комунальної власності Городоцької територіальної громади, на територіі якої і у землекористуванні Городоцької сільської ради Рівненського району (за межами населених пунктів) вона/пам'ятка розташована, як це визначено за змістом п. 1.2. - п. 1.4. Положення про ботанічну пам'ятку природи місцевого значения “Острів”.

Враховується судом, що саме Городоцькій сільській раді відповідно до ст.53 Закону України “Про природно заповідний фонд України” Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області на підставі охоронного зобов'язання від 06.08.2012 р. (зареєстрованого за № 43ППМЗ) передало під охорону заповідний об'єкт - ботанічну пам'ятку природи місцевого значення “Острів” площею 15 га з метою збереження заболоченої ділянки з наявністю рідкісних видів рослин, що розташований в с. Городок Рівненського району.

Так, території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання (ч. 5 ст. 53 Закону України “Про природно - заповідний фонд України”). На підставі матеріалів справи не встановлено і не доводилось прокурором і сторонами про створення пам'ятки із вилученням земельної ділянки.

При реєстрації права на спірну земельну ділянку у Державному земельному кадастрі відображені відповідні обмеження - безстроково відповідно до Закону України “Про природно заповідний фонд України”, про що зазначено вище.

За наведених обставин в їх сукупності колегія суддів не встановила порушення норм законодавства при передачі спірної земельної ділянки до комунальної власності на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-41-ОТГ від 14.12.2020 р., рішення № 87 від 22.01.2021 р. Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області “Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність” та акту приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 14.12.2020 р. Прокурором з урахуванням встановлених у справі обставин не обґрунтовано, яким чином буде захищений чи відновлений інтерес держави внаслідок повернення земельної ділянки до державної власності.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню як необґрунтовані, тоді як обставини визначення категоріі земель мають бути самостійним предметом позову із іншим колом досліджуваних обставин та доказів.

Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Отже, є похідними від вимог про визнання незаконним та скасування наказу відповідача Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області та рішення Городецької сільської ради заявлені прокурором позовні вимоги про скасування запису № 40465331 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 8,2595 га, кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 за Городоцькою сільською радою з одночасним припиненням права комунальної власності на вказану земельну ділянку та про скасування запису у державному земельному кадастрі щодо віднесення земельної ділянки площею 8,2595 га, кадастровий номер 5624683300:05:024:0151 до земель сільськогосподарського призначення. Про похідний характер вимог, підставами яких має бути визнання незаконними та скасування наказу відповідача Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області та рішення Городецької сільської ради йдеться у позовній заяві і підтверджено прокурором у поясненнях колегіі суддів.

Таким чином, позовні вимоги прокурора не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення Господарського суду Рівненської області від 28.03.2023 р. у справі № 918/1133/22 на підставі п.3 ч.1 ст.277 ГПК України із ухваленням нового рішення про відмову у позові.

У зв'язку із задоволенням апеляційної скарги судові витрати на оплату судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на прокурора у відповідності до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 277, 281 - 282 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу відповідача Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області задоволити. Рішення Господарського суду Рівненської області від 28.03.2023 р. у справі № 918/1133/22 скасувати.

Прийняти нове рішенням. У задоволенні позовних вимог відмовити.

Стягнути з Рівненської окружної прокуратури (вул. Гарна, 29, м. Рівне, 33001; ЄДРПОУ 02910077) 14886,00 грн. витрат на сплату судового збору за подання апеляційної скарги.

Господарському суду Рівненської області видати наказ на виконання даної постанови.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.

Матеріали справи № 918/1133/22 повернути Господарському суду Рівненської області.

Повний текст постанови складений 28.07.2023 р.

Головуючий суддя Маціщук А.В.

Суддя Грязнов В.В.

Суддя Петухов М.Г.