Справа № 347/914/23
01.08.2023 м. Косів
Суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Гордій В.І., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
04.04.2023 року до суду поступив протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №191618 від 01.04.2023 року, згідно якого 01.04.2023 року близько 20.18 год. в с. Пістинь, по вул. Л.Українки, Косівського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21061», державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп?яніння, чим порушив п. 2.9а Правил дорожнього руху. Визначення стану алкогольного сп'яніння проводилось у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного засобу «Драгер».
ОСОБА_1 вину не визнав, суду пояснив, що 01.04.2023 року ввечері, його зупинили працівники поліції, вказавши причиною зупинки відсутність підсвітки заднього номерного знака. Одночасно із цим, йому запропонували пройти огляд на стан сп?яніння. Він погодився, оскільки в стані алкогольного сп?яніння не перебував, проте результат тесту показав наявність у нього алкогольного сп?яніння. З даним протоколом він не згідний і вину не визнає. Будь-яких свідків при його огляді не було і копію протоколу йому не вручали.
Адвокат Беньковський В.А. в суді звернув увагу на те, що складання протоколу відносно ОСОБА_1 відбувалося з порушенням норм закону, а саме: у працівників поліції не було жодних передбачених законом підстав для зупинки автомобіля ОСОБА_1 дата відео фіксації огляду не співпадає із датою вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1 , копію протоколу особі не вручили, відеозапис долучений до матеріалів справи не є безперервним. За таких обставин вважає, що справу про адміністративне правопорушення слід закрити з підстав передбачених ст.247 КУпАП.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвоката, та вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення, 01.04.2023 року щодо ОСОБА_1 було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.1), відповідно до якого ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21061», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп?яніння, із зазначенням, що виявлення стану алкогольного сп?яніння проводилося із застосуванням спеціального технічного засобу «Драгер». Результат аналізу 1,77 проміле (а.с.2).
В силу вимог п. 6 та п.7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України від 09.11.2015 року № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться:
1) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
2) лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Тобто, у відповідності до ст.266 КУпАП та вимог Інструкції, якщо у разі зупинки транспортного засобу у працівника поліції є підстави вважати, що водій даного т/з перебуває у стані сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, то: або поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом застосовуючи технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків, або такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і відеозапису, а також іншими документами.
Для встановлення обставин справи, судом було оглянуто долучений до протоколу про адміністративне правопорушення диск DVD-R, на якому міститься чотири відеофайли, при перегляді яких видно, що: по-перше, відеозйомка проведена не безперервно, як то передбачено п.5 розділу ІІ Іструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом МВС України за №1026 від 18.12.2018 року; по-друге, дата відеофіксації огляду не співпадає із датою вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення складеному відносно ОСОБА_1 , а саме: у протоколі зазначено, що правопорушення вчинено 01.04.2023 року о 20.18 год., а згідно відеозаписів, подія мала місце 31.03.2023 року о 19 год.; по третє, підсвітка заднього номерного знака у транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 була, що видно із відеозапису і вказує на відсутність причин зупинки працівниками поліції автомобіля останнього; по-четверте, не зафіксовано факт вручення ОСОБА_1 копії протоколу, що підтверджує правдивість слівОСОБА_1 , і вкотре вказує на наявність порушень при проведенні огляду особи на стан сп?яніння.
А відповідно до ч.5 ст.266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Таким чином, в судовому засіданні було встановлено, що огляд особи на стан сп"яніння, був здійснений з порушенням встановлених законом вимог, копія протоколу особі відносно якої він складений вручена не була, а інших доказів на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, суду не надано.
Оскільки обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, а відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, і всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд, дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази в сукупності, не бачить підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
А тому, зважаючи на вищенаведене, приходжу до висновку, що працівниками поліції не було зібрано належних доказів про наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, що дає суду підстави для закриття провадження у даній справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 9, 247, 266, 280, 283-284 КУпАП,-
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Косівський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: В.І. ГОРДІЙ