24 липня 2023 року Справа № 160/9767/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
08.05.2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням правильного показника індивідуального коефіцієнту заробітної плати - 1,17599;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахування правильного показника індивідуального коефіцієнту заробітної плати у розмірі - 1,17599 з 01.11.2022 року та виплатити недоплачену пенсію за період з 01.11.2022 року по теперішній час.
11.05.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами з 26.05.2023 року відповідно до ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та витребувані належним чином завірені матеріали пенсійної справи позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що з 06.07.2021 року за рішенням суду їй призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1. В подальшому на підставі рішення Дніпропетровського окружного суду від 18.07.2022 року зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Станом на 01.11.2022 року розмір пенсії позивача складав 8 578грн. 40коп. 14.11.2022 року відповідачем був здійснений перерахунок пенсії позивача, після чого розмір її пенсії зменшився до 8 435грн. 60коп. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно було виключено з розрахунку 47 місяців, які на думку відповідача, могли вплинути на показник індивідуального коефіцієнту заробітної плати позивача, а тому, вбачаючи в таких діях відповідача протиправність, позивач звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.
16.06.2023 року до суду надійшов відзив, в якому представник відповідача зазначив, що на момент звернення позивача 24.10.2022 року із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач не набула права на перерахунок, адже з моменту призначення їй пенсії 06.07.2021 року не пройшло 2 роки страхового стажу. З 01.11.2022 року відповідачем було проведено пенсійну справу у відповідність та зараховано стаж роботи і заробіток по 30.06.2021 року. На думку представника відповідача, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не було вчинено жодних порушень прав позивача, а тому просила відмовити в задоволенні позову.
10.07.2023 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач наголошувала на тому, що відповідачем проведено оптимізацію заробітної плати і виключено 47 місяців, які на думку співробітників ГУ ПФУ в Дніпропетровській області могли гірше вплинути на показник індивідуального коефіцієнту заробітної плати позивача. Проте, лише позивач має право обирати період, який не включається для обчислення пенсії, а тому просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
24.10.2022 року ОСОБА_1 вернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 30.03.2023 року № 12641-10560/К-01/8-0400/23 позивачу повідомлено, що станом на 01.11.2022 року вона не відпрацювала два роки страхового стажу роботи після призначення пенсії з 06.07.2021 року, а отже не набула права на перерахунок пенсії.
Також повідомлено, що пенсійну справу було приведено у відповідність та зараховано стаж і заробіток по 30.06.2021 року.
Отже, спір між сторонами виник з підстав протиправності рішення суб'єкта владних повноважень щодо відмови в перерахунку пенсії позивача.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Судом встановлено, що з 06.07.2021 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1, згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.09.2021 року у справі № 160/13620/21.
Розмір пенсії з 06.07.2021 року становив 3 738 грн. 10коп.
З 06.08.2021 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 року у справі № 160/8413/22 зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію за період з 06.08.2021 року.
Розмір пенсії позивача з 06.08.2021 року становив 8 578грн. 90коп.
За змістом відзиву вбачається, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації станом на 06.07.2021 року становив 1, 17599, а станом на 01.11.2022 року - 1, 13784.
Крім того, вбачається, що розмір пенсії після проведення перерахунку з 01.11.2022 року по стажу та заробітку зменшився з 8 578грн. до 8 435грн. 60коп.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 01 квітня, без додаткового звернення особи, проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Таким чином, враховуючи вищевказані положення ч. 4 ст. 42 Закону перерахунок пенсії може бути зроблений через кожні два роки.
За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії провадиться: у першому випадку - з додаванням страхового стажу та з урахуванням заробітку, з якого попередньо призначено (перераховано) пенсію, в тому числі за новий період; у другому випадку - з додаванням страхового стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії, тобто не враховуються суми заробітної плати, отримані за додатково набутий стаж, а показник заробітної плати залишається на рівні попереднього перерахунку (призначення) пенсії.
Крім того, органи Пенсійного фонду, зобов'язані автоматично проводити перерахунки пенсії щороку з 01 квітня без додаткового звернення особи у випадках, коли такі особи набули право на перерахунок пенсії.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Приймаючи до уваги, що пенсія позивачу призначена 06.07.2021 року, право на перерахунок вона набула лише після 06.07.2023 року, а тому відмова в проведенні перерахунку пенсії є обґрунтованою.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Отже показник Кз це індивідуальний показник застрахованої особи.
Таким чином, пенсію позивачу обчислено з 01.11.2022 року з розрахунку страхового стажу 37 років 07 місяців 04 дні (зарахованого по 30.06.2021), за коефіцієнтом страхового стажу 0,37583, з урахуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати, обрахованого на підставі наявних в Пенсійного фонду даних заробітної плати позивача та її стажу.
Таким чином, при розгляді заяви позивача про перерахунок її пенсії, відповідач дотримався алгоритму дій, передбаченого статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого позивачем не доведено.
З огляду на вищевикладене, слід відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що у зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог підстав для відшкодуванню позивачу понесених при подачі позову судових витрат по сплаті судового збору не має.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець