24 липня 2023 року Справа № 160/10103/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: військової частини НОМЕР_1 , відповідача-2: військової частини НОМЕР_2 (військово-лікарської комісії) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-
11 травня 2023 року представник Мухіна Андрія Едуардовича через систему «Електронний суд» звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: військової частини НОМЕР_1 , відповідача-2: військової частини НОМЕР_2 (військово-лікарської комісії), в якій просить:
визнати протиправною та скасувати постанову (довідку) військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 12.04.2023 року №1283;
визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 від 12.04.2023 року про направлення його до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт позивача від 12.04.2023 року та направити ОСОБА_1 до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
В обґрунтування позовної заяви представником позивача зазначено, що ОСОБА_1 на підставі указу Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» з 17 березня 2022 року призваний на військову службу та зарахований до військової частини НОМЕР_1 на посаду старшого стрільця 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 4 стрілецької роти.
У зв'язку з погіршенням стану здоров'я ОСОБА_1 , 11 квітня 2023 року командуванням військової частини НОМЕР_1 позивача було направлено до м.Добропілля з метою проходження військово-лікарської комісії.
11 квітня 2023 року ВЛК військової частини НОМЕР_2 був проведений огляду позивача, за результатами якого складено довідку ВЛК № 1283 від 12.04.2023 року, якою ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.
12 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з письмовим рапортом про повторне проходження ВЛК, оскільки попереднє медичне обстеження проведено формально та йому не було надано можливості повноцінно пройти обстеження та отримувати медичну допомогу.
На рапорт позивача командування ніяк не відреагувало, повторного направлення на ВЛК не надало.
ОСОБА_1 вважає, що довідка військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 №1283 від 12.04.2023 року є протиправною та підлягає скасуванню, а бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту Мухіна А.Е. від 12.04.2023 року про направлення його до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби є протиправною, у зв'язку із чим представник позивача звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11 травня 2023 року для розгляду адміністративної справи №160/10103/23 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 травня 2023 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та зобов'язано військову частину НОМЕР_2 (військово-лікарську комісію) надати до суду копії медичних документів, а саме: аналізи, медичні дослідження та результати медичного обстеження спеціалістами ВЛК військової частини НОМЕР_2 щодо обстеження ОСОБА_1 11.04.2023 року, на підставі яких було видано довідку ВЛК за №1283 від 12.04.2023 року.
01 червня 2023 року на електронну адресу суду від представника військової частини НОМЕР_2 надійшло клопотання вх.№6915/23-ел, в якому останній просить продовжити терміни надання відзиву по адміністративній справі №160/10103/23.
02 червня 2023 року на адресу суду від представника військової частини НОМЕР_2 надійшло клопотання вх.№45468/23/23-ел, в якому останній просить продовжити терміни надання відзиву по адміністративній справі №160/10103/23.
До вказаного клопотання долучено витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №146 від 22 травня 2023 року.
16 червня 2023 року на адресу суду від представника військової частини НОМЕР_2 надійшов відзив на позовну заяву вх.№49993/23, в якому представник відповідача-2 позовні вимоги не визнає в повному обсязі, на підставі нижчевикладеного.
Медичний огляд військовослужбовців проводиться відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах, затверджене Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року.
Пункт 1.1 Глави 1 Розділу 1 положення №402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пункт 1.1 Глави 1 Розділу II Положення 402 передбачає, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду.
Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
Огляд вказаними лікарями військовослужбовців, направлених на ВЛК для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або у звільненні від виконання службових обов'язків, проводиться за медичними показаннями.
Пункт 22.7 Глави 22 Розділу II Положення №402 передбачає, що постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.
Відповідно статті 64 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 2 до Положення №402) до пункту "г" належать:
нефіксовані викривлення хребта не більше 10 та остеохондропатичний кіфоз (кінцева стадія захворювання);
ізольовані явища (ураження не більше двох міжхребцевих дисків або тіл хребців в одному або двох відділах хребта) деформуючого спондильозу або міжхребцевого остеохондрозу (у тому числі поодинокі грижі Шморля та протрузії міжхребцевих дисків) без порушень функцій.
Відповідно статті 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 2 до Положення №402):
До пункту "г" належать дорсалгія, цервікалгія, торакалгія, люмбалгія без радикулопатії.
Позаштатною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 проведена амбулаторна військово-лікарська експертиза військовослужбовця військової частин НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
При амбулаторному обстеженні всі медичні документи, необхідні для проведення військово-лікарської експертизи, надаються військовослужбовцем особисто та після проведення ВЛК повертаються йому.
Під час проведення амбулаторного обстеження складаються наступні документи: Постанова (Довідка) ВЛК, Картка обстеження та медичного огляду.
Медичний огляд ОСОБА_1 проведено з дотриманням вимог Глави 1 та Глави 6 Розділу II Положення 402 лікарями терапевтом, хірургом, ЛОРом, неврологом, психіатром, офтальмологом.
На підставі пункту 2.1 Глави 2 Розділу І, пункт 22.3, пункту 6.9 Глави 6 та пункту 22.7 Глави 22 Розділу II Положення №402, постанова позаштатної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 15.12.2022 року позивача, була оформлена Довідкою від 12.04.2023 року №1283, відповідно якої:
Діагноз та постанова військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва):
Ізольований остеохондроз грудного відділу хребта без порушення функції. Складний міопічний астигматизм обох очей ступенем 1,750 правого ока та 0,5О лівого ока у меридіані найбільшої аметропії в 2,750 на праве око та в 2,00 на ліве око при гостроті зору з корекцією 1,0 на обидва ока.
Захворювання, НІ, непов'язане з проходженням військової служби.
Хронічна вертеброгенна торакалгія без порушення функції
Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
На підставі статті 67 г, 23 г графи II Розкладу хвороб - придатний до військової служби.
На підставі статті 64 «г», 23 «г» графи III Розкладу хвороб, графи - ТДВ - придатний до військової служби, що відповідає вимогам статей 64, 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад. що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 2 до Положення №402) , пункту «г» статті 64 та пункту «г» статті 23 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення №402).
Діагнози винесені в постанові ВЛК військової частини НОМЕР_2 були встановлені на підставі медичної документації наданої позивачем та об'єктивного огляду спеціалістами, які передбачені п.6.8 наказу №402 (терапевт, хірург, ЛОР, невролог, психіатр, офтальмолог), на чому й ґрунтується амбулаторна ВЛК.
Обстеження, які позивач пройшов власним коштом 29.04.2023 та 08.05.2023 не можуть бути підставою для визнання протиправності винесення постанови ВЛК військової частини НОМЕР_2 №1283 від 12.04.2023, оскільки були пройдені після винесення постанови, для проведення експертизи не надавалися, та не могли бути враховані під час медичного огляду членами комісії.
З урахуванням викладеного, представник відповідача-2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
21 червня 2023 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив вх.№12942/23, в якій представник позивача заперечує проти відзиву на позовну заяву відповідача-2, у зв'язку із наступним.
Як зазначено у відзиві відповідача-2, відповідно до пункту 6.8. Глави 6 Розділу II Положення №402 огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців - жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу у додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
Однак, з наданої відповідачем-2 Картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , складеної ВЛК 12.04.2023 року, вбачається, що загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини ВЛК взагалі не проводились.
Таким чином, відповідачем-2 порушено пункт 6.8. Глави 6 Розділу II Положення 402.
Крім того, представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 з 15.05.2023 р. по 29.05.2023 р. перебував на стаціонарному лікуванні у відділенні неврологічної реабілітації КП «Дніпропетровський обласний госпіталь ветеранів війни «ДОР» з діагнозом вертеброгенна цервіко - брахіалгія, радикулопатія L5-S1 з вираженим больовим, м'язково-тонічним, нейрон-дистрофічним синдромами на тілі остеохондрозу, спондилоартрозу, множинних протрузій диску С3-С4-С5-С6-С7, спонділолістезу С4, С5 I ст., гриж дисків Д8-Д9-Д10, L4-L5. Рецидивуючий перебіг. Фаза загострення. Порушення статико-динамічної функції 2 ст. Хронічний синусит. Викривлення носової перегородки вліво. Хронічний геморой II ст., стадія ремісії, що підтверджується випискою №1795 із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 29.05.2023 року.
31.05.2023 року ОСОБА_1 проходив обстеження у офтальмолога, згідно консультаційного висновку спеціаліста ТОВ «Новий зір м.Кривий Ріг» медичної картки №2023.024861 від 31.05.2023 року, йому встановлено діагноз: міопія слабкого ступеню, міопічний астигматизм, пресбіопія OU.
З 08.06.2023 р. по теперішній час ОСОБА_1 перебуває на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні КНП «Криворізька МЛ №3» Криворізької міської ради, що підтверджується довідкою КНП «Криворізька міська лікарня №2» Криворізької міської ради №155 від 08.06.2023 року.
Отже, на думку представника позивача, викладені вище результати обстеження та перебування на даний час ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні, дають підстави вважати, що 12 квітня 2023 року, спеціалістами ВЛК військової частини НОМЕР_2 було проведено неналежне медичне обстеження позивача.
З урахуванням викладеного, представник позивача просила задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.
05 липня 2023 року на адресу суду від представника військової частини НОМЕР_2 надійшли заперечення на відповідь на відзив вх.№55824/23, в яких представник відповідача-2 не визнає позовні вимоги позивача, що викладені у позовній заяві та відповіді на відзив, з огляду на таке.
За змістом пункту 20.4 Глави 20 Розділу II Положення №402, у воєнний час, метод індивідуальної оцінки придатності або обмежену придатність до військової служби застосовується тільки за статтями (пунктами статей) 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення №402).
На час проведення медичного огляду ОСОБА_1 стан його здоров'я відповідав пункту «г» статті 64 та пункту «г» статті 23 Розкладу хвороб.
За результатами медичного огляду ОСОБА_1 , військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 встановлено діагноз за пунктом «г» статті 64 та пунктом «г» статті 23 Розкладу хвороб.
Вказані статті не підпадають під перелік статей Розкладу хвороб, зазначених у пункті 20.4 Глави 20 Розділу II Положення №402, які передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби та за якими у воєнний час можливо прийняття постанови ВЛК «обмежено придатний до військової служби", тому ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.
На підставі пункту 20.4 Глави 20 Розділу II Положення №402, пункт 6.9 Глави 6 Розділу II Положення №402, при проведенні військово-лікарської експертизи ОСОБА_1 не застосовувався.
Позаштатною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 проведена військово-лікарська експертиза ОСОБА_1 амбулаторно у складі лікарів: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, оториноларинголога, психіатра.
Медичний огляд ОСОБА_1 проведено з дотриманням вимог Графи 1 та Графи 6 Розділу II Положення. При проведенні військово-лікарської експертизи амбулаторно всі медичні документи, необхідні для медичного огляду, були надані позивачем особисто та після проведення ВЛК повернуті йому.
У зв'язку з чим результати загальних аналізів крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини не можуть бути надані відповідачем-2 як докази.
Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_2 діяла виключно в межах та з дотриманням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.
Таким чином, на думку представника відповідача-2, адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною та скасуванню постанови військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 12.04.2023 року №1283 щодо визнання його придатним до військової служби, є безпідставним та задоволенню не підлягає.
06 липня 2023 року на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання вх.№14393/23, в якому представник позивача просила залишити без розгляду позовні вимоги в частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 12.04.2023 року та направити ОСОБА_1 до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Ухвалою суду від 24 липня 2023 року заяву представника позивача про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог в адміністративній справі №160/10103/22 - задоволено. Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача-1: військової частини НОМЕР_1 , відповідача-2: військової частини НОМЕР_2 (військово-лікарської комісії) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без розгляду в частині позовних вимог: зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт позивача від 12.04.2023 року та направити ОСОБА_1 до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Військова частина НОМЕР_1 (відповідач-1) належним чином повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи, однак, відзив на позов не надала, з будь-якими клопотаннями та заявами до суду не зверталась.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , на підставі указу Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію», з 17 березня 2022 року призваний на військову службу та зарахований до військової частини НОМЕР_1 на посаду "старшого стрільця 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 4 стрілецької роти", що підтверджується записом № НОМЕР_4 у військовому квитку серії НОМЕР_5 .
Судом встановлено, що при мобілізації на військову службу ОСОБА_1 військово-лікарську комісію на предмет придатності (непридатності) до військової служби не проходив, що підтверджується висновками при проходженні медичних комісій за основним місцем роботи, за результатами яких був визнаний придатним до роботи в окулярах (медичні довідки про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника від 30.05.2017 року, 16.05.2019 року та 02.06.2021 року).
Під час проходження військової служби з 06 вересня 2022 року по 14 вересня 2022 року ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в комунальному некомерційному підприємстві «Криворізька міська лікарня №3» Криворізької міської ради, з діагнозом: правобічна рецидивна вправима пахова грижа.
Згідно довідки військово-лікарської комісії КНП «Криворізька міська лікарня №3» Криворізької міської ради №15 від 14.09.2022 року, вказане захворювання пов'язане з проходженням військової служби та зазначена потреба у відпустці за станом здоров'я на 30 (тридцять) календарних діб.
У подальшому, у зв'язку з погіршенням стану здоров'я ОСОБА_1 , 11 квітня 2023 року командуванням військової частини НОМЕР_1 на підставі направлення №568 від 11.04.2023 року військовослужбовця ОСОБА_1 направлено до м.Добропілля з метою проходження військово-лікарської комісії.
На підставі пункту 2.1 Глави 2 Розділу І, пункт 22.3, пункту 6.9 Глави 6 та пункту 22.7 Глави 22 Розділу II Положення №402, позаштатною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 від 15.12.2022 року оформлено Довідку від 12.04.2023 року №1283, відповідно якої:
Позаштатною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 проведена амбулаторна військово-лікарська експертиза військовослужбовця військової частин НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
При амбулаторному обстеженні всі медичні документи, необхідні для проведення військово-лікарської експертизи, надаються військовослужбовцем особисто та після проведення ВЛК повертаються йому.
Під час проведення амбулаторного обстеження складаються наступні документи: Постанова (Довідка) ВЛК, Картка обстеження та медичного огляду.
Медичний огляд ОСОБА_1 проведено з дотриманням вимог Глави 1 та Глави 6 Розділу II Положення № 402 лікарями терапевтом, хірургом, ЛОРом, неврологом, психіатром, офтальмологом.
Діагноз та постанова військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва):
Ізольований остеохондроз грудного відділу хребта без порушення функції. Складний міопічний астигматизм обох очей ступенем 1,750 правого ока та 0,50 лівого ока у меридіані найбільшої аметропії в 2,750 на праве око та в 2,00 на ліве око при гостроті зору з корекцією 1,0 на обидва ока.
Захворювання, НІ, непов'язане з проходженням військової служби.
Хронічна вертеброгенна торакалгія без порушення функції
Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
На підставі статті 67 г, 23 г графи II Розкладу хвороб - придатний до військової служби.
12 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із письмовим рапортом про повторне проходження ВЛК, оскільки попереднє медичне обстеження проведено формально та не було надано можливості повноцінно пройти обстеження та отримувати медичну допомогу.
На рапорт ОСОБА_1 командуванням військової частини НОМЕР_1 відповіді не було надано, повторного направлення про направлення позивача для проходження військово-лікарської комісії з метою визначення ступеня придатності до військової служби також не надано.
ОСОБА_1 з 15.05.2023 року по 29.05.2023 року перебував на стаціонарному лікуванні у відділенні неврологічної реабілітації КП «Дніпропетровський обласний госпіталь ветеранів війни «ДОР» з діагнозом вертеброгенна цервіко - брахіалгія, радикулопатія L5-S1 з вираженим больовим, м'язково-тонічним, нейрон-дистрофічним синдромами на тілі остеохондрозу, спондилоартрозу, множинних протрузій диску С3-С4-С5-С6-С7, спонділолістезу С4, С5 I ст., гриж дисків Д8-Д9-Д10, L4-L5. Рецидивуючий перебіг. Фаза загострення. Порушення статико-динамічної функції 2 ст. Хронічний синусит. Викривлення носової перегородки вліво ст.Хронічний геморой II ст., стадія ремісії, що підтверджується випискою №1795 із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 29.05.2023 року.
31 травня 2023 року ОСОБА_1 проходив обстеження у офтальмолога, згідно консультаційного висновку спеціаліста ТОВ «Новий зір м.Кривий Ріг», що підтверджується записами медичної картки №2023.024861 від 31.05.2023 року, за результатами якого йому встановлено діагноз: міопія слабкого ступеню, міопічний астигматизм, пресбіопія OU.
З 08 червня 2023 року ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні КНП «Криворізька МЛ №3» Криворізької міської ради, що підтверджується довідкою КНП «Криворізька міська лікарня №2» Криворізької міської ради №155 від 08.06.2023 року.
ОСОБА_1 вважає, що постанова (довідка) військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 №1283 від 12.04.2023 року є протиправною та підлягає скасуванню, а бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту Мухіна А.Е. від 12.04.2023 року про направлення його до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби є протиправною, у зв'язку із чим представник позивача звернулася до суду із цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.
Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 року №389-VIII (в редакції станом на час виникнення спірних відносин) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Частиною третьою статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) .
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (частина 5 статті 22 Закону №3543-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частиною 2 статті 1 Закону №2232, військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 статті 1 Закону №2232 передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 5 статті 1 Закону №2232, передбачено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону №2232, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Згідно з абзацом 1 частини 10 статті 1 Закону №2232, громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Частиною 2 статті 2 Закону №2232, проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Відповідно до частини 12 статті 12 Закону № 232 громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.
Щодо визнання протиправною та скасування довідки військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 12.04.2023 року №1283, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі, визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону №2011-ХІІ, соціальний захист військовослужбовців-діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Турбота про збереження та зміцнення здоров'я військовослужбовців - обов'язок командирів (начальників).
Військовослужбовці, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, мають право на безоплатну кваліфіковану медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров'я.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-ХІІ та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Згідно з пунктом 1.3 глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК, лікарсько-льотні комісії приймають постанови.
Пунктом 1.1 розділу II Положення №402 визначено, що медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією з метою визначення придатності військовослужбовців до військової служби.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК лікарсько-льотні комісії приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Відповідно до підпункту 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення №402, на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Згідно з пунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Згідно з пунктом 2.7 розділу ІІ Положення №402, під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров'я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
Пунктом 2.8 розділу ІІ Положення №402 визначено, що після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
Відповідно до пункту 2.10 розділу ІІ Положення №402, результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини.
Згідно з пунктом 77 постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» передбачено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також морального і соціального стану призовника членів його сім'ї, районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з визначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину; надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Таким чином, аналіз зазначених вище норм, дає підстави для висновку, що призовники підлягають медичному огляду, після якого кожний лікар комісії записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
Як визначено пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Пункт 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 окремо визначає види постанов, які приймає ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом (абзац перший) та види постанов щодо військовозобов'язаних по мобілізації (абзац восьмий).
Відповідно до підпункту "б" пункту 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення №402, направлення на медичний огляд проводиться: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
Судом встановлено, що у зв'язку з погіршенням стану здоров'я ОСОБА_1 , 11 квітня 2023 року командуванням військової частини НОМЕР_1 на підставі направлення №568 від 11.04.2023 року, військовослужбовця ОСОБА_1 , направлено до м.Добропілля, з метою проходження військово-лікарської комісії.
Згідно з пунктом 6.4 глави 6 розділу ІІ Положення №402, у разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.
Згідно з пунктом 6.8. глави 6 розділу II Положення №402, огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
Наведені положення передбачають право військовослужбовця на проходження військово-лікарської комісії за наявності достатніх підстав, а також ініціювання цих питань та подання рапортів з питань, що виникають під час проходження військової служби.
Визначення ж придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців забезпечується військово-лікарською експертизою, направлення на яке видається, у тому числі, командирами військової частини.
Пункт 22.7 Глави 22 Розділу II Положення №402 передбачає, що постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.
Відповідно статті 64 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 2 до Положення №402) до пункту "г" належать:
нефіксовані викривлення хребта не більше 10 та остеохондропатичний кіфоз (кінцева стадія захворювання);
ізольовані явища (ураження не більше двох міжхребцевих дисків або тіл хребців в одному або двох відділах хребта) деформуючого спондильозу або міжхребцевого остеохондрозу (у тому числі поодинокі грижі Шморля та протрузії міжхребцевих дисків) без порушень функцій.
Відповідно статті 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 2 до Положення №402):
До пункту "г" належать дорсалгія, цервікалгія, торакалгія, люмбалгія без радикулопатії.
Позаштатною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 проведена амбулаторна військово-лікарська експертиза військовослужбовця військової частин НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
При амбулаторному обстеженні всі медичні документи, необхідні для проведення військово-лікарської експертизи, надаються військовослужбовцем особисто та після проведення ВЛК повертаються йому.
Під час проведення амбулаторного обстеження складаються наступні документи: Постанова (Довідка) ВЛК, Картка обстеження та медичного огляду.
Медичний огляд ОСОБА_1 проведено з дотриманням вимог Глави 1 та Глави 6 Розділу II Положення № 402 лікарями терапевтом, хірургом, ЛОРом, неврологом, психіатром, офтальмологом.
На підставі пункту 2.1 Глави 2 Розділу І, пункт 22.3, пункту 6.9 Глави 6 та пункту 22.7 Глави 22 Розділу II Положення №402, постанова позаштатної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 15.12.2022 року щодо позивача була оформлена Довідкою від 12.04.2023 року №1283, відповідно якої:
Діагноз та постанова військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва):
Ізольований остеохондроз грудного відділу хребта без порушення функції. Складний міопічний астигматизм обох очей ступенем 1,750 правого ока та 0,5О лівого ока у меридіані найбільшої аметропії в 2,750 на праве око та в 2,00 на ліве око при гостроті зору з корекцією 1,0 на обидва ока.
Захворювання, НІ, непов'язане з проходженням військової служби.
Хронічна вертеброгенна торакалгія без порушення функції
Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
На підставі статті 67 г, 23 г графи II Розкладу хвороб - придатний до військової служби.
На підставі статті 64 «г», 23 «г» графи III Розкладу хвороб, графи - ТДВ - придатний до військової служби, що відповідає вимогам статей 64, 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад. що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 2 до Положення №402) , пункту «г» статті 64 та пункту «г» статті 23 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення №402).
Діагнози винесені в постанові ВЛК військової частини НОМЕР_2 були встановлені на підставі медичної документації наданої позивачем та об'єктивного огляду спеціалістами, які передбачені пунктом 6.8 наказу №402 (терапевт, хірург, ЛОР, невролог, психіатр, офтальмолог), на чому й ґрунтується амбулаторна ВЛК.
Суд зазначає, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку військово-лікарської комісії про придатність до військової служби, позивач мав право звернутись до військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.
Крім того, відповідно, підпункту 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
В свою чергу, надання оцінки діагнозів позивача на предмет того, чи підпадають вони під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі повноважень суду.
Відповідна правова позиція узгоджується із висновком викладеним у постанові Верховного Суду у справі №810/5009/18 від 12 червня 2020 року.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною та скасуванню довідки військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 12.04.2023 року №1283.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 від 12.04.2023 року про направлення його до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 113 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 12 квітня 202023 року звертався до командування військової частина НОМЕР_1 із рапортом про повторне проходження ВЛК, оскільки, на його думку, попереднє медичне обстеження проведено формально та йому не було надано можливості повноцінно пройти обстеження та отримувати медичну допомогу, проте відповіді щодо розгляду або відмови у розгляді рапорту командуванням військової частини НОМЕР_1 позивачу не надано.
При цьому, суд зазначає, що спеціальне законодавство, яке регулює порядок проходження військової служби, не містить спеціальних положень щодо порядку та строку розгляду рапортів військовослужбовців, у зв'язку з чим підлягають застосуванню загальні норми, зокрема положення Закону України "Про звернення громадян".
Так, відповідно до статті 20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем-1 допущено протиправну бездіяльність по відношенню до позивача, який, попри наявні хвороби та не згоду із результатами ВЛК від 12 квітня 2023 року, не отримав повторного направлення для проходження військово-лікарської експертизи на предмет встановлення придатності або обмеженої придатності для проходження військової служби.
Крім того, суд враховує, що у цій частині повноваження відповідача не є дискреційними.
Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд. У даному випадку, враховуючи діагноз позивача та відсутність законодавчо визначених перешкод, виходячи із фактичних обставин конкретних правовідносин, є лише один варіант правомірної поведінки - видати позивачу направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 від 12.04.2023 року про направлення його до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
За змістом частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", як військовослужбовець, який призваний на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, у зв'язку із чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: військової частини НОМЕР_1 , відповідача-2: військової частини НОМЕР_2 (військово-лікарської комісії) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 від 12.04.2023 року про направлення його до військово-лікарської комісії на повторне проведення військово-лікарської експертизи стану здоров'я з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України .
Суддя В.М. Олійник