Постанова від 13.09.2010 по справі 2а-9452/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 вересня 2010 року 09:10 № 2а-9452/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Чернишевій О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора Печерського району м.Києва в інтересах

держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі

Державного підприємства "Національна енергетична компанія

"Укренерго"

до відповідачаЗакритого акціонерного товариства "Нові технології"

простягнення штрафних санкцій в розмірі 5 100,00грн.,

Обставини справи:

Прокурор звернувся в інтересах позивачів до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 5 100,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплатив штрафні санкції, застосовані до нього постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м.Києві від 20 січня 2010 року № 161 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику. Штраф накладено за невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м.Києві від 21 серпня 2009 року № 8/10-11-604.

У судовому засіданні прокурор та представники позивачів позов підтримали, просили його задовольнити.

Відповідач в судове засідання представника не направив, хоча про час, день та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. У письмовому запереченні, що надійшло до суду через канцелярію, стосовно позову заперечив, зазначивши про невиконання припису від причин, незалежних від нього. Водночас вказав, що постанова про накладення штрафу до нього не надходила.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 13 вересня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м.Києві (далі - Інспекція), яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись статтею 9 Закону України «Про електроенергетику»(далі - Закон), Положенням про державний енергетичний нагляд за режимом споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року № 131), в ході перевірки відповідача встановила пошкодження кабельних мереж, які експлуатувались відповідачем, що підтверджується актом обстеження від 21 серпня 2009 року № 8/10-11-1110.

На підставі вказаного акту Інспекцією винесено припис від 21 серпня 2009 року № 8/10-11-604, яким приписано усунути виявлені вище порушення та провести ремонт пошкоджених кабельних мереж і ввести в експлуатацію нові.

Актом перевірки від 02 грудня 2009 року № 8/10-11-162 А/П Інспекція встановила ухилення відповідача від виконання згаданого вище припису.

Постановою Інспекції про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та теплопостачання від 20 січня 2010 року № 161 за невиконання вимог припису на відповідача накладено штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн., який необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня винесення постанови.

З поштового повідомлення за № 7488214 вбачається, що уповноваженій особі відповідача Юрченко 26 січня 2010 року вручено постанову про накладення штрафу від 20 січня 2010 року № 161.

Інформацію про оскарження відповідачем вищевказаних припису та постанови про накладення штрафу, винесених Інспекцією, суду не надано.

Водночас суду не надано доказів про сплату відповідачем до Державного бюджету України штрафу у розмірі 5 100,00 грн.

Суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованим та підлягають задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами цього представництва є: звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Згідно з правовою позицією, викладеною у Рішенні Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року №3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), представництво інтересів держави в суді -правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії. Ці дії включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або визнано за необхідне судом, або за ініціативою прокурора, якщо цього вимагає захист інтересів держави (абзац другий пункту 6 мотивувальної частини). При цьому прокурор в таких справах представляє інтереси держави в особі органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (абзац другий пункту 5 мотивувальної частини). Отже, заступник прокурора правомірно, обґрунтовано звернувся до суду з даним позовом.

Закон визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Статтею 9 Закону встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики (частина четверта). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення (частина п'ята).

Відповідно до статті 27 Закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. (частина перша). Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац другий частини третьої). Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою (частина четверта) . Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку (частина п'ята). Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (частина шоста).

Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 (далі -Положення), визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Нормами Положення встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій (абзац третій пункту 2). Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (абзац четвертий пункту 3). Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (пункт 7). Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (пункт 8). Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку (пункт 10).

Беручи до уваги те, що ні припис від 21 серпня 2009 року № 8/10-11-604, ні постанова про накладення штрафу від 20 січня 2010 року № 161, винесені Інспекцією, відповідачем не оскаржувались, суд не бере до уваги його доводи про невиконання вимог припису з причин незалежних від нього та вважає, що останній зобов'язаний сплатити накладений на нього штраф у розмірі 5 100,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи прокурора та позивачів, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Нові технології»в доход Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31119106700008, банк ГУ ДКУ у м.Києві, МФО 820019, ЄДРПОУ 26077939, одержувач УДК у Подільському районі м.Києва, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106) штраф у сумі 5 100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її проголошення або складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова